Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 02:32:03 μμ
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5 ... 8
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ASTERIX ΕΘΝΟΣ ΤΗΣ ΚΥΡΙΑΚΗΣ  (Αναγνώστηκε 127618 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
συλλεκτρια-κα
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1797


Προφίλ
« Απάντηση #30 στις: Μάρτιος 17, 2015, 09:18:06 μμ »

δεν ξερω πανο τι θα βαλουν.ειμαι επιφυλακτικη γιατι και στην σειρα που εβγαζε με το λουκυ λουκ την ξαναβαλε το σαββατο αλλα εβαζε απο την αρχη τα ιδια τευχη.
δεν θυμαμαι αν ειναι το εθνος αλλα νομιζω οτι αυτη εβγαζε και αυτη την σειρα.
Καταγράφηκε
nick_1981
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 151


Προφίλ
« Απάντηση #31 στις: Μάρτιος 17, 2015, 09:31:11 μμ »

Ο "Asterix στην Κορσική" θα έχει την Κυριακή. Πρέπει να είναι καινούργια τεύχοι.
Καταγράφηκε
συλλεκτρια-κα
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1797


Προφίλ
« Απάντηση #32 στις: Μάρτιος 17, 2015, 09:33:31 μμ »

μισο να κοιταξω να δω αν το εχω  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε
συλλεκτρια-κα
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1797


Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Μάρτιος 17, 2015, 09:37:02 μμ »

καινουργιο ειναι,δεν το εχω.
εχω μαζεψει 20 τευχη συνολο.,ξερει κανεις ποσα ειναι στο συνολο ολα τα τευχη?
Καταγράφηκε
panosk
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 858


.. free your soul ..


Προφίλ
« Απάντηση #34 στις: Μάρτιος 17, 2015, 10:05:05 μμ »

   Δωρα ,το τελευταιο νεο τευχος που εκδοθηκε ηταν   "Ο Αστεριξ στους Πίκτους" με αυξοντα
αριθμο  35 .
Υπαρχουν και καποια ακομα τευχη εκτος σειρας που ειναι εκτος των 35 ,οπως Ο Αστεριξ και οι Ινδιανοι,
Οι 12 αθλοι του Αστεριξ,το χτυπημα του Μενιρ κτλ.. και ακομα καποιες ευφάνταστες μεταφρασεις στα Κρητικα
Αρχαια και Ποντιακά..
Προσωπικα θεωρω πως τυπικα η σειρα συμπληρωνεται με τα 35 τευχη..

   Μιας και ανεφερες και τα Λουκυ Λουκ ηταν επισης πολυ καλης ποιοτητας εκτυπωση και τα ειχα ξεκινησει κι αυτα
,αλλα ειναι διπλασια και ,απο τον Αστεριξ..χαμος δηλ κοντα στα 80 τευχη
Του Εθνους ειναι κι αυτη ,καλα θυμασαι..
Καταγράφηκε
συλλεκτρια-κα
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1797


Προφίλ
« Απάντηση #35 στις: Μάρτιος 17, 2015, 10:09:34 μμ »

το εχω παρει και το αστεριξ στους πικτους.απλα δεν το μετρησα γιατι δεν ηταν απο την εφημεριδα!
απο την εφημεριδα εχω 20 τευχη + το αστεριξ στους πικτους 21 συνολο.αρα η εφημεριδα θα βαλει αλλα 14 για να συμπληρωθει η σειρα ε?
Καταγράφηκε
pasmel
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 232


Έστιν ουν Ελλάς και η Μακεδονία


Προφίλ
« Απάντηση #36 στις: Μάρτιος 17, 2015, 10:22:51 μμ »

Παιδιά καλησπέρα!Πολύ ευχάριστα τα νέα!
Την επόμενη Κυριακή ''Ο Αστερίξ στην Κορσική''.
Ένα πολύ ωραίο τεύχος πραγματικά!
Δε ξεχνάω την ατάκα όταν μιλάνε οι κορσικανοί, λένε πόσες κουβέντες, ολόκληρο διάλογο και σε κάποια φάση η γυναίκα (νομίζω του Οκαταρινεταμπελατσιτσίξ-άκου τώρα όνομα) απαντώντας ''ναι'' στον άντρα της, τη στιγμή που της ζητάει να φέρει κάτι στο τραπέζι, γυρνάει αυτός και λέει στον άλλο κορσικανό κατι του τύπου ''καλή η γυναίκα μου αλλά όπως πάντα πολυλογού''.......
Μιλάμε για άπειρο γέλιο!!!!
Υπάρχει κανείς που το έχει διαβάσει και το θυμάται?
Υ.Γ. Μακάρι να ταν έτσι οι πολυλογούδες γυναίκες...
Καταγράφηκε
panosk
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 858


.. free your soul ..


Προφίλ
« Απάντηση #37 στις: Μάρτιος 17, 2015, 10:34:43 μμ »

   Ναι ρε φιλε Pasmel ! Τρελο γελιο ! Απο τα τευχη με πολυ ιδιαιτερη ατμοσφαιρα,σκληροτραχηλη Κορσικανικη
υπαιθρος, μεσογειακη ορεινη αυρα στα τοπια, αγερωχοι ντοπιοι χαρακτηρες και χιουμορ απο τους αιωνοβιους
στο παγκακι που τσακιζει κοκκαλα ! ..που με ευρηματικους διαλογους απαντουσαν παντα με
παροιμιες σχετικες με ..καστανα... Ναι ειναι τευχαρα η Κορσικη!
Καταγράφηκε
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #38 στις: Μάρτιος 17, 2015, 10:35:01 μμ »

καινουργιο ειναι,δεν το εχω.
εχω μαζεψει 20 τευχη συνολο.,ξερει κανεις ποσα ειναι στο συνολο ολα τα τευχη?

Εξαρτάτε για ποια έκδοση λές, η σειρά αστερίξ στην Ελλάδα έχει περάσει απο διάφορες εκδοτικές οπότε απο τη μια εκδοτική στην άλλη κάποια τεύχη μπορεί να είχαν άλλη αρίθμηση. Η 3η έκδοση που είναι της ΜΑΜΟΥΘΚΟΜΙΞ και νομίζω αυτή βγάζει και η εφημερίδα έχει 35 τεύχη, ο αστερίξ στην κορσική είναι το 12 τεύχος στην αρίθμηση της ΜΑΜΟΥΘΚΟΜΙΞ, το 35 τεύχος ήταν ο αστεριξ στους πίκτους το οποίο είναι και το πιο τελευταίο μέρος της σειράς γενικά και το πρώτο τεύχος χωρίς το δίδυμο Ουντερζό και Γκοσινί (αν δε κάνω λάθος) και το έργο έχουν αναλάβει οι Ζαν-Ιβ Φερί στο σενάριο και Ντιντιέ Κονράντ στο σκίτσο.
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
συλλεκτρια-κα
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1797


Προφίλ
« Απάντηση #39 στις: Μάρτιος 17, 2015, 10:42:33 μμ »

εγω μιλαω για τα τευχη απο την εφημεριδα οτι εχω μαζεψει 20 τευχη.
η ερωτηση μου για το ποσα συνολικα τευχη εχουν βγει αφορουσε για να δω ποσα ακομα μου λειπουν.
οσο αφορα την αριθμηση δεν ξερω πως παει αλλα δεν εχει και πολυ σημασια μιας και τα τευχη που βγαζει η εφημεριδα δεν εχουν αριθμηση! Χαμόγελο
Καταγράφηκε
panosk
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 858


.. free your soul ..


Προφίλ
« Απάντηση #40 στις: Μάρτιος 17, 2015, 10:50:22 μμ »

  Το συνολακι παντως οπως σωστα ειπε και ο Valeroi ειναι  τα 35 που λεγαμε..Για φανταστειτε την σειρα, συμπληρωμενη
και ομορφα αρχειοθετημενη στην βιβλιοθηκη...κοσμημα!
   Δωρα ,παρεμπιπτοντως, με εβαλες στην πριζα και για τον Λουκυ Λουκ  ...Αυτους τους δυο τιτλους θελω να τους συμπληρωσω σε αυτες τις εκδοσεις , σκληροδετο Αστεριξ και ιλουστρασιον Λουκυ Λουκ..

Καταγράφηκε
συλλεκτρια-κα
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1797


Προφίλ
« Απάντηση #41 στις: Μάρτιος 17, 2015, 10:53:14 μμ »

εγω την αφησα την σειρα του λουκυ λουκ πανο.  Λύπη
ειχα μαζεψει ολα τα τευχη που ειχε βγαλει και οταν τα ξαναεβγαλε πηγα να παρω και ειδα οτι εβγαζε τα ιδια και απογοητευτικα.ετσι σταματησα να τα κοιταω!!
παντως και αυτη η σειρα ειναι ομορφη και πολυ καλη εκτυπωση οπως ειπες!!!αν ξαναβγαζε παλι αλλα οχι τα ιδια θα τα επαιρνα σιγουρα να την συμπληρωνα! Χαμόγελο
Καταγράφηκε
pasmel
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 232


Έστιν ουν Ελλάς και η Μακεδονία


Προφίλ
« Απάντηση #42 στις: Μάρτιος 17, 2015, 10:57:52 μμ »

  ....απο τους αιωνοβιους
στο παγκακι που τσακιζει κοκκαλα ! ..που με ευρηματικους διαλογους απαντουσαν παντα με
παροιμιες σχετικες με ..καστανα... Ναι ειναι τευχαρα η Κορσικη!

Πω πω τι είπες τώρα!Πράγματι τα παππούδια στο παγκάκι δεν υπάρχουν...
Χαίρομαι πολύ που επανέρχεται η σειρά στο Έθνος!
Σε ότι αφορά τα τεύχη είναι 35 στο σύνολο όπως αναφέρθηκε παραπάνω.Τελευταίο είναι το ''Ο Αστερίξ στους Πικτους''.
Στα εκτός σειράς διαφορετικές ιστορίες έχουν τα ''Πως έπεσε ο Οβελίξ στη χύτρα του Δρουίδη'' και ''Οι 12 Άθλοι του Αστερίξ''.
Τα υπόλοιπα είναι αφιερώματα, αντιγραφές ταινιών-κόμικ Αστερίξ που βασίζονται σε παλιότερες ιστορίες κλπ.
Ίσως στα εκτός σειράς με διαφορετικές ιστορίες να μπορεί να προστεθεί και το τεύχος ''Η επιστροφή των Γαλατών'' που περιέχει μικρές παλιές αδημοσίευτες ιστορίες των Γκοσινί-Ουντερζό.
Καταγράφηκε
panosk
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 858


.. free your soul ..


Προφίλ
« Απάντηση #43 στις: Μάρτιος 17, 2015, 11:06:46 μμ »


  Ναι ,το θυμαμαι pasmel το  "επιστροφη των Γαλατων" , καπου μεσα στην συλλογη πρεπει ναναι κι αυτο..
Εχω κολλησει ομως και δεν μπορω να θυμηθω , αν το Αστεριξ και οι Ινδιανοι που ηταν εκτος σειρας,
ήταν με κανονικη ιστορια με srips  , ή ηταν τύπου κειμενου ,με λιγα σκορπια μεγαλα καρε,οπως δηλ ηταν τα υπολοιπα εκτος σειρας..
Καταγράφηκε
pasmel
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 232


Έστιν ουν Ελλάς και η Μακεδονία


Προφίλ
« Απάντηση #44 στις: Μάρτιος 17, 2015, 11:13:45 μμ »


  Ναι ,το θυμαμαι pasmel το  "επιστροφη των Γαλατων" , καπου μεσα στην συλλογη πρεπει ναναι κι αυτο..
Εχω κολλησει ομως και δεν μπορω να θυμηθω , αν το Αστεριξ και οι Ινδιανοι που ηταν εκτος σειρας,
ήταν με κανονικη ιστορια με srips  , ή ηταν τύπου κειμενου ,με λιγα σκορπια μεγαλα καρε,οπως δηλ ηταν τα υπολοιπα εκτος σειρας..
Φίλε Πάνο το ''Ο Αστερίξ και οι Ινδιάνοι'' βασίζεται στο Νο 23 ''Το μεγάλο ταξίδι'' και σε ένα ακόμα νομίζω αλλά δε θυμάμαι ποιο.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5 ... 8
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences