Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 28, 2024, 12:16:21 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Δείτε και αυτά!  (Αναγνώστηκε 5093 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
MiLToS_666
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 209



Προφίλ
« στις: Ιανουάριος 19, 2014, 10:25:13 πμ »

Καλημέρα,

Έκανα κάτι ανασκαφές χτες στο πατρικό μου σε μερικά συρτάρια μου με κουτάκια...

Βρήκα αυτά:




Φωτογραφία το ελληνικό:


Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 19, 2014, 03:50:12 μμ »

Καλημερα Μιλτο! Χαμόγελο ομορφα ειναι! Χαμόγελο

Τα 2 πρωτα της πρωτης σειρας... ειναι απο μηχανημα παρκινγκ!  δεν μπορω να δω καθαρα το πρωτο τι εχει πανω (τι γραμματα). αυτα χρησιμοποιουνται τοσο στο εξωτερικο οσο και στην ελλαδα!

το τριτο της πρωτης σειρας το βλεπω συχνα αν και δεν το εχω.. αλλα δεν εχω βρει που το χρησιμοποιουσαν! ποια ειναι αυτη η αδεια; τι ειδος ηταν που ανταλλαζοταν; ισως ειναι γενικη μαρκα που την χρησιμοποιουσαν σε πολλα πραγματα.... μιας κι εχει και αρκετες ποικιλιες! σε site με δημοπρασιες εχει 12 ποικιλιες του τοκεν αυτου!

τα απο κατω τωρα! το πρωτο της δευτερης σειρας ειναι απο λουνα παρκ κινητο! εχω βρει κι εγω ενα στην Αϊ Σουλα στην Ροδο! στην γιορτη του και μερες πριν γινεται χαμος εκει.... με παχινδια, αγωνες... πανυγυρι! Χαμόγελο
λογικα ανηκει στην κατηγορια των τοκεν που ειναι και στο εξωτερικο και στην ελλαδα... για τα μηχανηματα των λουναπαρκ!

το δευτερο της δευτερης σειρας ειναι ολλανδικο με χρηση και στην ελλαδα και ειναι απο μηχανημα καθαρισμου αυτοκινητου!

και παμε στο τελευταιο που προσωπικα πιστευω οτι μετα το ελληνικο με την αδεια (που λογο ελλαδας ειναι το ενδιαφερον... ) ειναι το δευτερο πιο ενδιαφερον κομματι σου... αν και δεν ειναι τοκεν τοκεν... ασχετα αν ολα τα λεμε τοκεν! χαχαχαχα ξερω σε μπερδεψα... αλλα θα προσπαθησω να σε αποζημιωσω με το τι ειναι αυτο!

το νομισμα αυτο ειναι ρεπλικα ας πουμε... που εγινε τον 20ο αιωνα και καπου στην δεκαετια του 1990 μαλλον!

ειναι το λεγομενο jorvik penny και κοπηκε απο ρεπλικες μητρων αρχαιων νομισματων που βρεθηκαν σε αρχαιολογικες αναγναφες στην Υορκη. (οχι την Νεα Υορκη! Χαμόγελο ) αυτα τα πουλουσαν στους επισκεπτες του  Jorvik Vicking Centre σαν σουβενιρ!

τα σχεδια που βλεπεις  μπρος και πισω δεν ανηκουν σε ενα νομισμα αλλα σε δυο! οποτε εχουμε ενα ειδος mule! χαχαχαχα

καποια εποχη μπορουσες εκανες μονος σου στο σταδιο της τυπωσης με τις πεπλικες μητρες και ενα μεγαλο βαρυ σφυρι! τωρα το σταματησαν πια!


ας δουμε τωρα τι ειναι κι απο που, οι παραστασεις που βλεπεις πανω!

και οι δυο παραστασεις ειναι απο το μπροστινο μερος 2 διαφορετικων νομισματων! το ενα (με το σπαθι) ειναι το St Peters Penny, η πεννα του αγιου Πετρου δηλαδη και φερει το σπαθι του Πετρου, το σφυρι του Θωρ και την επιγραφη SCI PETRI MO. το αυθεντικο ηταν του 919-925μΧ και το ειχαν κοψει οι αποικοι Βικινγκς της Υορκης. η επιγραφη ειναι στα λατινικα και βγαινει απο το Sancti Petrus Moneta (St. peters money - χρημα του αγιου Πετρου)
οι βικινγκς ειχαν παει και ειχα κατακτησει και μερη της αγγλιας!

η αλλη μερια ειναι το εμπρος απο μια αλλη πεννα.. που εκοψε ενας Σαξωνας βασιλιας ονοματι ΑEthelstan που ηταν βασιλιας των αγγλο-σαξωνων απο το 924 εως το 927 και βασιλιας της αγγλιας απο το 927 εως το 939 μΧ.

απο οτι καταλαβα.. το νομισμα ηταν με ειδικο χαρτακι μαζι, με την επεξηγηση...  Χαμόγελο


η πηγη μου ειναι απο εδω....οπου κια μπορεις να δεις και το χαρτακι του νομισματος! Χαμόγελο

http://www.coincommunity.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=134071

he other side is from a penny of one of the Saxon kings, AEthelstan (Spink #1093).
Καταγράφηκε
MiLToS_666
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 209



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 19, 2014, 03:59:49 μμ »

Εντάξει είσαι απλά απίστευτος με τις περιγραφές σου!  Σαρκασμός

Το πρώτο έχει χτυπημένο το γράμμα άλφα στη μια πλευρά, δεν ξέρω ποιά η διαφορά τους.

Αυτό με τα ελληνικά και την άδεια είναι περίεργο και δεν βρήκα τίποτα όταν έψαξα!

Αυτό το τελευταίο ούτε καν θυμάμαι πως ήρθε στα χέρια μου πάντως... Σαρκασμός

Αν τα θέλεις και τα συλλέγεις στα χαρίζω όλα. Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 19, 2014, 06:00:46 μμ »

Λογικα με το Α ειναι αλλη εταιρια ή αλλο μηχανημα.. νομιζω ειναι στα μηχανηματα που σηκωνεται η μπαρα...

δεν τα μαζευεις εσυ;; δεν μαζευεις τοκεν;; εγω μαζευω τα παντα! μεχρι κουπονια απο σουπερμαρκετ που ειναι ειδος τοκεν κι αυτα.. αλλα ελαχιστοτατοι τα βλεπουν ετσι.... Χαμόγελο

αν οντως ισχυει η προσφορα σου με χαρα θα τα δεχτω! Χαμόγελο χιλια ευχαριστω για την τιμη και την προσφορα σου αυτη! Χαμόγελο
Καταγράφηκε
MiLToS_666
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 209



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 20, 2014, 12:31:15 πμ »

Καλησπέρα!

Δεν τα μαζεύω, τυχαία βρέθηκαν μαζί με μερικά κουτιά χύμα νομίσματα που έχω εδώ και πολλά χρόνια!

Στείλε μου σε ΠΜ τη διεύθυνσή σου και με την πρώτη ευκαιρία θα στα ταχυδρομήσω να τα βάλεις στη συλλογή σου! Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 20, 2014, 01:15:52 πμ »

και παλι χιλια ευχαριστω!!! Χαμόγελο παω να στειλω ΠΜ.. Χαμόγελο
Καταγράφηκε
dimmarko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1903


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 20, 2014, 02:55:43 πμ »

σε καλά χέρια τα δίνεις φίλε...θα εκτιμηθούν και θα προσεχτούν...σωστή η κίνησή σου και μπράβο σου...
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 20, 2014, 09:15:52 πμ »

σε καλά χέρια τα δίνεις φίλε...θα εκτιμηθούν και θα προσεχτούν...σωστή η κίνησή σου και μπράβο σου...
+1
Καταγράφηκε
MiLToS_666
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 209



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 20, 2014, 09:26:52 πμ »

 Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός

Την καλημέρα μου σε όλους!
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences