Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 27, 2024, 09:20:21 μμ
Σελίδες: 1 [2] 3 4 ... 7
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Ασημενια κινεζικα νομισματα-κινεζικα panda 1 ουγγιας  (Αναγνώστηκε 49262 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Ιούλιος 05, 2011, 03:38:43 μμ »

οταν παμε σε ακρως συλλεκτικα νομισματα ξεφευγουμε απο το μεταλλο και δεν το υπολογιζουμε καν.Ειναι φανερο οτι το παντα αυτο που δεν εχει ουτε μια ουγγια ασημι δεν εχει καμμια συναρτηση η τιμη με το μεταλλο.
Η Κινα ειναι μια ανερχομενη δυναμη με εκατονταδες χιλιαδες αν οχι εκατομμυρια δυνητικους συλλεκτες/επενδυτες που εχουν το χρημα και ειναι διψασμενοι για αντικειμενα μεγαλης αξιας ωστε να επενδυσουν τα χρηματα τους.
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Ιούλιος 05, 2011, 03:38:50 μμ »

Η Αγγλια ειναι μια παρακμασμενη δυναμη που εχει υπερπληθωρα προσφορας νομισματων απο σπασμενες συλλογες κληρονομων.Το αν η αγορα θα μπορεσει να απορροφησει την προσφορα θα το δειξει το μελλον.Στις ανερχομενες χωρες υπαρχει ομως το χρημα και οχι  τα νομισματα.Οποτε τα ελαχιστα διαθεσιμα εκτοξευονται.Το ιδιο συμβαινει εδω και τεσσερα πεντε χρονια με τα ρωσικα αυτοκρατορικα νομισματα.Γι αυτο και οι μεγαλοι οικοι (κουνκερ κτλ) ανοιξαν μαγαζια στην Μοσχα και εχουν ξεχωριστες μερες δημοπρασιων για ρωσικα νομισματα.
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Ιούλιος 05, 2011, 03:41:20 μμ »

Το συμπερασμα που εξαγω εγω και ειναι βεβαια ευκολως εννοουμενο ειναι οτι η σχεση τιμης νομισματων με την οικονομια μια χωρας ειναι συγκοινωνουντα δοχεια.
Γι αυτο υπαρχει και καμψη στο ελληνικο νομισμα ακομα και οταν μιλαμε για ακυκλοφορητα και high end κομματια.
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Ιούλιος 06, 2011, 03:30:51 μμ »

 το ασημενιο παντα με το μωρο παντα ηταν το πρωτο που τυπωθηκε σε αργυρο καθαροτητας 999 και χρησιμοποιηθηκαν δίσκοι βαρους μιας ουγγιάς.Το τιραζ ηταν 250.000 .
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Ιούλιος 06, 2011, 03:31:40 μμ »

o ναος της ευτυχιας στην πισω οψη
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Ιούλιος 13, 2011, 10:28:20 μμ »

Tα κινεζικά νομίσματα ειναι απο τα περισσότερο πλαστογραφημενα στην νομισματικη για ευνοητους λογους.Οι κινεζοι απο παλια ειχαν μια παραδοση στην πλαστογραφια οπως αλλωστε και οι αρχαιοι ημων προγονοι.Απο αυτο δεν θα μπορουσαν να ξεφυγουν βεβαια και τα panda ενα απο τα ομορφοτερα κερματα στην συγχρονη νομισματική.Προ ημερων λοιπον ελαβα και εγω ενα ομορφο παντα κοπης 2010 στην γνησια καψουλα και διπλοσφραγισμενο-(double sealed) θα εχετε ακουσει εσεις. Οπως ακριβως τα συσκευαζει δηλαδη και ο κρατικος φορεας εκδοσης τους στην Λαικη Δημοκρατια της Κινας. 
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Ιούλιος 13, 2011, 10:39:16 μμ »

Οι περισσοτεροι βεβαια τα αφηνουν στην γνησια καψουλα τους και διπλοσφραγισμενα και δεν τα πειραζουν αφου σε περιπτωση μεταπωλησης αυτα αποκομιζουν υψηλοτερες τιμες.Εγω ομως φυσει καχυποπτος προχωρησα φυσικα στο ανοιγμα της συσκευασιας.Σ αυτο συνηγορησε και η χαμηλη τιμη του προιοντος κοντα στην τιμη μεταλλου δηλαδη.Αυτα για οσους σαν και μενα δελεαζονται με τις χαμηλες τιμες.
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Ιούλιος 13, 2011, 10:49:44 μμ »

Μολις βεβαια επιασα στα χερια μου το νομισμα καταλαβα αμεσως περι τινος προκειται.Γι αυτο σα παραθετω και φωτο απο την συγκριση με το δικο μου γνησιο.Τα παντα εινα νομισματα καλοφτιαγμενα και τελεια απ ολες τις αποψεις.Δεν δικαιολογουνται ουτε γρεζια στην περιμετρο ουτε αλλα ελαττωματα. Eπισης νομισμα μιας ουγγιας και ασημενιο δεν δικαιολογεί τέτοιο παχος.


Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Ιούλιος 13, 2011, 10:53:21 μμ »

μετα παρατηρησα και αλλες λεπτομέρειες που δεν κολλούσαν.Το νομισμα ειχε καποιες μικροδιαφορες με το γνησιο.Μαντεψτε λοιπον ποιο ειναι το γνησιο και πιο το πλαστο και ποιες οι διαφορες.


Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Ιούλιος 14, 2011, 07:04:25 πμ »

κατα την δικη μου γνωμη,αν και δεν ειμαι ειδημων στα κινεζικα proof panda,το δεξιο κομματι μου φαινεται πιο αρτιο τεχνικα,οπως τα αυτια του παντα,η ημερομηνια που εναι πιο κενταρισμενη κλπ.το αλλο ειναι σιγουρα πιο καλοεκτυπωμενο,αλλα η γενικη εικονα του,δεν μου αρεσει,σιγουρα η γνωμη μου δεν ειναι ειδικου,μια δυο φορες εχω δει,απο κοντα ,τετοια νομισματα,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
diaylosark
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 795



Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Ιούλιος 14, 2011, 12:45:46 μμ »

Aναργυρε ειμαι ασχετος σε σχεση με τα Παντα ,αλλα προσφατα παρατηρησα σε ελληνικο γνωστο σαιτ διαφημιση με 24-25 ευρω και γραφωμενο ισχυρισμο του πωλητη οτι τα Παντα ειναι σκαλισμενα στο χερι και διαφερουν το ενα με το αλλο και η τιμη εξαρταται απο το χερι του κατασκευαστη,πολυ δουλεμα δεν πεφτει; στα ισια ; τι κανει  γυναικα πωλητης για να βγαλει το ψωμι της,το δε περιεργο ειναι οτι διαπιστωσα οτι μολις διαβασαν καποιοι οτι εχει silver  1 οζ και την περιεργη αναφορα βαρους 40 γραμμαριων εσπευσαν να αγορασουν,τι αλλο θα διαβασουμε ;
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Ιούλιος 14, 2011, 05:45:01 μμ »

μηπως εννοουσε,καθαρο ασημι μιας ουγγιας?δεν εξηγηται αλλιως?γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Ιούλιος 14, 2011, 08:48:11 μμ »

κατα την δικη μου γνωμη,αν και δεν ειμαι ειδημων στα κινεζικα proof panda,το δεξιο κομματι μου φαινεται πιο αρτιο τεχνικα,οπως τα αυτια του παντα,η ημερομηνια που εναι πιο κενταρισμενη κλπ.το αλλο ειναι σιγουρα πιο καλοεκτυπωμενο,αλλα η γενικη εικονα του,δεν μου αρεσει,σιγουρα η γνωμη μου δεν ειναι ειδικου,μια δυο φορες εχω δει,απο κοντα ,τετοια νομισματα,γιαννηςτ.
Kυριε Γιαννη εισαι μεγαλος γατος και εχει ματι αετου.Σε αμερικανικο φορουμ που ποσταρω μου ειπανε οτι ειναι γνησιο το αριστερο.Στην πραγματικοτητα ειναι το πλαστο.Αν και ειναι καλοχτυπημενο με ικανοποιητικο contrast mat proof-proof ωστοσο  δεν φτανει την τεχνικη αρτιοτητα του δεξια.Στα τελειωματα, στην περιμετρο(edge) πασχει.
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Ιούλιος 14, 2011, 08:50:33 μμ »

TΤα γνησια στο reverse εχουν τρεις μεγαλες διαφορες
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Ιούλιος 14, 2011, 09:28:07 μμ »

δεν διεκδικω δαφνες,μονο η καλη παρατηρηση,σε κανει να αποκτησεις,οποια εμπειρια.επισης και η ημερομηνια,που στο δεξι ειναι κεντραρισμενη,η περιμετο του αριστερου εχει καποια προβληματακια,κλπ.παντως και τα δυο,εκ πρωτης οψεως ,απεχουν σε αρτιοτητα μακρα των δικων μας σφραγιδων-νομισματων.σιγουρα το εθνοσημο ειναι εθνικο συμβολο,αλλα να καλυπτει ενα τοσο μεγαλο μερος ενος ακριβου,αναμνηστικου νομισματος.ισως οι αρχαιοι προγονοι μας,που τοσο ευκολα τους επικαλουμασθε,δεν μας διδαξαν τιποτα.εκτος ωρισμενων εξαιρεσεων,απο τα θαυματα!!! εως τις μερες μας,δειγματα μικρογλυπτικης,χαιρετω,σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2] 3 4 ... 7
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences