Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 29, 2024, 10:05:18 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Τι ειναι....?  (Αναγνώστηκε 3909 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Παναγιωτης
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 8


Προφίλ
« στις: Μάρτιος 13, 2014, 01:35:31 πμ »

Γνωριζει κανεις τι ειναι αυτα τα 2 νομισματα...........
http://s160.photobucket.com/user/Patselis_Panagiotis/media/P1010006_zps4d89a435.jpg.html
http://s160.photobucket.com/user/Patselis_Panagiotis/media/P1010001_zps5a168f59.jpg.html
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 13, 2014, 02:01:55 πμ »

Παναγιωτη... το χαλκινο ειναι οθωμανικης αυτοκρατοριας, 10 παραδες κομμενοι στην Κωνσταντινουπολη επι σουλτανου Αβδουλαζιζ. φερει ημερομηνια 1277ΑΗ που ειναι το χριστιανικο 1861 αλλα δεν ειναι και το ποτε κοπηκε το νομισμα! αυτη η ημερομηνια ειναι το ετος ενθρονισης του σουλτανου! στην αλλη μερια που ειναι ο τουγρας.. η υπογραφη του σουλτανου δηλαδη... εχει στα αραβικα το 4. Αυτο μας λεει οτι κοπηκε τον 4ο χρονο βασιλειας του σουλτανου! δεδομενου του οτι ο χρονος 1 ειναι το 1861 που ανεβηκε στην εξουσια... το νομισμα σου κοπηκε το 1864. δεν ειναι κατι σπανιο! ειναι πολυ ευκολο και πολυ φτηνο! κοπηκε σε 8 εκατομμυρια τεμαχια...


το αλλο το ασημενιο... αν μπορεις βγαλε φωτο  καλυτερη γιατι ετσι δεν μπορουμε ουτε να διαβασουμε τι λεει πανω καλα ουτε να δουμε τι θυρεο εχει στον αετο, και τι γραφει στην αλλη μερια...

παντωςε ειναι καθαρισμενο και πολυ φθαρμενο.. ειναι και τρυπημενο...οποτε... απο αξια..αστο...

μαλλον ειναι αυτριακο... αλλα βγαλε καλυτερη φωτο και χωρις να πεφτει το φως πανω του και δεν μπορεις να δεις τιποτα..

πες μου και βαρος, διαμετρο...
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 13, 2014, 02:24:13 πμ »

οκ.. το ασημενιο ειναι αυστριακο του Franz I του 1762.... αλλα τι ονομαστικη αξια;
Καταγράφηκε
Han
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 890


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 13, 2014, 02:25:44 πμ »

Γεια σου Νίκο ΑΣΤΕΡΙ   Χαμόγελο.
Καταγράφηκε
Παναγιωτης
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 8


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 13, 2014, 02:33:19 πμ »

NMC Ευχαριστω για τις πληροφοριες για το πρωτο........νομισμα οσο για το δευτερο εψαξα και βρηκα οτι τελικα ειναι αυστριακο 7 κρεουζερ του 1762, του Franz Ι αλλα οπως ειπες ειναι οντως αρκετα φθαρμενο ..........παντως εφαγα κολημα βρηκα μια συλογη τις μητερας μου που μαλλον τα ειχε απο τη γιαγια μου και 3-4 μερες τωρα ψαχνω να βρω.........αλλα τι ειναι ...........αλλα τι αξια εχουν!!!!!!!!!!!!!!!Εχω κι αλλα οθωμανικα σε πιο χαλια κατασταση απο αυτο που ανεβασα θα δω τι φωτο μπορω να βγαλω και θα τα ανεβασω να τα δειτε......!!!!!!!!!!!
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 13, 2014, 02:35:40 πμ »

χαχαχαχα ευχαριστω Σταυρο μου... αλλα το θεμα ειναι να το βρω το ατιμο...

με περναει η ιδεα οτι ειναι 17 κρεουζερ του 1762 ΝΒ... κοπηκε στο Nagybanya mint στην ουγκαρια... αλλα ειναι αυστριακο!

Παναγιωτη... στην ουρα του αετου..... μπορεις να διακρινεις την ονομαστικη αξια σε λατινικους αριθμους;

ειναι ΧVII ;  αν ναι... ειναι 17 κρεουζερ! Χαμόγελο
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 13, 2014, 02:38:41 πμ »

το σχεδιο σε καποια απο τα αυστριακα ειναι σχεδον το ιδιο! δες κατω απο την ουρα...
αν ειναι VII ειναι 7, μπορει να ειναι XV =15 ή αυτο που αναφερα παραπανω!

οκ.. διαφερουν και σε διαμετρο και βαρος... οποτε μπορουμε να σιγουρευτουμε αν ειναι κι απο αυτα.. Κλείσιμο ματιού

στα οθωμανικα... βγαλε καλες φωτο και θα το προσπαθησω... Χαμόγελο


τα αυστριακα και γενικα πολλα εκεινης της εποχης εμπαιναν σε κοσμηματα... οποτε καπως ετσι πρεπει να περασε και στην οικογενεια σου! Χαμόγελο

και παρακαλω... λεγε με Νικο! Χαμόγελο

Ο τυπος με την πιπα εισαι εσυ; Χαμόγελο
Καταγράφηκε
Παναγιωτης
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 8


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 13, 2014, 02:39:45 πμ »

Το βρηκα σε αυτο το σαιτ
http://www.muenzauktion.com/saenn/item.php5?id=6392&lang=en
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 13, 2014, 02:43:17 πμ »

εχω την εντυπωση οτι δεν ειναι αυτο το δικο σου....

αν και παλι εχω δει καλα... ο θυρεος στο στηθος του αετου στο δικο σου εχει 3 παραλληλες λωριδες στην μια μερια και ενα σταυρο.. διπλο στην αλλη..... δεν ξερω πως λεγεται αυτος.... ειναι σαν αυτος στο σημα της Σλοβακιας... για δες το...

τα αυστριακα εδαφη ηταν τεραστια οποτε εχουμε πολλους διαφορετικους θυρεους.... χαμος! Χαμόγελο
Καταγράφηκε
Παναγιωτης
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 8


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 13, 2014, 02:45:33 πμ »

Οκ Νικο.....οχι δε μπορω να διακρινω τιποτα κατω απο την ουρα........ειναι αρκετα φθαρμενο........ναι εγω ειμαι ο τυπος με τη πιπα!!!!!!!!!!!
Καταγράφηκε
Παναγιωτης
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 8


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 13, 2014, 02:52:14 πμ »

Πιστευω κατα 99% οτι ειναι αυτο που αναφερω παραπανω.......εχει τα ιδια γραμματα και τα ιδια χαρακτηριστικα στο θυρεο αυτα που διακρινονται τουλαχιστων.........!!!!!!!!!!!!
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 13, 2014, 03:15:46 πμ »

εγω το εβλεπα περισσοτερο σαν κατι τετοιο...



εκεινη την εποχη υπηρχαν περιπτωσεις που αναλογα με το που κοπηκε το κερμα αλλαζε και ο θυρεος μεσα στον αετο, οπως αλλαζαν και τα γραμματα για το νομισματοκοπειο...

ετσι με ημερομηνια 1762 εχουμε 5 ποικιλιες στα 17 κρεουζερ! καποια εχουν και αλλο θυρεο!

τι διαμετρο εχει το νομισμα σου; και αν μπορεις να το ζυγισεις...
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences