Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 28, 2024, 02:24:14 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Ασημενιο 5δραχμο του 1930  (Αναγνώστηκε 8270 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Frinda
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4


Προφίλ
« στις: Μάιος 21, 2014, 02:30:20 μμ »

Καλησπέρα σε όλους, νέα στην παρέα και άσχετη! Πριν απο δυο μήνες δυστυχώς έχασα τη μητέρα μου με την οποία ζούσα μαζι 35 χρονια.... Παντοτε μου έλεγε αν της συμβεί κάτι να κοιτάξω ενα συγκεκριμένο κουμπαρα
Όντως το εκανα εχθές και μεταξύ άλλων βρήκα ενα ασημενιο 5δραχμο του 1930, δυο 30δραχμα στα οποία δεν μπορω να διακρίνω ημερομηνια,έχουν ομως στην πισω πλευρα τους τον Κωνσταντίνο και την Άννα Μαρία, και  ενα 30δραχμο του 1863. Θα ηθελα να σας παρακαλέσω εσας που γνωριζετε να με ενημερώσετε αν αυτα τα νομίσματα έχουν κάποια αξία η όχι. Σας ευχαριστω εκ των προτέρων.
Καταγράφηκε
συλλεκτρια-κα
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1797


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 21, 2014, 02:37:24 μμ »

καλησπερα φριντα!καταρχας τα συλληπητηρια μου για την μαμα σου!!δυστηχως καποια στιγμη ερχεται για ολους αυτη η στιγμη!ειναι μεσα στην ζωη αλλωστε!
για τα νομισματα σου τωρα το 5δραχμο του 30 δεν ειναι ασημενιο και μονο σε ακυκλοφορητη κατασταση και αν ειναι βρυξελων εχει μεγαλη αξια!αν δεν ειναι 2-3 ευρω και αν.παιζει ρολο η κατασταση ενος νομισματος παρα πολυ στην τιμη του!!!τα 30αρια τωρα ναι αυτα ειναι ασημενια αυτο που εχει τον κωνσταντινο και την αννα-μαρια ειναι του 64 και η τιμη που πιανει ειναι απο 8-10 ευρω αναλογα την κατασταση παλι!
και το αλλο πρεπει να ειναι με τους 5 βασιλεις και ειναι του 1963.στην πισω μερια πρεπει να εχει τον χαρτη της ελλαδος ε?αυτο κανει 10-12 ευρω αναλογα την κατασταση του παλι!!
περιμενε να δεις και τι θα σου πουν και τα αλλα παιδια αλλα καπως ετσι εχουν τα πραγματα!!!
τα συλληπητηρια μου και παλι!φιλικα δωρα!!
Καταγράφηκε
Frinda
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 21, 2014, 02:54:58 μμ »

Ευχαριστω παρα παρα πολυ πρώτα απ ολα για τα συλληπητηρια σας και μετα για την απάντηση. Το συγκεκριμένο νόμισμα ειναι σε πολυ καλη κατάσταση, μάλλον ειναι στην καλύτερη απο ολα τα αλλα, αλλα πως μπορω να γνωρίζω εαν ειναι Βρυξελλών κι αν ειναι ακυκλοφορητο
Καταγράφηκε
συλλεκτρια-κα
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1797


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 21, 2014, 03:00:53 μμ »

το καλυτερο που θα ειχες να κανεις ειναι να βγαλεις καθαρες και κοντινες φωτογραφιες απο τα νομισματα για να σου πουμε σιγουρα τι ειναι και τι αξια εχει!!!
για το 5δραχμο τωρα αν κοιταξεις στην μερια που γραφει 5 δραχμες στην αριστερη μερια στα μεσαια φυλλα στα 3 δηλαδη εχει απο πανω τους 2 κολητους καρπους.σε αυτους τους καρπους για να ειναι βρυξελων θα πρεπει να εχουν το καθενα μια τρυπιτσα!!!αν δεν εχουν και οι 2 και εχει μονο ο ενας τοτε δεν ειναι βρυξελων και ειναι λονδινου!!!περιμενε να ψαξω να βρω καμια φωτογραφια σε κανενα θεμα να σου δειξω γιατι δεν ξερω αν καταλαβες ετσι οπως στο εγραψα! Χαμόγελο
Καταγράφηκε
συλλεκτρια-κα
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1797


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 21, 2014, 03:06:21 μμ »

βρηκα μια! Χαμόγελο
διαβασε εδω και θα καταλαβεις!!
http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=159.0
Καταγράφηκε
Frinda
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 21, 2014, 03:12:06 μμ »

Τα μεσαία φύλλα ποια ακριβώς ειναι; Το ρωτώ αυτο γιατι στην πρώτη τριάδα ειναι μια τρυπουλα στον εναν καρπό και στην ακριβώς απο κάτω ειναι τρεις
Καταγράφηκε
συλλεκτρια-κα
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1797


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 21, 2014, 03:17:59 μμ »

βρε παιδια ψαχνω να βρω τις φωτογραφιες του παναγιωτη που εχει τραβηγμενο το ταληρο βρυξελων του για να καταλαβει και η κοπελα για τι μιλαμε αλλα δεν τις βρισκω!!
καποιος αλλος να βοηθησει!!!επειδη πρεπει να φυγω ας βοηθησει καποιος αλλος να καταλαβει η κοπελα τι εχει!!
συγνωμη φριντα αλλα πρεπει να βγω,εχω δουλιτσα!συγνωμη αν δεν μπορεσα να σε βοηθησω να καταλαβεις τι εχεις,ελπιζω καποιος αλλος να σε βοηθησει!!!καλο σου απογευμα!! Χαμόγελο
Καταγράφηκε
Frinda
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 21, 2014, 03:25:10 μμ »

Σε ευχαριστω πολυ, ναι είδα τη φωτογραφία οπότε προφανώς μιλαμε για Λονδίνου. Γνωρίζει κάποιος την αξία του;
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 21, 2014, 03:41:05 μμ »

den εχει καποια αξια το ταλληρο σου.Εγω εχω τουλαχιστον καμμια 30αρια .κρατησε τα για συναισθηματικους λογους ή δωρησε τα σε κανενα παιδακι που κανει συλλογη .θα το κανεις να χαρει πολυ
Καταγράφηκε
Sroussos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 911


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 21, 2014, 07:17:51 μμ »

Φρίντα καλησπέρα .
Δεν ξέρω τι ανάγκες έχεις  αλλά την μεγαλύτερη αξία θα την έχουν αν μπορείς να τα κρατήσεις για να θυμάσαι την μάνα σου. Το πολύ να πάρεις 20-25 € αν τα δόσεις.
Καταγράφηκε
dca$h
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 997


Ποτε μην κανεις αυτο που δεν θελεις να σου κανουν


Προφίλ WWW
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 21, 2014, 08:43:49 μμ »

Καλησπέρα σε όλους, νέα στην παρέα και άσχετη! Πριν απο δυο μήνες δυστυχώς έχασα τη μητέρα μου με την οποία ζούσα μαζι 35 χρονια.... Παντοτε μου έλεγε αν της συμβεί κάτι να κοιτάξω ενα συγκεκριμένο κουμπαρα
Όντως το εκανα εχθές και μεταξύ άλλων βρήκα ενα ασημενιο 5δραχμο του 1930, δυο 30δραχμα στα οποία δεν μπορω να διακρίνω ημερομηνια,έχουν ομως στην πισω πλευρα τους τον Κωνσταντίνο και την Άννα Μαρία, και  ενα 30δραχμο του 1863. Θα ηθελα να σας παρακαλέσω εσας που γνωριζετε να με ενημερώσετε αν αυτα τα νομίσματα έχουν κάποια αξία η όχι. Σας ευχαριστω εκ των προτέρων.
Καλησπερα τα συλληπητηρια μου. Μαλλον σου ελεγε να κοιτας το περιεχομενο και να την θυμασαι γιατι τωρα ειναι πολυ "αδικο" για σενα μετα απο 35 χρονια συμβιωσης να εισαι μονη.Εγω στην θεση σου δεν θα τα εδινα λογο συναισθηματικης αξιας.
Και παλι τα ειλικρινή μου συλληπητηρια.
Καταγράφηκε

m42b18 isT
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences