Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 25, 2024, 04:20:40 πμ
Σελίδες: 1 [2] 3 4 ... 18
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 50 Λεπτα 1868 στο ebay  (Αναγνώστηκε 76587 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Ιούνιος 05, 2014, 03:29:00 μμ »

παλιοτερα ειχα μιλησει με τον κινεζο που πουλαει τις κοπιες..μου ειχε πει οτι η τιμη τους ειναι στο ενα δολλαριο το κομματι..καπου εχω το μειλ του..αν το βρω θα σας πω περισσοτερα...


λαθος εκανα τελικα στην τιμη....το βρηκα το μειλ και ειναι το παρακατω..


Hello:
Thanks for your letter.
All Greek coins and other coins in my coin website are replica and the price is $3 for each one including shipping fee to Greek. The coins are in China now and it will take about 25-30 days to Greek.Please enter the following website to choose the coins you need:
http://www.jinghuashei.com/index.html
I have already listed all my coins on my coin website. I can’t provide the coins which haven’t been listed on my coin website to you. If you need some coins of mine, please give me a detailed order list.
For example:
1859 Russia 5 Kopeks ( P1192372628 )
1868 SHIELD NICKEL ( P1083123652 )
1723 ( P1192397889 )
You can buy them from me here.The quality is the same as the coin shown on the picture.I can provide all the coins to you without REPLICA or COPY marks.The price is $3 each including shipping fee. And you have to buy no less than 10 coins one time.Please let me know if you agree with the price and make sure you need them. I accept PAYPAL. You can send the PAYPAL payment to the following address of mine directly:
huashamenmeng@163.com
Please say your order list or E-mail address on the PAYPAL payment.I will ship the coins to you once I get your payment. Please contact me if you still have any problems. Thanks!
GOOD LUCK!
LIU
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
belpedro
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 972


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Ιούνιος 05, 2014, 04:44:33 μμ »

με απογοητευετε Κλάμα
εδω παιρνετε νομισμα χιλιαδων ευρω και σεις μου μετρατε 1-2 ευρω + -
σας ειχα για πιο large Σαρκασμός
Καταγράφηκε
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Ιούνιος 05, 2014, 09:25:00 μμ »

The real thing:
Καταγράφηκε

dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Ιούνιος 06, 2014, 08:23:25 πμ »

Το "διπλό" μου Χαμόγελο
Καταγράφηκε

dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Ιούνιος 06, 2014, 08:43:44 πμ »

Τρία ακόμα σε συλλογές φίλων:
Καταγράφηκε

dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Ιούνιος 06, 2014, 08:48:47 πμ »

Και υπάρχουν δύο ακόμα γνωστά τα οποία δεν έχω φωτογραφία (Numismatica Genevensis 2002 (νυν Redomega collection) + ex GEG collection (νυν ddafnis collection)).  Σύνολο 7 γνωστά τα τελευταία 40 χρόνια.
Καταγράφηκε

belpedro
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 972


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Ιούνιος 06, 2014, 10:01:52 πμ »

Και υπάρχουν δύο ακόμα γνωστά τα οποία δεν έχω φωτογραφία (Numismatica Genevensis 2002 (νυν Redomega collection) + ex GEG collection (νυν ddafnis collection)).  Σύνολο 7 γνωστά τα τελευταία 40 χρόνια.
Εντυπωσιακο!!!
απο τα 7 γνωστα κοματια τα πεντε τουλαχιστον που βλεπουμε εδω σε τοσο υψηλες καταστασεις!!
Καταγράφηκε
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Ιούνιος 06, 2014, 11:16:32 πμ »

Ο αριθμός των διασωθέντων 50 λεπτων του 1868Α καθορίζει και τον αριθμό των κομπλέ συλλογών του Γεωργίου που μπορούν να φτιαχτούν.
Καταγράφηκε

solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Ιούνιος 06, 2014, 11:46:17 πμ »

Ο αριθμός των διασωθέντων 50 λεπτων του 1868Α καθορίζει και τον αριθμό των κομπλέ συλλογών του Γεωργίου που μπορούν να φτιαχτούν.

eee, υπερβάλλεις λίγο Δημήτρη . Αυτός ο οποιος θα αναζητήσει 50ακι 68 κανονικής κυκλοφορίας ούτωςς ώστε να κλείσει Γεώργιο Α θα πρεπει να εχει αναζητησει προηγουένως επιτυχώς 20αρα93, διφραγκο 83, πενταρες δεκαρες 70,79 και πολλά άλλα του Γεωργιου Α. Και για να ειναι σε θεση να αναζητησει + να πληρώσει 50ακι68 , λογικα παντα, θα θελει και τα υπόλοιπα σε ακυκλοφορητα και οχι σε vf
Σε αντίθετη περίπτωση , ειναι παράδοξο να εχει κλεισει καποιος Γεωργιο Α τα πάντα και ο Γεωργιος του να κοστιζει π.χ. 20.000 , 100 ευρώ όλα τα κερματα και 19900 το 50ακι. Τυχαιες τιμές λεω μην παρεξηγηθούμε, αλλού είναι το νόημα.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #24 στις: Ιούνιος 06, 2014, 11:54:30 πμ »

Υπάρχει και δυσκολότερο και ακριβότερο στον Γεώργιο.
Νόμισμα κυκλοφορίας είναι και το 100 Δρχ 1876.  Γλώσσα
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Ιούνιος 06, 2014, 12:03:25 μμ »

Ανήκεις στη γενιά των μπερδεμένων συλλεκτών (Solferino).  Δυστυχώς η δικιά μου γενιά συλλεκτών σε ανέθρεψε οπότε δεν σε παρεξηγώ Χαμόγελο  Και εξηγούμαι:

Δεν μίλησα για πιστοποιημένα, δεν μίλησα για ακυκλοφόρητα, δεν μίλησα για καθαρισμένα ακαθάριστα κλπ.  20 λεπτο του 1893 βρίσκεις με 10 ευρώ, δίφραγκο του 1883 και όλα τα υπόλοιπα που λες με μερικά ευρώ.  Πληρώνεις κάτι παραπάνω και τα παίρνεις σε καλύτερη κατάσταση.  Κατοστάρικο και 50 δραχμο θα πληρώσεις αλλά βρίσκονται με πολύ μεγάλη ευκολία εφόσον υπάρχουν τα χρήματα.  Τα συγκεκριμένα βρίσκονται και μπαλωμένα στην ανάγκη.  Το 50 λεπτο του 1868Α δεν υπάρχει ούτε μπαλωμένο!  Ούτε καν στο μουσείο! Tirage 60 κομμάτια.  Διασωθέντα δεν πρέπει να είναι πάνω από 10!  Συγκλονιστικά νούμερα για νόμισμα κυκλοφορίας.  
Καταγράφηκε

dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Ιούνιος 06, 2014, 12:04:32 μμ »

Υπάρχει και δυσκολότερο και ακριβότερο στον Γεώργιο.
Νόμισμα κυκλοφορίας είναι και το 100 Δρχ 1876.  Γλώσσα
Έχεις πολλά να μάθεις ακόμα. Χαμόγελο
Καταγράφηκε

iceman
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 331



Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Ιούνιος 06, 2014, 12:04:41 μμ »

Υπάρχει και δυσκολότερο και ακριβότερο στον Γεώργιο.
Νόμισμα κυκλοφορίας είναι και το 100 Δρχ 1876.  Γλώσσα

Πως βγαίνει ότι είναι δυσκολότερο το 100ρικο??? Και ελαφρώς μεγαλύτερο τιράζ έχει και νομίζω ότι υπάρχουν περισσότερα γνωστά κομμάτια. Το ότι είναι πιο εντυπωσιακό και δημοφιλές νόμισμα ισχύει!
Καταγράφηκε
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Ιούνιος 06, 2014, 12:09:44 μμ »

Δημήτρη,

Το σκεπτικό μου είναι το εξής : Το 50ακι εξ ορισμού είναι σπανιο και ακριβό. Το πόσο δεν με απασχολει γιατι δεν ειναι των κυβικών μου. Ο συλλκετης που θα θελήσει να το αποκτήσει raw ή πιστοποιημενο, θα δωσει ενα τόσο σεβαστό ποσό , ώστε να θέλει και τα υπόλοιπα του Γεωργιου σε ακυκλοφορητα, είτε raw είτε πιστοποιημένα.

Για του λόγου το αληθές, όσοι εχουν 50ακι 68 και είναι γνωστό ποιοι τα εχουν , ολοι μα όλοι, λατρευουν τα ακυκλοφορητα νομίμσατα, τα λουστρατα κ.ο.κ. . Α Ρ Α θα θελήσουν και διφραγκο 83 κλπκλπκλπ.

Γιατί ειμαι μπερδεμενος? Νομίζω πως η σκεψη μου είναι συγκροτημενη .
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #29 στις: Ιούνιος 06, 2014, 12:13:22 μμ »

Έχω να μάθω πολλά ακόμη, αλλά τουλάχιστον προσπαθώ και εξελίσσομαι.
Δεν αναπαύομαι σ' αυτά που ήδη ξέρω.

Σε τέτοια νομίσματα μιλάει το χρήμα... ούτε οι κοπές, ούτε το συναίσθημα.
Δυσκολότατο και ακριβό το 50Λεπτο αλλά όπως και να το κάνουμε το 100 Δρχ, είναι φετίχ παγκοσμίως.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
Σελίδες: 1 [2] 3 4 ... 18
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences