Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 29, 2024, 04:17:12 πμ
Σελίδες: 1 2 [3] 4
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Κρητικό ενετικό νόμισμα τριάντα τορνεσίων  (Αναγνώστηκε 22866 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
asimako
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2487

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''


Προφίλ
« Απάντηση #30 στις: Φεβρουάριος 11, 2014, 10:18:36 πμ »

80 & 40 soldi
Καταγράφηκε

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''
asimako
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2487

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''


Προφίλ
« Απάντηση #31 στις: Φεβρουάριος 11, 2014, 10:21:10 πμ »

20 & 10 soldi
Καταγράφηκε

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''
johnmak
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1068



Προφίλ
« Απάντηση #32 στις: Φεβρουάριος 11, 2014, 10:46:40 πμ »

Γιάννη δικά σου είναι; Ωραία τα άτιμα.
Καταγράφηκε
MiLToS_666
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 209



Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Φεβρουάριος 11, 2014, 11:00:48 πμ »

Καλημέρα!

Αν κάποιος βρει τα μάτια μου, παρακαλώ να μου τα επιστρέψει γιατί μου πετάχτηκαν όξω με αυτά που βλέπω!!!  Έκπληξη

 Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε
johnmak
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1068



Προφίλ
« Απάντηση #34 στις: Φεβρουάριος 11, 2014, 11:05:47 πμ »

Και αυτά Μίλτο θεωρούνται απλά σπάνια, υπάρχουν και οι πιο μικρές αξίες, πχ μπεζο - μπαγκατίνι, τα οποία έχουν χαρακτηριστεί ως R6, δηλαδή ανύπαρκτα. Στείλε μου ένα email να σου στείλω σε pdf τον κατάλογο του Γκαρδιακού με τις ποικιλίες αυτών των νομισμάτων, όπου έχει και σκίτσα τους. Βέβαια αυτό θα γίνει το βράδυ, οκ;
Καταγράφηκε
asimako
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2487

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''


Προφίλ
« Απάντηση #35 στις: Φεβρουάριος 11, 2014, 12:45:28 μμ »

Και αυτά Μίλτο θεωρούνται απλά σπάνια, υπάρχουν και οι πιο μικρές αξίες, πχ μπεζο - μπαγκατίνι, τα οποία έχουν χαρακτηριστεί ως R6, δηλαδή ανύπαρκτα. Στείλε μου ένα email να σου στείλω σε pdf τον κατάλογο του Γκαρδιακού με τις ποικιλίες αυτών των νομισμάτων, όπου έχει και σκίτσα τους. Βέβαια αυτό θα γίνει το βράδυ, οκ;

φωτο των χάλκινων υποδιαιρέσεων αλλά και πολλών άλλων νομισμάτων του Ελληνικού χώρου 1184-1800's εδώ -> http://www.thegreekcollectorsociety.gr/viewtopic.php?f=44&t=302&start=10#p1735  Κλείσιμο ματιού Άνεση
Καταγράφηκε

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #36 στις: Φεβρουάριος 12, 2014, 02:33:15 πμ »



πολυ καλο γιαννη!!σε ευχαριστω πολυ!!!να ρωτησω,υπαρχει καποιου ειδος καταλογος για αυτα?οχι για θεμα τιμης,αλλα να αναφερει τις αξιες,μεταλλο,διαστασεις,ετη κοπης,ιιιιιιιιιιισως τεμαχια?
αν υπαρχει κατι ονλαιν θα με ενδιεφερε,η σε μορφη pdf/word...ευχαριστω! Χαμόγελο Χαμόγελο
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
asimako
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2487

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''


Προφίλ
« Απάντηση #37 στις: Φεβρουάριος 12, 2014, 10:13:03 πμ »



πολυ καλο γιαννη!!σε ευχαριστω πολυ!!!να ρωτησω,υπαρχει καποιου ειδος καταλογος για αυτα?οχι για θεμα τιμης,αλλα να αναφερει τις αξιες,μεταλλο,διαστασεις,ετη κοπης,ιιιιιιιιιιισως τεμαχια?
αν υπαρχει κατι ονλαιν θα με ενδιεφερε,η σε μορφη pdf/word...ευχαριστω! Χαμόγελο Χαμόγελο

γκούγκλαρε συγγραφείς Paolucci, Papadopoli, Vicenzo Lazari και θα πάρεις τη σειρά  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #38 στις: Φεβρουάριος 12, 2014, 02:46:47 μμ »

οσοι ειναι μελη στην ΠΝΕ μπορουν να βρουν ολες τις πληροφοριες που χρειαζονται,για αυτην την νομισματικη περιοδο,στην βιβλιοθηκη της.εχει αξιολογες εκδοσεις,αν και ελαχιστοι την επισκεπτονται!!!χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
HONEST
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 810


Αν τα λάθη διδάσκουν,τότε έχω καταπληκτική μόρφωση


Προφίλ
« Απάντηση #39 στις: Φεβρουάριος 12, 2014, 09:30:32 μμ »

σκετη πορωση είναι...πολύ ωραια δεν ειχα προσεξει το ενδιαφερον σε αυτό το ειδος...
τυχεροι οι αστοι εχουν πιο ευκολη προσβαση σε ωραια κομματια... Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

THINK BEFORE TYPE
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #40 στις: Φεβρουάριος 13, 2014, 12:33:16 πμ »

ευχαριστω και παλι γιαννη..οσο για την λεσχη,υπαρχει περιπτωση δανεισμου βιβλιων?γιατι οταν μπορω και πηγαινω αθηνα,δεν εχω χρονο να βγαλω ολη την μερα στην λεσχη...αρα αν μπορω να το δανειστω και να το επιστρεψω,βολευει! Χαμόγελο
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #41 στις: Φεβρουάριος 13, 2014, 01:40:24 πμ »

Κωστα.. αν και δεν ειμαι μελος της ΠΝΕ.. δεν νομιζω να γινεται αυτο που λες.
αν γινοταν.. δυστυχως πολλα βιβλια θα χανονταν ή θα καταστρεφονταν!!
καποια βιβλια αν θυμαμαι καλα απο μια παλια συζητηση.. ειναι σπανια κι ακριβα!
δεν γινεται λοιπον να τα δανειζουν!

τα βιβλια εκει μαζευτηκαν με κοπο και με δωρεες μεγαλων συλλεκτων!
Καταγράφηκε
dionisisx
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1581


Προφίλ
« Απάντηση #42 στις: Φεβρουάριος 13, 2014, 07:50:12 πμ »

Όλα τα μέλη μπορούν να δανείζονται βιβλία (αρκεί να είναι πληρωμένες οι υποχρεώσεις τους).
Έχω δανειστεί κατά καιρούς διάφορα βιβλία...
Καταγράφηκε
xmac
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #43 στις: Φεβρουάριος 13, 2014, 10:48:37 πμ »

Σε κάποια βιβλία που υπάρχει ενδιαφέρον από τους συλλέκτες δεν θα μπορούσε η ΠΝΕ να τα επανεκδώσει; και όσο κοστίζουν να τα δώσουμε ρε παιδιά; και όχι σαν τους γύφτους να ζητάμε καμμιά πληροφορία εδώ και εκεί; και πάλι να παίρνουμε αποσπασματικές πληροφορίες... όπως και να έχει το πράγμα;!!!
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #44 στις: Φεβρουάριος 13, 2014, 12:22:15 μμ »

Σε κάποια βιβλία που υπάρχει ενδιαφέρον από τους συλλέκτες δεν θα μπορούσε η ΠΝΕ να τα επανεκδώσει; και όσο κοστίζουν να τα δώσουμε ρε παιδιά; και όχι σαν τους γύφτους να ζητάμε καμμιά πληροφορία εδώ και εκεί; και πάλι να παίρνουμε αποσπασματικές πληροφορίες... όπως και να έχει το πράγμα;!!!
η ΠΝΕ κατα καιρους εχει επανεκδωσει αρκετα συλλεκτικα βιβλια η τευχη απο νομισματικα περιοδικα δωρεαν στα μελη της!τωρα για καθε νομισματικη περιοδο(οπως η συγκεκριμενη)ειναι καπως δυσκολο!!!αφου στην ουσια λιγα μελη ενδιαφερονται σοβαρα!παντως οποιος θελει?μπορει πιστευω να βρει!!!σχεδον τα παντα!!!αρκει να εχει διψα για γνωση!και να μην περιμενει απαντησεις απο τον γνωστο εξωγηινο!!!(τον αγαπητο Νικο!) η αλλους φιλους.καλο ειναι η μασημενη τροφη!!!ποιος στα αληθεια καθετε να διαβασει παλαια κειμενα της ιστοσελιδας μας?που συνεχως γραφουμε τα ιδια και τα ιδια!!!(εκτος βεβαια απο τις ον λαιν εκτιμησεις,που ειναι φυσικο καθε νομισμα να διαφερει!).το κειμενο μου δεν απευθυνετε σε κανεναν προσωπικα!!!!αλλα δυστηχως ειναι μια διαπιστωση μου.ενας συλλεκτης δεν σταματα στην τιμη και στην κατασταση ενος νομισματος,αλλα?με εκτιμηση σε ολην την παρεα και χωρις ιχνος ιδιοτελειας,χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 [3] 4
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences