Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 19, 2024, 11:00:31 πμ
Σελίδες: 1 ... 5 6 [7]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΑΠΑΤΗ (?) ΣΕ ΝΟΜΙΣΜΑ 10 ΛΕΠΤΑ 1922  (Αναγνώστηκε 54923 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #90 στις: Φεβρουάριος 04, 2014, 08:58:19 πμ »

Βρε παρεξηγήσεις που γίνονται από τον γραφτό λόγο!!!
Είσαι παθών έ;  Σαρκασμός
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #91 στις: Φεβρουάριος 04, 2014, 02:58:24 μμ »

Θα αναφερω κατι τελευταιο που εχει σχεση με οτι ειπε ο georok αλλα και ο Κωστας επι του θεματος thin-thik.
Yπαρχει η αποψη που λεει οτι η χοντρη ποικιλια ειναι αυτη που εχει βαρος 2.2 gr και ειναι σπανιοτατη.
Οι δεκαδες <ποικιλιες> που αφορουν βαρος κατω του 2.2 kαι ανω του οριου της λεπτης ειναι NORMAL και ελαχιστη σημασια εχουν .

Ο καθεις λοιπον  ας νομιζει και ας αγοραζει οτι αγαπα....... Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #92 στις: Φεβρουάριος 05, 2014, 03:16:16 πμ »

ναι αλλα και παλι δεν καταλαβα σωτηρη και γιωργο...υπαρχουν 2 ειδη,δηλαδη 1.7 η λεπτη/νορμαλ και η 2.2 χοντρη/δυσκολη?
η υπαρχει η 1.7 λεπτη, 2.2 η χοντρη και καπου στο ενδιαμεσο η κανονικη??
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #93 στις: Φεβρουάριος 05, 2014, 08:28:48 πμ »

Το μπερδεύετε λίγο με την διάσταση και το βάρος...

Υπάρχουν 2 βασικές ποικιλίες... κατά Krause :
ΚΜ# 66.1 THIN : Βάρος ίσο με 1.52 gr (ή μικρότερο των 1.52 gr, λόγω ύπαρξης και ελαφρύτερων)
ΚΜ# 66.2 THICK : Βάρος ίσο με 1.65 gr (ή μεγαλύτερο των 1.63 gr, λόγω ύπαρξης και βαρύτερων)

Με την απλή λογική, οποιοδήποτε νόμισμα ενδιάμεσα σε βάρος θα έπρεπε να θεωρείται ΚΜ# 66.

Οι εταιρείες τα τελευταία χρόνια, ξεκίνησαν να γράφουν στο κουτί μόνο τις 2 ποικιλίες. Η νέα 'μόδα' επιτάσσει πως οποιοδήποτε νόμισμα με βάρος μεγαλύτερο των 1.63 gr θα ονομάζεται THICK χωρίς την επισήμανση του βάρους και τα υπόλοιπα THIN ή 66.1 με την επισήμανση του βάρους. Κι αυτό γιατί ο Krause είχε την 'φαεινή' ιδέα να εμφανίζει μόνο τις 2 ποικιλίες, την ΚΜ#66.1 και ΚΜ#66.2 και να καταργήσει την βασική κατηγορία ΚΜ#66. Το απόσπασμα από τον κατάλογο του Krause 2013...
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 05, 2014, 08:39:26 πμ από GKCollect » Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #94 στις: Φεβρουάριος 05, 2014, 12:13:46 μμ »

η ταπεινη μου γνωμη ειναι να υπαρχουν δυο ποικιλιες εκτος του δοκιμιου!η παχια και η κανονικη(ασχετως βαρους).αλλιως υπαρχουν και οι ποικιλιες?διαφορετικου μεταλλου,διαφορες στο αριστερο κλαδι του στεφανιου,κλπ!!!!!!!σε ενα νομισμα που και ακυκλοφορητο βρισκεται ευκολα και φθηνα!γιαννης.
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #95 στις: Φεβρουάριος 05, 2014, 12:17:05 μμ »

η ταπεινη μου γνωμη ειναι να υπαρχουν δυο ποικιλιες εκτος του δοκιμιου!η παχια και η κανονικη(ασχετως βαρους).αλλιως υπαρχουν και οι ποικιλιες?στο αριστερο κλαδι του στεφανιου,κλπ!!!!!!!σε ενα νομισμα που και ακυκλοφορητο βρισκεται ευκολα και φθηνα!γιαννης.

Γιάννη θα συμφωνήσω αλλά πρέπει να υπάρχει και η ενδιάμεση ποικιλία, που να πιάνει όλα τα υπόλοιπα.
Υπάρχουν οι ΚΜ#66.1 και ΚΜ#66.2 και δεν υπάρχει το σκέτο 66. Δηλαδή όσα είναι λεπτός και φαρδύς δίσκος υπάρχουν, τα υπόλοιπα 100.000.000 (υποθετικά) που είναι ;
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
iapwnas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1702



Προφίλ
« Απάντηση #96 στις: Φεβρουάριος 05, 2014, 12:24:16 μμ »

η ταπεινη μου γνωμη ειναι να υπαρχουν δυο ποικιλιες εκτος του δοκιμιου!η παχια και η κανονικη(ασχετως βαρους).αλλιως υπαρχουν και οι ποικιλιες?διαφορετικου μεταλλου,διαφορες στο αριστερο κλαδι του στεφανιου,κλπ!!!!!!!σε ενα νομισμα που και ακυκλοφορητο βρισκεται ευκολα και φθηνα!γιαννης.

Συμφωνω απολυτα.
Καταγράφηκε

Ουαί τοις ηττημένοις
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #97 στις: Φεβρουάριος 05, 2014, 12:45:41 μμ »

η ταπεινη μου γνωμη ειναι να υπαρχουν δυο ποικιλιες εκτος του δοκιμιου!η παχια και η κανονικη(ασχετως βαρους).αλλιως υπαρχουν και οι ποικιλιες?διαφορετικου μεταλλου,διαφορες στο αριστερο κλαδι του στεφανιου,κλπ!!!!!!!σε ενα νομισμα που και ακυκλοφορητο βρισκεται ευκολα και φθηνα!γιαννης.

Συμφωνω απολυτα.

Και γω συμφωνώ... μερικώς. Γι αυτό θα σας δώσω ένα παράδειγμα για να κατανοήσετε το πρόβλημα :
Στέλνουμε 3 Δεκάρες για πιστοποίηση...

1. 1.7 mm πάχος -> θα πιστοποιηθεί σαν 66.1 - Thin Planchet
2. 2.2 mm πάχος -> θα πιστοποιηθεί σαν 66.2 - Thick Planchet
3. 1.9 mm πάχος -> θα πιστοποιηθεί σαν ... 66.1 ή 66.2 ;

Οι εταιρείες το 3ο νόμισμα, θα το πιστοποιήσουν χωρίς να δώσουν χαρακτηρισμό Thin ή Thick, και θα το δώσουν σαν σκέτο ΚΜ#66 (το οποίο όμως δεν υπάρχει στον κατάλογο του Krause). Συνεπώς ή οι εταιρείες κάνουν λάθος ή ο Krause. Η λύση που προτείνω (την έστειλα και στον Krause με e-mail), είναι να μπει ξανά η κατηγορία ΚΜ#66, ούτως ώστε να υπάρχει και η κανονική Δεκάρα πέρα των 2 ποικιλιών (Thin - Thick).
Ούτως ή άλλως όταν αναφέρουμε Λεπτή και Χοντρή, πρέπει να αναφέρουμε σε σχέση με τι... Άρα πρέπει να υπάρχει και η κανονική σαν σημείο αναφοράς.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 05, 2014, 01:00:23 μμ από GKCollect » Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #98 στις: Φεβρουάριος 05, 2014, 02:42:24 μμ »

η ταπεινη μου γνωμη ειναι να υπαρχουν δυο ποικιλιες εκτος του δοκιμιου!η παχια και η κανονικη(ασχετως βαρους).αλλιως υπαρχουν και οι ποικιλιες?διαφορετικου μεταλλου,διαφορες στο αριστερο κλαδι του στεφανιου,κλπ!!!!!!!σε ενα νομισμα που και ακυκλοφορητο βρισκεται ευκολα και φθηνα!γιαννης.

Συμφωνω απολυτα.

Και γω συμφωνώ... μερικώς. Γι αυτό θα σας δώσω ένα παράδειγμα για να κατανοήσετε το πρόβλημα :
Στέλνουμε 3 Δεκάρες για πιστοποίηση...

1. 1.7 mm πάχος -> θα πιστοποιηθεί σαν 66.1 - Thin Planchet
2. 2.2 mm πάχος -> θα πιστοποιηθεί σαν 66.2 - Thick Planchet
3. 1.9 mm πάχος -> θα πιστοποιηθεί σαν ... 66.1 ή 66.2 ;Οι εταιρείες το 3ο νόμισμα, θα το πιστοποιήσουν χωρίς να δώσουν χαρακτηρισμό Thin ή Thick, και θα το δώσουν σαν σκέτο ΚΜ#66 (το οποίο όμως δεν υπάρχει στον κατάλογο του Krause). Συνεπώς ή οι εταιρείες κάνουν λάθος ή ο Krause. Η λύση που προτείνω (την έστειλα και στον Krause με e-mail), είναι να μπει ξανά η κατηγορία ΚΜ#66, ούτως ώστε να υπάρχει και η κανονική Δεκάρα πέρα των 2 ποικιλιών (Thin - Thick).
Ούτως ή άλλως όταν αναφέρουμε Λεπτή και Χοντρή, πρέπει να αναφέρουμε σε σχέση με τι... Άρα πρέπει να υπάρχει και η κανονική σαν σημείο αναφοράς.

Θα σου απαντησω εγω Κωστα.
Στο αναμεσα σου υπαρχουν δεκαδες παραλλαγες βαρους.
Η εταιρια δεν ασχολειται με αυτο το θεμα,που προφανως δεν εχει καποια ιδιαιτερη αξια,και σημασια.
Σημειο αναφορας μπορει να θεωρησεις την υπαρξη των δυο χαρακτηρισμενων ακρων , οπως μπορεις να χρησιμοποιησεις και ολο το ενδιαμεσο. Τι σημασια εχει;;
Eiναι δηλαδη σαν να τους  ζητας να σου κατοχυρωσουν ΠΟΙΚΙΛΙΑ ανα χιλιοστο του χιλιοστου απωλειας βαρους λογω φθορας
Επι της ουσιας η σπανιοτητα ειναι στην thik οπως η εταιρια την αναγνωριζει και οχι οπως ο καθεις θεωρει.
Kαι μιλαμε για σπανιοτητα που χρησοπληρωνεται , και δεν μιλαμε για 300 και 400 ευρω.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 05, 2014, 03:09:27 μμ από coll » Καταγράφηκε
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #99 στις: Φεβρουάριος 05, 2014, 02:55:28 μμ »

Κώστα, με ποιο κριτήριο χαρακτηρίζει ο Krause ένα 10λ 1922 ως KM66.1 ή KM 66.2;
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #100 στις: Φεβρουάριος 05, 2014, 05:28:18 μμ »

Μπορεί ο γραπτός λόγος να μην είναι εντελώς κατατοπιστικός αλλά...
Ή δεν θέλετε να καταλάβετε ή το κάνετε επίτηδες.

Δεν είπα ποτέ για 100 ποικιλίες. Αυτό που λέω είναι ότι υπάρχει ένα κενό στον Krause.
Με τι ΚΜ# θα πιστοποιήσουν ένα νόμισμα που είναι από 1,82 - 2,19 mm ;;
Αφού στον κατάλογο αναφέρονται μόνο όσα είναι κάτω του 1,82 (ΚΜ#66.1) και άνω του 2,19 (ΚΜ#66.2) ;;
Πως θα το γράψουν στο κουτί (όπως γράφουν σε όλα τα νομίσματα) το KM ;; ... ΟΕΟ ... Πως ;;
Τι θα γράψουν στο κουτί ;;
Θα γράψουν ΚΜ# Almost 66.1 ;;

Το τι θέλουν οι εταιρείες ή το τι θα θέλαμε εμείς δεν έχει καμία σχέση.
Απλά δεν υπάρχει το 'κοινό' - 'κανονικό' νόμισμα στον κατάλογο του Krause.

Αν δεν μπόρεσα να γίνω κατανοητός... κάποια στιγμή που θα βρεθούμε θα σας εξηγήσω από κοντά. Διότι τέτοια λαθάκια έχουν εντοπιστεί, και κοινοποιηθεί για περαιτέρω ενέργειες.

Φιλάκια...  Φιλί Φιλί Φιλί
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
xmac
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4133


Προφίλ
« Απάντηση #101 στις: Φεβρουάριος 05, 2014, 08:40:12 μμ »

Άψογος ο Κώστας, συμφωνώ απολύτως μαζί του γιατί απλά έτσι φαίνεται να είναι το λογικό.
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #102 στις: Φεβρουάριος 05, 2014, 08:43:46 μμ »

Το κανω συστηματικα  για να σου σπαω τα νευρα Γλώσσα

Οχι σε αυτο εχεις απολυτο δικιο υπαρχει κενο οντως .
Σε καθε περιπτωση γνωριζεις οτι μεσα απο τη οποια <διαφωνια> ακτινοβολει τελικα η γνωση για ολους μας.
Γνωριζω καλα αλλωστε οτι δεν υπαρχει καμια συγκριση στις γνωσεις μου με τις δικες σου.

Υ.Σ Ας διορθωσω και ενα λαθακι που εκανα  πιο πανω. 2.2 mm ειναι η thick  και οχι γραμμαρια , για να μην μπερδευουμε και οσους διαβαζουν.
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #103 στις: Φεβρουάριος 05, 2014, 09:05:30 μμ »

Προσπάθησα να δώσω ένα τόνο χιούμορ στα λεγόμενά μου.
Όμως δεν είχα, ούτε έχω, καμία πρόθεση να ειρωνευτώ ή να υποτιμήσω τους συνομιλητές μου και τους αναγνώστες. Ένα από τα πιστεύω μου είναι ότι... οι διαφωνίες προάγουν τον διάλογο και μέσω των διαφωνιών και των επεξηγήσεων, βγαίνουν τα ορθά συμπεράσματα.
Εξ άλλου μία παρέα είμαστε... που και που, σηκώνει και λίγο χιούμορ.  Γλώσσα Φιλί
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #104 στις: Φεβρουάριος 06, 2014, 09:29:28 πμ »

Προσπάθησα να δώσω ένα τόνο χιούμορ στα λεγόμενά μου.
Όμως δεν είχα, ούτε έχω, καμία πρόθεση να ειρωνευτώ ή να υποτιμήσω τους συνομιλητές μου και τους αναγνώστες. Ένα από τα πιστεύω μου είναι ότι... οι διαφωνίες προάγουν τον διάλογο και μέσω των διαφωνιών και των επεξηγήσεων, βγαίνουν τα ορθά συμπεράσματα.
Εξ άλλου μία παρέα είμαστε... που και που, σηκώνει και λίγο χιούμορ.  Γλώσσα Φιλί
+1
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 5 6 [7]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo