Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 29, 2024, 05:57:52 πμ
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Πεντολιρο 1887.  (Αναγνώστηκε 9861 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Ιανουάριος 20, 2014, 09:46:56 μμ »

Επειδη εχω βαρεθει τις σφαλιαρες απο τα πεντολιρα του 87 που εχω φαει νομιζω εχω δικαιωμα να μιλησω!!Εχω στειλει 2 για πιστοποιηση που ημουν σιγουρος οτι ηταν γνησια και μου γυρισαν πλαστα!Επισης καμμια 20αρια που τα πηγα σε ειδικους και η αξια τους τελικα ηταν μεταλλο!! Αναποφασιστικότητα Αναποφασιστικότητα .Εχω πληρωσει τρελα διδακτρα!!

Αυθεντια στα αγγλικα νομισματα και ο κορυφαιος στην Ελλαδα κατα την γνωμη μου στις χρυσες λιρες μου εξηγησε οτι η μητρα που χτυπησε τα πλαστα πεντολιρα του 87 ηταν αριστη!!Ειχε ομως 2 ατελειες!!Πρωτον δεν μπορουσε να πετυχει το ακριβες βαρος!!Το πεντολιρο πρεπει να ειναι 39.94 ΑΚΡΙΒΩΣ!!!!!Ουτε παραπανω ουτε λιγοτερο!!Αυτο φυσικα μετριεται με ζυγαρια οχι των 20 ευρω που εχουμε οι περισσοτεροι αλλα με πανακριβες ζυγαριες χιλιαδων ευρω βαθμονομημενες και ελεγμενες!!

Δευτερον ενα σημειο πλαστοτητας ειναι η περιμετρος η οποια σε αυτο το νομισμα του Τομ ειναι καλη!!

Το τριτο και το ποιο εμφανες σημειο ειναι το πανω μερος του κεφαλιου του αλογου!!Εκει η μητρα δεν μπορεσε ποτε να χτυπησει το σημειο αυτο τελεια!!Δυστυχως το συγκεκριμενο πεντολιρο σε αυτο το σημειο εχει προβλημα οπως ακριβως το δικο μου που γυρισε απο την PCGS πλαστο!!

Κατα την γνωμη μου το νομισμα ειναι πλαστο!!!Και το λεω με το δικαιωμα που μου δινουν οι προηγουμενες αποτυχιες μου σε αυτο το νομισμα!!Οπως γραφω παραπανω εχω πληρωσει πολλα διδακτρα γιαυτο μιλαω!!

Επισης θα ηθελα να πω οτι σε αυτο το νομισμα το παιχνιδι ''βρες τις διαφορες'' δεν ισχυει κατα την γνωμη μου!!Σε τοσο μεγαλα νομισματα για τους παραχαρακτες η ακριβη χαραξη του πεδιου ηταν παιχνιδακι!! Αναποφασιστικότητα Αναποφασιστικότητα
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Ιανουάριος 20, 2014, 10:00:15 μμ »

ας μας παει και ο κυριος κουντουριδης αν θελει την αποψη του πανω σ αυτο το θεμα που εχει τοσο ενδιαφερον
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Ιανουάριος 20, 2014, 10:08:30 μμ »

Δεν ξερω ρε παιδια, εγω στραβωθηκα να το κοιταω και δεν εντοπισα κατι, αλλα πιστευω οτι ευκολο αφοριστικο συμπερασμα δεν μπορει να βγει,για τρεις λογους.
1.το νομισμα εχει κατεβασματα στον οπισθοτυπο.(που δεν διευκολυνουν στην αναγνωριση καποιων λεπτομερειων)
2. Η φωτο ειναι made by tom..... Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
3. Ολοι μας ξερουμε ποσο μπορει μια φωτο ερασιτεχνικη σε ενα χρυσο νομισμα να ξεγελασει.

Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #18 στις: Ιανουάριος 20, 2014, 10:13:38 μμ »

Είναι τζούφιο.
Δεν είναι καν... καλή κόπια.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Ιανουάριος 20, 2014, 10:15:25 μμ »

Είναι τζούφιο.
Δεν είναι καν... καλή κόπια.

 Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Ιανουάριος 20, 2014, 10:21:09 μμ »

Γιαννη το συγκεκριμενο δεν εχει καμια σχεση με το δικο σου!!
Εσενα παλι ηταν διαφορετικο.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
tom
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2852


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Ιανουάριος 20, 2014, 10:38:57 μμ »

Γιαννη βεβαια και εχεις δικαιωμα να μιλησεις μετα απο τοσα διδακτρα.
Ολοι εχουν δικαιωμα να πουν την γνωμη τους το τι βλεπουν.
Με στοιχεια ομως για να μαθαινουμε.Στοιχεια οπως ανεφερες εσυ ,ο Αντωνης ,κ.λ.π.
Δεν θα μπω στην διαδικασια να το παρω για να δω αν ειναι τζουφιο η οχι με πιστοποιηση.
τωρα για το βαρος με ακριβειας ζυγαρια Γιαννη πες οτι ειναι 39.90 η 39.92 ,αυτο δικαιολογειται απο την
φθορα?
Επομενως το 1 σημειο που ψαχνουμε δεν μετραει.
Αν το δει και ο Γιωργος ας μας πει αν θελει την αποψη του.
Αν και με το ξερο ,,τζουφιο ειναι...του Κωστα ,,ξεραθηκα. Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε

O παιζων χανει και ο πινων μεθα.
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Ιανουάριος 21, 2014, 12:44:14 μμ »

Για σουTομ,

Πολλα τα υποπτα, μεταξυ των ηδη αναφερθεντων κοιτα το ξιφος. Λειπει εξολοκληρου η μεσαια λεπτη διαχωριστικη γραμμη, σημαδι χαρακτηριστικο των αντιγραφων πιθανον γιατι εχουν κοπιαριστει απο ηδη φαγωμενα γνησια. Η φθορα επισης δεν ειναι ομοιομορφη σε ολο το σχεδιο (ενω το σπαθι και η περικνημιδα ειναι αρκετα φαγωμενες τα ηνια ειναι αρκετα σε καλυτερη κατασταση) και επισης ειναι πολυ "ρηχο" το σχεδιο αντι εντονα relief. Το BP επισης φαινεται υποπτο. Θα επρεπε να ειναι εμφανως πιο ευδιακριτο και οι τρυπες σιγουρα ορατες και οχι γεματες (αν και δεν διακρινεται στη φωτο καλα). Κοιτα επισης τα δοντακια που εδω δεν φαινονται. Θα πρεπει να ειναι κοντα το ενα με το αλλο και λιγο τριγωνικα με προεξοχη προς τα εξω. Αν ειναι πλατια και αραια.....υποπτο.

Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
geopapai
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 901


Nομίσματα - Χαρτονομίσματα - www.coinbox.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #23 στις: Ιανουάριος 21, 2014, 08:58:32 μμ »

Για σουTομ,

Πολλα τα υποπτα, μεταξυ των ηδη αναφερθεντων κοιτα το ξιφος. Λειπει εξολοκληρου η μεσαια λεπτη διαχωριστικη γραμμη, σημαδι χαρακτηριστικο των αντιγραφων πιθανον γιατι εχουν κοπιαριστει απο ηδη φαγωμενα γνησια. Η φθορα επισης δεν ειναι ομοιομορφη σε ολο το σχεδιο (ενω το σπαθι και η περικνημιδα ειναι αρκετα φαγωμενες τα ηνια ειναι αρκετα σε καλυτερη κατασταση) και επισης ειναι πολυ "ρηχο" το σχεδιο αντι εντονα relief. Το BP επισης φαινεται υποπτο. Θα επρεπε να ειναι εμφανως πιο ευδιακριτο και οι τρυπες σιγουρα ορατες και οχι γεματες (αν και δεν διακρινεται στη φωτο καλα). Κοιτα επισης τα δοντακια που εδω δεν φαινονται. Θα πρεπει να ειναι κοντα το ενα με το αλλο και λιγο τριγωνικα με προεξοχη προς τα εξω. Αν ειναι πλατια και αραια.....υποπτο.



+100

Γενικότερα, νομίζω ότι σε αυτά τα νομίσματα μετράνε όλα μαζί και όχι 1 ή 2 σημεία. Δηλαδή στο συγκεκριμένο: γενικώς είναι αχνοπατημένο, η φθορά είναι "ανομοιογενής" δηλαδή αλλού πολύ, αλλού "καθόλου" με αποτέλεσμα λεπτομέρειες να λείπουν (μα όλες? σπαθί, μπότα, χέρι, κλπ κλπ...). Βάρος όχι κανονικό (ίσως λόγω φθοράς βεβαίως)... Προϊστορία: αυτό το νόμισμα έχει χιλιο-αντιγραφεί...

Αποτέλεσμα (κατ' εμέ) 90%+ πιθανότητα για "πλαστό". Άρα = μακριά = μπανάνα...

Τομ αν δεν το πάρεις μέταλλο, πάρε κάνα ρολόι καλύτερα!
Καταγράφηκε

Nομίσματα - Χαρτονομίσματα - www.coinbox.gr
www.watchbox.gr
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Ιανουάριος 21, 2014, 09:03:43 μμ »

Αν ο Τοm ήθελε μια ντεφακτο απάντηση θα του έλεγα δυστυχώς καραμπινάτο copy. Aνεπιφυλακτα.

Sorry Tom.
Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
geopapai
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 901


Nομίσματα - Χαρτονομίσματα - www.coinbox.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #25 στις: Ιανουάριος 21, 2014, 09:03:49 μμ »

Σε αυτό που σημειώνω φαίνεται μεγάλη διαφορά.

Τώρα το πρόσεξα...

Χρήστο είσαι 100% σωστός.. το νόμισμα χάνει πολύ εκεί... Πλάστο.

Από την εμπειρία μου όλες οι κόπιες λιρών (Γεωργίου βασικά), στην περίμετρο χάνουν (στα τετραγωνάκια...)
Καταγράφηκε

Nομίσματα - Χαρτονομίσματα - www.coinbox.gr
www.watchbox.gr
tom
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2852


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Ιανουάριος 21, 2014, 09:08:02 μμ »

Αν ο Τοm ήθελε μια ντεφακτο απάντηση θα του έλεγα δυστυχώς καραμπινάτο copy. Aνεπιφυλακτα.

Sorry Tom.
Καμμια συγγνωμη Γιωργο.Για αυτο το ανεβασα,δεν παιρνω τιποτα αν δεν περασει απο ιερα εξεταση.
Μεχρι να μάθουμε,αν μάθουμε ποτέ.Ευχαριστω για τις εκτιμησεις σας.
Καταγράφηκε

O παιζων χανει και ο πινων μεθα.
tom
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2852


Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Ιανουάριος 21, 2014, 09:12:42 μμ »



Τομ αν δεν το πάρεις μέταλλο, πάρε κάνα ρολόι καλύτερα!
Δεν το πηρα καθολου.Οσο για ρολοι το μικρουλακι το γυναικειο εντελει βγηκε χρυσο... Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

O παιζων χανει και ο πινων μεθα.
KRISTHEGREEK
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 812


Χρήστος.


Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Ιανουάριος 22, 2014, 08:23:48 πμ »

Για το πεντόλιρο, δεν υπάρχει καμία αμφιβολία για το ότι δεν είναι γνήσιο, οι παραπάνω το εξήγησαν επαρκώς.

Μια παρατήρηση μόνο, στα περισσότερα πεντόλιρα αντίθετα με τις λίρες, η γνησιότητα μπορεί να διαπιστωθεί ευκολότερα στον εμπροσθότυπο παρά στον οπισθότυπο.

Στη συγκεκριμένη περίπτωση, το φόρεμα της Βικτώριας, ειδικά στο κάτω μέρος, βγάζει μάτι!

Καταγράφηκε
gio196
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 272



Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Ιανουάριος 22, 2014, 11:38:54 πμ »

το μονο που αν μπορει να παρηγορησει το φιλο μας οτι δεν ειναι σιγουρα ο μονοσ που την πατησε
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences