Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 23, 2024, 09:13:40 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Τι γνωμη σας  (Αναγνώστηκε 6265 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
anastasios83
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 36


Προφίλ
« στις: Μάιος 18, 2014, 03:37:42 μμ »

Παιδια τις γνωσεις σας και την αποψη σας για αυτο το νομισμα
http://i58.tinypic.com/2eclvtz.jpg
http://i60.tinypic.com/dvq2jr.jpg
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 18, 2014, 04:23:48 μμ »

Ρωσία, 5 Καπίκια 1772.
Εύκολο σχετικά νόμισμα.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 18, 2014, 04:39:02 μμ »

εντυπωσιακο νομισμα σε μεγεθος και βαρος! πολυ τα συμπαθω αυτα τα κερματα! Χαμόγελο
εχω ενα.. και το λατρευω! Χαμόγελο γεμιζει η χουφτα σου με ενα τετοιο! το χαιρεσαι! Χαμόγελο

ευτιχως που δεν ειχαν γηπεδα τοτε γιατι με τετοιο μεγεθος κια βαρος... ειναι φονικο οπλο! χαχαχαχα

ειναι 5 καπικια της Ρωσσιας, επι τσαρινας Μεγαλης Αικατερινης! κοπηκε στο  Εκατερινμπουργκ το 1772.

εχει τεραστιο τιραζ... 42.266.000 τεμαχια με αυτη την ημερομηνια.. 
αν και ο κραους το δινει 51.2 γραμμαρια... θα δεις καποια να ειναι και στα 42-44 γραμμαρια, και καποια να ειναι πανω απο τα 51 γραμμαρια! αυτο γιατι τοτε τα ζυγιζαν ανα χιλιαδα... το ολικο βαρος αυτων επρεπε να ειναι οκ... ετσι εχουμε διαφορες στα βαρη....  εχει βρεθει 5 καπικο νομισμα κοντα στα 60 γραμμαρια.. ή και πανω απο αυτο... δεν θυμαμαι τωρα ποσο.. αλλα το ειχα διαβασει!

δεν ειναι κατι σπανιο ή ακριβο! το καλο ειναι οτι το εχεις σε καλη κατασταση! Χαμόγελο
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 19, 2014, 09:12:12 πμ »

εντυπωσιακο νομισμα σε μεγεθος και βαρος! πολυ τα συμπαθω αυτα τα κερματα! Χαμόγελο
εχω ενα.. και το λατρευω! Χαμόγελο γεμιζει η χουφτα σου με ενα τετοιο! το χαιρεσαι! Χαμόγελο

ευτιχως που δεν ειχαν γηπεδα τοτε γιατι με τετοιο μεγεθος κια βαρος... ειναι φονικο οπλο! χαχαχαχα

ειναι 5 καπικια της Ρωσσιας, επι τσαρινας Μεγαλης Αικατερινης! κοπηκε στο  Εκατερινμπουργκ το 1772.

εχει τεραστιο τιραζ... 42.266.000 τεμαχια με αυτη την ημερομηνια.. 
αν και ο κραους το δινει 51.2 γραμμαρια... θα δεις καποια να ειναι και στα 42-44 γραμμαρια, και καποια να ειναι πανω απο τα 51 γραμμαρια! αυτο γιατι τοτε τα ζυγιζαν ανα χιλιαδα... το ολικο βαρος αυτων επρεπε να ειναι οκ... ετσι εχουμε διαφορες στα βαρη....  εχει βρεθει 5 καπικο νομισμα κοντα στα 60 γραμμαρια.. ή και πανω απο αυτο... δεν θυμαμαι τωρα ποσο.. αλλα το ειχα διαβασει!

δεν ειναι κατι σπανιο ή ακριβο! το καλο ειναι οτι το εχεις σε καλη κατασταση! Χαμόγελο
+1       Θα ηθελα να συμπληρωσω μονο,οτι στα Υψηλης καταστασεως ο Αγιος Γεωργιος στον θυρεο πρεπει να ειναι τουλαχιστον ενφανης!οπως και στην αξια το πεντε(πιατ)! καπικια να μην εχει φθορα,χαιρετω και παλι Μπραβο! στον Αγαπητο Νικο,γιαννης.
Καταγράφηκε
anastasios83
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 36


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 19, 2014, 03:04:34 μμ »

Ποιες ειναι οι ποιο σπανιες ημερομηνιες για αυτο το νομισμα και τι αξια εχει περιπου.Αυτο μου το εκαναν δωρο αλλα επειδη μου αρεσε πολυ αργοτερα πηρα αλλα 4 με 100 ευρω στην ιδια περιπου κατασταση αλλα τα εχω στο πατρικο μου και δεν μπορω να δω αμεσα τις ημερομηνιες.
Επειδη εχω φαει κερμα στο κεφαλι σε ποδοσφαιρικο αγωνα και μονο στην σκεψη σε αυτο που ειπες ζαλιστηκα χαχαχα.
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 19, 2014, 03:13:31 μμ »

http://www.krausebooks.com/coins-papermoney?cat=2493
αγοραζεις εναν καταλογο απο τον krause Κανεις την δουλεια σου πολυ ανετα.
Καταγράφηκε
digo
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1056



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 19, 2014, 05:18:26 μμ »

Ποιες ειναι οι ποιο σπανιες ημερομηνιες για αυτο το νομισμα και τι αξια εχει περιπου.Αυτο μου το εκαναν δωρο αλλα επειδη μου αρεσε πολυ αργοτερα πηρα αλλα 4 με 100 ευρω στην ιδια περιπου κατασταση αλλα τα εχω στο πατρικο μου και δεν μπορω να δω αμεσα τις ημερομηνιες.
Επειδη εχω φαει κερμα στο κεφαλι σε ποδοσφαιρικο αγωνα και μονο στην σκεψη σε αυτο που ειπες ζαλιστηκα χαχαχα.


Μου θυμισες τωρα ενα παιχνιδι ΠΑΟ-ΟΣΦΠ πουχα παει να δω μ'εναν εμπορο νομισματων,φιλο και οπαδο της ιδιας ομαδας. Αφου κατσαμε, διαπιστωσαμε οτι ειχαν ηδη αρχισει τα μπινελικια και οι φασαριες, πριν καλα καλα ξεκινησει ο αγωνας, οποτε ο φιλος μου μου λεει "παμε να φυγουμ' απο δω, θα φαμε κανα κερμα στο κεφαλι", κι εγω του λεω "κατσε ρε, σιγα, μπορει ναναι και κανα καλο κομματι!"...  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 19, 2014, 05:26:08 μμ »

χαχαχαχαχαχα οκ... με ολο αυτο... ξερεις τι μου ηρθε στο μυαλο; (οχι ενα κερμα να... χαχαχαχα), εναν αγωνα μπασκετ... που εριχναν στον αγωνιστικο χωρο κερματα κι ενας ξενος παιχτης επιασε ενα 2ευρω απο το παρκε και κανωντας οτι εφτιαχνε το παπουτσι του το εβαλε στο κερμα στην καλτσα.... χαχαχαχαχαχαχαχα το ειχε δειξει η τηλεοραση! χαχαχαχαχα


φιλε Ανασταση, αυτο που ζητας ειναι δυσκολο... οντως ο κραους καταλογος θα σε βοηθησει γιατ ιεχει πολλες ποικιλιες, πολλα διαφορετικα σε σχεση με το νομισματοκοπειο... ασχετα αν βλεπεις την ιδια ημερομηνια..., εχει μεχρι και κοπιες εποχης που νομιζω ειχαν βγαλει οι σουηδοι... δεν θυμαμαι τωρα...

παντως τα περισσοτερα ειναι ευκολα και με ιδιες τιμες... λιγα ειναι τα σπανια... αλλα μιας και μιλαμε για 1-2 σελιδες στον κραους μονο για τα 5 καπικια... (και ειναι και μεγαλο βιβλιο και με μικρη γραμματοσειρα...), καταλαβαινεις...

οταν με το καλο πας στο πατρικο σου και τα βρεις... τα βγαζεις φωτο και τα βλεπουμε...

δεν νομιζω να τα πηρες σε υψιλη τιμη παντως... 25 ευρω το ενα; και ειναι καλη κατασταση... καλο το βλεπω..
Καταγράφηκε
anastasios83
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 36


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 19, 2014, 06:12:28 μμ »

Tους εχω τους καταλογους του krause απλα ασχολουμε ποιο πολυ με τα χαρτονομισματα για αυτο δεν εχω ασχοληθει τοσο με τα νομισματα τα ξενα εκτος απο τα γερμανικα νομισματα που εχω μια καλη συλλογη λογω του οτι πηγαινω συχνα στην γερμανια απλα οταν μου αρεσει κατι το παιρνω..
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 19, 2014, 06:31:09 μμ »

για γερμανικα χαρτονομισματα... καλο ειναι να παρεις γερμανικο καταλογο...γιατι ο κραους δεν εχει τιποτα μεσα.. σε οτι αφορα ποικιλιες, τυπογραφεια κτλ...

με τα γερμανικα χαρτονομισματα μπορεις να κανεις συλλογη ολοκληρη! τοσα πολλα ειναι!

το ιδια και με τα παλια νομισματα τα γερμανικα.. με τα τοσα κρατιδια που ειχαν! Χαμόγελο
Καταγράφηκε
anastasios83
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 36


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 19, 2014, 06:34:21 μμ »

Εχω καταλογους και για τα νομισματα και τα χαρτονομισματα.Με τον krause δεν εβγαζα ακρη αλλα εχεις δικιο χανεσαι με τα γερμανικα
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 19, 2014, 06:59:21 μμ »

εγω εχω γερμανικο καταλογο για χαρτονομισματα μονο... φυσικα δεν τα εχει ολα.. δεν εχει τα προ 1871 ουτε εχει τα notgeld που ειναι τοσα πολλα που χανεσε! αλλα εχει πολλες πληροφοριες... ειδικα για τα χαρτονομισματα της περιοδου 1920-1923 που γινοταν χαμος!

μιας και μαζευεις γερμανικα... εχεις και απο τα νεα τοπικα που κυκλοφορανε... σαν τα chiemgauer κτλ; (εχει πολλα διαφορετικων περιοχων... εχω καποια... Χαμόγελο )
Καταγράφηκε
anastasios83
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 36


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 19, 2014, 07:16:08 μμ »

Μου εδειξε καποια την τελευταια φορα που ημουν μοναχο ενας φιλος μου αλλα δεν μου αρεσαν και δεν ασχοληθηκα και μαλλον δεν θα ασχοληθω.Αν τυχον πεσει κανενα στα χερια μου θα το κρατησω για σενα αφου τα μαζευεις..
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Μάιος 19, 2014, 07:44:11 μμ »

να ειναι ομως το φτηνοτερο γιατι δνε αντεχω... χαχαχαχα

δες τι εχω απο τετοια...

1) bethel (εχω και σε μαρκα και σε ευρω... ειναι απο ιδρυμα... αλλα θεωρουνταν και ακομα θεωρουνται τοπικο χρημα! παλια ειχαν αρκετη δυναμη!)

2) Oderbluten

3) uckerkaas taler (ειναι απο εργοστασιο τυριων! στην τοπικη αγορα περνουσε.. μιας και το εδιναν στους εργατες του εργοστασιου για αγορα 100 γραμμαριων τυριου... απο το ιδιο το εργοστασιο!)

4) hallertauer

5) zeller cent

6) volme taler

7) nahgold

8 ) havelblute

9) remstaler

10) willingen euros

11) amper taler

12) hohenloher franken

13) chiemgauer

14) landmark

15) alto

ειναι απο διαφορες περιοχες... και ξερω οτι πολλες περιοχες καθε χρονο βγαζουν νεες σειρες με διαφορετικα σχεδια!

καποια ειναι πολυμερη! και καποια ειναι ομορφα! Χαμόγελο

χαμος ε;; Χαμόγελο
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 19, 2014, 08:00:25 μμ από NMS » Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences