Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 27, 2024, 11:44:28 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Κινέζικο sos  (Αναγνώστηκε 2242 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Voutc
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 19


Flowing Hair Dollar


Προφίλ WWW
« στις: Φεβρουάριος 12, 2014, 06:26:45 μμ »

Καλησπέρα μου έφερε ένας φίλος μου ένα νόμισμα που δουλεύει στα καράβια μπορείτε να μου πείτε ποιο ειναι το νόμισμα και ποια είναι η αξία του?

https://fbcdn-sphotos-e-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn2/t1/1622100_220743471462459_387860234_n.jpg
Καταγράφηκε
athas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10404



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 12, 2014, 07:41:00 μμ »

Αν έχεις την καλοσύνη, βάλε και την άλλη πλευρά και περίμενε τους ειδικούς!
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 12, 2014, 07:43:37 μμ »

δεν ειναι κατι.... ειναι fantasy νομισμα... ουτε ασημενιο ουτε τιποτα! για ελεγξε το με μαγνητη... ισως το πιανει... που σημαινει οτι ειναι σιδηρος! παιζει ομως να ειναι και με μιγμα λευκου μεταλλου.. σαν καποια κινεζικα πλαστα... πχ.. τα ταλιρα τα κινεζικα του οθωνα...

ανοικει λοιπον σε μια σειρα φανταστικων νομισματων η οποια ειχε 12 κερματα με τις παραστασεις απο μεγαλους κινεζους αυτοκρατορες της δυναστιας των Qing. το νομισμα σου δειχνει τον αυτοκρατορα Kangxi που βασιλεψε απο το 1662 εως το 1722.

στην αλλη μερια ειναι ενας δρακος... υποψιν.. ειναι fantacy γιατι δεν ειναι καν κοπιες καποιου παλιου νομσματος!  ειναι καθαρα φανταστικα σχεδια..

ακομα φτιαχνονται και γι αυτο υπαρχουν πολλες ποικιλιες.. και μπορεις να τα βρεις να πουλουνται και σε αλλα μερη σαν σουβενιρ... πχ.. στην κουαλα λουμπουρ (μαλαισια) οπου τα πουλουσαν σε σετακι μεσα σε ειδικο βιβλιαρακι με την ιστορια του καθε αυτοκρατορα στα αγγλικα και κινεζικα!

φτηνα ειναι.... δεν ειναι κατι ιδιαιτερο.. αλλα εχουν πλακα.. δεν τα εχω δει απο κοντα.. αλλα... δεν ειναι ασχημα... φαντασυ ειναι... οποτε... Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
ouzaki
Επισκέπτης
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 12, 2014, 07:45:14 μμ »

Kangxi Ai Xin Jue Luo Xuan Ye
Καταγράφηκε
Voutc
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 19


Flowing Hair Dollar


Προφίλ WWW
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 12, 2014, 09:04:09 μμ »

Ευχαριστώ πολύ! Ιδιαιτέρως τον NMS πραγματικά επαγγελματίας Χαμόγελο ευχαριστώ για τις πληροφορίες!
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences