Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 29, 2024, 02:47:50 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Συμβουλές για αρχάριο στο θέμα του χρυσού..  (Αναγνώστηκε 8734 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Nikolaos
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1



Προφίλ
« στις: Ιούνιος 26, 2011, 11:51:02 πμ »

Καλημέρα σε όλους σας και καλώς σας βρήκα στο φόρουμ...
Είμαι 21 χρονών και από παλιά είχα αδυναμία στο χρυσό...
Σκέφτηκα λοιπόν να αποταμιεύσω χρήματα και σιγά σιγά να τα μετατρέπω σε χρυσό... Είτε αυτός είναι λίρα είτε είναι νόμισμα... Οδηγός για αυτή μου την απόφαση στάθηκε το παρακάτω λινκ με τις τιμές χρυσού της Εθνικής Τράπεζας: http://www.bankofgreece.gr/Pages/el/Markets/LIRA/default.aspx

Θα θελα να με συμβουλέψετε όσοι γνωρίζετε αλλά και να με ενημερώσετε σχετικά με το τί θα άξιζε να αγοράσω πως που και από που... Δέχομαι και pm :p..

Υπάρχει η δυνατότητα μόλις μαζέψω κάποιες λίρες ή νομίσματα να τα ρευστοποιήσω και να τα μετατρέψω σε ράβδο στην Τράπεζα Πειραιώς;;

Αυτά τα ολίγα και πάλι καλώς σας βρήκα Χαμόγελο
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 26, 2011, 07:24:56 μμ »

το να κανεις λιρες ή αλλα χρυσα νομισματα ραβδους δεν ειναι σωστο.Αυτο γιατι μετατρεπεις κατι που ειναι αποδεδειγμενο η περιεκτικοτητα σε καρατια σε μια ραβδο που ειναι πολυ αμφιβολη η περιεκτικοτητα.
Επειτα περισσοτερο ρευστοποιησιμο απο την χρυση λιρα δεν υπαρχει.Ποιος θα αγορασει μια ραβδο εκτος απο εναν ασχολουμενο με τον χρυσο που εχει τα καταλληλα εργαλεια για να δει περιεκτικοτητα;
Καταγράφηκε
luders1
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 22



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 29, 2011, 07:51:48 πμ »

Καλιμερα σε ολους και ειναι και το πρωτο μυνημα

πριν απο χρονια οταν ειχα ρωτησει καποιον που εκανε αυτη την δουλεια απο το 1950
με καθοδηγησε να αγοραζω μονο λιρες αγγλιας.
τουλαχιστον για ελλαδα ειναι αναγνωρισιμες και ευκολο ρευστο
οι πλακες ειναι ομορφες αλλα δυσκολες..

Αν υποθεσουμε οτι σημερα το χρυσο εχει 34-35 ευρο το γραμαριο
ο εμπορος πρεπει να το παρει τουλαχιστον μεχρι 31,5-32 (24Κ)
μονο και μονο που θα αλαξει τα λεφτα του για 30.000 ευρω
οποτε χανεις αρκετα ενω με μια λιρα αναλογικα ειναι λιγοτερα

δυστυχως ενω μου αρεσουν τα KRUGs  / AGEs alla  δεν θα παρω λογο του παραπανω λογου...
 
Καταγράφηκε

The New Drachma is GOLD
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 29, 2011, 01:23:23 μμ »

φιλε, μαλλον δεν καταλαβες,καλο ειναι το κερδος σιγουρα,αλλα εδω εχουμε το ψωνιο,να πεταμε λεφτα,και χρονο,για το χομπυ μας,δεν δουλευουμε.δεν ξερω αν καταλαβες,αλλα δεν χρειαζεται παντα στην ζωη μας,να κινουμαστε, μονο για το κερδος.λιγο η ευρυμαθεια,λιγο η περιπετεια,το ταξιδι που λεμε.το να αγοραζεις μονο λιρες,για το κερδος,δεν ειναι το ζητουμενο ενος συλλεκτη,σε χαιρετω,γιαννηςτ.υγ.στεκι συλλεκτων.
Καταγράφηκε
Μαντούση Κυρι
Επισκέπτης
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 29, 2011, 01:57:41 μμ »

Καλησπερα και απο εμενα. Συμφωνω και εγω στις λιρες, εχουν το μεγαλυτερο κερδος και την λιγοτερη "ζημια". Σημερα, ειδικα σημερα πρεπει να προσεχουμε και το 1 eurocent. Πρεπει να συνδυαζουμε το χομπυ με το συμφερον. Αλλωστε, ποιος δεν θελει το καλο της τσεπης του;
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 29, 2011, 03:47:28 μμ »

Γιαννη στο θεμα του χρυσου νομισματος το 95% τουλαχιστον αγοραζει επενδυτικα!! ( Και καλα κανουν ασφαλεια ζητανε οι Ανθρωποι)
Ενα 5% (ελπιζω) να αγοραζει κατι συλλεκτικα!!
Πες σε ολους αυτους εδω μεσα να δωσουν 1000 ευρω για μια λιρα του 1817 να δω ποσοι ειναι προθυμοι να τα δωσουν!! ΚΑΝΕΙΣ !!
Αμα ομως πεσει χαζιρικη στα χερια τους ολοι θα γινουν <συλλεκτες> και θα την δουν <συλλεκτικα> και θα ζηταν την μανα και τον πατερα!!
Αυτο προσωπικα δεν μου αρεσε ποτε και ουτε θα μου αρεσει!! Γιαυτο ειχα μαλωσει και με οσους ενεχυροδανιστες με πλησιασαν κατα καιρους να μου πουλησουν!!
Χρυσο αγορασες?? Χρυσο πουλα μου!!
Ασε μην το ψαχνεις αυτο το θεμα με τα χρυσα νομισματα, εγω οταν μιλουσα αλλου καποτε ακουγα τα χιλια μυρια (φραγκοφονιας - τοκογλυφος - πινω το αιμα των ανθρωπων - εκμεταλευομουν την αναγκη τους) κτλ κτλ !!
Τα χρονια περασαν και οι περισσοτεροι απο αυτους τους δηθεν <συλλεκτες> εκεινης της εποχης σημερα πουλανε χρυσα νομισματα για να κονομησουν !!
Εγω τον χρυσο τον αγαπαω και παντοτε τον τιμουσα!!Αυτοι τοτε τον εβριζαν και ελεγαν <μονο τα συλλεκτικα νομισματα αξιζουν , η χρυση λιρα δεν ειναι νομισμα , δεν εχει αξια πανω της κτλ κτλ>>
Εγω οτι ειχα τοτε εγω ακομη και αρκετα παραπανω , και συνεχιζω να μαζευω για το χομπυ μου οχι μονο χρυσα αλλα και χαλκινα !!
Ολα αυτα τα <εμποροσυλλεκτακια> (τα λεω αυτα διοτι μας διαβαζουν καθημερινα) ολα αυτα τα εμποροσυλλεκτακια λοιπον σημερα στην κυριολεξια πινουν το αιμα των ανθρωπων που ζοριζωντε αγοραζωντας τα χρυσα σε τιμες ξεφτιλα και μετα προσπαθουν να πιασουν την υπερτατη τιμη για να βγαλουν μεροκαματο!!
Οι φελοι παντα επιπλεουν αλλα εχουν διαφορετικο χρωμα και τους ξεχωριζουμε Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 29, 2011, 05:03:49 μμ »

ξερεις γιατι γιωργο μου νευριαζω,γιατι ολοι λενε για καποδιστριες,οθωνες,σπανιοτητες,συλλεκτισμο αλλα στο τελος,μενουν μονο τα λογια.δεν απαξιωνω το χρημα, και εχω κερδισει αρκετα,αλλα αυτο το ψυχρο κομματι μεταλλο, μου κανει και ενα κλικ που λεμε.θυμασαι που εγραφα οταν αποκτουσα εν σπανιο,του 68 διφραγκο,ανεστραμενη αγκυρα,τα χρυσα του γεωργιου,τα ταλληρα του οθωνα εξαιρετικα,μονολεπτακλπ,σαν παιδακι που του κανουν δωρο ενα καινουργιο παχνιδι,ξυπναγα 3 το πρωι να το θαυμασω,να το δω με την λουπα στο χαρτονακι,η στα παλια τα χαρτινα αν θυμασαι?οταν το νοιωσουν μερικοι,δεν ειναι ματαιοδοξια,ειναι αγαπη,για την ιστορια που κρυβει, τα χερια που το ειχαν πιασει,πριν απο μενα, σε αλλες εποχες,που δεν ηταν ολα πλαστικα.οπως ο καποδιστριας με την παλαικη κοπη του,για μενα ειναι κομματι απο την ιστορια μας,κλπ δεν βαριεσαι,εγω,δεν ενοχλω,και ας γινομαι γραφικος.ο καθε ανθρωπος βαζει σκοπους,αλλος να γινει συλλεκτης(και εγω εχω πουλησει,σε εποχες δυσκολες,οτα ημουν νιοπαντρος),και αλλοι μεσω του συλλεκτισμου,να κονομανε,και να τα αρπαζουν απο τους νεους, με ιστοριες για δρακους.ολα γινονται αν αυτο που κανεις το αγαπας,αρκει να ξερεις να αγαπας.σιγουρα το νομισμα δεν ειναι τροπος ζωης,αλλα ολα με μετρο,οπως η γυναικα σου,οι φιλοι σου,το βασικωτερο!! τα παιδια σου κλπ.παν,μετρον αριστον,λεγαν οι παλιοι κατι ηξεραν,δεν ελεγαν, ολα ειναι φραγκα,ουτε επιδειξη,σε κουρασα,σε χαιρετω,οπως,και ολα τα παιδια, που εκτος απο το οικονομικο, αγαπουν αυτο που λεμε συλλογη,οτι και αν ειναι αυτο,γιατι μας βαζει στο τριπ να βλεπουμε πιο ξεκαθαρα τα πραγματα, και οχι, οπως μας την εμαθαν να την βλεπουμε ,υπαρχει και μια λεξη φιλοτεχνος,με καθε ερμηνεια,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 29, 2011, 05:19:42 μμ »

σιγουρα,μου θυμισες του εμπορους,φιλε μου ολες οι λιρες εχουν ιδια τιμη,κοιτα τι γραφει η εφημεριδα.αν εχουν να πουλησουν,καμμια λιγο σπανια,κατεβαζουν βιβλια,αποτελεσματα δημοπρασιων,φιλε!!!! αυτην δεν την ξαναβρισκεις ουτε με τα διπλα απο οσο στην δινω,μπαινω μεσα στην ουσια,αλλα σε γουσταρω,γιατι εισαι καλο παιδι (η μ...ς), και αλλα χαζα.αλλα μερικους τους καταλαβαινω εχουν εξοδα,μαγαζιακλπ.αλλα να βαλω 10 κομματια,στο ιντερνετ, και να ζητω την μανα μου, και τον πατερα μου,και χωρις γνωσεις το κυριωτερο,μονο επειδη το ειπε ο ταδε,ειναι λιγο φτωχο.. που λεμε.δεν βαριεσαι?το μυαλο μπαινει στην αρχη,μετα δεν γινεται τιποτα,οτι πηραμε,πηραμε,αλλα λιγο μπεσα που λεμε,καλο βραδυ σε ολην την παρεα,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
luders1
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 22



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 29, 2011, 10:55:24 μμ »

καλισπερα δεν ξερω δεν καταλαβα σε ποιον απευθυνεσαι αλλα απανταω συμφωνοντας
σαν συλεκτης σε ενα αλλο ειδος(Πομποδεκτεσ βραχεων κυματων) και εγω παρολο που δεν μπορω
να αγοραζω 2 το χρονο οπωσ παλια λογω χρηματων
καταλαβαινω οσους το κανουν για βιοποριστικους λογους...
Τελευταια εχω αγορασει μερικες λιρες αγγλιας για ασφαλεια...
μεσα απο αυτην την διαδικασια των αγορων αναγκαστηνα να μελετησω λιγο για να μην την παθω...μεσα
απο την μελετη ανακαλυψα οτι μου αρεσει να ξερω τι παιρνω και διασκεδαζω τις διαφορες τους,  χωρις να εχω
θεωρησει τον ευατον μου συλλεκτη νομισματων βλεπω οτι εχει ενδιαφερον...
αυτα που ειπες οτι ποσα χερια τα εχουν πιασει τα τελευταια 100 χρονια τι ελπιδες στηριχτηκαν πανω τους και
κατω απο ποιες συνθηκες αλαξαν χερια ειναι συναρπαστικο μονο να το σκεφτεις...
δυστυχως στην ελλαδα ο πλυθυσμος ειναι μικρος και με δυσκολια βρισκεις αλλους να μοιραστεις το παθος σου

παλι καλα που υπαρχει και αυτο το φορουμ εδω...
luders1
Καταγράφηκε

The New Drachma is GOLD
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 29, 2011, 11:10:26 μμ »

οχι φιλε μου,εσυ εισαι καινουργιος στην ιστοσελιδα,και αν ειπες κατι, το δηλωσες,για την προτιμηση σου σαν επενδυση στον χρυσο,αλλο που τονιζεις οτι σου αρεσουν τα νομισματα,σαν συλλεκτικο ειδος,και μπορει να γινοσουν,η να γινεις συλλεκτης,αν ειχες προσφορο εδαφος που λεμε,αλλα εχεις δικιο.μιλαω για ατομα που αναλυουν,ολοκληρα αρθρα,για νομισματα συλλεκτικα,αλλα οταν μπουν οι λιρες, η ο χρυσος(δεν λεω οτι και μενα δεν μου αρεσει η χρυσομανια-κερδος)τα ξεχνουν ολα,και μιλουν για κομματια,τιμες,κλπ.δηλαδη,μεγαλες κουβεντες του αερα,σε χαιρετω,καλο βραδυ,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
luders1
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 22



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Ιούνιος 29, 2011, 11:34:42 μμ »

Καλα οταν προκειτε ο αλλος να πουλησει μπορει να πει οτιδιποτε φουμαρα...
εγω προτιμω τα λιγα απο τον πωλητη το πιο τιμιο ειναι να σου πει το πουλαω τοσο
γιατι τοσο θελω και ξερω οτι μπορω να το πουλησω αλλου
luders1
Καταγράφηκε

The New Drachma is GOLD
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences