Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 30, 2024, 02:43:17 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: πληροφοριες για γραμματοσημα  (Αναγνώστηκε 6103 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
alex26
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 20


Προφίλ
« στις: Φεβρουάριος 17, 2015, 11:52:51 πμ »

καλημερα σας ειμαι καινουργιο μελος εχω καποια συλλογη γραμματοσημων και θελω να ασχοληθώ ξανα για αρχη απ ότι ξερω πρεπει να αγορασω έναν καταλογο εχετε καποιο να μου προτεινετε;κυριως με ενδιαφερει να εχει αναλυτικα τα γραμματοσημα να τα βρισκω ευκολα ώστε να τα τακτοποιησω.
θυμαμαι παλια ειχα δυσκολευτεί.
η συλλογη μου δεν εχει γραμματοσημα αξιας καποιος που την ειχε δει πριν από αρκετα χρονια ότι εχω τέσσερα μαζι  με σπανια σφραγιδα ταχυδρομικο γραφειο αταλαντης που μπορω να βρω τι αξια εχει (η εικονα ειναι από ενα site)

ευχαριστω
αλεκος
Καταγράφηκε
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 17, 2015, 03:06:52 μμ »

Καλησπέρα και καλως ήρθες! Για καταλόγους για Ελληνικά γραμματόσημα 3 είναι στην Ελλάδα της προκοπής. Καραμήτσος, Ερμης και Βλαστός. Επιφυλάσομαι για τον τελευταίο γιατί δεν ξέρω αν κυκλοφορεί. Οι άλλοι 2 είναι μια χαρά κατάλογοι. Τελευταίο πήρα του Ερμη 2013 οπότε με αυτόν τώρα παίζω μπάλα. Δεν είχα πάρει παλιότερα του Ερμή και μου έκανε καλή εντύπωση, έχει σε ένα τόμο όλη την ιστορία των γραμματοσήμων με τι σειρά, τι κυκλοφόρησε τιραζ και τα σχετικά και στα σημαντικά κομμάτια έχει και μια καλή παράγραφο που περιγράφει τη σειρά και λέει λίγα λόγια ιστορικά. Έχει νέες χώρες άγιο όρος ένα κεφάλαιο για κεφαλές Ερμή και σφραγίδες.

Οι τιμές που αναφέρει μέσα δεν είναι τόσο κοντά στην πραγματικότητα, αλλά αυτό παίζει σε κάθε κατάλογο. Αμα θες να είσαι ενήμερος για τιμές εγώ έχω καταλήξει οτι πρέπει να βλέπεις δημοπρασίες, απλα ο κατάλογος σου δίνει μια κατεύθυνση που παίζει η τιμή.

Ακόμα μια φθηνή λύση είναι να ψάχνεις και στις επίσημες σελίδες των ταχυδρομείων. Κάποια ταχυδρομεία έχουν όλες τις σειρές με γραμματόσημα που κυκλοφόρησαν οπότε για αρχή βγάζεις μια ακρή. (τα ελτα λένε τα τελευταία χρόνια μόνο, άλλες χώρες λένε και παλιότερες χρονιές ή όλες.)

Αλλά πρώτα απ όλα και πριν πάρεις κατάλογο, τσιμπιδάκι και μεγεθυντικό φακό.
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 17, 2015, 03:17:00 μμ »

Οι κατάλογοι του Ερμή έχουν λίγες φωτογραφίες και σχέδια και νομίζω ότι δεν είναι καλή ιδέα για νέον συλλέκτη. Νομίζω ότι ο Βλαστός είναι κάπως καλύτερος από αυτήν την άποψη.

(Εκτός αν έχει αλλάξει κάτι στις τελευταίες εκδόσεις.)
Καταγράφηκε
silahim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5193

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 17, 2015, 03:32:46 μμ »

Οι κατάλογοι του Ερμή έχουν λίγες φωτογραφίες και σχέδια και νομίζω ότι δεν είναι καλή ιδέα για νέον συλλέκτη. Νομίζω ότι ο Βλαστός είναι κάπως καλύτερος από αυτήν την άποψη.

(Εκτός αν έχει αλλάξει κάτι στις τελευταίες εκδόσεις.)

την ίδια άποψη έχω και εγώ.
του Βλαστού είναι καλλίτερος,για νέο συλλέκτη.Και μεταχειρισμένους βρίσκεις σε πολύ προσιτή τιμή!
Καταγράφηκε
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 17, 2015, 04:25:45 μμ »

Του Βλαστού και εγώ μόνο μεταχειρισμένους έχω βρεί, συνεχίζει να κυκλοφορεί ή έχει σταματήσει?

Τώρα στην έκδοση του 2013 του Ερμή έχει για κάθε σειρά φωτό. Παλιούς δεν έχω πάρει του Ερμή να δω πως είναι.
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
georgio falaniotty
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 141



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 17, 2015, 07:54:57 μμ »

Εναν καταλογο του Καραμιτσου τον βρησκεις τζαμπα. του 2008
Καταγράφηκε
mpalarina
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 78



Προφίλ WWW
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 18, 2015, 11:03:10 πμ »

Καλωσόρισες κι από μένα. Μπορείς να απευθυνθείς σε κάποια φιλοτελική ένωση, εάν υπάρχει κοντά σου, ώστε να δεις όσους καταλόγους θες και να γνωρίσεις ανθρώπους που θα σε βοηθήσουν. Ειδάλλως,όποιον κι αν βρεις θεωρώ ότι πάνω-κάτω είναι ισάξιοι.Εάν είσαι Θεσσαλονίκη το ταχυδρομείο στο κέντρο δίνει δωρεάν καταλόγους Καραμήτσου περασμένων εκδόσεων. Υπάρχει κι αυτό το site: http://www.stampworld.com/stamps/Greece/ όπου μπορείς να δεις τις βασικές σειρές έως σήμερα. Τιμές βέβαια θα καταλάβεις εν καιρώ τι παίζει.Οι κατάλογοι προσπαθούν να κρατήσουν ένα κάποιο επίπεδο μα δεν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα. Σημειωτέον ότι ο Βλαστός σταμάτησε να εκδίδει καταλόγους.Τελευταίος είναι του 2012. Καλή σου συλλεκτική διαδρομή!  Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
alex26
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 20


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 27, 2015, 10:28:45 πμ »

γεια σας ευχαριστω για τις απαντησεις εχω μπερδευτει λιγο στο ότι από καταλογους του βλαστου εχω βρει τους ελλας Ι και ελληνικες περιοχες του 2012 πρεπει να παρω και τους δυο;απο καραμητσο μια τριτομη εκδοση ποιος εχει περισσοτερα στοιχεια;
Καταγράφηκε
nikosal
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 144



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 27, 2015, 04:53:50 μμ »

Του Βλαστού θα ξεκινήσεις από τον κύριο τόμο. Τον βρίσκεις σε έκδοση τσέπης πολύ φθηνά, κάτω από 5 € με ταχυδρομικά. Θα πάρεις και τον τόμο ΙΙ αν σε ενδιαφέρουν και γραμματόσημα που δεν αφορούν το σύγχρονο ελληνικό κράτος (1861-2012) αλλά περιοχές που βρέθηκαν σε μεταβατική κατάσταση, πχ. Δωδεκάνησα υπό ιταλική κατοχή, Ήπειρος πριν την ένωση με την Ελλάδα, Ικαρία το μικρό διάστημα πριν ενωθεί επίσης κλπ.

Γενικώς είναι καλοί κατάλογοι, με φωτογραφία κάθε γραμματοσήμου και αναφορές / περιγραφή σε ιδιαιτερότητες που διακρίνουν δύο όμοια γραμματόσημα (πχ. ανάστροφες επισημάνσεις κλπ.). Πάντως για 10 €, αν δεν στενεύεσαι ιδιαιτέρως, θα πρότεινα και τους δυο. Τώρα, όσον αφορά τις τιμές που δίνουν θα τις εκλαμβάνεις απλώς ως «οδηγό». Σε γενικές γραμμές θα αγοράζεις κάτι στο 25-33% των αναφερόμενων εκεί (τουλάχιστον αυτή είναι η δική μου εμπειρία).

Καθώς δεν έχω άλλο κατάλογο δεν μπορώ να προσθέσω κάτι άλλο. Έχω όμως παραγγείλει τον τρίτομο Hellas (σε επίσης πολύ καλή τιμή) και τον περιμένω, οπότε...
Καταγράφηκε
alex26
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 20


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 28, 2015, 06:47:32 μμ »

στον καταλογο προσπαθω να συγκεκριμενοποιησω  μια μικρη κεφαλη του ερμη εχω επιλογες εκδοσεις αθηνων η εκδοσεις βελγιου,στις εκδοσεις αθηνων χαρτι Α και Β η Γ και Δ η Ε επισης  αλλα γραμματοσημα τα εχει με χαλκογραφικη η λιθογραφικη όλα αυτά πως τα ξεχωρίζω;
Καταγράφηκε
alex26
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 20


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 28, 2015, 10:57:14 μμ »

βρηκα τις απαντησεις σε προηγουμενα θεματα οποτε προς το παρον ειμαστε ενταξει από αποριες Χαμόγελο
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences