Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 26, 2024, 08:18:33 πμ
Σελίδες: 1 ... 15 16 [17] 18
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 50 Λεπτα 1868 στο ebay  (Αναγνώστηκε 76606 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #240 στις: Ιούνιος 22, 2014, 11:05:44 πμ »

Η ΠΝΕ μπορεί να λειτουργεί σωστά, με το δικό της σκεπτικό, αλλά μπορεί να γίνουν παρεξηγήσεις και διάφορα πίσω από τις πλάτες της. Φυσικά γι αυτά η ΠΝΕ επίσημα (τονίζω το επίσημα), δεν έχει γνώση.

Ποιος μου εξασφαλίζει ότι δείχνοντας ενδιαφέρον αγοράς... είμαι ο πρώτος που το κάνει ;;
Π.χ. Το τάλιρο του '51, το πήρε ο 1ος ενδιαφερόμενος, ο 2ος ή 3ος ;;
(Έχει τύχει να πάρει ο 2ος σε δημοπρασίες άλλων, που είχαν πρόβλεψη πώλησης για αχτύπητα λότα)

Επαναλαμβάνω και τονίζω ότι... Επίσημα η ΠΝΕ, δεν έχει γνώση τέτοιων γεγονότων.

Γι αυτό και όλες αυτές οι διαδικασίες θα πρέπει να έχουν σαφείς κανόνες και να γίνονται ανοικτά ή να μην γίνονται καθόλου.
Οι διευκρινήσεις που ζήτησα, είναι σημαντικές κι έχουν να κάνουν με τη διαφάνεια της διαδικασίας...

Μπορώ να ενημερώσω πριν από το κλείσιμο της δημοπρασίας, ή ακόμη και πριν τη έναρξή της, για το ενδιαφέρον μου να αγοράσω στην τιμή έναρξης (+ προμήθειες), αν δεν χτυπηθεί συγκεκριμένο λότο ;;
Πως και ποιον πρέπει να ενημερώσω ;;
Και πως διασφαλίζεται ότι θα αποκτήσω εγώ το νόμισμα μετέπειτα, αν δεν χτυπηθεί ;;
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
geoval
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 153



Προφίλ
« Απάντηση #241 στις: Ιούνιος 22, 2014, 11:27:36 πμ »

Νομίζω ότι κάτι χάνω στο σκεπτικό σου. Γιατί να ενημερώσει κάποιος πριν τη δημοπρασία ότι θέλει ένα κομμάτι στην τιμή εκκίνησης και να μην το χτυπήσει την ώρα της δημοπρασίας;
Καταγράφηκε
digo
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1056



Προφίλ
« Απάντηση #242 στις: Ιούνιος 22, 2014, 11:39:39 πμ »

Η ΠΝΕ λειτουργεί σαν λέσχη αποτελούμενη απο μέλη και ως τέτοιος οργανισμός υπεύθυνη προς αυτα. Προφανώς για αυτο τον λογο αποφεύγει να μπει στη διαδικασία διαπραγμάτευσης με αδιαφανείς διαδικασίες και εφαρμόζει αυτο που εφαρμόζει.

Οι οίκοι δημοπρασιών ειναι διαφορετικοί. Βασικά ο καθένας κάνει ο,τι θέλει αλλα η πλειοψηφία προσφέρει τους απουλητους λαχνους στο 80% της τιμης εκκινησης. Άλλοι δέχονται ελεύθερες προσφορές. Όλοι ομως ειναι ιδιωτικες επιχειρήσεις και δεν λογοδοτούν σε κανένα.





Αυτος ο τροπος Γιωργο, συνηθιζεται πολυ στην Ευρωπη. Το 80% συν προμηθειες στην ουσια φτανει το low estimate που ειναι και η κατωτατη τιμη για να δοθει ενα λοτο. Μου εκανε εντυπωση που και η δημοπρασια του Lissner θα λειτουργησει ετσι, αλλα μετα θυμηθηκα οτι ενας απ'τους οργανωτες ειναι κι o Steve Fenton.
Στους Αμερικανους παλι δεν τους πολυαρεσε αυτο, συνηθισμενοι απο δημοπρασιες που ανοιγουν στο $30% -40% του estimate αλλα αυτο μαλλον δεν τους μειωσε την ορεξη, καθε αλλο μαλιστα.

Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #243 στις: Ιούνιος 22, 2014, 11:44:12 πμ »

Νομίζω ότι κάτι χάνω στο σκεπτικό σου. Γιατί να ενημερώσει κάποιος πριν τη δημοπρασία ότι θέλει ένα κομμάτι στην τιμή εκκίνησης και να μην το χτυπήσει την ώρα της δημοπρασίας;

Δεν είναι για το 'πριν' ή τη διαδικασία της δημοπρασίας... αλλά για τη διασφάλιση του 'μετά'.
Ας πούμε... Μία ρεζέρβα στην τιμή εκκίνησης.  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
geoval
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 153



Προφίλ
« Απάντηση #244 στις: Ιούνιος 22, 2014, 12:03:54 μμ »

Συμφωνώ με την άποψή σου ότι οι όροι που διέπουν τις δημοπρασίες θα πρέπει να είναι ξεκαθαρισμένοι εκ των προτέρων, όμως οι δημοπρασίες της λέσχης έχουν μια ιδιαιτερότητα σε αντίθεση με τους οίκους , τα μέλη γνωρίζονται μεταξύ τους οπότε για πολλά λόττα γνωρίζεις τον πωλητή από πριν, με ότι αυτό συνεπάγεται για τα απούλητα λόττα. Αν μείνει κάτι απούλητο και εγώ πλησιάσω τον πωλητή (που μπορεί να είναι και φίλος μου) μετά την δημοπρασία η λέσχη δεν νομίζω ότι μπορεί να κάνει κάτι γι'αυτό.
Καταγράφηκε
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #245 στις: Ιούνιος 22, 2014, 01:07:29 μμ »

Συμφωνώ με την άποψή σου ότι οι όροι που διέπουν τις δημοπρασίες θα πρέπει να είναι ξεκαθαρισμένοι εκ των προτέρων, όμως οι δημοπρασίες της λέσχης έχουν μια ιδιαιτερότητα σε αντίθεση με τους οίκους , τα μέλη γνωρίζονται μεταξύ τους οπότε για πολλά λόττα γνωρίζεις τον πωλητή από πριν, με ότι αυτό συνεπάγεται για τα απούλητα λόττα. Αν μείνει κάτι απούλητο και εγώ πλησιάσω τον πωλητή (που μπορεί να είναι και φίλος μου) μετά την δημοπρασία η λέσχη δεν νομίζω ότι μπορεί να κάνει κάτι γι'αυτό.
Δικαιωμα σας.
Καταγράφηκε

GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #246 στις: Ιούνιος 22, 2014, 01:10:17 μμ »

Αρχικά να αποσαφηνίσουμε ότι δεν είναι ΛΕΣΧΗ αλλά ΕΝΩΣΗ.

Συμφωνώ με την άποψή σου ότι οι όροι που διέπουν τις δημοπρασίες θα πρέπει να είναι ξεκαθαρισμένοι εκ των προτέρων, όμως οι δημοπρασίες της λέσχης έχουν μια ιδιαιτερότητα σε αντίθεση με τους οίκους , τα μέλη γνωρίζονται μεταξύ τους οπότε για πολλά λόττα γνωρίζεις τον πωλητή από πριν, με ότι αυτό συνεπάγεται για τα απούλητα λόττα. Αν μείνει κάτι απούλητο και εγώ πλησιάσω τον πωλητή (που μπορεί να είναι και φίλος μου) μετά την δημοπρασία η λέσχη δεν νομίζω ότι μπορεί να κάνει κάτι γι'αυτό.

Αυτό δεν έχει καμία σχέση με την ΠΝΕ... και τις δημοπρασίες της.

Όπως και να το κάνουμε η σχετική 'αδικία' σε σχέση με όσους δεν παρευρίσκονται θα υφίσταται... επίσημα η ΠΝΕ δεν έχει γνώση κάποιων γεγονότων. Είχα προτείνει παλαιότερα, οι δημοπρασίες να γίνονται και εκτός Αθηνών. Ούτως ώστε να υπάρχει και εξομάλυνση αυτής της 'αδικίας' και επέκταση και στην περιφέρεια. Εξ άλλου η ΠΝΕ είναι Πανελλήνια και όχι Παναθηναϊκή Ένωση. Πρέπει να βρει τρόπους να επεκταθεί και περιφερειακά.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
digo
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1056



Προφίλ
« Απάντηση #247 στις: Ιούνιος 22, 2014, 01:20:39 μμ »

Συμφωνώ με την άποψή σου ότι οι όροι που διέπουν τις δημοπρασίες θα πρέπει να είναι ξεκαθαρισμένοι εκ των προτέρων, όμως οι δημοπρασίες της λέσχης έχουν μια ιδιαιτερότητα σε αντίθεση με τους οίκους , τα μέλη γνωρίζονται μεταξύ τους οπότε για πολλά λόττα γνωρίζεις τον πωλητή από πριν, με ότι αυτό συνεπάγεται για τα απούλητα λόττα. Αν μείνει κάτι απούλητο και εγώ πλησιάσω τον πωλητή (που μπορεί να είναι και φίλος μου) μετά την δημοπρασία η λέσχη δεν νομίζω ότι μπορεί να κάνει κάτι γι'αυτό.


Πιο ευκολο να ειπωθει απ'το να γινει. Ο Δημητρης πουναι πιο των PR και μελος του ΔΣ μπορει ενδεχομενως να βρει αν θελει (γιατι το μεγαλο ποσοστο ειναι και χρεπια, μην το ξεχναμε αυτο) μεγαλυτερο μερος απο καταθετες απο μενα αλλα μαλλον μπορει να τους βρει κι απο πριν αν καιγεται, ουτως η αλλως δεν φτανει ο αφρος στην ΠΝΕ που το παιζεις ζαρια σαν καταθετηης.

Αλλοι παλι στραβωνουν και δεν το δινουν με τιποτε αν δεν εχουν αναγκη. Και βεβαια ειναι και οι εμποροι, απαραιτητοι σε καθε δημοπρασια της ΠΝΕ οι οποιοι υποτιθεται καταθετουν 2.44 ευρω ανα λοτο, πουληθει δεν πουληθει, και ισως γι αυτο παιζουν και διαφορα λοτα με 4-5 τεμαχια τελευταια. Οταν δινεις 30-40 λοτα, ξεκινας την καλημερα με κατοσταρικο.
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #248 στις: Ιούνιος 22, 2014, 02:35:02 μμ »

 Κωστα, τυπικα ειναι ενωση και εχει μελη απο ολη την Ελλαδα ,ουσιαστικα ειναι λεσχη, γιατι οι περισσοτερο ωφελημενοι απο την υπαρξη της ειναι οσοι μενουν κοντα στην Αθηνα και εχουν ευκολη προσβαση στους χωρους της ,καθε Κυριακη, οπου βλεπουν και ανταλλασουν η αγοραζουν και πωλουν μεταξυ τους νομισματα, εχουν προσβαση στην βιβλιοθηκη της, μπορουν να αναζητησουν μια συμβουλη για καποιο νομισμα κλπ , γενικα συναγελαζονται.
 Αυτο το βλεπω δυσκολο να αλλαξει, γιατι αυτο που λες, δηλαδη να οργανωνονται εκδηλωσεις η δημοπρασιες στην επαρχια κλπ ειναι κατι που απαιτει επιπλεον πολυ τρεξιμο απο τους υπευθυνους, οι οποιοι θυμιζω εργαζονται εθελοντικα, χωρους και χρηματα που δυσκολα θα αποσβεστουν.
Εξαλλου ειναι αμφιβολη και η επιτυχια μιας δημοπρασιας που θα γινει π.χ. στην Λαρισα, γιατι ποσα μελη μενουν κοντα ωστε να συμμετασχουν?
 Δηλαδη ευκολα λεει κανεις "αποκεντρωθειτε" ,αλλα δυσκολα γινεται για πολυ συγκεκριμενους πρακτικους λογους.
 Η λεσχη εχει συγκεκριμενη εδρα που πληρωνει νοικι και πρεπει να αξιοποιει τους χωρους της, οι Αμισθοι του ΔΣ προσφερουν ηδη πολυ απο τον χρονο τους και αφιερωνουν τις Κυριακες τους, ολο αυτο το πραγμα δεν μεταφερεται ετσι ευκολα για λογους αποκεντρωσης και μονο..
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #249 στις: Ιούνιος 22, 2014, 04:16:06 μμ »

Κι όμως είναι Πανελλήνια Ένωση και δεν είναι λέσχη των Αθηνών.
Ασχέτως αν πολλοί θα ήθελαν να είναι έτσι... και κάνουν τα πάντα για να το καταφέρουν.

Η απαξίωση ή η καταξίωση μίας Πανελλήνιας Ένωσης, δεν εξαρτάται από τη δύναμη του 'κέντρου', αλλά από τη διασπορά της. Δυστυχώς βλέπω τα λάθη της Ελληνικής Πολιτικής, να επαναλαμβάνονται και σε μικρότερη κλίμακα. Συρρίκνωση στο 'κέντρο' και καμία, έστω προσπάθεια, αποκέντρωσης.

Μπορεί να φαίνεται δύσκολο να γίνει αποκέντρωση αλλά μπορούν να συζητηθούν νέες ιδέες και προτάσεις. Απλά αυτές οι καινοτομίες, θα πρέπει να αντιμετωπιστούν χωρίς παρωπίδες και με 'ανοιχτά' μυαλά... ίσως με 'νέα μυαλά'.

Μία τέτοια ιδέα είπα για τις δημοπρασίες. Είναι δύσκολο, σχεδόν ακατόρθωτο, βάσει της υπαρκτής κατάστασης. Αλλά δεν πρέπει να αντιμετωπίζουμε την ιδέα εξ αρχής αρνητικά, χωρίς να έχουμε κάνει μία προσπάθεια υλοποίησής της. Πρέπει να γίνει η προσπάθεια και τότε να κρίνουμε και να κριθούμε... γι αυτό που κάναμε ή δεν καταφέραμε να κάνουμε.

ΥΓ Σε τελική ανάλυση...
Ας κουνηθούν και λίγο οι Αθηναίοι, ας πάνε στη Λάρισα για τη δημοπρασία. Κακό είναι ;;
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
dimitris1980
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3369



Προφίλ
« Απάντηση #250 στις: Ιούνιος 22, 2014, 04:20:22 μμ »

Κώστα το π.ν.ε είναι πανελλήνια-νομισματική-ένωση οποτε είναι ξεκάθαρο τι είναι
Καταγράφηκε
lefmaggos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3267

εισαι στο μυαλο,κατι μαγικο.........


Προφίλ WWW
« Απάντηση #251 στις: Ιούνιος 22, 2014, 04:22:13 μμ »

τωρα εδω που τα λεμε εχει γινει ποτε δημοπρασια εκτος αθηνων?
Καταγράφηκε
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #252 στις: Ιούνιος 22, 2014, 05:01:58 μμ »

Κι όμως είναι Πανελλήνια Ένωση και δεν είναι λέσχη των Αθηνών.
Ασχέτως αν πολλοί θα ήθελαν να είναι έτσι... και κάνουν τα πάντα για να το καταφέρουν.

Η απαξίωση ή η καταξίωση μίας Πανελλήνιας Ένωσης, δεν εξαρτάται από τη δύναμη του 'κέντρου', αλλά από τη διασπορά της. Δυστυχώς βλέπω τα λάθη της Ελληνικής Πολιτικής, να επαναλαμβάνονται και σε μικρότερη κλίμακα. Συρρίκνωση στο 'κέντρο' και καμία, έστω προσπάθεια, αποκέντρωσης.

Μπορεί να φαίνεται δύσκολο να γίνει αποκέντρωση αλλά μπορούν να συζητηθούν νέες ιδέες και προτάσεις. Απλά αυτές οι καινοτομίες, θα πρέπει να αντιμετωπιστούν χωρίς παρωπίδες και με 'ανοιχτά' μυαλά... ίσως με 'νέα μυαλά'.

Μία τέτοια ιδέα είπα για τις δημοπρασίες. Είναι δύσκολο, σχεδόν ακατόρθωτο, βάσει της υπαρκτής κατάστασης. Αλλά δεν πρέπει να αντιμετωπίζουμε την ιδέα εξ αρχής αρνητικά, χωρίς να έχουμε κάνει μία προσπάθεια υλοποίησής της. Πρέπει να γίνει η προσπάθεια και τότε να κρίνουμε και να κριθούμε... γι αυτό που κάναμε ή δεν καταφέραμε να κάνουμε.

ΥΓ Σε τελική ανάλυση...
Ας κουνηθούν και λίγο οι Αθηναίοι, ας πάνε στη Λάρισα για τη δημοπρασία. Κακό είναι ;;
Αν στη δουλεια μου εκανα τετοιες προτασεις στους εργοδοτες μου, η επιχειρηση θα ειχε κλεισει και εμενα θα με ειχαν στειλει σπιτι μου.  Δεν ξερω πως αλλιως να σχολιασω αυτο που προτεινεις.
Καταγράφηκε

Sroussos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 911


Προφίλ
« Απάντηση #253 στις: Ιούνιος 22, 2014, 06:07:57 μμ »

Εγώ είμαι από την Κομοτηνή. Από  την 122 δημοπρασία ( πέρυσι τον Μάρτη) γράφτηκα και στέλνω πάντα τις προσφορές μου με e-mail και έχω κερδίσει λαχνούς και αγοράσει σε όλες τις επόμενες  δημοπρασίες όπως επίσης έχω ζητήσει και έχω πάρει και λαχνούς από τους απούλητους  στέλνοντας e-mail.  Παρακάτω αντιγράφω το e-mail που πήρα για τα αποτελέσματα της τελευταίας δημοπρασίας . 18.17  γνώριζα και μπορούσα να ζητήσω τι απούλητο θέλω να πάρω , μην ψάχνουμε για φαντάσματα .   Επιπλέον δε με  τις επαφές   που είχα μέσο  τηλεφώνου και e-mail με τον Πρόεδρο Κ . Ε. Ζυλιερόν και μέσα  από το στο στέκι με τα άλλα μέλη του ΔΣ έχω σχηματίσει τις καλύτερες εντυπώσεις.  Αν υπάρχουν  καταγγελίες με συγκεκριμένα περιστατικά  εύνοιας παρακαλώ στην συνέλευση της ΠΝΕ με ονοματεπώνυμο, εγώ αυτό θα έκανα.
Για τους οίκους δημοπρασιών έχω πάρει (όχι πολλά) από τα unsold σε δημοπρασίες  αλλά πάντα μου τα χρέωσαν στην τιμή εκκίνησης + fess .
  
"Θέμα   [ΠΝΕ] ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΔΗΜΟΠΡΑΣΙΑΣ 127 - 14/06/2014
Αποστολέας   Έγκυρη υπογραφή για τον ιστότοπο τού αποστολέα. Επιβεβαιώνεται από  Annita PerouliAdd contact
Ημερομηνία   14-06-2014 18:17
PNE_127_Results_Jun2014.pdf
Αγαπητά μέλη,
 
στο συνημμένο αρχείο θα βρείτε τα αποτελέσματα της Δημοπρασίας 127."
 
 
 
Με εκτίμηση,
 
ΠΝΕ
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 22, 2014, 07:04:10 μμ από Sroussos » Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #254 στις: Ιούνιος 22, 2014, 06:26:20 μμ »

Αν στη δουλεια μου εκανα τετοιες προτασεις στους εργοδοτες μου, η επιχειρηση θα ειχε κλεισει και εμενα θα με ειχαν στειλει σπιτι μου.  Δεν ξερω πως αλλιως να σχολιασω αυτο που προτεινεις.

Δεν χρειάζεται να σχολιάσεις.
Δεν είπα την πρότασή μου για να σχολιαστεί, αλλά για να συζητηθεί εκεί που πρέπει.


Εγώ είμαι από την Κομοτηνή....
Κανείς δεν κυνηγά φαντάσματα... δεν υπάρχουν.

Και πως γνώριζες ότι μπορείς να αγοράσεις μετά το τέλος στην τιμή εκκίνησης ;;
Εγώ, όπως και πολλοί άλλοι φίλοι, που είμαστε μέλη, δεν το γνωρίζαμε.
Υπήρξε κάποια επίσημη ενημέρωση ή σου το είπε κάποιος 'φίλος' ;;
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
Σελίδες: 1 ... 15 16 [17] 18
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences