Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 29, 2024, 04:23:44 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Σας χαιρετώ.  (Αναγνώστηκε 3330 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
gianismegara
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 9


Προφίλ
« στις: Ιούλιος 15, 2011, 11:07:47 μμ »

Καλησπέρα σας.

Ονομάζομαι Γιάννης και ο λόγος που γράφτηκα στο φόρουμ, είναι καθαρά ενημερωτικός.
Οι γνώσεις μου γύρω από το θέμα συλλογή, είναι περιορισμένες και είμαι προς αναζήτηση ενός είδους-αντικειμένου, που θα μου κινήσει  πραγματικά το ενδιαφέρον, ώστε να αρχίσω δειλά-δειλά να ασχολούμαι με την συλλογή του.
Μέχρι στιγμής, έχω ασχοληθεί με την συλλογή κομπολογιών και μαχαιριών. Το πρώτο αντικείμενο, το έχω εγκαταλείψει εδώ και κάποιους μήνες, καθώς πλέον δεν με ενθουσιάζει ιδιαίτερα. Με το δεύτερο, (το οποίο αποτελεί πόθος απ' τα παιδικά μου χρόνια), συνεχίζω να ασχολούμαι και να συλλέγω κομμάτια μόνο επώνυμων κατασκευαστών, καθώς και αρκετά κομμάτια custom, κυρίως από Έλληνες κατασκευαστές.
Η αλήθεια είναι πως αυτή την στιγμή που γράφω, αισθάνομαι κάπως αμήχανα, καθώς από τον λίγο χρόνο που περιπλανήθηκα στα θέματα, δεν παρατήρησα κάποιο μέλος με ενδιαφέροντα σαν τα δικά μου.
Ας αρχίσω όμως......να μαθαίνω Κλείσιμο ματιού.

Καλώς σας βρήκα.
   Με εκτίμηση
   
      Γιάννης
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 15, 2011, 11:25:34 μμ »

γεια σου γιαννη. ενδιαφερον στα μαχαιρια εχει ο γιωργος (ηρακλειωτης) που ειναι και ο admin.καλωσηλθες στην παρεα μας
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 16, 2011, 06:48:34 πμ »

Γεια σου Γιαννη και καλως ηρθες στην παρεα μας!!
Το χομπυ το οποιο διαλεξες ειναι αρκετα δαπανηρο και το ξερω απο πρωτο χερι.
Η μονη αναφορα που εχει γινει για μαχαιρια ειναι εδω http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=88.0 .
Εγω ξεκινησα καποτε να μαζευω Κρητικα δειγματα απο τεχνιτες εδω στο Ηρακλειο και ευτυχως δηλαδη που προλαβα διοτι η βιομηχανικη επανασταση χτυπησε και αυτον τον τομεα!!
Ολα τα μικρα μαγαζακια που υπηρχαν με το το καμινι τους το αμονι και το σφυρι εχουν πια κλεισει και στην θεσεις τους εχουν μπει δυο τρια εργοστασια που με τεραστιες πρεσες και παντογραφους κανουν οτι λογης σχεδια τους βαλεις στο προγραμμα του κουμπιουτερ!
Δυο τρεις παλιοι τεχνιτες εχουν μεινει ακομη εδω στην Κρητη και υπαρχει ακομη το χειροποιητο μαχαρι (ποιος ξερει για ποσο ακομα) αλλα ευτυχως υπαρχει ακομη κοσμος που αναγνωριζει την διαφορα μεταξυ τυποποιημενου και χειροποιητου και δεν ειναι λιγοι αυτοι που δινουν τα τριπλασια-τετραπλασια λεφτα για να αγορασου μια καλη λαμα!!
Αν τωρα εσυ ασχολησε και με τα πολεμικα μαχαιρια εκει παλι στα παλια εχουμε αρκετα χρηματα να φευγουν!!
Επισεις επειδη ειχα κανει μια ερευνα για Δαμασκηνες λαμες αλλα και απο Ιαπωνια οτι ισχυει εδω στην τοπικη μας αγορα ισχυει και σε αυτους, οι καλες λαμες ειναι πανακριβες και η βιομηχανοποιημενες φτηνες!!
Προσωπικα ακομη δεν εχω αγορασει τιποτα απο αυτες τις χωρες αν και το ερευνω και το παρακολουθω αρκετα συχνα μεσα απο το ebay.
Αν εχεις την διαθεση προσωπικα θα χαρω να δουμε σε φωτογραφιες μερικα απο τα δικα σου δειγματα της συλλογη σου!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
gianismegara
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 9


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 16, 2011, 10:42:26 πμ »

Αγαπητοί μου φίλοι.

Ευχαριστώ για το καλωσόρισμα και τα καλά σας λόγια.

Φίλε herakliotis.

Όπως προανέφερα, η μικρή μου συλλογή από μαχαίρια, απαρτίζεται κυρίως από επώνυμους κατασκευαστές, (βιομηχανίες) και συγκεκριμένα Cold Steel και Fallkniven και από custom κατασκευές Ελλήνων, (ο ένας είναι και πατριώτης σου, αλλά και εν μέρει δικός μου, μιας και το Ηράκλειο είναι το.....γυναικοχώρι μου Σαρκασμός Κλείσιμο ματιού).
Σε επίπεδο απολύτως χειροποίητου μαχαιριού, δεν έχω περάσει ακόμα, αλλά ευελπιστώ στο μέλλον εκτός από δικές μου κατασκευές που θα προσπαθήσω να κάνω, μόλις αποκτήσω το κατάλληλο εργαστήριο, να αποκτήσω έστω και από ένα δείγμα των  Bob Loveless, Ζαγουράκη, Πετρούλια και ενός Έλληνα που διαπρέπει στο εξωτερικό, του Νεκτάριου Ποταμιάνου http://www.np-knifes.dk/ κ.λ.π. Όπως καταλαβένεις, το ενδιαφέρον μου επικεντρώνει κυρίως στα κυνηγετικά μαχαίρια Κλείσιμο ματιού.
Αν μου επιτρέπεται, θα προσπαθήσω μέσα στο Σαββατοκύριακο να σας δείξω τα μαχαίρια μου, στην ανάλογη ενότητα. Τα κομπολόγια μου, θα τα δείτε σίγουρα στην ενότητα των αγγελιών Χαμόγελο Κλείσιμο ματιού.

Καλή σας ημέρα

    Γιάννης
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences