Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 19, 2024, 12:33:24 πμ
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 5 Δραχμές 1876  (Αναγνώστηκε 9693 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Φεβρουάριος 05, 2014, 09:10:54 μμ »

παιδιά μην υπερβαλλετε με αυτά του τύπου ' σου αρεσει? Αν ναι κράτα το!'.

Ο Αχιλλέας δεν το πλήρωσε με τύχες που παίρναμε μικροί. Τα ωραία του τα ευρώ έδωσε. Και εάν εδωσε πολλά ευρώ για να το πάρει με αυτα που άκουσε υπάρχει πιθανότητα να μην του αρέσει. Αν εδωσε 100 ευρώ, ναι , θα του αρεσει πολύ. Αν εδωσε 500 ευρώ δεν νομίζω να του αρέσει και πολύ πλεον. Διότι με 500 θα μπορούσε να έπαιρνε καλύτερο.

Αυτα τα 'αν σαρεσει το κρατάς' θα πρεπει να συνοδεύονται και με την κατάλληλη τιμή. Αυτή είναι η γνώμη μου.

Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
AHILLEAS-3
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 147


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Φεβρουάριος 05, 2014, 09:18:38 μμ »

Προφανώς και παίζει ρόλο η τιμή.
Και για τα χρήματα που έδωσα είναι μια χαρά το νομισματάκι! Κουκλί!  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Φεβρουάριος 05, 2014, 09:19:20 μμ »

Τότε μάγκας ! Μπραβο σου και καλορίζικο! Να το χαίρεσαι!!!!
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
iapwnas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1702



Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Φεβρουάριος 05, 2014, 09:21:09 μμ »

Διαφωνω Βασιλη/σολφερινο. Ποσες και ποσες φορες δεν εχει καποιος συλλεκτης υπερβαλει και δινει περισσοτερα απο την 'ας πουμε' αντικειμενικη αξια του εκαστοτε συλλεκτικου αντικειμενου? Απλα μονο και μονο επειδη τη συγκεκριμενη στιγμη το ηθελε πολυ?
Πιστευω οτι πολλοι εν γνωση τους δινουν κατι παραπανω και πολλες φορες με υπερβολη απλα και μονο για να το κανουν δικο τους, αδιαφορωντας για το παραπανω καπελο που πληρωνουν! Και ειναι και ευτυχισμενος!   Χαμόγελο
Καταγράφηκε

Ουαί τοις ηττημένοις
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Φεβρουάριος 05, 2014, 09:27:56 μμ »

Sωστά, αλλά τε δεδομένα είναι άλλα όταν ανεβαίνεις level. Το κομμάτια είναι λιγότερα και υπάρχει η πιθανότητα να μην δεις για πώληση καποιο κομματι που θες να βαλεις στη συλλογή σου για 15 χρόνια. Οπότε αν το βρεις να το πάρεις όσο όσο.

Στο εν λόγω τάλιρο δεν συμβαίνει αυτό διότι είναι κοινό σε αυτήν την κατάσταση οπότε θα ήταν φρόνιμο να πληρωθεί στην τιμή του.

Παράδειγμα : Αν το πληρωσε φτηνα που το έκανε θα είναι και ευτυχισμένος που το πληρωσε όπως έπρεπε αλλά και επειδη του άρεσε.
 Το ιδιο κέρμα ακριβως σε PF65. Οσο και να το πληρώσεις θα είσαι ευτυχισμένος που το έβαλες στη συλλογή σου γιατι δεν θα ξαναβρεθεί ευκαιρία να το βρεις.

Το σκεπτικό σου εχει νόημα στα ακριβά νομίσματα. Στα φτηνά τα δεδομένα είνα αλλα.

Φιλικά,

βασιλης
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Φεβρουάριος 05, 2014, 09:33:15 μμ »

αν π.χ. ψαχνω 20λεπτο 1874 σε μσ63 ή μσ64 δεν εχει νοημα να δωσω 500 ευρώ επειδη μου αρεσε παααααρα πολυ ενα που βρηκα σε αυτόν τον βαθμό.
μπορώ να βρω ανα πάσα στιγμή πολυ φθηνοτερα.

Αλλά αν θέλω δημητρουλα μσ65, που κάνει 2000-2500 ευρώ και μου πουν 'φιλαρακι αν θες 3500' και τα δώσω , εννοείται πως θαμαι ευτυσισμένος γιατί μπορει να μην ξαναβρω bu dhmhtrα, αυτό λεω.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
iapwnas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1702



Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Φεβρουάριος 05, 2014, 09:41:39 μμ »

Την υπερβολη τη συνανταμε στα συλλεκτικα ασχετα αν ειναι κορυφαιας καταστασης η κατι μετριο.
Παντα μπορει καποιος να δωσει το κατι παραπανω ασχετα αν αυτο ειναι μια Δημητρα μς65 η αν ειναι ενα κοινο τρυπιο ταλληρο του οθωνα.
Ειναι η επιθυμια του συλλεκτη να κανει κατι δικο του, που πολλες φορες θολωνει? το μυαλο του και δινει το κατι παραπανω!
Καταγράφηκε

Ουαί τοις ηττημένοις
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Φεβρουάριος 06, 2014, 12:41:39 πμ »

Την υπερβολη τη συνανταμε στα συλλεκτικα ασχετα αν ειναι κορυφαιας καταστασης η κατι μετριο.
Παντα μπορει καποιος να δωσει το κατι παραπανω ασχετα αν αυτο ειναι μια Δημητρα μς65 η αν ειναι ενα κοινο τρυπιο ταλληρο του οθωνα.
Ειναι η επιθυμια του συλλεκτη να κανει κατι δικο του, που πολλες φορες θολωνει? το μυαλο του και δινει το κατι παραπανω!
+1 μπιλυ εσυ ξερεις πολυ καλα!!(φιλοτελισμος?κλπ)χαιρετω,γιαννης.
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Φεβρουάριος 06, 2014, 12:49:54 πμ »

ωραια,και για να μαθαινουμε και να κανουμε ΣΥΖΗΤΗΣΗ...
αν υποθεσουμε οτι το ταλληρο αυτο,αν επαιρνε βαθμο θα εγραφε μς-61 και κοστιζει 500 ευρω πχ,
απο την στιγμη που προφανως δεν παιρνει βαθμο λογω χτυπηματος αλλα και πιθανου καθαρισματος,αλλα με τις λεπτομεριες που εχει,ποσο πιστευεται οτι αξιζει να δωσει κανεις για αυτο??
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
lefmaggos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3267

εισαι στο μυαλο,κατι μαγικο.........


Προφίλ WWW
« Απάντηση #24 στις: Φεβρουάριος 06, 2014, 12:56:54 πμ »

ωραια,και για να μαθαινουμε και να κανουμε ΣΥΖΗΤΗΣΗ...
αν υποθεσουμε οτι το ταλληρο αυτο,αν επαιρνε βαθμο θα εγραφε μς-61 και κοστιζει 500 ευρω πχ,
απο την στιγμη που προφανως δεν παιρνει βαθμο λογω χτυπηματος αλλα και πιθανου καθαρισματος,αλλα με τις λεπτομεριες που εχει,ποσο πιστευεται οτι αξιζει να δωσει κανεις για αυτο??

εξαρταται την καψουρα και κατα ποσο σε ενδιαφερουν οι βαθμοι!!!
με λιγα λογια εγω θα εδινα πολλα περισοτερα απο την αντικειμενικη αξια του!!
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Φεβρουάριος 06, 2014, 01:01:36 πμ »

εχω αγορασει απο δημοπρασια της πνε με 65 ευρω σε φοβερη κατασταση(πρωτο κτυπημα!) και το εδωσα σε φιλο της ιστοσελιδας μας,στην τιμη που το αγορασα φυσικα!αν πας σε μαγαζι ξερεις ποσο στοιχιζει!μην βιαζεσται!εκτος και αν λεπτα υπαρχουν!!!!οποτε παω πασο!χαιρετω,γιαννης.
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Φεβρουάριος 06, 2014, 01:04:36 πμ »

λευτερη,σιγουρα η καψουρα καιει πολλους και παιζει σημαντικο ρολο στην αγορα ενος νομισματος,αλλα οπως ανεφερες,η αντικειμενικη του αξια ειναι που θελω να μαθω...
οσο για τους βαθμους,σχετικο ειναι...
εγω πχ,μαζευω μονο raw,ετσι δεν με απασχολουν οι βαθμοι..αλλα αν ηθελα εναν γεωργιο με πολυ καλα χαρακτηριστικα,και μου εδιναν εναν μς-61 στα 500 και αυτο (που δεν θα επαιρνε βαθμο) ποσο θα επρεπε να μου το δωσουν?αυτο ρωταω...δεν μαζευω βαθμους,νομισματα μαζευω...αρα το οτι γραφει το υποτιθεμενο μς-61,λιγο με νοιζει,οπως και αν γραψει αυτο damaged/cleaned η οτι αλλο...

εχω αγορασει απο δημοπρασια της πνε με 65 ευρω σε φοβερη κατασταση(πρωτο κτυπημα!) και το εδωσα σε φιλο της ιστοσελιδας μας,στην τιμη που το αγορασα φυσικα!αν πας σε μαγαζι ξερεις ποσο στοιχιζει!μην βιαζεσται!εκτος και αν λεπτα υπαρχουν!!!!οποτε παω πασο!χαιρετω,γιαννης.

γιαννη συμφωνω,ευκαιριες υπαρχουν αρκει να εχεις υπομονη..αυτο που ρωταω το ρωταω για θεμα συζητησης,δεν ψαχνω αυτη την στιγμη ταλληρο,και σε καμια περιπτωση αυτου του ευρους τιμων!! Χαμόγελο Χαμόγελο
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
lefmaggos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3267

εισαι στο μυαλο,κατι μαγικο.........


Προφίλ WWW
« Απάντηση #27 στις: Φεβρουάριος 06, 2014, 01:13:33 πμ »

το καταλαβα κωστα τι εννοεις,γιαυτο σου ειπα για την καψουρα!!
αν πχ αυτο μου το εδιναν 200 ευρω θα χοροπηδουσα!!καποιοι μπορει να πουν μα τι κανει ο βλακας!!!
καποιοι μπορει να πουν τζαμπα το πηρε!!
αντε να βγαλεις ακρη!!για μενα δεν υπαρχει αντικειμενικη αξια στο συγκεκριμενο!!
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Φεβρουάριος 06, 2014, 01:13:53 πμ »

παιδια δεν ειμαι υπερ των υψηλων καταστασεων που λεμε!αλλα οταν αγοραζω κατι θελω να ειναι ομορφο!και ας κανει 5 ευρω!το να το αγορασω προβληματικο(λιωμα,τρυπιο,κλπ) κατοσταρικα!καλυτερα να μην το παρω ποτε!!!δεν κλεινω τρυπες?συλλεγω νομισματα σε ομορφη κατασταση!(vf και πανω)αναλογως σπανιοτητας.οπως πιστευω οτι ειναι το πιο λογικο.βεβαια ο συλλεκτισμος εχει διαφορες επιλογες!οποτε?χαιρετω,γιαννης.
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Φεβρουάριος 06, 2014, 01:18:23 πμ »

το καταλαβα κωστα τι εννοεις,γιαυτο σου ειπα για την καψουρα!!
αν πχ αυτο μου το εδιναν 200 ευρω θα χοροπηδουσα!!καποιοι μπορει να πουν μα τι κανει ο βλακας!!!
καποιοι μπορει να πουν τζαμπα το πηρε!!
αντε να βγαλεις ακρη!!για μενα δεν υπαρχει αντικειμενικη αξια στο συγκεκριμενο!!


νταξει,εσυ εισαι και ταλληρακιας,το καταλαβαινω,αλλα για τους αλλους,φτωχους πλην τιμιους συλλεκτες που δεν κοβουμε φλεβα για τα ταλληρα,(αν και του γεωργιου ειναι απο τα αγαπημενα μου),ποσο κοστολογειται?και γιατι δηλαδη ενα μς-61 μπορει να εχει τιμη και ενα raw οχι??το λιγο πανω η λιγο κατω,οι ευκαιριες και οι αγορες της στιγμης δεν λαμβανονται υποψιν...απλα,οπως λεμε για ενα μς-61 εχει 500+/- για αυτο εχει ....+/-
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences