Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 28, 2024, 08:49:06 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Εκτιμηση δεκάρας Οθωνα διαχωρισμένου δίσκου  (Αναγνώστηκε 2780 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Smartmorpheus
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3243



Προφίλ WWW
« στις: Απρίλιος 02, 2014, 11:16:43 πμ »

Καλημέρα σε όλους.
Θα ήθελα να μάθω αν μπορεί κάποιος να  μου κάνει μια εκτίμηση για ένα διαχωρισμένο δίσκο μιας δεκάρα του Οθωνα του 1847 split planchet...
Δεν είναι θέμα κατάστασης αλλά απο όσο ξέρω είναι το μοναδικό τέτοιο λάθος που έχει εμφανιστεί ποτέ σε Οθωνικό νόμισμα.



Καταγράφηκε

If you r good at something never do it for free...
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 02, 2014, 11:30:15 πμ »

αρκετα ενδιαφερον Θοδωρη.αν και μου κανει εντυπωση η φθορα και η οδοντωση!χαιρετω,γιαννης.
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 02, 2014, 12:13:12 μμ »

Αν δεν βρεθεί η άλλη όψη... λόγω αμφιβολιών, όλα κλίνουν συντριπτικά υπέρ της αλλοίωσης μετά την εκτύπωση. Το έχω συναντήσει κι άλλες φορές... ειδικά στου Γεωργίου.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
Smartmorpheus
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3243



Προφίλ WWW
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 02, 2014, 12:52:56 μμ »

το σιγουρο ειναι οτι ειναι διαχωρισμενος δισκος δεκαρας του οθωνα και μοναδικο στο ειδος του η πατινα μπρος και πισω δειχνει οτι ηταν ετσι απο πολυ παλια τωρα αν το εκαναν στο νομισματοκοπειο η εκεινη την εποχη εσπασε οσο κυκλοφορουσε δεν με ενδιαφερει προσωπικα.Η κατασταση ειναι ετσι γιατι ηταν σε ενα σακουλακι με αλλα νομισματα .
Καταγράφηκε

If you r good at something never do it for free...
Smartmorpheus
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3243



Προφίλ WWW
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 02, 2014, 01:50:31 μμ »

Κωσταντίνε αν θελεις να δημιουργησεις στη σελιδα σου τομεα με ελληνικα λαθη μπορεις να παρεις τις φωτογραφιες
Καταγράφηκε

If you r good at something never do it for free...
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 02, 2014, 01:52:41 μμ »

δεν ξερω αν δημιουργηθηκε η αν ''μπηκε χερι'' αλλα ενδιαφερον κομματι.αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι το χρωμα του στην 2η φωτο..μου φαινεται σαν λευκο μεταλλο? Αναποφασιστικότητα
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 02, 2014, 02:12:34 μμ »

Κωσταντίνε αν θελεις να δημιουργησεις στη σελιδα σου τομεα με ελληνικα λαθη μπορεις να παρεις τις φωτογραφιες

Θεόδωρε σ' ευχαριστώ.
Κάποια στιγμή... όταν 'ξελασκάρω', θα το συζητήσουμε για τη δημιουργία αυτής της ενότητας.
Τις φωτογραφίες, θα τις κρατήσω για μελλοντική χρήση.

Δεν μπορεί να αποδειχθεί σφάλμα σ'αυτήν την περίπτωση. Να φανταστείτε ότι σε νόμισμα φίλου που είχε άνοιγμα στο δίσκο, και πάλι δεν θεωρήθηκε σφάλμα (αν θυμάμαι καλά, πήγε για πιστοποίηση).
Το σφάλμα split planchet, προϋποθέτει ύπαρξη εκτύπωσης της άλλης πλευράς ή μέρους αυτής. Είναι δύσκολο σφάλμα σε ολόκληρο τον δίσκο κι αδύνατο να αποδειχθεί χωρίς την άλλη πλευρά. Επίσης είναι εξαιρετικά επίπεδο, για να είναι τέτοιου είδους σφάλμα.

Πάντως είναι περίεργο να υπάρχει τέτοιο νόμισμα.
Ειδικά στα χάλκινα του Όθωνα... γενικώς δεν 'τιμούσαν' την άλλη πλευρά (λόγω του Θυρεού), δεν υπάρχει όμως ουσιαστικός λόγος να κρατήσει κάποιος την πλευρά με την αξία. Αντίστοιχα σε νομίσματα που φέρουν την κεφαλή κάποιου Βασιλέα, έχουμε πολλά παραδείγματα που λειάνθηκαν τα νομίσματα για να κρατηθεί μόνο η πλευρά με την κεφαλή.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
Smartmorpheus
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3243



Προφίλ WWW
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 02, 2014, 02:33:13 μμ »

Εγω το θεωρω σφαλμα το τι λενε οι εταιριες πιστοποιησης δεν με απασχολει.Αν το δεις στο χερι σου θα μπορεσεις να καταλαveis.Επειδη εχω κι αλλους διαχωρισμενους δισκους συγχρονων νομισματων είναι παρομοια τα σχεδια στην πλευρα που εχει κοπει στα δυο ο δισκος.
Το θεμα δεν το εκανα για το αν ειναι η οχι αλλα για μια προχειρη  εστω εκτιμηση... Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

If you r good at something never do it for free...
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 03, 2014, 04:26:29 μμ »

Εγω δεν θα ρισκαρα ποτε να παρω τετοιο νομισμα σαν σφαλμα!!
Εχουμε δει πολλες φορες κατα το παρελθον κολημμενους δισκους.
Ποιος μου εγγυατε οτι δεν προερχετε απο μια τετοια μετατροπη οπου ξεκολησε το πισω μερος??
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences