Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 01, 2024, 03:13:57 μμ
Σελίδες: [1] 2 3 4
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Greek Registry Sets - PCGS  (Αναγνώστηκε 15859 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« στις: Φεβρουάριος 22, 2014, 12:35:45 μμ »

Μετά απο επικοινωνία που είχα με την Cosetta Robbins, Set Registry Manager, Collectors Universe Inc, 32 νέα Ελληνικά σετάκια δημιουργήθηκαν στην PCGS. Στην ουσία υπήρχε μόνο ένα, αυτό με τα ασημένια και χρυσά αναμνηστικά της Χούντας.

http://www.pcgs.com/SetRegistry/default.aspx?c=281
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 22, 2014, 12:39:40 μμ »

Παρακάτω, επισυνάπτω τις οδηγίες που μου έστειλε για το πως να δημιουργεί κάποιος τα δικά του σετάκια, για αυτούς που δεν έχουν εμπειρία.

"To begin creating new sets you must first create an inventory by using the Add Inventory function. Once you have created an inventory you can begin to create matching sets. Below are the step by step directions for creating sets in your registry. Please begin from My Set Registry.

Step 1. Click the Add New Set link on the top menu bar. All sets that you are able to start with your available inventory are listed. Please note that the list of sets may be on more than one page. You can also adjust the page size just above the first set on the list.
Step 2. Select the set you wish to start by clicking the View Composite link.
Step 3. The set composite for the set selected is displayed. To start this set, click the Start This Set link.
Step 4. All the inventory items available for this set will be indicated by an Add Item link in the Action column. To add the items to your new set, click the Add Item link. Or, you can add all available items at once by clicking the Add Best Available Items to Empty Slots link. If you have more than one item of the same grade, you must select which item you wish to add.
Step 5. After you have added your items, you must publish your set by committing the changes. To publish your set, click the Commit or Rollback button which appears at the top of the page.
Step 6. Publish your set by clicking the Commit button. Note that from this page you can review your set again prior to publishing or you can Rollback, which will remove the item(s) you have added from the set.
Step 7. Once published, statistics will be displayed for that set. You can also change the set name and default preferences for a specific set. ***For example, if your default allows others to view the contents of your sets, but for this particular set you wish to keep it closed, you can make that change by clicking the Edit link and un-checking the “Allow the public to view set item details?” and then update the set."
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 22, 2014, 12:43:21 μμ »

Νομίζω θα ήταν πολύ ωραίο αν πολλοί απο εμάς δημιουργούσαν Ελληνικά σετάκια απο τις συλλογές μας. Είναι πιστεύω μια καλή ευκαιρία να διαφημίσουμε το Ελληνικό νόμισμα!
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 22, 2014, 12:59:42 μμ από wavelet » Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
SVcollector
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3538


Σόλωνος 18, T:210 3644276-8088364


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 22, 2014, 12:43:55 μμ »

Πολύ ενδιαφέρων το θέμα αυτό με το registry Φάνη. Αλλά επειδή δεν γνωρίζω πολλά ..το σετ καθορίζεις εσυ?
Πχ έχω 10 λίρες perth και θέλω να φτιάξω collection με perth λιρες τότε μπορώ να φτιάξω ένα?
Και μετά πως βαθμολογούν? Βάση κατάστασης?
Καταγράφηκε

wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 22, 2014, 12:49:02 μμ »

´Οχι Χρήστο, τα σετ τα καθορίζουν οι εταιρείες. Αλλά μπορείς να τους στείλεις email με το τι θέλεις, το εξετάζουν και αν το βρουν ενδιαφέρον το πράττουν.

Αυτοί επίσης ορίζουν και τα points που αντιστοιχούν σε καθε κατάσταση, οπότε όταν καταχωρειίς ενα νόμισμα, ανάλογα του βαθμού που έχει, παίρνει αυτόματα και τα ανάλογα points.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 22, 2014, 01:02:08 μμ από wavelet » Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
SVcollector
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3538


Σόλωνος 18, T:210 3644276-8088364


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 22, 2014, 12:54:01 μμ »

Ευχαριστώ Φάνη !Κατάλαβα...ενδιαφέρων το οποίο πιστεύω ότι διαφημίζει και την συλλογή σου...
Καταγράφηκε

wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 22, 2014, 01:14:49 μμ »

Παρεμπιπτόντως, διάφορα σετάκια υπάρχουν και στην NGC

´Εχω ζητήσει από την NGC να δημιουργήσει και ένα σετάκι με όλα τα νομίσματα του Παύλου, έχει ήδη εγκριθεί, αλλά θα πάρει χρόνο, απ´ότι με ενημέρωσαν (3-4 μήνες;), μέχρι να εμφανιστεί γιατί μπαίνουν σε λίστα προτεραιότητας.
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 22, 2014, 03:09:53 μμ »

Ειναι ομορφο να συμμετεχεις στα registry sets γιατι ετσι σταματας να μαζευεις οτι να ειναι και κατευθυνεται καπου η συλλογη. Υπαρχει και μια αμιλλα για βελτιωση συνεχως, ο καθενας βεβαια με το πορτοφολι του. Εχω βαλει και εγω διαφορα σετακια σε διαφορες χωρες.Αυτο με την μεγαλυτερη πληροτητα ειναι με τα  silver eagle στην ngc,morgan O στην pcgs και 3marks prussia στην ngc.
Καταγράφηκε
zobels
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1991


~Τα πάντα ρει~


Προφίλ WWW
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 22, 2014, 03:25:47 μμ »

Συγχαρητήρια στον Φάνη για την πρωτοβουλία.
Ηταν κρίμα να εμπαινες στο PCGS REGISTRY , όπου υπήρχε πληθώρα μόνο Αμερικάνικων,Εγγλέζικων,Γαλλικών,Γερμανικών σετ και στα Ελληνικά που τόσα έχουν σλαμπαριστεί να έβλεπες μόνο 2 σετ ( revolution 1967-euros).
Ο φίλος Φάνης είναι άξιος συγχαρητηρίων,τώρα μπήκα και είδα μία πολύ καλή γκάμα από Ελληνικά Σετ.
Αυτά έπρεπε να είχαν προταθεί ήδη από dealers ή από την Π.Ν.Ε νομίζω αλλά εδώ φάνηκε πως πάντα ρυθμιστής στον κλάδο είναι ο απλός συλλέκτης με το μεράκι του.
Καταγράφηκε

wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 22, 2014, 03:32:25 μμ »

Ευχαριστώ Παναγιώτη για τα καλά σου λόγια. Μακάρι οι συλλέκτες Ελληνικών νομισμάτων να στηρίξουν αυτά τα σετάκια και να τα δούμε να γεμίζουν με όμορφα νομίσματα.
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
zobels
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1991


~Τα πάντα ρει~


Προφίλ WWW
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 22, 2014, 03:33:00 μμ »

Ευχαριστώ Παναγιώτη για τα καλά σου λόγια. Μακάρι οι συλλέκτες Ελληνικών νομισμάτων να στηρίξουν αυτά τα σετάκια και να τα δούμε να γεμίζουν με όμορφα νομίσματα.
Στα Τάληρα μπαίνω τώρα Κλείσιμο ματιού  (δυστυχώς έχω και ngc,αρα ότι έχω σε pcgs)
Καταγράφηκε

Kostas06
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 307


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 22, 2014, 03:41:12 μμ »

Πως μπορω να φτιαξω ενα τέτοιο σετ ;;;
Θέλω να το φτιαξω με μονο νομίσματα απο Γεώργιο Α
Καταγράφηκε
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουάριος 22, 2014, 03:41:48 μμ »

Μπράβο Παναγιώτη. Το ξέρω είναι πρόβλημα ότι πρέπει να ανεβαίνουν μόνο νομίσματα της εκάστοτε εταιρίας αλλά από την άλλη συτό προσδίδει ένα επιπρόσθετο βαθμό δυσκολίας και μια ομοιομορφία. Μην ξεχνάμε οτι πολλοί συλλέκτες προτιμούν στη συλλογή τους να έχουν πιστοποιημένα νομίσματα μόνο από μια συγκεκριμμένη εταιρεία (NGC ή PCGS).
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουάριος 22, 2014, 03:44:40 μμ »

Ερωτεύσιμα τα ταληράκια σου Παναγιώτη. Να τα χαίρεσαι φιλαράκι.
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
SVcollector
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3538


Σόλωνος 18, T:210 3644276-8088364


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Φεβρουάριος 22, 2014, 03:54:38 μμ »

εγώ όλα σε pcgs τα έχω μέχρι τώρα Γλώσσα
Καταγράφηκε

Σελίδες: [1] 2 3 4
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences