Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Ιούνιος 07, 2024, 01:43:31 πμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Τι ειπατε?  (Αναγνώστηκε 6189 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Geonet75
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 298


Οι τεχνικές διδάσκονται


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Απρίλιος 30, 2014, 11:13:27 μμ »

Honest, στην Αγγλία πήγες (κι εγώ πήγα), στην Ελλάδα και ιδιαίτερα στον ιδιωτικό τομέα πήγες? Απάντησέ μου honestly Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε
tzitzifiongos
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 252


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Απρίλιος 30, 2014, 11:36:44 μμ »

Ο κάθε λαός οφείλει να υπερασπίζεται τα συμφέροντά του, διαφορετικά είναι θύμα.
Καταγράφηκε
warrior
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2495


Η υπομονή, είναι αρετή


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Απρίλιος 30, 2014, 11:39:02 μμ »

Πέρνουμε ένα κουτί (τυχαίο το παράδειγμα) από το σημείο 'Α', κάνουμε 3 βήματα, συνειδητοποιούμε ότι δεν μας κάνει και αντί να ξαναγυρίσουμε στο σημείο 'Α', το παρατάμε στο σημείο 'Β'.
Προφανώς θεωρούμε πως ο βλάκας που δουλεύει στο συγκεκριμένο κατάστημα θα το ξαναβάλει στην θέση του. Αυτή άλλωστε είναι η δουλειά του.
Αυτοί είμαστε! Καλοπερασάκηδες, αγενείς και με τεράστιο αίσθημα κατωτερότητας, οπότε ψάχνουμε πού μας παίρνει να το παίξουμε μάγκες. Οπου δεν μας παίρνει κάνουμε τις κοτούλες.
Και ξέρω πως θα πολλοί θα γράψουν 'εγώ δεν συμπεριφέρομαι έτσι'. Σίγουρα κάποιοι δεν συμπεριφέρονται έτσι. Αυτοί όμως αποτελούν τις φωτεινές εξαιρέσεις! Η πλειοψηφία όμως, πώς συμπεριφέρεται;
Καταγράφηκε
tzitzifiongos
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 252


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Μάιος 01, 2014, 01:13:42 πμ »

Πέρνουμε ένα κουτί (τυχαίο το παράδειγμα) από το σημείο 'Α', κάνουμε 3 βήματα, συνειδητοποιούμε ότι δεν μας κάνει και αντί να ξαναγυρίσουμε στο σημείο 'Α', το παρατάμε στο σημείο 'Β'.
Προφανώς θεωρούμε πως ο βλάκας που δουλεύει στο συγκεκριμένο κατάστημα θα το ξαναβάλει στην θέση του. Αυτή άλλωστε είναι η δουλειά του.
Αυτοί είμαστε! Καλοπερασάκηδες, αγενείς και με τεράστιο αίσθημα κατωτερότητας, οπότε ψάχνουμε πού μας παίρνει να το παίξουμε μάγκες. Οπου δεν μας παίρνει κάνουμε τις κοτούλες.
Και ξέρω πως θα πολλοί θα γράψουν 'εγώ δεν συμπεριφέρομαι έτσι'. Σίγουρα κάποιοι δεν συμπεριφέρονται έτσι. Αυτοί όμως αποτελούν τις φωτεινές εξαιρέσεις! Η πλειοψηφία όμως, πώς συμπεριφέρεται;

Συμφωνώ μαζί σου μόνο που αυτοί δεν είμαστε. Αυτοί γίναμε. Η βλακεία και η ανεμελιά διδάσκεται σε αυτή την χώρα. Η κρίση ίσως μας συνεφέρει λιγάκι.
Καταγράφηκε
warrior
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2495


Η υπομονή, είναι αρετή


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Μάιος 01, 2014, 01:24:39 πμ »

Η 'κρίση' βλέπω πως μάλλον διογκώνει τα πράγματα...
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Μάιος 01, 2014, 02:45:28 πμ »

στην ελλαδα,ΟΛΟΙ λιγο πολυ ετσι ειμαστε..δεν υπαρχουν εξαιρεσεις..ολοι θελουμε το βολεμα και ''την ησυχια'' μας..το θεμα ειναι τι αναγκη εχει ο καθενας..ενας ο οποιος εμαθε στο καθημερινο μεροκαματο και ''ευκολο'' χρημα (οπως ημουν εγω πιο μικρος) και συνεχιζει ακομα,δεν τον ενδιαφερει αν τελειωσει η δουλεια σε μια η δυο εβδομαδες,αρκει να πεφτει το χρημα (οι χαζοι πληρωνουν)..αν ομως μεινεις απο δουλεια δυο χρονια και παραπανω (οπως εγω τωρα) αρχιζεις και βλεπεις τα πραγματα με αλλο ματι,να τελειωσω γρηγορα την δουλεια να μην κανω εξοδα στις μετακινησεις και τα βαλω απο την τσεπη μου..το θεμα ειναι ποσο εχει ταρακουνηθει κανεις και ποσο οχι..δουλευταραδες ειμαστε σαν λαος,ορεξη δεν εχουμε γιατι θελουμε να καλοπερναμε..

και ενα αληθινο περιστατικο απο αγγλια..πριν λιγους μηνες ειχε παει ο θειος μου για δουλεια..εξαιρετικη οργανωση περι συνθηκων εργασιας (εργοταξια) αλλα πολυ ''χααααλλλαααααρααααα'' στο θεμα βιασυνης..
θελαν να κανουν ενα σκαμα 5χ5 με 30εκ βαθος.και δουλευε ενας με την τσαπα και οι αλλοι κοιταζαν.και οταν το ελληνικο συνεργειο προσφερθηκε να τους βοηθησει με το bobcat για πιο γρηγορα αρνηθηκαν..και μετα που επρεπε να το γεμισουν με πετρες μεγεθους οσο μια γροθια,αντι να πανε να αναδειασουν το καροτσι με την μια,καθονταν σε μια ακρη και τις εριχναν με το χερι μια-μια!!!!! σαν να παιζουν στην παραλια..

δεν ξερω αν ηταν ενα περιστατικο η αν ετσι δουλευουν αλλα εδω θα ειχαν φαει ποδι..
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
Μιχάλης 80
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1488

Αξίως ων έπραξες , απολαμβάνεις.


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Μάιος 01, 2014, 02:51:29 πμ »

Αυτή την καραμέλα με τους τεμπέληδες Έλληνες δε λέτε να τη βγάλετε απ' το στόμα κι ούτε έχετε καταλάβει΄οτι απευθύνεται απλά στο μέσο ψιλοαλκοόλα, ψιλοκαταθλιπτικό κεντροευρωπαίο που πρέπει κάπου να βρει να θυμώνει ανέξοδα.
 Ποιοί είναι οι τεμπέληδες ρε παίδες? Καρδιολόγος είμαι κι όταν περιγράφω σε "ξενιτεμένους" τους ρυθμούς που δουλεύω και τα απίθανα προγράμματα δε με πιστεύουν. Δηλαδή είναι βλάκες οι μανατζαραίοι των βορειοευρωπαικών νοσοκομείων που έχουν γεμίσει τις κλινικές τους με τεμπελοελληνόπουλα?
 Ή μήπως νομίζετε οτι η ταμίας στην εφορία που εξυπηρετεί καθημερινά 100-200 ταλιμπανιασμένους φορολογούμενους κι ακούει τα εξ αμάξης και βγάζει και δουλειά, υπάρχει και στην Αγγλία?
 Για πήγαινε σε Γερμανό που βαράει lunch break να του πεις ασ΄το "βουρστ" και πήγαινε το σερί να δεις πού θα στο βάλει το "βούρστ".
 
Επιβεβαιώνω τα λεγόμενά σου !
Είσαι καρδιολόγος γράφεις . Εγώ είμαι νοσηλευτής σε δημόσιο νοσοκομείο .
Έχουν γεμίσει τους πίνακες ανακοινώσεων στα νοσοκομεία με διαφημιστικά φυλλάδια του τύπου:
"ζητούνται γιατροί - νοσηλευτές σε Αγγλία - Γερμανία".
Και πηγαίνουν οι Έλληνες και δουλεύουν σαν τα σκυλιά !

Αφήνουμε τώρα τα νοσοκομεία και πάμε και στα εργοστάσια της Ευρώπης...
Και εκεί Έλληνες (και όχι μόνο) μετανάστες δουλεύουνε. Είτε σαν ανειδίκευτοι εργάτες ,είτε σαν πιο εξειδικευμένο προσωπικό.

Αλλά τι το συζητάμε , αφού το γράφει στο απόκομμα της εφημερίδας που εικονίζεται στο αρχικό ποστ του θέματος "θα έρθουνε και θα δουλεύουνε για μας..."
Αφού είμαστε τόσο τεμπέληδες γιατί μας παίρνουνε στη δούλεψή τους ?

Ακούστηκαν και κάποια αναληθή για το ωράριο και τις εφημερίες των ιατρών , αλλά δεν μπορώ να γράφω σελίδες για να τα διαψεύδω , ειδικά τώρα 4 .00 τα ξημερώματα.
Α ! Και κάτι άλλο . Ρωτήστε τους Έλληνες γιατρούς των δημοσίων νοσοκομείων από πότε έχουν να πληρωθούν δεδουλευμένες εφημερίες?
Καταγράφηκε

Όπως στρώνει ο καθένας , κοιμάται.
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Μάιος 01, 2014, 08:02:37 πμ »

Όπα Όπα φίλε Μιχάλη, αναληθή δεν είναι αυτά που λέω. Ελά στο νοσοκομείο της Σύρου κατσε στην πύλη και αν ειμαι ανακριβής σε αυτά που είπα παραπάνω θα βγω και θα πω πως ειμαι αναξιόπιστος.
Exω 3 φίλους γιατρούς εδώ , ο ενας εκ των οποίων επιμελητής χειρουργός οπότε επετρεψε μου να ξέρω κατι παραπάνω.

Οσον αφορά τις υπερωρίες εχουν να πληρωθούν στους ιατρους της Συρου περιπου 8 μήνες. Αλλά και πριν 10 χρόνια που πληρώνονταν κανονικά οι υπερωρίες και ο μισθός του επιμελητή ήταν ΚΑΘΑΡΑ 6500ευρώ δεν τους έφταναν και τα τσεπωναν για μια απλη εγχειρησούλα και ο νοσηλευτής εργαζόταν για 27 ευρώ ημερησίως.

Και το εγραψα ΔΥΟ φορες παραπάνω , ας μην αρχισε ο καθενας 'α, εγω ειμαι ετσι ....κλπ '.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
Μιχάλης 80
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1488

Αξίως ων έπραξες , απολαμβάνεις.


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Μάιος 01, 2014, 11:38:18 πμ »

Ίσως στο νοσοκομείο Σύρου και στα μικρά επαρχιακά νοσοκομεία να είναι διαφορετικά τα πράγματα.
Οπότε ανακαλώ την λέξη "αναληθή" και δεν επιμένω .
Στα μεγάλα νοσοκομεία Αθηνών και Θεσσαλονίκης , όταν εφημερεύουν , το ΕΚΑΒ φέρνει κάθε μισάωρο (ίσως και συχνότερα) τροχαίο ή εργατικό ατύχημα . Οπότε οι "μάχιμες" ειδικότητες (γεν. χειρουργική , ορθοπεδική κτλ ) δεν μπορούν να εφημερεύουν τηλεφωνικά από το σπίτι.

Με αυτό που έγραψα εχθές τα ξημερώματα ήθελα να εστιάσω αλλού , στο γεγονός ότι  οι Έλληνες δεν είναι εκ φύσεως τεμπέληδες.

Επίσης καλά κάνεις και θίγεις την διαφορά των μισθών μιας και σήμερα είναι εργατική Πρωτομαγιά!

Καλή Πρωτομαγιά σας εύχομαι σε όλους !

Καταγράφηκε

Όπως στρώνει ο καθένας , κοιμάται.
nestor34
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1480


Είμαι ένας Αναρχικός συλλέκτης νομισμάτων!


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Μάιος 01, 2014, 04:15:28 μμ »

οι Έλληνες χωρίζονται σε ...αυτους του δημοσίου... και τους υπόλοιπους.
Για τους πρώτους δεν θα πω τίποτα. Για τους δεύτερους, αν δεν έχουν μπάρμπα στην Κορώνη ή επιχειρηματία μπαμπάκα, πρέπει να δουλεύουν για δύο για να βγάζουν τα βασικά, πλέον και ίσως και να μην φτάνει φέτος, λόγω της εφορία (θα φανεί στην λυπητερή, μετά τις εκλογές).
Καλή Πρωτομαγιά!
Καταγράφηκε
πλακιωτης
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 417


Μικρος ο κοσμος , αστεια η ζωη......


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Μάιος 01, 2014, 05:20:01 μμ »

Αυτή την καραμέλα με τους τεμπέληδες Έλληνες δε λέτε να τη βγάλετε απ' το στόμα κι ούτε έχετε καταλάβει΄οτι απευθύνεται απλά στο μέσο ψιλοαλκοόλα, ψιλοκαταθλιπτικό κεντροευρωπαίο που πρέπει κάπου να βρει να θυμώνει ανέξοδα.
 Ποιοί είναι οι τεμπέληδες ρε παίδες? Καρδιολόγος είμαι κι όταν περιγράφω σε "ξενιτεμένους" τους ρυθμούς που δουλεύω και τα απίθανα προγράμματα δε με πιστεύουν. Δηλαδή είναι βλάκες οι μανατζαραίοι των βορειοευρωπαικών νοσοκομείων που έχουν γεμίσει τις κλινικές τους με τεμπελοελληνόπουλα?
 Ή μήπως νομίζετε οτι η ταμίας στην εφορία που εξυπηρετεί καθημερινά 100-200 ταλιμπανιασμένους φορολογούμενους κι ακούει τα εξ αμάξης και βγάζει και δουλειά, υπάρχει και στην Αγγλία?
 Για πήγαινε σε Γερμανό που βαράει lunch break να του πεις ασ΄το "βουρστ" και πήγαινε το σερί να δεις πού θα στο βάλει το "βούρστ".
 
+1000 ετσι ακριβως ειναι.Εχουμε μια μεγαλη διαφορα με τους βορειο ευρωπαιους,αυτοι δουλευουν σταθερα σε χαμηλο τεμπο ,σχεδον σαν ρομποτ,εμεις η θα καθομαστε η θα δουλευουμε σε γρηγορο ρυθμο και χρηςιμοποιοντας  και το μυαλο για να μας βοηθησει και τις περισσοτερες φορες βγαζουμε πιο πολυ παραγωγη και ξεπερναμε και καποιες δυσκολιες της τελευταιας στιγμης ενω αυτοι θα κολωνανε.......
Καταγράφηκε
dejavu
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 215


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Μάιος 01, 2014, 08:33:04 μμ »

Εγώ παντός απο προσωπική εμπειρία, εχω δουλέψει σε κανά δυο χώρες πριν έρθω ξανά πίσω, πιστεύω ότι κάθε χώρα μια κουλτούρα. Όλοι έχουν τα αρνητικά τους και τα θετικά τους. Ξεκινήστε να λέτε τα θετικά των ελλήνων  η τα αρνητικά των άλλων λαων και θα δείτε τι θέλω να πω....
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences