Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 08:39:33 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Ένα τόσο δα μικρό νομισματάκι...???  (Αναγνώστηκε 15277 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
paulinaj
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 1664



Προφίλ
« στις: Μάρτιος 07, 2014, 11:56:09 πμ »

Βρήκα ένα μικρο μπουκαλάκι κλειστό και είχε εν μικρό νομισματάκι θα το έλεγα δε ξέρω εαν ειναι αληθινό θα πρέπει να το βγάλω φωτογραφία για να το δείτε, ειναι οσο ενα ρεβίθι μπα τι ρεβίθι τώρα που το ξανακοιτάω φακής μεγάλης θα το έλεγα,  είναι αυστριακό απο οτι γράφει 1915 αλλα ειναι δυνατόν να υπάρχει ένα τοσοδουλικο νομισματάκι?? μηπως ειναι κανένα σουβενιρ? σε λιγο θα βάλω και φωτο οσο γίνεται δηλαδή... Μεγάλο χαμόγελο   
Καταγράφηκε

«μη μου τους κύκλους τάραττε»
ouzaki
Επισκέπτης
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 07, 2014, 12:15:35 μμ »

έχει κάτι  μινιατούρες spielgeld = gambling token,

ίσως είναι τέτοιο .αλλά ας δούμε πρώτα .
Καταγράφηκε
paulinaj
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 1664



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 07, 2014, 12:15:50 μμ »







Καταγράφηκε

«μη μου τους κύκλους τάραττε»
SVcollector
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3540


Σόλωνος 18, T:210 3644276-8088364


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 07, 2014, 12:20:27 μμ »

Δουκάτο μου θυμίζει 1915 restrike σε tiny version..!!

Πόσο ζυγίζει Πωλίνα?
Καταγράφηκε

haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 07, 2014, 12:42:34 μμ »

Ειναι μια μινιατουρα-μια μικροσκοπικη απομιμηση των 100 Αυστριακων κορωνων, πολυ γνωστου μεγαλου χρυσου bullion coin.http://coinquest.com/cgi-bin/cq/coins?main_coin=13260
Γιαυτο και δεν εχει αναγραφη αξιας αριστερα απο το ποδι του αετου.
Τα παρηγγειλε η εταιρεια που φτιαχνει το ποτο και τα εβαλε στα μπουκαλια της.
Προφανως δεν ειναι χρυσο, εχει την πλακα του παντως.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
paulinaj
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 1664



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 07, 2014, 12:46:16 μμ »

Η ζυγαριά λεει 0.24  Απορία
Καταγράφηκε

«μη μου τους κύκλους τάραττε»
paulinaj
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 1664



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 07, 2014, 12:48:35 μμ »

Ειναι μια μινιατουρα-απομιμηση των 100 Αυστριακων κορωνων, πολυ γνωστου μεγαλου χρυσου bullion coin.
Γιαυτο και δεν εχει αναγραφη αξιας αριστερα απο το ποδι του αετου.
Τα παρηγγειλε η εταιρεια που φτιαχνει το ποτο και τα εβαλε στα μπουκαλια της.
Προφανως δεν ειναι χρυσο, εχει την πλακα του παντως.


Καλέ μου χάρε δε ηταν σε μπουκάλι ποτου, ήταν σε ενα μπουκάλι μεσα!!!!!σα μενταγιον πως να στο πω!!!ναι εχει την πλακα τους και δε εχω ξαναδει κατι τοσο δα μικρουλάκι και μαρεσει!!!!! Μεγάλο χαμόγελο

ευχαριστώ για τις πληροφοριες σας παιδια!!!! Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε

«μη μου τους κύκλους τάραττε»
paulinaj
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 1664



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 07, 2014, 12:49:52 μμ »

χρυσο?ε?φοβάμαι να το κοιτάξω μπας και το καταστρέψω ειναι οδοντωτό τριγύρω και το οτιδήποτε θα το χαλάσει!  Αναποφασιστικότητα
Καταγράφηκε

«μη μου τους κύκλους τάραττε»
ouzaki
Επισκέπτης
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 07, 2014, 01:45:34 μμ »

στην ίδια κατηγορία εδώ
και ένα δικό μου τοκεν της
μαρίας θηρεσίας  1760.
22mm,3 gr. περίπου .




---------
πήρα αστέρι ... κερνάω ούζα Σαρκασμός
Καταγράφηκε
paulinaj
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 1664



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 07, 2014, 01:51:03 μμ »

Ωραίο ειναι!!!!!!!!και καλορίζικο το αστερακι σου!!!!και εγω χαιρομουν με τα αστεράκια μου!!! Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

«μη μου τους κύκλους τάραττε»
paulinaj
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 1664



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 07, 2014, 01:51:36 μμ »

Αγαπημένε μου εξωγήινε τι εχεις να μας πεις και εσυ εδω???  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε

«μη μου τους κύκλους τάραττε»
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 07, 2014, 02:00:57 μμ »

καλημερα Πωλινα μου! Χαμόγελο

το νομισματακι που εχεις ειναι 10 χιλιοστα διαμετρος ε; δεν ειναι νοισμα και δεν ειναι χρυσο! ειναι gold electroplated!  επιχσυσο λοιπον και συνηθως απο μεσα ειναι χαλκος αν και υπαρχουν και με αλλο μεταλλο!

εχει πληθωρα σχεδιων απο μινι τετοια κερματακια! ειναι ρεπλκικες φυσικα που μαλλον βγαινουν στην γερμανια!
μεχρι και δραχμη του οθωνα θα δεις! χαχαχαχα

υπαρχουν και μινι τετοια με το σχεδο του κρουγκεραντου... εκει λοιπον με ενα μεγενθυντικο θα δειτε οτι εκει που επρεπε να γραφει 999 gold γραφει 999 copper... Χαμόγελο

θελουν προσοχη γιατι καποιοι τα πουλανε σαν χρυσα...

τωρα.. ποια η χρηση τους.. μαλλον σαν σουβενιρ ειναι... αν πας αυστρια θα βρεις αυτο που εχεις, αν πας γερμανια θα δεις γερμανικο κτλ.. αλλα παιζει να ειναι και για εκδηπωσεις... πχ ####ν!
σε καποιες χωρες υπαρχουν εθιμα οταν περναει η νυφη και ο γαμπρος να πετανε στον αερα χρυσα νομισματα... ε.. πετανε τετοια...
ειδικα στο μεξικο το κανουν ακομα και τωρα απο οτι εχω διαβασει! εκει εχει τα μινι πεσο του 1865 του Μαξιμιλιανου... αλλα... εκει εχουν πολλες ποικιλιες!

ναι... φτιαχνουν και στην γερμανια τετοια.. electroplated.. αλλα εχει και παλιοτερα που ειναι σε ασημι ή ακομα και σε χρυσο κανονικο! (απλα δεν φτιαχτηκαν προσφατα και δεν φτιαχτηκαν στν ευρωπη.. μαλλον...).

δεν εχει τυχει να δω απο κοντα... αλλα απο φωτο καποια ειναι κακοτυπωμενα και καποια ειναι πολυ προσεγμενα! το δικο σου το βλεπω αρκετα προσεγμενο! Χαμόγελο εχουν την πλακα τους αυτα τα κουκλακια... Χαμόγελο
οντως πρεπει να ειναι μιγιαγγικτα.. να ειναι πολυ ευαισθητα σε οτιδηποτε..
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 07, 2014, 02:09:18 μμ »

Αγαπημένε μου εξωγήινε τι εχεις να μας πεις και εσυ εδω???  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός

χαχαχαχαμολις εγραψα πωλινα μου! Χαμόγελο

ξεχασα μονο να αναφερω.. οτι... δεν ειναι δα και τοσο μικρο.... Κλείσιμο ματιού πιστεψε με υπαρχουν πολυ μικροτερα!

αν δεις φαναμ ή belle.. ινδικα χρυσα.. θα παθεις!!! Χαμόγελο και ναι... εχουν σχεδιο και στις 2 μεριες!! το belle ειναι βαρους 0.02 γραμμαριων και πανω κατω 2 χιλιοστα διαμετρος! θεωρειτε το μικροτερο νομισμα που εχει κοπει! Κλείσιμο ματιού
υπαρχει και σε χαμηλη και σε υψιλη περιεκτικοτητα χρυσου.... το ιδιο και το φαναμ που ειναι μεγαλυτερο.... αυτο ειναι 5 χιλιοστα περιπου... δεν θυμαμαι ακριβως.. αλλα ειναι λιγο μεγαλυτερο απο κοκκο φακης! το βαρος αυτου; 0.33-0.40 γραμμαρια! Χαμόγελο
Καταγράφηκε
paulinaj
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 1664



Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Μάρτιος 07, 2014, 03:05:34 μμ »

Ο εξωγήινος μας και πολύ αγαπημένος τα είπε όλα!!! και σιγά μη δε ήξερες οτι υπάρχουν και μικροτερα!!!!θα ανησυχούσα!!!! Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού

Νικόλα μου σε ευχαριστώ πολύ πολύ!!επίσης ναι πρεπει να ειναι κατι σα σουβενιρ γιατι ηταν μεσα σε ενα μικρο μπουκαλάκι το οποιο ηταν για να το κρεμάσεις στο λαιμο!!!
Όπως και να έχει μαρεσει πολύ!!!!και θα το κρατήσω ασχετα εαν ειναι ψευτικούλι!!!! Χαμόγελο
Καταγράφηκε

«μη μου τους κύκλους τάραττε»
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Μάρτιος 07, 2014, 03:16:21 μμ »

Χαμόγελο κοκκινιζω! Μεγάλο χαμόγελο

βεβαιως να το κρατησεις! εναι ομορφο! Χαμόγελο

απο τα πολυ μικρα που αναφερα.. εχω κιολας! Κλείσιμο ματιού ενα φαναμ me καλο χρυσο απο το mysore και 2 νομισματα belle! εινα με καλο και ενα με χαμηλο χρυσο!

τα εκαναν πολυ μικρα για 2 λογους... οι οποιοι ειναι ενδιαφεροντες... αν και ο ενας ειναι λιγο.... Σφραγισμένα χείλη

ο πρωτος λογος ηταν ψυχολογικος! η ινδια ειχε πολλα χρυσα κι ασημενια κερματα! οως τα χρυσα δυσκολα τα εβλεπαν οι φτωχοι! ετσι εκαναν και τα τοσο μικρα χρυσα ωστε ολοι ακομα και οι φτωχοι να εχουν χρυσο στα χερια τους... ειτε για αγορες ειτε για τους ναους, τις λελετες τους κτλ..

ο δευτερος λογος ειναι συναμα εξυπνος και αηδιαστικος...

τοτε υπηρχαν πολλοι ληστες! τα καραβανια των εμπορων ηταν ερμαια τους... και μιας κια δεν υπηρχαν χαρτονομισματα.. οι εμποροι ειχαν αρκετα κερματα μαζι τους! τι εκαναν λοιπον; εκοψαν πολυ μικρα χρυσα οποτε οι εμποροι μπορουσαν να τα εχουν (οσο να ειναι απο το να εχεις ασημενια ή χαλκινα..) και οταν εβλεπαν απο μακρια τους ληστες... μπορουσαν να τα καταπιουν! ετσι οι ληστες δεν εβρισκαν τιποτα εκτος απο το εμπορευμα...

το αηδιαστικο ειναι οτι μετα επρεπε να βγουν.... αλλες φορες με εμετο και αλλες που ηταν το συνηθες... εβγαιναν.... μασουρι... απο αλλη εξοδο.. οχι απο εκει που μπηκαν... Κλείσιμο ματιού
αντε να τα ξεδιαλεξεις απο εκει! μπλιαχ! χαχαχαχαχα

μωρε λες απο εκει να βγηκε η εκφρασει.... σε παει μασουρι; χαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

για οσους αναρωτιουνται πως τα καταπιναν... ουτε που τα καταλαβαιναν σε τετοιο μεγεθος!
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences