Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 27, 2024, 02:09:07 μμ
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: κέρματα κολοκοτρώνη ?  (Αναγνώστηκε 15641 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
dimmarko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1903


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Οκτώβριος 26, 2014, 04:42:06 μμ »

Ο Κολοκοτρώνης πλιατσικολόγος, και ο Παλαιών Πατρών Γερμανός σωτήρας....σηκώθηκαν τα πόδια να χτυπήσουν το κεφάλι...
Καταγράφηκε
athas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10404



Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Οκτώβριος 26, 2014, 04:50:04 μμ »

Ποιος πλιατσικολόγος μπήκε ποτέ φυλακή; Και αν δεν υπήρχαν οι τίμιοι δικαστές Πολυζωϊδης και Τσερτέτσης ίσως να είχε συντελεστεί το μεγαλύτερο έγκλημα. Αιωνία τους η μνήμη!
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
nikos11
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1331


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Οκτώβριος 26, 2014, 05:18:47 μμ »

Έχω αρχίσει να γερνάω και δε μπορώ να ξεχωρίσω το καλαμπούρι και τη σοβαροφάνεια από τη σοβαρότητα  Θυμός.
Καταγράφηκε
vagos789
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 225


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Οκτώβριος 26, 2014, 11:24:21 μμ »

Καποια πραγματα πρεπει να λεγονται με το ονομα τους
Ο Κολοκοτρωνης δεν ηταν αγιος και αδολος
Ηταν σκληραγωγημενος και κωλοπετσομενος
Ζουσε ως πολεμιστης,γιατι ειχε στρατιωτικες ικανοτητες και γνωσεις και γιατι η ζωη αυτες τις ευκαιριες του εδωσε
Αν καποιος ειχε πνευματικο επιπεδο και εθνικη συνειδηση,αυτος ηταν ο Μακρυγιαννης

Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Οκτώβριος 27, 2014, 12:09:47 πμ »

Ο Κολοκοτρωνης σιγουρα δεν ηταν αγιος-και πως θα μπορουσε να ηταν-αλλα στον πολεμο αν πας να κανεις τον αγιο θα φας το κεφαλι σου....αυτα ειναι βασικα πραγματα α δημοτικου για τον στρατιωτη... πες μας ομως που ακριβως εχεις ανιχνευσει δολο στα πεπραγμενα του στις ενεργειες του στα λεγομενα του..........ζουσε ως πολεμιστης γιατι ηταν πολεμιστης και ειχε στρατιωτικες ικανοτητες και γνωσεις γιατι αυτα ηταν η ζωη του....ποια ακριβως ειναι τα πραγματα που πρεπει να λεγονται με το ονομα τους......καλο θα ειναι να πλενουμε με πρασινο σαπουνακι το στομα μας πριν πιανουμε τετοια ονοματα στο στομα μας και καθε φορα που αναβουμε κερακι σε εκκλησια να μνημονευουμε τα ονοματα τους.....καλαμπουρακι με τους γιγαντες της ιστοριας του εθνους μας δεν ειναι σωστο απο οποια πλευρα και αν το δει καποιος
Καταγράφηκε
asimako
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2487

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Οκτώβριος 27, 2014, 08:34:44 πμ »

Ο κολοκοτρωνης πολεμησε για να λενε τις μ ######ς τους ελευθερα οι θολοκουλτουριαρηδες. Οσο περνανε τα χρονια και μεγαλωνω τοσο πολυ διαπιστωνω οτι ο εχθρος ειναι εσωτερικος. Στο μελλον απο αυτους πρεπει να ξεκινησουμε.
+1
Ο Κολοκοτρωνης σιγουρα δεν ηταν αγιος-και πως θα μπορουσε να ηταν-αλλα στον πολεμο αν πας να κανεις τον αγιο θα φας το κεφαλι σου....αυτα ειναι βασικα πραγματα α δημοτικου για τον στρατιωτη... πες μας ομως που ακριβως εχεις ανιχνευσει δολο στα πεπραγμενα του στις ενεργειες του στα λεγομενα του..........ζουσε ως πολεμιστης γιατι ηταν πολεμιστης και ειχε στρατιωτικες ικανοτητες και γνωσεις γιατι αυτα ηταν η ζωη του....ποια ακριβως ειναι τα πραγματα που πρεπει να λεγονται με το ονομα τους......καλο θα ειναι να πλενουμε με πρασινο σαπουνακι το στομα μας πριν πιανουμε τετοια ονοματα στο στομα μας και καθε φορα που αναβουμε κερακι σε εκκλησια να μνημονευουμε τα ονοματα τους.....καλαμπουρακι με τους γιγαντες της ιστοριας του εθνους μας δεν ειναι σωστο απο οποια πλευρα και αν το δει καποιος
+1
Καταγράφηκε

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Οκτώβριος 27, 2014, 08:36:27 πμ »

Ο Κολοκοτρωνης σιγουρα δεν ηταν αγιος-και πως θα μπορουσε να ηταν-αλλα στον πολεμο αν πας να κανεις τον αγιο θα φας το κεφαλι σου....αυτα ειναι βασικα πραγματα α δημοτικου για τον στρατιωτη... πες μας ομως που ακριβως εχεις ανιχνευσει δολο στα πεπραγμενα του στις ενεργειες του στα λεγομενα του..........ζουσε ως πολεμιστης γιατι ηταν πολεμιστης και ειχε στρατιωτικες ικανοτητες και γνωσεις γιατι αυτα ηταν η ζωη του....ποια ακριβως ειναι τα πραγματα που πρεπει να λεγονται με το ονομα τους......καλο θα ειναι να πλενουμε με πρασινο σαπουνακι το στομα μας πριν πιανουμε τετοια ονοματα στο στομα μας και καθε φορα που αναβουμε κερακι σε εκκλησια να μνημονευουμε τα ονοματα τους.....καλαμπουρακι με τους γιγαντες της ιστοριας του εθνους μας δεν ειναι σωστο απο οποια πλευρα και αν το δει καποιος

+100000000000
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #22 στις: Οκτώβριος 27, 2014, 08:56:47 πμ »

Καθένας έχει τη δική του άποψη για την ιστορία. Και για την Ελληνική Επανάσταση.

Ποιος τα λεει αυτα ρε παιδια μηπως θα επρεπε να ασπαστουμε και τα γραπτα του Κορδατου πριν καμμια 100στη χρονια?Δηλαδη οι Ελληνες ξεσηκωθηκαν για να μπορουν να ψηφιζουν.....αν το εκαναν για αυτο το λογο κακως εκαμαν καλυτερα να μην ειχαμε οι απογονοι τους το δικαιωμα ψηφου γιατι αν κρινω απο αυτα που κατορθωσαμε ολα αυτα τα χρονια μαλλον μειον ειμαστε

Το ξέρω ότι θα αρπαχτούμε, αλλά σε ρωτήσω ευθέως: Είχες πλύνει το στόμα σου πριν το πεις αυτό;
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Οκτώβριος 27, 2014, 09:09:00 πμ »

Καθε πρωι φιλε Γιωργο το πλενω.......στο ειχα ξαναπει αλλα μαλλον δεν το εμπεδωσες....στο συγκεκριμενο πεδιο δεν μπορεις να με στριμωξεις γιατι ειμαι στο φυσικο μου περιβαλλον......δεν θα αρπαχτουμε γιατι δεν θα παω παραπερα....οτι καταλαβες καταλαβες απο τα λεγομενα μου τοτε(ειμαι σιγουρος οτι καταλαβες).....αποσπασματικα κομματια απο αλλο θεμα.....μαλλον με εχεις περασει για πιο χαζο απο οτι πραγματικα ειμαι  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο.....την καλημερα μου
Καταγράφηκε
vagos789
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 225


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Οκτώβριος 27, 2014, 09:18:39 πμ »

Ειμαι μεγαλος για να μπλεκομαι σε προσωπικες αντιπαραθεσεις και εχουμε ξεφυγει και απο το θεμα οποτε θα επιστρεψω σε αυτο:
Ο Κολοκοτρωνης ητανε στρατιωτικος,εως εκ τουτου δεν θεωρω πιθανον να..εξεδιδε κερματα.
Οταν χρειαζοταν χρηματα αλλωστε,εκανε ντου στους Τουρκους.

Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #25 στις: Οκτώβριος 27, 2014, 09:49:17 πμ »

Τώρα με μπέρδεψες. Εγώ ήξερα ότι ο Κολοκοτρώνης ήταν πράκτορας των Ρώσων, των Άγγλων και των Εβραίων και έπαιρνε χρήματα από αυτούς. Βέβαια, έπαιρνε και ένα σεβαστό ποσό κάθε χρόνο από τη συμμετοχή του στο Champions League. Ας όψεται η παράγκα...
Καταγράφηκε
KVASSOS
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 269



Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Οκτώβριος 27, 2014, 09:51:48 πμ »


Αν καποιος ειχε πνευματικο επιπεδο και εθνικη συνειδηση,αυτος ηταν ο Μακρυγιαννης

Ο Μαρυγιαννης κινησε στον εμφυλιο δικαστικου /εκτελεστικου γισ να πολεμησει τον Γερο του Μορια.Στην πορεια
του συναντησε τους τουρκους και τους νικησε.
Καταγράφηκε

ΜΕΑ FIDES INVIOLABILIS
nestor34
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1480


Είμαι ένας Αναρχικός συλλέκτης νομισμάτων!


Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Οκτώβριος 27, 2014, 09:56:13 πμ »

Βάγκο, παοκτσής είσαι; Ο Κολοκοτρόνης δεν έκανε ντου αλλα ενέδρες, νομίζω.
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #28 στις: Οκτώβριος 27, 2014, 10:05:07 πμ »


Αν καποιος ειχε πνευματικο επιπεδο και εθνικη συνειδηση,αυτος ηταν ο Μακρυγιαννης

Ο Μαρυγιαννης κινησε στον εμφυλιο δικαστικου /εκτελεστικου γισ να πολεμησει τον Γερο του Μορια.Στην πορεια
του συναντησε τους τουρκους και τους νικησε.

Κάπως έτσι. Ο Κολοκοτρώνης είχε στήσει την παράγκα και μόλις την είδε ο Μακρυγιάνης τού είπε: Ερχόμαστε!!!
Καταγράφηκε
asimako
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2487

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''


Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Οκτώβριος 27, 2014, 10:46:32 πμ »

Υπάρχει περίπτωση να αναρτήσει κάποιος το προσχέδιο αυτού του νομίσματος;Πολύ ενδιαφέρουσες πληροφοριες που ομολογώ οτι δεν γνώριζα!
σχέδιο 5 λεπτών του 1825 έχει διασωθεί και υπάρχει στο βιβλίο του 2008 του Καραμήτσου, αν επιτρέπεται να ανεβεί, μάλλον όμως τα δικαιώματα τα έχει το μουσείο στην Κέρκυρα στο οποίο εκτίθεται.
Καταγράφηκε

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences