Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 12:50:08 πμ
Σελίδες: [1] 2 3 ... 5
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: USA STAMPS-classic to modern  (Αναγνώστηκε 97882 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
yiannis8494
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 72



Προφίλ
« στις: Ιανουάριος 28, 2014, 10:55:49 μμ »

Καλησπέρα σας
Μπορεί κάποιος φίλος να μου εξηγήσει πως μπορώ να ξεχωρίσω το χαρτί blue paper σε Αμερικάνικα γραμματόσημα?
Και ποιο συγκεκριμένα αν αυτό το γραμματόσημο είναι blue paper  Άνεση

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Γιάννης



Καταγράφηκε

Το αιωνιο μυστηριο του κοσμου ειναι η κατανοηση του......
DleogR
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 213


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 28, 2014, 11:34:27 μμ »

Γραμματόσημο του 1909 των Η.Π.Α.
Φτηνό σφραγισμένο $2 κατάλογο
Υπάρχουν επίσης 2 ποικιλίες του γραμματοσήμου. Χωρίς οδόντωση και σε μπλεδίζων χαρτί.
Καταγράφηκε
yiannis8494
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 72



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 28, 2014, 11:40:01 μμ »

Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση DleogR
Την ποικιλία όμως με το μπλεδίζων χαρτί πως ακριβός μπορείς να την ξεχωρίσεις? Το συγκεκριμένο να υποθέσω ότι δεν ανήκει στην συγκεκριμένη ποικιλία σωστά?
Καταγράφηκε

Το αιωνιο μυστηριο του κοσμου ειναι η κατανοηση του......
DleogR
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 213


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 29, 2014, 01:48:01 πμ »

Το χαρτί το βλέπεις αν είναι μπλε η όχι.... αυτό δεν είναι σωστά υποθέτεις.
Καταγράφηκε
ouzaki
Επισκέπτης
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 29, 2014, 11:33:41 πμ »

Την ποικιλία όμως με το μπλεδίζων χαρτί πως ακριβός μπορείς να την ξεχωρίσεις? Το συγκεκριμένο να υποθέσω ότι δεν ανήκει στην συγκεκριμένη ποικιλία σωστά?
καλημέρα,
δεν είναι εύκολο φίλε μου .
απαραίτητη είναι η πείρα και η σύγκριση με άλλο όμοιο .
πολλές φορές το χρώμα σε ένα γραμματόσημο  μετατρέπεται/αλλοιώνεται
από πολλούς παράγοντες όπως είναι πχ στο υγρό που μπήκε
για να ξεκολλησει από τον φάκελο ,to φως ,h υγρασία etc.
γενικά τα αμερικανικά γραμματόσημα ανήκουν στην κατηγορία
"πονάει κεφάλι" .
όταν κάποιος καταφέρει να λύσει το πρόβλημα με το χρώμα
και το είδος χαρτιού .θα πρέπει να γνωρίζει την μέθοδο τύπωσης .
και βέβαια να είναι σε θέση να γνωρίζει και να εντοπίζει τa υδατόσημa .
το λεγόμενο "single line watermark" είναι ένα από τα πιο δύσκολα.
το γραμματόσημο σου στον Scott είναι to #367.
έχει και #368 imperforate , #368V (Coil Vertical) & #368H (Coil Horizontal)

χαιρετίσματα



Καταγράφηκε
yiannis8494
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 72



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 29, 2014, 12:01:33 μμ »

Την ποικιλία όμως με το μπλεδίζων χαρτί πως ακριβός μπορείς να την ξεχωρίσεις? Το συγκεκριμένο να υποθέσω ότι δεν ανήκει στην συγκεκριμένη ποικιλία σωστά?
καλημέρα,
δεν είναι εύκολο φίλε μου .
απαραίτητη είναι η πείρα και η σύγκριση με άλλο όμοιο .
πολλές φορές το χρώμα σε ένα γραμματόσημο  μετατρέπεται/αλλοιώνεται
από πολλούς παράγοντες όπως είναι πχ στο υγρό που μπήκε
για να ξεκολλησει από τον φάκελο ,to φως ,h υγρασία etc.
γενικά τα αμερικανικά γραμματόσημα ανήκουν στην κατηγορία
"πονάει κεφάλι" .
όταν κάποιος καταφέρει να λύσει το πρόβλημα με το χρώμα
και το είδος χαρτιού .θα πρέπει να γνωρίζει την μέθοδο τύπωσης .
και βέβαια να είναι σε θέση να γνωρίζει και να εντοπίζει τa υδατόσημa .
το λεγόμενο "single line watermark" είναι ένα από τα πιο δύσκολα.
το γραμματόσημο σου στον Scott είναι to #367.
έχει και #368 imperforate , #368V (Coil Vertical) & #368H (Coil Horizontal)

χαιρετίσματα





Σε ευχαριστώ πολύ για την ανάλυσή σου! Σίγουρα είναι "πονάει κεφάλι"  Μεγάλο χαμόγελο στα Αμερικάνικα και το διαπίστωσα τώρα που έπεσε στα χέρια μου μια πολύ μεγάλη συλλογή γραμματοσήμων διαφόρων χωρών αλλά φυσικά και δεν μπορώ να βγάλω άκρη  Μεγάλο χαμόγελο. Βέβαια είναι μια καλή ευκαιρία να μάθω ορισμένα πράγματα έστω τα βασικά, αλλά από ότι διαπίστωσα αν θέλεις να πουλήσεις μεμονωμένα τα γραμματόσημα θα χρειαστείς άπυρες ώρες διαβάσματος...

Σας ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες
Φιλικά Γιάννης     
Καταγράφηκε

Το αιωνιο μυστηριο του κοσμου ειναι η κατανοηση του......
Mad Collector
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 385


UpTheIrons!


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 24, 2015, 06:01:42 μμ »

Σκαλίζοντας γραμματόσημα (θα ανεβάσω προσεχώς γαργαλιστική συλλoγή) βρήκα αυτό το αμερικάνικο των 8 cents (φωτό μπρος-πίσω),1909,  olive green! Εχει μια κάπως γκριζωπή χροια στο χαρτί, μου έκανε εντύπωση, το έψαξα και ίσως (ΑΜΥΔΡΟΤΑΤΗ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ προφανώς, αλλα να παρει...πρέπει να ρωτήσω) να είναι το US Scott # 363 -8 cents 1909 σε ανεπαίσθητα γκρι-μπλε χαρτί.

Το αναφέρουν ως Olive Green σε "Bluish" Paper. Στην πραγματικότητα περισσότερο ελφρότατα γκρι είναι παρά "μπλέ", και οφείλεται σε πειραματισμούς που έκανε η αμερικανική κυβέρνηση με τον πολτο του χαρτιού, προσθέτωντας ινες κουρελιών κλπ που γκριζάρισε τον κατά τα λοιπα λευκό χαρτοπολτό, κινηση που δεν υιοθετήθηκε τελικώς και παρέμεινε ως regular issue ο 100% λευκός χαρτοπολτος, καθιστώντας την σειρά του 1909 (και ιδίως τα οχτάρια cents) σπανια, καθως λιγότερα από 90 κόπιες υπάρχουν, και τρία βρέθηκαν mint non hinged.

Είναι? Και εάν ναι (ΛΕΜΕ ΤΩΡΑ....), τι τιμή έχει used? Mint unhinged έχει πιάσει αστρονομικές τιμές σε πωλήσεις κατα καιρούς, λχ. 30.000 και άνω! Λόγω του χαρτιού αυτό. Αν είναι δυνατόν, με τι αποκτά ένα γραμματόσημο αξία....

Ανέβασα για σύγκριση και φωτό μπρος-πισω από 1 cent σε κανονικό χαρτί (ΔΕΝ είναι έκδοση 1909 το 1 cent, απλώς σαν δείγμα regular χαρτιού, δεν είχα 8 cents σε κανονικό χαρτί 1909, αλλά κάπου έχω άλλα denominations του 1909, θα τα ανεβάσω...). Δεν 'έχω ελπίδες στα καλά του καθουμένου να βρήκα κατι ενδιαφέρον, αλλα επειδή καμμιά φορά κανείς δεν ξέρει, και αυτά δεν είναι από Μοναστηράκι, αλλα φερμένα από εξωτερικό, από το '60, γιαυτό λεω...ΜΠΑΣ ΚΑΙ ρε παιδακι μου....

Καμμία γνώμη?
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 24, 2015, 07:05:44 μμ από Mad Collector » Καταγράφηκε

Better tennis in poster than penis in toaster!
salonico
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 686


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 24, 2015, 07:16:11 μμ »

Εμένα και τα 2 άσπρα μου φαίνονται, αλλά δεν το ξέρω το θέμα.

Σε αυτό το φόρουμ ένας λέει ότι το πορτοκαλί φόντο αναδεικνύει τη διαφορά των χαρτιών. Σε κάθε περίπτωση βάλε τα δίπλα δίπλα. Από ξεχωριστές φωτογραφίες δε νομίζω να σε βοηθήσει κάποιος (αν βρεθεί να γνωρίζει).
http://stamporama.com/discboard/disc_main.php?action=20&id=7821

Αυτός εδώ λέει ότι όσα κυκλοφόρησαν, σφραγίστηκαν στην Washington DC, ίσως αυτό σε βοηθήσει.
http://www.jamesdire.net/W-F.html
Καταγράφηκε
Mad Collector
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 385


UpTheIrons!


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 24, 2015, 07:28:10 μμ »

Thanx, και για συμβουλή να τα βάλω διπλα δίπλα και για τα site. Δεν ξέρω τι είναι αυτή η σφραγίδα, αυτό είναι το κακό, δεν διακρίνεται.

 Το οχτάρι το έβγαλα από την προχειρη θηκούλα του, και θα το βάλω δίπλα-δίπλα με άλλα 3 γραμμ/σημα της ίδιας χρονολογίας-σειράς, 2 σκαναρίσματα (μπρος-πισω), προς σύγκριση των χαρτιών. Θα ανεβάσω σε λίγο σχετικα σκαναρισματα.
Καταγράφηκε

Better tennis in poster than penis in toaster!
Mad Collector
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 385


UpTheIrons!


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 24, 2015, 07:56:36 μμ »

Το επίμαχο οχτάρι είναι το γραμμ/σημο πανω αριστερά. Μπερδευει το σκανερ, στο ματι η διαφορα ειναι πιο έντονη από οτι στο σκανερ. Θα δούμε, θα το ψάξω και με πορτοκαλί φόντο. Πάντως το "ΟΝ" που φαίνεται στο οχτάρι, θα μπορούσε να είναι  το τελείωμα της σφραγίδας "WASHINGTON".  Αν έχει κανείς συναντήσει ποτέ του από κοντά τέτοιο γραμμ/σημο, κριτική/γνώμη λίαν ευπροσδεκτη!
Καταγράφηκε

Better tennis in poster than penis in toaster!
Mad Collector
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 385


UpTheIrons!


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 24, 2015, 09:02:16 μμ »

Εκτός από το προηγούμενο θέμα με το πιθανόν bluish paper (σιγά μην είναι...), σκάλιζε-σκάλιζε βρήκα ένα confederate stamp (νοτίων, από τον αμερικανικό εμφύλιο), μεταξύ άλλων "αμερικανιών". Πλέον συγκεκριμένως, τo Scott #11 Confederate 1863, imperforate, χωρίς περίγραμμα.

Συγκρ. και με το http://www.theswedishtiger.com/CSA11.jpg (στο site http://www.theswedishtiger.com/csa-2.html , ρολαρετε κατω λιγο), http://www.tonycrumbley.com/stamp_11.jpg (στο site http://www.tonycrumbley.com/csaissues.html ).

Το σημαντικό είναι οτι το δικό μου δεν έχει περίγραμμα, και είναι άρα ευτελούς αξίας! ΔΙΟΤΙ ΑΝ ΕΙΧΕ ΠΕΡΙΓΡΑΜΜΑ ΘΑ ΗΤΑΝ η έκδοση #10 ΠΟΥ ΑΞΙΖΕΙ used 1.250 και mint POR (price on request=δεν υπάρχει ταβανι!!!!!!!!!!!! )

( http://www.tonycrumbley.com/csastamp.html?sa=X&ved=0CCkQ9QEwCmoVChMI0IK_3rP0xgIVC5QsCh0B5A40, http://www.tonycrumbley.com/stamp_10.jpg , http://www.theswedishtiger.com/CSA10frameLines.jpg )

Μια φωνίτσα μου φωνάζει "ΡΕ ΓΚΑΝΤΕΜΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗ............"

Πέρα από την πλάκα, εάν έχει κανείς συλλογή τέτοιων νοτίων "αμερικανιών", ας την ανεβάσει εδώ να θαυμάσουμε και μείς οι πτωχοι...


(φωτο του γκαντεμογραμματοσημου μου κατωθι...κλαψ κλαψ)
Καταγράφηκε

Better tennis in poster than penis in toaster!
salonico
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 686


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Ιούλιος 24, 2015, 09:56:04 μμ »

Στην οβάλ αυτή σφραγίδα υπάρχει μια τελεία ανάμεσα στο Ν και στο Ο. Πράγμα που απομακρύνει από το WASHINGTON. H φορά εξάλλου των γραμμάτων είναι η αντίστροφη. Θα μπορούσε να είναι π.χ. N.ORLEANS. Νέα Ορλεάνη.

Το πιο πιθανό είναι να είναι το λευκό χαρτί, ταλαιπωρημένο από τον αιώνα (σκόνες, καπνοί, υγρασίες, πολυκαιρία, βακτήρια κλπ). Το ίδιο συμβαίνει και σε παλιά γαλλικά ή γερμανικά γραμματόσημα.

Ο κατάλογος Μίχελ δε δίνει τιμή για το γραμματόσημο αυτό σφραγισμένο, τα πιο φθηνά σε κυανωπό χαρτί είναι εκείνα των 1 και 2 σεντ (τα έχει μέχρι 100 ευρώ). Είναι πολύ απίθανο να έχεις τη μεγάλη σπανιότητα. Θα μπορούσες ωστόσο να αναζητήσεις από φίλους ή να αγοράσεις άλλα 10-20 8λεπτα για να συγκρίνεις, ώστε να βεβαιωθείς. Είναι η πιο ασφαλής μέθοδος. Μόνο όταν έχεις πολλά στο χερι, τότε καταλαβαίνεις ποια απόκλιση ξεφεύγει αισθητά από το φάσμα των κοινών ποικιλιών.
Καταγράφηκε
salonico
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 686


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Ιούλιος 24, 2015, 10:04:15 μμ »

Καταρχάς πλύνε το σε χλιαρό νεράκι να φύγει η σαρνιέρα ίσως καθαρίσει και λίγο.
Αν είσαι των λεπτών χειρισμών, μπορείς να το βουτήξεις κατόπιν σε ένα κρασοπότηρο νερό με 1 καπάκι κοκα κόλας χλωρίνη για 8-10 δευτερόλεπτα. Απομακρύνει το 80% της βρωμιάς. Επειδή όμώς η χλωρίνη επιδρά γρήγορα στο χρώμα, κυρίως στο κόκκινο και στο μπλε, πρέπει να είσαι προσεκτικός και να δοκιμάσεις πρώτα με κάποιο άλλο άχρηστο γραμματόσημο για να δοκιμάσεις την ισχύ του διαλύματος. Μετά εννοείται ότι το ξεπλένεις αμέσως. Με κάθε επιφύλαξη αυτό, κάποιοι φιλοτελιστές απορρίπτουν αυτήν την πρακτική.
Καταγράφηκε
salonico
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 686


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Ιούλιος 24, 2015, 10:18:59 μμ »

Αυτό τη θέλει σίγουρα τη χλωρίνη του.
Καταγράφηκε
Mad Collector
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 385


UpTheIrons!


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Ιούλιος 24, 2015, 10:36:18 μμ »

Και γω αυτο φοβάμαι, οτι είναι απλώς ταλαιπωρημένο λογω ηλικίας...Και η σφραγίδα μάλλον για N.ORLEANS μου κανει και μενα.
Απλώς με έφαγε η περιέργεια...Τεσπα. Thanx, θα προσπαθήσω αφ' ενός να το καθαρίσω έτσι (μάλιστα κάπου το έχω ξαναδεί να το συστήνει κάποιος, ίσως πάλι εσύ, μέσα στο στεκι, παλαιότερα), και είναι λογικό καθώς κάπου είχα διαβάσει οτι η χλωρίνη αντιδρά με το χαρτί λευκαίνοντας το με μία σειρά χημικών αντιδράσεων (αρκεί οπως λες να μην το παρακάνω και εξαφανιστεί όλο το σχέδιο του γραμματόσημου, χαααχααα).

Και αφ' ετέρου, η ασφαλέστερη μεθοδος είναι οπως λες να βρω πολλά οχταρια regular issue για να συγκρίνω χαρτια. Εδω βεβαια δεν έχω κανεναν φίλο-γνωστό με γραμματόσημα, θα δούμε, αν κανένας έχει τέτοια ας συναντηθούμε να τα δούμε live...

Ακόμη και εάν ήταν bluish paper, πάλι αμφιβάλω για την αξία του, διοτι μόνο κατ' εξαίρεση ορισμένα εχουν ίδια ή και μεγαλύτερη αξία σφραγισμένα (σπάνια περίπτωση αλλά υπάρχουν), αλλά κατα κανόνα τα used (και μάλιστα ταλαιπωρημένα used) ειναι πολύ μικρής αξίας. Τεσπα, θα δούμε...Ευχαριστώ για συμβουλές...

Καταγράφηκε

Better tennis in poster than penis in toaster!
Σελίδες: [1] 2 3 ... 5
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences