Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 12:16:59 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 10 ΛΕΠΤΑ ΔΙΟΒΩΛΟΝ 1882  (Αναγνώστηκε 14148 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Ant0nis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2


Προφίλ
« στις: Ιούλιος 31, 2011, 08:57:51 μμ »

Καταρχήν χαιρετώ όλους τους φίλους συλλέκτες μιας και μόλις πραγματοποίησα την εγγραφή μου. Η γιαγιά μου την οποία δε θυμάμαι μου είχε αφήσει από τα πολύ παιδικά μου χρόνια το συγκεκριμμένο νόμισμα το οποίο και μόλις μου το έδωσε η μητέρα μου. Επειδή έχει συναισθηματική αξία θα ήθελα απλά να μάθω πόσο κοστολογείται από κάποιον που κατέχει τις γνώσεις και με εμπερηστατωμένη άποψη. Να είστε καλά!
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 31, 2011, 09:02:56 μμ »

Καταρχην καλως ηρθες Αντωνη!!
Αν διαβασεις τις σηζητησεις μας θα δεις να αναφερωμαστε σε καταστασεις των νομισματων!!
Απλα να στο εξηγησω την φθορα που εχει πανω του ενα νομισμα!!
Ετσι λοιπον το συγκεκριμενο νομισμα επειδη ειναι το ποιο ευκολο δεκαλεπτο του Γεωργιου μπορει να κανει απο 5 ευρω σε μια χαλια κατασταση και να φτανει στα 100 ευρω ενα ακυκλοφορητο!!
Διχως φωτογραφιες του δικου σου νομισματος οπως καταλαβαινεις δεν μπορουμε να σου πουμε με ακριβεια τιποτα!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Ant0nis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 31, 2011, 09:06:02 μμ »

Φίλε ηρακλιώτη αν είσαι από την κρήτη πολλούς χαιρετισμούς στα μέρη σου τα όμορφα..Να σαι καλά καταρχήν είναι σε καλή κατάσταση απ ότι βλέπω ( με τα δικά μου αδαή μάτια). Δεν πρόκειται να το πουλήσω όμως θα το κρατήσω για το λόγο που προανέφερα. Και πάλι να είσαι καλά και δεν ξέρω αν ισχύει αυτή η ευχή αλλά καλή συλλεκτική χρονιά σε όλους !
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 31, 2011, 09:31:36 μμ »

Αντωνη αν θες σηκωσε το φωτογραφια να σου πουμε περισσοτερα.
Και εγω εχω καποια νομισματα απο προσφιλη μου ατομα τα οποια ποτε δεν θα φυγουν απο τα χερια μου!!
Αυτο που μου δινετε δωρο ποτε δεν τιθετε για πωληση ή ανταλλαγη!!
Ειναι μια αρχη σεβασμου προς τα ατομα αυτα!!
Θα σου συνιστουσα οποτε εχεις διαθεσιμο χρονο να διαβαζεις την σελιδα μας και σιγα σιγα να φτιαξεις μια μικρη συλλογη νομισματων-χαρτονομισματων!!
Ολη η ιστορια της Ελλαδος περναει μεσα απο τα νομισματα-χαρτονομισματα!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
theobyron
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 45


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 29, 2011, 09:12:31 μμ »

Εκλεισε σημερα στο ebay ένα όμορφο 10 λεπτο.
http://www.ebay.co.uk/itm/Greece-10-Lepta-1882-Lustre-/360388477975
Συγχαρητηρια στο νέο κάτοχο.
Θα ήθελα την άποψη των μελών του forum σχετικά με την κατάσταση και την βαθμολογία που θα έθεταν σε εν λόγω νόμισμα.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 30, 2011, 04:15:31 μμ »

Το ειχα δει και απο οτι βλεπω συμμετειχαν και φιλικες καρτουλες στα μπιτ Μεγάλο χαμόγελο
Προσωπικα με προβληματισε το φρυδι του και θα ακολουθουσα την ασφαλες οδο αν ηταν να αποκτησω ενα διοβολο υψηλοβαθμο!!
Εκλεισε στα 180 ευρω, με 215 υπαρχει αυτο
http://www.ebay.com/itm/1882-A-Greece-10-Lepta-NGC-MS62-RARE-BU-Coin-/140598718234?_trksid=p4340.m263&_trkparms=algo%3DSIC%26its%3DI%26itu%3DUCI%252BIA%252BUA%252BFICS%252BUFI%26otn%3D5%26pmod%3D140590182826%26ps%3D63%26clkid%3D2427547435719112906
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 30, 2011, 09:18:55 μμ »

γιωργο, του 82 αν δεν φαινεται μουστακι τσιγκελι,αστο καλυτερα.δηλαδη για του 70,79 ποσα πρεπει να δωσεις?σιγουρα τα νομισματα εχουν λιγοστεψει,αλλα αυτο με το ζορι 100 ευρω,ουτε καν ακυκλοφορητο δεν ειναι.τι να πω,η προσφορα δημιουργει και την ζητηση,παντα χωρις παρεξηγηση,αλλα κοιτα καλυτερα φρυδι, μουστακι,μια ελαφρια φθορα στο πεδιο του προσωπου.στα 10λεπτα του 82 πρεπει να εμασται αρκετα αυστηροι,ειναι το πιο φθηνο ελληνικο χαλκινο,χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
theobyron
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 45


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 31, 2011, 07:45:59 μμ »

Καλησπέρα,
Προσωπικά θα συμφωνήσω με το Giannist όσον αφορά το γεγονός οτι το συγκεκριμένο νόμισμα δεν θα μπορούσε να δικαιολογήσει βαθμολογία πάνω απο MS61 ώστε να θεωρηθεί ακυκλόφρητο και να δικαιολογεί την τιμή που έκλεισε.  Κατά την προσωπική μου πάντα άποψη και με βάση τον ορισμό της pcgs (http://www.pcgs.com/grades.html) είναι ΑU58+
Eχει επίσης τα ίχνη πατίνας που του δίνουν ελκιστική εμφάνιση.
Άνάλογης καταστασης νομισμα πωλείται και στο Ελληνικό σαιτ δημοπρασιών στα 162€ (203$) http://www.@@@@@@.gr/auctiondetails.php?id=6257492
Ωστόσω θα ήθελα να επιμείνω για την άποψη των μελών σχετικά με τη βαθμολογία  που θα εβάζαν AU58+ ή MS61 ?

Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 31, 2011, 08:07:34 μμ »

Αγαπητε  theobyron οταν ενα νομισμα ειναι ασλαμπαριστο για πολλους λογους που πιστευει ο καθε αγοραστης δινει καποιο ποσον για να το αποκτηση!!
Οπως σου ειπα και παραπανω  ολος μου προβληματισμος ηταν οτι απο τις κακες φωτογραφιες του πωλητη με παραξενεψε το φρυδι και εκει πονταρα οτι δεν θα επαιρνε καλη βαθμολογια (Πιθανον) .
Λεω πιθανον διοτι τωρα τελευταια πολλα εχουν δει τα ματια μας Κλείσιμο ματιού
Προσωπικα ομως αν με εβαζες να καταταξω αυτη την στιγμη τα τρια νομισματα (διχως να σχολιασω το γιατι) θα τα εβαζα ως εξης:
Πρωτο το σλαμπ
Δευτερο αυτο που εβαλες αρχικα
και τριτο αυτο που σηκωσες πριν!!
Οι λογοι ειναι καθαρα εμφανες αναμεσα στα δυο τελευταια αλλα επειδη δεν ειναι μελη της σελιδας μας και εφοσον δεν εχουμε την αδεια τους, δεν θα τα σχολιασω!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 01, 2011, 09:45:03 πμ »

ξαναγραφω γατι? σε αυτο το νομσμα πρεπει,να ειμαστε αυστηροι,δεν με ενδιαφερουν οι αριθμοι, αλλα τι βλεπει το ματι μου.το πρωτο ειναι ανωτερο ολων,γιατι μπορει να χανει,λιγο στο μουστακι,αλλα και οι δυο πλευρες ειναι αψογες,το τριτο ειναι καλυτερο απο ολα, στην πλευρα του προσωπου,αλλα χανει στον οπισθοτυπο, το δευτερο απλως εχει λιγο καλη ενφανιση,αλλα μουστακι και φρυδι,και γενικα προσωπο, αρκετα χαμηλα.τωρα γιατι πηρε 63,απορω?εγω το λεω με το ζορι bu,οσο και οι φωτογραφιες να ειναι θολες,οταν λειπη κατι φαινεται.ισως πρεπει να κανω δικια μου εταιρια,η εκτος και οι πιστοποιησεις γινονται κατοπιν παραγγελιας?λεω τωρα εγω ο ασχετος,που δεν εχω ξαναπιασει δεκαρα, του 82 ειδικα.με αυτο το ms-63, σχηματισα προσωπικη γνωμη τι σημαινει πιστοποιηση,και ποιος ειναι τελικα ο ρολος τους.ισως γινομαι προκλητικος,αλλα προς καθε αμφισβητηση,οι φωτογραφιες μιλανε μονες τους,και το ματι μου, να ειστε σιγουροι,δεν εχει πεσει ποτε εξω, ειδικα τοσο πολυ.χαιρετω,και παλι ο καθενας, οτι τον φωτισει ο γιαραμπης!!! ας πρατει.με απολυτο σεβασμο στα μελη, και σε ολους,οι ανωνυμες εταιριες φυσικα δεν πιανονται στον χαιρετισμο,γιατι ειναι σαν να χαιρεταω την siemens,giannist.υγ,για την πιστοποιηση.
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 01, 2011, 10:33:30 πμ »

Νομιζω οτι κρινοντας απο τις φωτο, η φωτογραφια απο το slab (που παρεπιμπτοντως ειναι 62 οχι 63), εμενα προσωπικα δε μου φαινεται φθορα αλλα αδυναμη κοπη. Μια αδυναμη κοπη δικαιολογει την πιστοποιηση αυτη, το 62. Οντως φαινεται το μουστακι λιγο μικροτερο απο τα αλλα, ομως δε βλεπω φθορα απο κυκλοφορια, μπορει να κανω κ λαθος.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 01, 2011, 11:00:57 πμ »

ενταξει τι 62,τι 60?και παλι οπως λες να εχει αδυνατη κοπη? αυτο δεν ακομα ενας λογος να παρει ακομα χαμηλωτερο βαθμο? απο ενα αλλο με κανονικο πατημα.εγω δεν ξαναγραφω,για πιστοποιησεις,αν ο βαθμος μετραει πιο πολυ? απο την πραγματικη κατασταση,καλα μας κανουν,οι κυριοι αμερικανοι πιστοποιητες νομισματων!!!εδω πιστοποιουν κοπιες,στις καταστασεις θα κολωσουν,αλλα ειπαμε,κατωχυρωνομασθε,αν το εχουν ,βαλει σε συσκευασια και σε βαθμο.παλια το εβλεπα αδιαφορα,και με σχετικα καλο ματι,για τους απειρους συλλεκτες,αλλα με αυτα που βλεπω στο αμβαυ,ολα εχουν και ενα οριο.δεν με απασχολει το θεμα και δεν ξαναγραφω.αλλα κριμα  με λιγα ευρω για πιστοποιηση, να κονομουν οι οποιοι, επιτηδιοι.δεν εχω συμφερον απο καμμια εταιρεια,ουτε παιρνω απο κανεναν ποσοστα, για να λεω  ελευθερα την γνωμη μου.ειδικα οταν ειμαι σιγουρος.το κλεινω και πεστε με, γραφικο,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 01, 2011, 01:02:56 μμ »

Δεν υπαρχει λογος να σταματησει κανεις να μιλαει οταν ηρεμα εκθετουμε καποια επιχειρηματα.
Καταρχην, οι ιδιες οι εταιρειες στους ορισμους που δινουν οσον αφορα τους βαθμους , οι βαθμοι απο 60-63 το λενε καθαρα οτι μπορουν να δοθουν σε νομισματα με οχι τοσο καλη κοπη. Αρα δε νομιζω να ναι θεμα απατης απο τις εταιρειες, αλλα μαλλον θεμα μη κατανοησης της φιλοσοφιας των βαθμων. Στο ευρωπαικο grading το λαμπερο ακυκλοφορητο ειναι το αντιστοιχο 65+ του αμερικανικου, οποτε βαθμοι μεχρι 63 δικαιολογουν ισως καποιο αδυναμο πατημα.
Εγω δεν ειμαι υπερμαχος της πιστοποιησης οταν γινεται τυφλα,αλλωστε εχω και εγω επιστρεψει νομισματα που γραφανε πανω 65 και δε μου αρεσαν, μου φαινεται ομως τελειως υποκριτικο να κατηγορουμε τους Αμερικανους για τα 20 δολλαρια που παιρνουν, και απο την αλλη να εμπιστευτει κανεις το grading στους εμπορους και στους εμποροσυλλεκτες. Ριξε μια ματια στα ελληνικα σαιτ δημοπρασιων , οι περισσοτεροι πωλητες περιγραφουν τα αντικειμενα τους πολλες φορες overgraded. Με τη δικη σου φιλοσοφια λοιπον και εγω θα πω οτι οι Ελληνες συλλεκτες ειναι οπως οι Αμερικανοι, επιτηδειοι. Μεχρι καποιος να φτασει σε σημειο απο μονος του να αξιολογει τα νομισματα, 100 φορες να εμπιστευτει ενα slab παρα εναν τριτο που θα τον δουλεψει 1000%.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 01, 2011, 04:07:37 μμ »

οι δικοι μας ειναι χειροτεροι,πολυ σπανια δραχμη, τρυπια? του 1910, 25 ευρω!για συλλεκτες που ξερουν?κλπ.και αλλα τετοια,αν εχω αδικο,πες το μου.στα 10 τα 8 ειναι κατω απο vf,και οι πιο πολυ τα βγαζουν σε εξαιρετικη κατασταση.εν τελει,παντα το ιδιο γινεται,οποιος εχει γνωστους, η δινει χρημα, αποκτα κατι καλο,οι αλλοι παιρνουν πολυ σπανια κοινα,η τρυπια, και ειμαστε ολοι ευχαριστημενοι.μονο στην πνε, αν μεινη κανενα απουλητο,η στη ιστοσελιδα μας,δεν το λεω,για διαφημηση,αλλα εχω ακουσει καλα λογια,χαιρετω,γιαννηςτ.υγ ξεχασα,και τις κοπιες, που ολοι δεν ξερουν για τον φονο,η φαντασια μου ειναι,και υπερβολες,μαλλον?
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences