Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 28, 2024, 01:18:55 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Νέος εδώ  (Αναγνώστηκε 1909 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
titanway
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2


Προφίλ
« στις: Φεβρουάριος 10, 2014, 10:25:48 μμ »

Καλησπέρα.Είμαι καινούργιος εδώ! Άνεση Διάβασα αρκετά και είδα ότι είστε γνώστες,πολύ καλοί!
Ασχολούμαι και εγώ λίγο με παλαιά αντικείμενα,μου αρέσει αρκετά και σκέφτηκα να κάνω μια εγγραφή
να συμμετέχω στις συζητήσεις σας.Ευχαριστώ για την αποδοχή και να ξεκινάμε δουλειά! Στριφογύρισμα ματιών
Έχει πέσει στα χέρια μου ένα χαρτονόμισμα των 10.000 ZECE MII Lei χρονολογίας 1871-1940 σε αρκετά καλή κατάσταση,κάποιος από την οικογένειά μου κάποτε πήγε να το εξαργυρώσει και του το γυρίσανε πίσω.Κατέχω πολλά
νομίσματα τα πιο παλιά είναι 1954 50 λεπτα Παύλος (2),2 FORINT 1976
MAGYAR-NEPKOZTARSASAG.Ευχαριστώ εκ των προτέρων καλή μας διασκέδαση  Άνεση  Άνεση  Άνεση  Άνεση
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 10, 2014, 10:50:40 μμ »

καλησπερα φιλε! Χαμόγελο

τα νομισματα σου απο οτι καταλαβαινω ειναι ολα μοντερνα κι ευκολα.. ειναι σχετικα.. των τελευταιων ετων..

το χαρτονομισμα σου... το ρουμανικο... δεν ειναι ημερομηνιας που λες! αυτο που αναφερεις ειναι ημερομηνια για το ποτε γεννηθηκε και ποτε πεθανε αυτος που ειναι πανω στο χαρτονομισμα... που στην συγκεκριμενη περιπτωση ειναι ο Nicolae Lgora.

το χαρτονομισμα που εχεις... ειναι πρασινωπο ετσι; ειναι σε χαρτι ή σε πολυμερες (σαν ναυλον... σαν πλαστικο);

αν εχεις το χαρτινο.. ειναι του 1999. αν εχεις το πλαστικο ειναι ειτε του 2000 ειτε του 2001.

δεν περναει πια.. εδω και αρκετα χρονια... το 2005 βγηκε νεα σειρα και κοπηκαν και τα 3 μηδενικα! οποτε το 10.000 εγινε 1 νεο λεϊ....
δεν ξερω καν.. αν η Τραπεζα ελλαδος (μονο!) ανταλλαζει ρουμανικα.. αλλα ετσι κι αλλιως ακομα κι αν ανταλλαζει.. το δικο σου ειναι εκτος κυκλοφοριας και δεν το δεχετε!

μην στεναχωριεσαι ομως... ξερεις ποια θα ηταν η ανταλλαχτικη του αξια σημερα; 22 σεντ του ευρω! τιποτα δηλαδη!!!
Καταγράφηκε
titanway
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 11, 2014, 07:13:35 μμ »

Γεια σου φίλε ''NMS''!Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον!έχεις πολύ δίκιο .Nicolae Iorga.Νόμισα
πως είναι κάτι παλιό.Δεν ενδιαφέρομαι για την πώλησή τους απλά ήθελα να ''διαβάσω'' την συλλογή μου.
Δυστυχώς έχασα κάποια ευκαιρία με ένα τελάρο παλιά νομίσματα κάποτε από ντροπή.Απλά έπιασα μια χούφτα
και τώρα έχω αυτά που έχω..Ελπίζω να ξανατύχει κάποτε μια τέτοια ευκαιρία και δεν θα την χάσω.Καλό
βράδυ,τα ξαναλέμε.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences