Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 30, 2024, 05:08:27 πμ
Σελίδες: 1 ... 6 7 [8] 9 10 11
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΣΠΑΝΙΟΤΗΤΕΣ!!!  (Αναγνώστηκε 67359 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
THANEFST6
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2539


Οι ταξιτζήδες είναι σαν το Google: ΤΑ ΞΕΡΟΥΝ ΟΛΑ!!


Προφίλ
« Απάντηση #105 στις: Ιούλιος 03, 2014, 06:38:32 μμ »

Δεν είναι θέμα μόνο ρομαντισμού ρε σύ Μανώλη εδώ μιλάμε για σπανιότητες. Κάποια στιγμή θα σου ανεβάσω ίσως αύριο την ίδια κάρτα μια τον κανονικό κωδικό και μια τον στρογγυλό. Εκεί ο ρομαντισμος παει περίπατο και μπαίνει στη μέση η σπανιότητα δηλαδή το κόστος .....
Θανάση θεωρώ πως μπαίνει στην μέση η θέληση για την απόκτηση ή μη του στρογγυλού αριθμού.
Εμένα με αφήνει αδιάφορο, π.χ..

Είμαι σίγουρος πως έχω, αν όχι πολλά, τότε σίγουρα αρκετά στρογγυλά στην συλλογή μου και μάλιστα βρίσκονται στις διπλές μου. Απο την στιγμή που δεν έχω ασχοληθεί, άρα δεν έχω και τις γνώσεις, τότε δεν μπορώ ούτε να σχολιάσω ούτε να εκφέρω άποψη για αξιολόγηση. Διαβάζω τα σχόλια των πιο ειδικών από εμένα και φιλτράρω αυτά που γράφονται. Αλλά τρελά λεφτά για στρογγυλά δεν θα έδινα ποτέ μου.

Μανώλη
Και πάλι συμφωνώμαζί σου.
Άλλο είναι να σου αρέσει μια κάρτα, άλλο να έχεις την επιθυμία να την αγοράσεις και άλλο να... μαζοχίζσαι για το πως θα αποκτήσεις μια δυσεύρετη κάρτα.

Όπως εσένα σε αφήνιυν αδιάφορο τα στρογγυλά, εμένα με αφήνουν αδιάφορο οι τριπλέτες ή οι πεντάδες. Αλήθεια, γιατί πρέπει να... ξηλωθώ για να τις έχω στη συλλογή μου;  Τι θα αποδείξω με το να έχω στη συλλογή μου μια τριπλέτα ή μια πεντάδα;
Καλημέρα
Με όλο το σεβασμό μιας και δεν γνωριζόμαστε , δε νομίζω ότι κάνει κανείς από εμάς συλλογή για να αποδείξει κάτι σε κάποιον άλλον.Εγώ προσωπικά έχω στη συλλογή μου σχεδόν τα πάντα (εκτός σφαλμάτων και δοκιμίων) και ο μόνος άνθρωπος που τα βλέπει και γεμίζει το μάτι του είμαι εγώ.Σε κανέναν δεν έχω βγεί να δείξω ούτε την κνωσσό ,ούτε την εθνοκάρτα ούτε το μινιόν.Τις τριπλέτες και τις πεντάδες που ανέβασα τις αγόρασα γιατί την εποχή που τις βρήκα απλά τα είχα μαζέψει όλα και δεν είχα τι άλλο να πάρω για να έχω να ασχολούμε στη ''συλλεκτική'' ελεύθερη ώρα μου.
Τώρα αν έχει μείνει η εντύπωση ότι μπήκα στο forum (μιλάω προσωπικά γιατί όταν λες ότι κάποιοι σας καπελώσανε μιλάς σίγουρα και για μένα μιας και είμαι ένας από τους 2-3 νέους στο forum) για να πουλήσω κάρτες η για να αποδείξω μετά από 20 χρόνια συλλογής στους υπόλοιπους με τους οποίους δεν έχω γνωριστεί προσωπικά  με κανέναν(έχω κάνει συναλλαγές με ένα άτομο μόνο από το forum και του έδωσα κάρτες και σε καλή τιμή και που δεν θα τις ξαναβρεί ποτέ κάποιες από αυτές) και για να σας χαλάσω το ρομαντισμό σας τότε την κάνω και δεν ξαναενοχλώ με τις επιδεικτικές αναρτήσεις μου.
Οσον αφορά τις συζητήσεις περί τιμολόγησης των καρτών να είστε σίγουροι ότι κάποιες κάρτες (αυτές που λείπουν σχεδόν σε όλους) δεν θα τις βρείτε ποτέ στις τιμές που φαντάζεστε ότι κρίση και να έρθει γιατί πολύ απλά ανάμεσα σε αυτούς που τις ψάχνουν πάντα θα υπαρχουν κάποιοι που είναι εκτός κρίσης και είναι πρόθυμοι να πληρώσουν ΑΔΡΑ!!
Συμφωνώ απόλυτα μόνο και μόνο γιατί πραγματικά κάποιες κάρτες η δεν θα βρεθούν ποτέ από κάποιους η δεν θα υπάρξει δυνατότητα αν τις βρουν να τις πληρώσουν. Ασχολούμαι πολύ λίγο καιρό με τις κάρτες (μετά το 1999 που τα είχα παρατησει) αλλά έχω καταλάβει ορισμένα πράγματα ψάχνωντας εδώ και εκεί. Πράγματι όσο και να ψάξει κανείς σε συλλογές των 3000 - 4000 -5000 € ίσως και λίγο παραπάνω δεν θα βρει εύκολα τα κομμάτια τα οποία αναφέρει ο Δημήτρης . Σε κάθε περίπτωση λοιπόν ο κάτοχος ζητάει πολλά ευρώ για να τα δώσει (αν υπάρχουν μέσα στη συλλογή).
Ακόμα και να τα βρει κάποιος και να θέλει να τα αγοράσει θα τα πληρώσει κανονικά σε κάθε περίπτωση είτε τα πάρει μεμονωμένα είτε μαζί με όλη τη συλλογή πολύ απλά γιατί αυτός που τα πουλάει δεν θέλει να ξεμείνει με τα ´απλά´ κομμάτια γιατί στο τέλος θα τα φάει.
Το συμπέρασμα λοιπόν είναι ότι τα καλά κομμάτια δεν χάνουν την οποία αξία τους έστω και αν αυτή είναι το 30% του καταλόγου. Σε κάθε περίπτωση λοιπόν είναι πολλά τα λεφτά ....
Καταγράφηκε
warrior
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2494


Η υπομονή, είναι αρετή


Προφίλ
« Απάντηση #106 στις: Ιούλιος 04, 2014, 08:07:05 πμ »

Θανάση, τί ακριβώς εννοείς λέγοντας 'θα το πληρώσει κανονικά';
Υπάρχει και μή κανονική πληρωμή;

Εχετε συνηδειτοποιήσει οτι βασιζόμαστε, στην συντριπτική μας πλειοψηφία, σε έναν κατάλογο που:
1ον έχει πολλά λάθη,
2ον έχει τρομερές ελλείψεις,
3ον έχει εκδοθεί εδω και 10+ χρόνια,
4ον έχει εκδοθεί απο έμπορο και...
5ον έχει αυθαίρετες τιμές μέσα!


Το ότι, στο φινάλε, ασχολούμαστε με καμμάτια πλαστικό και σπρώχνουμε λεφτά για να αποκτήσουμε πλαστικό με λίγο χρώμα και 1 τσιπάκι δεν σημαίνει οτι είμαστε και πρόβατα.
Καταγράφηκε
riongreece
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 55


Προφίλ
« Απάντηση #107 στις: Ιούλιος 04, 2014, 09:23:25 πμ »

Καλημέρα και από μένα
Κάνε μια λίστα με τα λάθη που έχει ο κατάλογος  του Γεωργιάδη και άλλη μία με τις τρομερές ελλέιψεις μέχρι το 2004 που εκδόθηκε για να το συζητήσουμε και να εμπλουτήσουμε τις γνώσεις μας.Δεν το λέω ειρωνικά , μην παρεξηγηθώ.Απλά με ενδιαφέρει να μάθω κι εγώ για κάρτες που ίσως αγνοώ την ύπαρξή τους και πιθανώς είναι μέσα στις τρομερές ελλείψεις.
Φιλικά πάντα
Καταγράφηκε
THANEFST6
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2539


Οι ταξιτζήδες είναι σαν το Google: ΤΑ ΞΕΡΟΥΝ ΟΛΑ!!


Προφίλ
« Απάντηση #108 στις: Ιούλιος 04, 2014, 10:58:11 πμ »

Καλημέρα
Τέτοιοι κατάλογοι αξιόπιστοι 100% δεν υπάρχουν και ούτε θα υπάρξουν πουθενά. Αυτό που μπορεί να κάνει ο καθένας από εμάς και αν έχει υπομονή είναι να διασταυρώσει αυτά που έχει στα χέρια του (σε κάρτες εννοώ) με όσους καταλόγους μπορεί και κατόπιν να τα κουβεντιάζει με φίλους για να βγάζει συμπεράσματα και λάθη.
Και πάλι αυτό που θα ανακαλύψει θα είναι εντελώς τυχαίο και μεμονωμένο. Το μόνο σίγουρο είναι ότι θα είναι σωστό αφού θα το έχει στα χέρια του.
Εγώ αυτό κάνω και μέχρι στιγμής έχω βρει κάποια πράγματα .
Από εκεί και μετά το μόνο σίγουρο είναι το ότι οι κατάλογοι πάντα θα έχουν λάθη μπορεί και εσκεμμένα .....
Για αυτό το λόγο λοιπόν και εγώ δεν ασχολούμαι με σφάλματα για τα οποία εκ των πραγμάτων δεν έχουν τιραζ οπότε ο καθένας μπορεί να γράφει και να λέει ότι θέλει .....
Τώρα Μανώλη αν θεωρείς ότι να μαζεύουμε κομμάτια πλαστικό με χρώματα θα σου πω ότι και τα γραμματόσημα από χαρτί είναι (πιο φτηνό υλικό από το πλαστικό) αλλά τα μαζεύει πολύς κόσμος  και δίνει πολλά λεφτά...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 04, 2014, 11:20:11 πμ από THANEFST6 » Καταγράφηκε
Minos
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 361


Προφίλ
« Απάντηση #109 στις: Ιούλιος 04, 2014, 11:16:05 πμ »

Θανάση, τί ακριβώς εννοείς λέγοντας 'θα το πληρώσει κανονικά';
Υπάρχει και μή κανονική πληρωμή;

Εχετε συνηδειτοποιήσει οτι βασιζόμαστε, στην συντριπτική μας πλειοψηφία, σε έναν κατάλογο που:
1ον έχει πολλά λάθη,
2ον έχει τρομερές ελλείψεις,
3ον έχει εκδοθεί εδω και 10+ χρόνια,
4ον έχει εκδοθεί απο έμπορο και...
5ον έχει αυθαίρετες τιμές μέσα!


Το ότι, στο φινάλε, ασχολούμαστε με καμμάτια πλαστικό και σπρώχνουμε λεφτά για να αποκτήσουμε πλαστικό με λίγο χρώμα και 1 τσιπάκι δεν σημαίνει οτι είμαστε και πρόβατα.

Μανώλη
Τώρα έρχεσαι κατά κάποιο τρόπο στα λόγια μου, όταν πριν από κάμποσο καιρό είχα γράψει υπερβάλοντας ότι οι συλλέκτες μαζεύομε άχρηστα αντικείμενα και τελικά τους δίνουμε με τη ζήτησή τους αξία.
Καταγράφηκε
THANEFST6
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2539


Οι ταξιτζήδες είναι σαν το Google: ΤΑ ΞΕΡΟΥΝ ΟΛΑ!!


Προφίλ
« Απάντηση #110 στις: Ιούλιος 04, 2014, 11:24:23 πμ »

Συγνώμη ρε παιδιά τότε γιατί μαζεύετε άχρηστα πράγματα από πλαστικο;;;;
Όχι μόνο δεν θα έπρεπε να τα πληρώνετε αλλά ούτε κάν τσάμπα δεν έπρεπε να τα παίρνετε .

Εγώ προσωπικά άμα μου δίνανε μια συλλογή τσάμπα θα την επερνα ότι και να είχε μέσα ...

Και αν κάποιος νομίζει ότι ειρωνεύομαι κάνει λάθος .
Απλά έβαλα λίγο υπερβολή για να λέμε και τα πράματα με το όνομα τους
Καταγράφηκε
Minos
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 361


Προφίλ
« Απάντηση #111 στις: Ιούλιος 04, 2014, 11:54:09 πμ »

Καλημέρα και από μένα
Κάνε μια λίστα με τα λάθη που έχει ο κατάλογος  του Γεωργιάδη και άλλη μία με τις τρομερές ελλέιψεις μέχρι το 2004 που εκδόθηκε για να το συζητήσουμε και να εμπλουτήσουμε τις γνώσεις μας.Δεν το λέω ειρωνικά , μην παρεξηγηθώ.Απλά με ενδιαφέρει να μάθω κι εγώ για κάρτες που ίσως αγνοώ την ύπαρξή τους και πιθανώς είναι μέσα στις τρομερές ελλείψεις.
Φιλικά πάντα

Αν πράγματι κάποιοι ενδιαφέρονται για τη τηλεκάρτα συλλεκτικά και όχι εμπορικά, προτείνω να φτιάξουν μια ομάδα για τη δημιουργία καταλόγου, γιατί "ένας κούκος μόνος δε φέρνει την άνοιξη" και ο κατάλογος αυτός θα  σχύσει σαν μπούσουλας χωρίς τιμές.
Το θέμα είναι μέχρι σε ποιο σημείο θα φτάνουν οι απαιτήσεις μας για αυτό το κατάλογο. Κι εδώ θα υπάρξει μεγάλο... πανηγύρι, γιατί ο καθένας θα θέλει να παίρνει γνώσεςι ανάλογα με τις απαιτήσηεις του.
Για παράδειγμα θα πω ότι στις ελληνικές κάρτες gemplus υπάρχουν διαφορετικά τσιπς και όμως κανένας έλληνας συλλέκτης ή έμπορος δεν έχει ασχοληθεί με αυτό, ή μπορεί να έχουν ασχοληθεί ελάχιστοι. Βλέπετε η συλλογή με τα διαφορετικά τσιπς στις gemplus δεν τραβά, δεν είναι εμπορική, δεν πουλά.... Γιατίς λοιπόν να ασχοληθούμε με τα τσιπς στις gemplus;
Καταγράφηκε
Minos
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 361


Προφίλ
« Απάντηση #112 στις: Ιούλιος 04, 2014, 12:04:43 μμ »

Συγνώμη ρε παιδιά τότε γιατί μαζεύετε άχρηστα πράγματα από πλαστικο;;;;
Όχι μόνο δεν θα έπρεπε να τα πληρώνετε αλλά ούτε κάν τσάμπα δεν έπρεπε να τα παίρνετε .

Εγώ προσωπικά άμα μου δίνανε μια συλλογή τσάμπα θα την επερνα ότι και να είχε μέσα ...

Και αν κάποιος νομίζει ότι ειρωνεύομαι κάνει λάθος .
Απλά έβαλα λίγο υπερβολή για να λέμε και τα πράματα με το όνομα τους

Συμφωνώ μαζί σου για τη τζάμπα συλλογή.

Η ηδονή για τη σπανιότητα ή τη μοναδικότητα είναι να την βρεις ή να την αποκαλύψεις ο ίδιος.

Άμα όμως τη σπανιότητα ή τη μοναδικότητα σου τη προσφέρουν στο πιάτο χρυσοπληρώνοντάς τη, τότε για σένα είναι αρκετή η ευχαρίστηση ή η ικανοποίηση μόνο, ότι το δύσκολο αυτό κομμάτι το έχεις στη συλλογή σου.
Καταγράφηκε
warrior
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2494


Η υπομονή, είναι αρετή


Προφίλ
« Απάντηση #113 στις: Ιούλιος 05, 2014, 07:08:56 μμ »

Οταν κάνουμε ερωτήσεις, θα ήταν πρέπον να έχουμε πρώτα απαντήσει σε ερωτήσεις που μας έχουν ήδη κάνει ή ακόμα όταν μας έχουν απαντήσει σε δικό μας ερώτημα -χωρίς σαφή έννοια- να δίνουμε το feedback της ερώτησης (που λένε και στο χωριό μου).


Στα θέματα της τηλεκάρτας διαβάζουμε σχεδόν συνέχεια για λάθος αριθμήσεις, λάθη από εδώ, λάθη από εκεί. Μία απλή ανάγνωση αυτών των θεμάτων φτάνει για να έχουν οι ενδιαφερόμενοι μία -σχεδόν- σφαιρική άποψη για ελλείψεις και λάθη.
Καταγράφηκε
THANEFST6
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2539


Οι ταξιτζήδες είναι σαν το Google: ΤΑ ΞΕΡΟΥΝ ΟΛΑ!!


Προφίλ
« Απάντηση #114 στις: Ιούλιος 06, 2014, 10:50:08 πμ »

Επιμένω και θα είμαι κάθετος στην άποψη μου: ασχοληθείτε με κωδικούς σπασίματα τσιπ γραφές ακόμα και με διαφορετικό χρώμα εκτύπωσης του κωδικού. Όλα έχουν ενδιαφέρον και πάντα θα υπάρχει σπανιότητα σε αυτά. Αλλά το σημαντικότερο : ΜΗΝ ΑΣΧΟΛΕΙΣΤΕ ΜΕ ΛΑΘΗ !!!!!
Καταγράφηκε
warrior
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2494


Η υπομονή, είναι αρετή


Προφίλ
« Απάντηση #115 στις: Ιούλιος 06, 2014, 12:22:58 μμ »

Ολες οι τεκμηριωμένες απόψεις είναι σεβαστές.

Ο καθένας συλλέγει ότι του κεντρίζει το ενδιαφέρον.

Θανάση, η διατύπωση της άποψης σου είναι λιγάκι επιθετική...  Κλείσιμο ματιού


Υ.Γ. Εγω πάντως τα σφάλματα τα γουστάρω και όταν τα βρίσκω τα παίρνω.
Καταγράφηκε
THANEFST6
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2539


Οι ταξιτζήδες είναι σαν το Google: ΤΑ ΞΕΡΟΥΝ ΟΛΑ!!


Προφίλ
« Απάντηση #116 στις: Ιούλιος 06, 2014, 01:14:31 μμ »

Καλά κάνεις και τα μαζεύεις δεν επιτίθεμαι σε σένα.
Με τις υπερεκτιμήσεις διαφωνώ και μάλιστα σε μια τέτοια κατηγορία που δεν υπάρχει τιράζ αλλά και σαφήνεια για το τι τελικά ανήκει και τι δεν ανήκει σε αυτή τη κατηγορία.
Καταγράφηκε
warrior
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2494


Η υπομονή, είναι αρετή


Προφίλ
« Απάντηση #117 στις: Ιούλιος 06, 2014, 02:26:26 μμ »

Καλά κάνεις και τα μαζεύεις δεν επιτίθεμαι σε σένα.
Με τις υπερεκτιμήσεις διαφωνώ και μάλιστα σε μια τέτοια κατηγορία που δεν υπάρχει τιράζ αλλά και σαφήνεια για το τι τελικά ανήκει και τι δεν ανήκει σε αυτή τη κατηγορία.
Δεν το πήρα προσωπικά, άλλωστε θεώρησα ότι εννοούσες με το 'λάθη', αριθμήσεις (π.χ.) και όχι σφάλματα, όπως το τσιπάκι σε άλλη θέση (π.χ.).

Τις υπερεκτιμήσεις τις θέλουν ΜΟΝΟ όσοι πουλάνε.
Καταγράφηκε
THANEFST6
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2539


Οι ταξιτζήδες είναι σαν το Google: ΤΑ ΞΕΡΟΥΝ ΟΛΑ!!


Προφίλ
« Απάντηση #118 στις: Αύγουστος 08, 2014, 07:51:17 πμ »

Θανάση, τί ακριβώς εννοείς λέγοντας 'θα το πληρώσει κανονικά';
Υπάρχει και μή κανονική πληρωμή;

Εχετε συνηδειτοποιήσει οτι βασιζόμαστε, στην συντριπτική μας πλειοψηφία, σε έναν κατάλογο που:
1ον έχει πολλά λάθη,
2ον έχει τρομερές ελλείψεις,
3ον έχει εκδοθεί εδω και 10+ χρόνια,
4ον έχει εκδοθεί απο έμπορο και...
5ον έχει αυθαίρετες τιμές μέσα!


Το ότι, στο φινάλε, ασχολούμαστε με καμμάτια πλαστικό και σπρώχνουμε λεφτά για να αποκτήσουμε πλαστικό με λίγο χρώμα και 1 τσιπάκι δεν σημαίνει οτι είμαστε και πρόβατα.

Μανώλη καλημέρα τώρα είδα την ερώτηση!!,
Λέγοντας κανονικά εννοούσα αυτό που λέμε καμμιά φορά για να δώσουμε έμφαση ¨Κανονικα και με το νομο¨ εννοώντας ότι ακόμα και σήμερα τα σπάνια κομμάτια χρυσόπληρωνονται .

Τέλος πάντων θα ανεβάσει κανένας τίποτα??.?
Καταγράφηκε
THANEFST6
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2539


Οι ταξιτζήδες είναι σαν το Google: ΤΑ ΞΕΡΟΥΝ ΟΛΑ!!


Προφίλ
« Απάντηση #119 στις: Αύγουστος 26, 2014, 03:13:35 μμ »

Ε αφού δεν συγκινείται κανένας ας ανεβάσω εγώ κάτι ...
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 6 7 [8] 9 10 11
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences