Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 04:21:19 πμ
Σελίδες: 1 ... 135 136 [137] 138
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Η ΣΥΛΛΟΓΗ ΜΟΥ  (Αναγνώστηκε 358298 φορές)
0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
THANEFST6
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2539


Οι ταξιτζήδες είναι σαν το Google: ΤΑ ΞΕΡΟΥΝ ΟΛΑ!!


Προφίλ
« Απάντηση #2040 στις: Ιούνιος 08, 2015, 07:44:01 πμ »

Καλημέρα
Αφού Νίκο ειναι λίγοι αυτοί που κρατήσανε τέτοιες κάρτες που βρίσκονται οι Αριστοτελους, τα ναυπλιΑ , τα στρογγυλά , τα γνωστά ΕΑ και γενικώς κάρτες που ειναι πλέον σχετικά γνωστό οτι υπάρχουν ; Μήπως κάποιοι έχουν πάνω απο 1 η 2 κομμάτια ;
Να διευκρινήσω οτι η παραπάνω αναφορά σε κάρτες ειναι εντελώς τυχαία, μη μπούμε στη διαδικασία να λέμε αυτή έτσι και η άλλη αλλιώς γιατι θα το χάσουμε .
Τώρα όσον αφορά την ανάρτηση δύσκολων τεμαχίων , τάχουμε ξαναπεί. Εγώ έχω ακούσει πράγματα και εκτός στεκιού για αυτό "συμμορφώθηκα" η όπως θες μπορείς να το πεις . Για να λέμε την αλήθεια εγώ διαφωνώ με αυτή τη τακτική αλλα οκ οτι πούνε οι πολλοί.
Τώρα άμα είμαι ο τελευταίος που κρατάει δύσκολα και εκσυζητημενα κομμάτια επέτρεψε μου να έχω αρκετές αμφιβολίες μιας και δεν ειναι έτσι ακριβώς τα πράγματα . Αν ήταν έτσι κάπου θα είχαν εμφανιστεί κάποια απο αυτά που αναζητούνται και μάλιστα σε πιο λογικές τιμές.
Άντε πολλά είπαμε θα συνεχίσω να ανεβάζω κάρτες μηδενικού ενδιαφέροντος και θα ξανασχολιασουμε του "χρόνου" ....
Καταγράφηκε
Searcher
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 142


Προφίλ
« Απάντηση #2041 στις: Ιούνιος 08, 2015, 11:26:23 πμ »

Θαναση καλημερα, Οι καρτες οπως ειπαμε υπαρχουν ολες, μπορει οχι κλειστες και αψογες οπως κυκλοφορησαν αλλα σιγουρα υπαρχουν και διασοζωνται ακομα και μετα απο τοσα χρονια που κυκλοφορησαν. Η δικη μου εμπειρια λεει οτι εχουμε τρεις περιπτωσεις. Στην πρωτη εχουμε το ενδεχομενο να ειναι κλεισμενες σε κουτια ξεχασμενες και παρατημενες επειδη οι ιδιοκτητες τους δεν νοιαζονται για την τυχη των καρτων γνωριζοντας οτι δεν υπαρχει πλεον αγοραστικο  ενδιαφερον. Στη δευτερη περιπτωση βρισκονται στα χερια ανθρωπων που μπορει να γνωριζουν την αξια και τη δυσκολια τους και αρα και τη σημασια τους αλλα δεν τις πουλανε γιατι δε μπορουν να βρουν κοροιδο να τις ακριβοπληρωσει. Αυτη η περιπτωση ειναι και η πιο διαδεδομενη διοτι τα μπουμπουκια  που εχουν τις σπανιοτητες συνηθως τις εχουν παρει τσαμπα δεν τους εχουν στοιχησει τιποτα και απλα περιμενουν ψαχνωντας το κοροιδο που θα της μοσχοπουλησουν.   Τριτον υπαρχει και η περιπτωση που τα δυσκολα κομματια ειναι στα χερια τα δικα σου , τα δικα μου και μερικων αλλων που για χ και ψ λογους δεν πουλανε και οποτε θεωρουνται χαμενα κυριολεκτικα. Αν εξαιρεσεις την τριτη περιπτωση που πραγματικα αποτελει την εξαιρεση ολα τα αλλα ειναι κυριολεκτικα θεμα χρονου να αποκτηθουν..... Σαρκασμός Σαρκασμός. Γιαυτο υπομονη και ολες οι σπανιοτητες  με χρονια με καιρους δικα μας θα ναι  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός.
Και για να μη μιλαμε και γενικα μονο τον τελευταιο χρονο εχουν πουληθει καμια δεκαρια συλλογες που κυριολεκτικα ειχαν παπαδες μεσα και πουληθηκαν σε πολυ πολυ πολυ καλες τιμες.... Σαρκασμός Σαρκασμός.
Καταγράφηκε
THANEFST6
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2539


Οι ταξιτζήδες είναι σαν το Google: ΤΑ ΞΕΡΟΥΝ ΟΛΑ!!


Προφίλ
« Απάντηση #2042 στις: Ιούνιος 08, 2015, 12:03:16 μμ »

Δεν ειναι η πρώτη φορά που συμφωνώ 100 τα 100 μαζί σου απλά πρέπει να το τονίσω γιατι συμφωνώ σε όλα !!!
Ας το λήξουμε όμως εδώ για να αρχίσω να ανεβάζω τίποτα να ανοίγει κανά μάτι .
Άμα κάθε φορά που ανεβάζω ενα τέτοιο κομμάτι λέμε τόσα πολλά θα γράψουμε βιβλίο ....
Σαφώς και δεν ενοχλεί εμένα ...
Καταγράφηκε
Searcher
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 142


Προφίλ
« Απάντηση #2043 στις: Ιούνιος 08, 2015, 12:44:15 μμ »

Εμ .... τι να σε κανω?? Εγω φταιω που εισαι στη Σαμο και δεν μπορουμε να τα πουμε απο κοντα??  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο.
Εξαλλου γιαυτο ειναι και το φορουμ για να τα λενε οι συλλεκτες μεταξυ τους! Ουτε να πουλανε οι εμποροι ουτε να ψαρευονται πελατες απο αυτους. Οποτε λεγε εσυ να λεω και γω και οποιος αλλος θελει να γραψει καλοδεχουμενος Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
Searcher
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 142


Προφίλ
« Απάντηση #2044 στις: Ιούνιος 08, 2015, 12:48:01 μμ »

Εξαλλου εγω γιαυτο ανοιξα το θεμα σπανιοτητες. Για να μπαινουν τετοια κομματια οπως η δηλος που ανεβασες τα οποια οσο αμφιλεγομενα και αν ειναι σηκωνουν πολυ μα πολυ κουβεντα και ανοιγουν τα ματια των συλλεκτων. Τωρα με τις καρτες της σειρας τι ματια να ανοιξουν και τι σχολια να κανουμε..... Κλείσιμο ματιού Απορία
Καταγράφηκε
THANEFST6
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2539


Οι ταξιτζήδες είναι σαν το Google: ΤΑ ΞΕΡΟΥΝ ΟΛΑ!!


Προφίλ
« Απάντηση #2045 στις: Δεκέμβριος 05, 2015, 03:19:29 μμ »

Μετά από πολύ καιρό, ένα καινούριο (μεταξύ πολλών) απόκτημα.
Ναύπλιο Φ1Φ4

Άντε μήπως πάρει μπροστά και κανένας άλλος.
Καταγράφηκε
Georgegate7
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 332


Born to be ΓΑΥΡΟΣ!!!


Προφίλ
« Απάντηση #2046 στις: Δεκέμβριος 19, 2015, 12:22:12 πμ »

Το συγκεκριμενο θεμα θα επρεπε να λεγεται Thanefst6!!!Που τις εχεις βρει ρε φιλε ολες αυτες(κλειστες,δυσκολοι κωδικοι κ.λ.π);;;
Καταγράφηκε
THANEFST6
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2539


Οι ταξιτζήδες είναι σαν το Google: ΤΑ ΞΕΡΟΥΝ ΟΛΑ!!


Προφίλ
« Απάντηση #2047 στις: Δεκέμβριος 19, 2015, 09:53:13 πμ »

Ειχα γραφτεί από τους πρώτους στο συλλεκτικό και σταμάτησα το 1999. Το 2012 βρήκα μια συλλογή που είχε όλες τις κλειστές από 1999 μέχρι τέλος του 2008 και την πήρα πολύ φθηνά. Από εκεί και μέχρι το 2014 που ξανά γράφτηκα στο συλλεκτικό ,δεξιά και αριστερά τα βρήκα.
Τώρα όσον αφορά τα δύσκολα αυτό είναι άλλες ιστορίες διάφορες, σαν αυτές που γράφουν πολλοί εδώ στο στέκι: από εμπόρους από φίλους , άλλες στη τύχη μέσα στο σωρό κλπ.
Καταγράφηκε
Rode2
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 98


Προφίλ
« Απάντηση #2048 στις: Μάρτιος 10, 2017, 11:40:30 μμ »

Αυτο το post πως και δεν συνεχιζει μετα το 2010? Θα γινει πολυ ενδιαφερον καταλογος αν φτασει μεχρι και σημερα. Αν υπαρχουν οι καρτες φυσικα θα ηταν πολυ ομορφο να φαινονται μαζεμενες.  Χαμόγελο Βεβαια δε θα υπαρχει προβλημα (τουλαχιστον απο εμενα) να μπαινουν και σφηνες με κατι δηλους ψιλη γραφη η προπο η τιποτα αλλα παλαβα... Χαμόγελο
Καταγράφηκε
THANEFST6
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2539


Οι ταξιτζήδες είναι σαν το Google: ΤΑ ΞΕΡΟΥΝ ΟΛΑ!!


Προφίλ
« Απάντηση #2049 στις: Μάρτιος 11, 2017, 06:05:07 μμ »

Σταμάτησα να ανεβάζω για κάποιους λόγους:
1. Τα αλλεπάλληλα posts δημιουργούσαν πρόβλημα σε κάποιους που δεν ήθελαν να βλέπουν συνέχεια κάρτες.
2. Μέσα σε αλλά θέματα έχει αναφερθεί ότι δεν υπάρχει ενδιαφέρον να βλέπουμε κάρτες της "σειράς"
3. αναγκαστηκα κάποια στιγμή να σκεπάζω τους κωδικούς από δύσκολο κομμάτι γιατί λέει δεν πρέπει να φαίνονται...
4. Ναι μεν ανεβάζω δικά μου κομμάτια, αλλά παρόλα αυτά έστω και σε αλλά θέματα κανείς δεν ανεβάζει τίποτα, ενώ όλοι έχουν κάτι καλό (κι όχι μόνο)

Παρόλα αυτά αν έστω και λίγοι , θα ήθελαν να βλέπουν κάρτες από το 2011 και μετά εγώ δεν θα έχω πρόβλημα να τις ανεβάσω. Άλλωστε τον τελευταίο χρόνο υπάρχει αρκετά μεγάλο ενδιαφέρον για κάρτες gpt, και αμέσως μετά για κλειστές αλλά και ανοικτές από 2009 έως και 2013. Φαίνεται ότι σε αυτά τα έτη που κανένας δεν μάζευε κάρτες τα πράγματα δύσκολεψανε.
Καταγράφηκε
Rode2
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 98


Προφίλ
« Απάντηση #2050 στις: Μάρτιος 11, 2017, 07:54:45 μμ »

Καλησπερα, τα 1,2,4 τα ψιλοκαταλαβαινω αν και δε συμφωνω αλλα οκ. Με το 3 τι θελει να πει ο ποιητης?
Καταγράφηκε
THANEFST6
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2539


Οι ταξιτζήδες είναι σαν το Google: ΤΑ ΞΕΡΟΥΝ ΟΛΑ!!


Προφίλ
« Απάντηση #2051 στις: Μάρτιος 11, 2017, 09:36:15 μμ »

Γιατί νομίζεις κατάλαβα εγώ το λογο Απορία? Λύπη Λύπη Λύπη Αναποφασιστικότητα
Κάποια στιγμή που ανέβασα κάποια δύσκολά κομμάτια (άμα πας κάποιες σελιδες πίσω εκει από 127-129) δεις τα post και διαβάσεις τα σχόλια ίσως να καταλάβεις.

Αυτό που κατάλαβα εγώ είναι το ότι επειδή κάποια κομμάτια είναι μοναδικά και περνάνε από χέρι σε χέρι, καλό είναι, για κάποιους, να μην φαινεται ο σειριακός αριθμός της κάρτας για να μην γίνεται έτσι αντιληπτό από ποιον πέρασε σε ποιον. Λέω εγώ τώρα .....

Πχ. αν ανεβάσει κάποιος Μινιόν ή Κνωσσό, κάποιοι θα ξέρουν από που προήλθε και που πήγε, αφού τα κομμάτι που υπάρχουν είναι μετρημένα. Τώρα τι ζόρι τραβάει ο καθένας, εγώ δεν έχω καταλάβει...

Και επαναλαμβάνω: άμα θέλουνε και οι άλλοι (όχι ότι είναι πολλοί) εγώ ανεβάζω - δεν έχω πρόβλημα.
Καταγράφηκε
Rode2
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 98


Προφίλ
« Απάντηση #2052 στις: Μάρτιος 11, 2017, 10:35:44 μμ »

Βασικα μοιαζει λιγο λογικη εμπορου αυτο Απορία
Θελω να πω οταν καποιος εχει ενα κομματι ακριβο και θελει να το πουλησει το πουλαει. Τι σχεση εχει το νουμερο της καρτας και ποιος το ειχε η ποιος θα το παρει ? Ισα ισα που συλλεκτικα ειναι χρησιμο γιατι βλεπουν οι συλλεκτες το ευρος αριθμησης της δυσκολης καρτας και θα ειναι και λιγο γνησιοτητα να αγοραστει ενα κομματι απο μια συλλογη γνωστη .
 Ας πουμε γνωριζω  οτι η scoplife 0113 βρεθηκε ολη σε μια κατοσταδα.... Οποτε αν βρεθει 0113 σε αλλη κατοσταδα ειναι αξιο μελετης κατ εμε. Τωρα τι με νοιαζει εμενα αν εγω η καποιος εχει το 0130 571932 καποιος το 571950 και καποιος το νουμερο 571987? Ισα ισα που αν φωτογραφηθουν τα νουμερα αποκαλυπτεται η υπαρξη της καρτας στην κατοσταδα και τεκμηριωνεται η αυθεντικοτητα.... Βεβαια αν εισαι εμπορος και σπρωχνεις καρτες σιγουρα δε θες να φανουν νουμερα γιατι αν ειναι κοντα γινεται ο συλλογισμος του ποιος ειναι ο στοκατζης και ποσες καρτες εχει.... Εγω γι αυτο ειπα σε αλλο ποστ οτι οι καρτες ειναι πολυ περισσοτερα κομματια απο οσα λενε σε καθε σπανιοτητα...Απλα μπορει να εχουν κρατηθει και μια ωραια μερα να δουν φως του ηλιου....
Καταγράφηκε
Rode2
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 98


Προφίλ
« Απάντηση #2053 στις: Μάρτιος 11, 2017, 10:40:25 μμ »

Και για να μιλαμε και ανοιχτα  θα ηθελα να ανεβαινουν καρτες ιδιαιτερες για πληροφορηση ολων. Διοτι υπαρχουν και ανθρωποι απο επαρχια που ειναι πολυ δυσκολο να ενημερωθουν και να ανοιξει λιγο το ματι το συλλεκτικο Σαρκασμός
Ειδικα αν υπαρχουν και τιποτα φωτογραφιες με στρογγυλα πολυ θα χαιρομουν αν τις εβλεπα Σαρκασμός
Καταγράφηκε
Rode2
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 98


Προφίλ
« Απάντηση #2054 στις: Μάρτιος 11, 2017, 10:53:29 μμ »

Γιατί νομίζεις κατάλαβα εγώ το λογο Απορία? Λύπη Λύπη Λύπη Αναποφασιστικότητα
Κάποια στιγμή που ανέβασα κάποια δύσκολά κομμάτια (άμα πας κάποιες σελιδες πίσω εκει από 127-129) δεις τα post και διαβάσεις τα σχόλια ίσως να καταλάβεις.

Βασικα δε καταλαβα... Απορία Απορία Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο. Αυτο που ειδα και προσεξα  ειναι μια πολυ ωραια προπο ενα πανδυσκολο ριζο  και κατι παραπονα ποιος θα αφιερωσει τι σε ποιον και ποτε Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο.
 Ας πουμε η φωτογραφια απο τα διαφορα  ατλαντικ 0115 που παιζουν  σε μερικα post  βοηθαει γιατι δειχνει ακριβως πως ειναι το 0 ενω μινιον και κνωσσο δεν εχει μπει φωτογραφια τους και θα βοηθαγε γιατι απο οσο ξερω εχουν αλλα μηδενικα..... Αυτα ειναι χρηστικα και βοηθανε γιατι δηλαδη ειναι κακο να μπουν φωτογραφιες/??   
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 135 136 [137] 138
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences