Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 27, 2024, 05:58:32 μμ
Σελίδες: 1 [2] 3 4 ... 8
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Αρχαια Νομισματα  (Αναγνώστηκε 52137 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
dionisisx
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1581


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Φεβρουάριος 06, 2014, 03:04:22 μμ »

Φαίνεται πως το νόμισμα έχει μία πλευρά ενός νομίσματος και μία ενός άλλου.


Σε αυτό μοιάζει με σκυλάκι (θα προσπαθήσω να βρω πληροφορίες σε σχέση με το τι απεικονίζουν). Το νόμισμα του φίλου έχει πάρει τη όψη με το κεφάλι από αυτό το νόμισμα.
https://imageshack.com/i/mwtc16j


Και από εδώ έχει πάρει τη άλλη όψη με τους κεραυνούς όπως λέει ο Γιάννης.
http://imageshack.com/a/img401/2375/u474.jpg




υγ. οι φωτογραφίες είναι από το βιβλίο ''Η ΝΟΜΙΣΜΑΤΙΚΗ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑ ΣΤΗΝ ΑΡΧΑΙΑ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ''
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Φεβρουάριος 06, 2014, 03:20:37 μμ »

Σταματήστε να κάνετε όλοι τον αστυνομικό κάθε φορά που ανεβάζει κάποιος ένα αρχαίο νόμισμα.  Είναι συλλεκτικό είδος και όλα αυτά που λέτε είναι ευθύνη του κατόχου.  Ο άνθρωπος ζήτησε πληροφορίες.  Αν ξέρει κάποιος κάτι ας τον βοηθήσει.  Δεν είναι έγκλημα να συζητάει κανείς για αρχαία αντικείμενα.  Αν συμπεριφερόμαστε έτσι τότε δεν διαφέρουμε σε τίποτα από αυτούς τους ανεγκέφαλους που έχουν νομοθετήσει σχετικά με τα αντικείμενα αυτά.

Πάντα φιλικά

Δημήτρης Ποδάρας

P.S. Καλά κάνετε και τον ενημερώνετε σχετικά με την διαδικασία δήλωσης
Αγαπητε Δημητρη αν ειδες,υπαρχουν ολα τα στοιχεια αναρτημενα για το πως κανεις μπορει να μαθει τι πρεπει να κανει?οταν του πεσει καποιο τετοιο νομισμα!του αγαπητου φιλου του απαντησαμε και τι ειναι!φυσικα δεν μπορουμε να εκτιμησουμε την γνησιωτητα!αλλα ουτε και να τον παρουμε στον λαιμο μας γραφωντας ανευθυνα!!!εσυ τι θα προτεινες στον φιλο που δεν το καναμε εμεις?δες ποσα εχουν γραφτει για το πως μπορει κανεις να γινει συλλεκτης η και νομιμος εμπορος!!!!οπως και τι περιπετειες τον περιμενουν αν ειναι γνησιο?και το πουλα ανοιχτα στο φορουμ!παλαιωτερα λεγαμε να μην σχολιαζουμε καθολου για αρχαια κλπ!τωρα?με εκτιμηση,γιαννης.
Καταγράφηκε
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Φεβρουάριος 06, 2014, 04:00:52 μμ »

Για να μην παρεξηγηθώ δεν επιτέθηκα προσωπικά σε κανένα.  Απάντησα ορμώμενος από την διαχρονική αντιμετώπιση τέτοιων θεμάτων στα forum.  Πιστεύω πως είναι καθήκον μας να εντάξουμε τα αρχαία νομίσματα στις συζητήσεις μας.  Με την δημιουργία ελλήνων συλλεκτών αρχαίων νομισμάτων πιστεύω πως θα μπορέσουμε να ασκήσουμε πίεση κάποια στιγμή για την βελτίωση της νομοθεσίας.
Καταγράφηκε

epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Φεβρουάριος 06, 2014, 04:36:47 μμ »

Δημητρη στο Στεκι δεν μας πειραζει ιδιαιτερα να γινονται συζητησεις για αρχαια νομισματα αλλα γνωριζοντας την καφριλα του νεοελληνα,  αυτο συντομα θα φερει  τις αγοροπωλησιες που ειναι το ζητουμενο για τους περισσοτερους. Επειδη το φορουμ ειναι δημοσιο και διαβαζουν διαφοροι ,καλοπροαιρετοι και κακοπροαιρετοι,μπορουν να δημιουργηθουν διαφοροι συνειρμοι. Επειδη δεν θελουμε να μπλεξιματα δεν μας ενδιαφερει να ενθαρρυνουμε τετοιες συζητησεις. Μπορεις στο δικο σου φορουμ να κανεις οσες συζητησεις θελεις και να αναλυετε οσο θελετε το θεμα  αλλα εγω προσωπικα δεν εχω καμμια φιλοδοξια να ασκησω καμμια πιεση για αλλαγη του νομου. Κανε πρωτα εσυ την αρχη και εμεις ακολουθουμε.
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Φεβρουάριος 06, 2014, 04:42:49 μμ »

εχω βαρεθει να διαβαζω οτι πιασανε ατομα με αρχαια νομισματα.Επειδη πολλες φορες βλεπω και περι τινος προκειται τις περσσοτερες φορες ειναι κερματα 10-20 ευρω. Δεν εχω καμμια διαθεση να ερθουν μερικοι @@@@@@@@ στο σπιτι μου και να ψαχνουν θησαυρους των 10-20 ευρω. Η ρουφιανια (ιδιον του νεοελληνα)δεν λειπει απο το χωρο μας και οι κακοπροαιρετοι ειναι πολλοι και οι ρουφιανοι αλλοι τοσοι!
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Φεβρουάριος 06, 2014, 05:44:04 μμ »

Οποιος γραφεται σε ενα νομισματικο φορουμ για να ανεβασει προς εκτιμηση ενα οποιοδηποτε νομισμα, κατα 99,99% ενδιαφερεται να το πουλησει.(ασχετα αν βαλει αγγελια μετα η δεχτει π.μ. κλπ).
Με τον νομο να ειναι οπως ειναι, προσωπικα δεν θα αισθανομουν ανετα να συμμετεχω σε ενα διαδικτυακο χωρο οπου ανεβαινουν φωτο αρχαιων νομισματων (νομιμης κατοχης? ποιος να ξερει?) και γινονται εκτιμησεις για την κατασταση τους, την τιμη τους κλπ, η πιθανες αγοραπωλησιες κατω απο το τραπεζι.

Και κατι, προς ολα τα μελη για να το γνωριζουν.
Στο ιντερνετ ΔΕΝ υπαρχει ανωνυμια ( εκτος αν γραφει κανεις απο ιντερνετ καφε) και ας γραφει κανεις με ψευδωνυμο.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
Μιχαέλα
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 184


κανε οτι αγαπας!


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Φεβρουάριος 07, 2014, 08:32:36 πμ »

δημητρη σορρυ που επεμβαινω αλλα ουτε ο νεστορας ουτε ο διονυσης δν ηταν ''αστυνομικοι'' ...ισα ισα πολυ ευγενικα τον προειδοποιησανκ τον ενημερωσαν...μηπως θες να δεις πως μιλησαν σε εμενα οταν εβαλα φωτο ενος αρχαιου νομισματος???σαφως κ εχεις απολυτο δικιο οτι οποτε ανεβαζει καποιος αρχαιο τον στηνουν στη γωνια κτον πυροβολουν!οπως αισθανθηκα κ εγω!ητανε δν ητανε δικο μ εν γνοια μ το ανεβασα χωρις να γνωριζω οτι αποαγορευεται γτ δν θα το κανα αν το γνωριζα κ βεβαιως δν θα το κανα αν ηξερα οτι θα ακουσω τετοια πραγματα!καλημερα! φιλικα Μιχαελα!
Καταγράφηκε
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Φεβρουάριος 07, 2014, 01:39:19 μμ »

εχω βαρεθει να διαβαζω οτι πιασανε ατομα με αρχαια νομισματα.Επειδη πολλες φορες βλεπω και περι τινος προκειται τις περσσοτερες φορες ειναι κερματα 10-20 ευρω. Δεν εχω καμμια διαθεση να ερθουν μερικοι @@@@@@@@ στο σπιτι μου και να ψαχνουν θησαυρους των 10-20 ευρω. Η ρουφιανια (ιδιον του νεοελληνα)δεν λειπει απο το χωρο μας και οι κακοπροαιρετοι ειναι πολλοι και οι ρουφιανοι αλλοι τοσοι!
Έχεις δίκιο.  Εδώ πιάνουν "τρομοκράτες" με "οπλισμό" και ανεβάζουν φωτογραφίες με αεροβόλα.  Για τις πωλήσεις επίσης συμφωνώ ότι δεν θα πρέπει να γίνονται στα ελληνικά forum.  Για θέματα συζήτησης όμως νομίζω ότι μπορούμε να το ενθαρρύνουμε.  Άλλωστε υπάρχει και νομισματικός σύλλογος στην Ελλάδα (ΕΝΕ) που εκδίδει τα Νομισματικά Χρονικά που ασχολείται κυρίως με αρχαία.
Καταγράφηκε

nestor34
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1480


Είμαι ένας Αναρχικός συλλέκτης νομισμάτων!


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Φεβρουάριος 07, 2014, 03:05:32 μμ »

ενδιαφέρον το τελευταίο, μπορείς να γίνεις πιο λεπτομερείς;
Καταγράφηκε
donsoc1
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 657


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Φεβρουάριος 07, 2014, 03:56:05 μμ »

Όποιος ανεβάζει αρχαία νομίσματα κατά 99,9% είναι νέος στο φόρουμ, αυτό σημαίνει ότι μπορεί να είναι από ένας ανίδεος που του έπεσε στο χέρι του ένα αρχαίο ή αντίγραφο, αγνοεί τον νόμο και γι αυτό εκτίθεται , έως ένα κύκλωμα αρχαιοκαπηλίας που ενδεχόμενα να επιδιώκει να ψαρέψει πελάτες από το στέκι.

Δεν ζούμε σε κοινωνία αγγέλων, επίσης υπάρχει και ο αυστηρός νόμος περί αρχαιοτήτων που απαιτεί συγκεκριμένα πράγματα από τους κατόχους τους.Κανείς δεν έχει τη διάθεση να κάνει τον αστυνομικό πιστεύω, ούτε θέλει να μπλέξει.Και στο φινάλε όποιος θέλει εκτίμηση αρχαίων νομισμάτων,αφού θα περάσει από την Αρχαιολογική Υπηρεσία για να νομιμοποιήσει την κατοχή τους, γιατί δεν ζητάει εκτίμηση από τους επιστήμονες αρχαιολόγους της υπηρεσίας αυτής;

Καταγράφηκε
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Φεβρουάριος 07, 2014, 04:28:51 μμ »

Όποιος ανεβάζει αρχαία νομίσματα κατά 99,9% είναι νέος στο φόρουμ, αυτό σημαίνει ότι μπορεί να είναι από ένας ανίδεος που του έπεσε στο χέρι του ένα αρχαίο ή αντίγραφο, αγνοεί τον νόμο και γι αυτό εκτίθεται , έως ένα κύκλωμα αρχαιοκαπηλίας που ενδεχόμενα να επιδιώκει να ψαρέψει πελάτες από το στέκι.

Δεν ζούμε σε κοινωνία αγγέλων, επίσης υπάρχει και ο αυστηρός νόμος περί αρχαιοτήτων που απαιτεί συγκεκριμένα πράγματα από τους κατόχους τους.Κανείς δεν έχει τη διάθεση να κάνει τον αστυνομικό πιστεύω, ούτε θέλει να μπλέξει.Και στο φινάλε όποιος θέλει εκτίμηση αρχαίων νομισμάτων,αφού θα περάσει από την Αρχαιολογική Υπηρεσία για να νομιμοποιήσει την κατοχή τους, γιατί δεν ζητάει εκτίμηση από τους επιστήμονες αρχαιολόγους της υπηρεσίας αυτής;


Γιατί θέλει εκτίμηση από το forum.  Πειράζει?
Καταγράφηκε

chrisb6kl
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 87


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Φεβρουάριος 07, 2014, 08:00:09 μμ »

Παιδια καλησπερα,

Καταρχην σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας...
Η αληθεια ειναι οτι σαν νεος συλλεκτης νομισματων και χαρτονομισματων αμελουσα την διαδικασια δηλωσης στις αρμοδιες αρχες.

Σε καμια περιπτωση δεν θελω να θιιξω κανεναν εδω μεσα καθως δεν ενδιαφερομαι να πουλησω τα νομισματα μου στο ιντερνετ η καπου αλλου.

Εαν επαναλαμβανω το post μου θιγει η ξεπερναει καποια απο τα κριτηρια του forum παρακληση να σβηστει απο τον administrator.

Ευχαριστω και παλι ολους σας.

Να ειστε καλα.
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Φεβρουάριος 07, 2014, 08:40:52 μμ »

Παιδια καλησπερα,

Καταρχην σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας...
Η αληθεια ειναι οτι σαν νεος συλλεκτης νομισματων και χαρτονομισματων αμελουσα την διαδικασια δηλωσης στις αρμοδιες αρχες.

Σε καμια περιπτωση δεν θελω να θιιξω κανεναν εδω μεσα καθως δεν ενδιαφερομαι να πουλησω τα νομισματα μου στο ιντερνετ η καπου αλλου.

Εαν επαναλαμβανω το post μου θιγει η ξεπερναει καποια απο τα κριτηρια του forum παρακληση να σβηστει απο τον administrator.

Ευχαριστω και παλι ολους σας.

Να ειστε καλα.

Καλησπερα σου τα ατομα που μιλησαν μοναδικο σκοπο ειχαν να προστατεψουν πρωτιστως εσενα με υποδειξεις για τις σωστες κινησεις που πρεπει να κανεις ετσι ωστε να εισαι καθολα νομιμος.Ο νομος περι αρχαιοτητων ειναι πολυ αυστηρος και θελει προσοχη μεγαλη.Οτι δεν θελεις να τα πουλησεις δεν σημαινει οτι εισαι καλυμενος νομικα.Ανεφερες προηγουμενως"δεν ενδιαφερομαι να πουλησω τα νομισματα μου στο ιντερνετ η καπου αλλου"δεν ειναι νομισματα σου ειναι νομισματα που ανηκουν στο ελληνικο κρατος και σε ολους τους Ελληνες οταν με το καλο τα δηλωσεις εσυ θα εισαι ο φυλακας τους ας το πουμε ετσι.Με φιλικους χαιρετισμους...
Καταγράφηκε
chrisb6kl
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 87


Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Φεβρουάριος 07, 2014, 08:52:42 μμ »

Καλησπερα και παλι,

ενοειται οτι αυτο εκαναν και τους ευχαριστω ολους παρα πολυ..Οπως ειπα αγνοουσα τα περι αρχαιοτητων..


Καταγράφηκε
donsoc1
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 657


Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Φεβρουάριος 07, 2014, 10:15:01 μμ »

Όποιος ανεβάζει αρχαία νομίσματα κατά 99,9% είναι νέος στο φόρουμ, αυτό σημαίνει ότι μπορεί να είναι από ένας ανίδεος που του έπεσε στο χέρι του ένα αρχαίο ή αντίγραφο, αγνοεί τον νόμο και γι αυτό εκτίθεται , έως ένα κύκλωμα αρχαιοκαπηλίας που ενδεχόμενα να επιδιώκει να ψαρέψει πελάτες από το στέκι.

Δεν ζούμε σε κοινωνία αγγέλων, επίσης υπάρχει και ο αυστηρός νόμος περί αρχαιοτήτων που απαιτεί συγκεκριμένα πράγματα από τους κατόχους τους.Κανείς δεν έχει τη διάθεση να κάνει τον αστυνομικό πιστεύω, ούτε θέλει να μπλέξει.Και στο φινάλε όποιος θέλει εκτίμηση αρχαίων νομισμάτων,αφού θα περάσει από την Αρχαιολογική Υπηρεσία για να νομιμοποιήσει την κατοχή τους, γιατί δεν ζητάει εκτίμηση από τους επιστήμονες αρχαιολόγους της υπηρεσίας αυτής;


Γιατί θέλει εκτίμηση από το forum.  Πειράζει?

Δικαίωμά του να θέλει εκτίμηση,δικαίωμα και ευθύνη του καθενός αν απαντήσει, προσωπικά προτιμώ να μπλέκω με τα συλλεκτικά που ο νόμος επιτρέπει χωρίς άδεια την κατοχή τους (σύγχρονα νομίσματα, χαρτονομίσματα και κυρίως γραμματόσημα) και για όσα γνωρίζω από αυτά μπορώ να εκφέρω άποψη.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2] 3 4 ... 8
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences