Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 01, 2024, 10:23:20 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΓΕΩΡΓΙΟΣ Α' -2 ΔΡΑΧΜΑΙ 1873  (Αναγνώστηκε 8111 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Emanuel
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 6



Προφίλ
« στις: Ιανουάριος 09, 2010, 03:00:42 μμ »

Γεία σας και απο εμένα,
κάποιοι με γνωρίζετε, καποιοι άλλοι όχι.Ελπίζω να τα λέμε συχνά απο αυτή την ιστοσελίδα.
Μια απο τις αγαπημένες μου περιόδους στα νομίσματα της Ελλάδας είναι αυτή του Γεωργίου Α'.

Εδώ παραθέτω ένα απο τα νομίσματα της Συλλογής μου, ενα δίδραχμο του 1873 με καλή πάτινα, ιδίως γύρω απο την επιγραφή του νομίσματος.
Εαν λάβουμε υπόψην, πόσο πολύ φθαρμένα είναι τα Δίδραχμα- πιό πολύ ακόμη και σε σχέση με τα 5δραχμα, για αυτό και η παραπλήσια τιμή με αυτά σε καλές καταστάσεις όπως αυτή εδώ- είμαι ικανοποιημένος απο το νόμισμα αυτό.

Λίγα ιστορικά για το κομματι αυτό, το νόμισμα των 2 Δραχμών του 1873 κόπηκε σε 839.431 τεμάχια, είναι Παρισινής κοπής, ασήμι καθαρότητας 0.835% ,βάρους 10 γρ. και 27 μμ διάμετρο.

Ελπιζω να σας αρέσει ... Κλείσιμο ματιού




Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 09, 2010, 10:10:19 μμ »

Γεια σου φιλε Μανο και καλος ηρθες!!Πολυ ωραιο το διδραχμο σου και πολυ καλο που ακουραστα δειχνεις αυτες τις μεσαιες καταστασεις σε φιλους καθως και την περιγραφη τους Βαρος, Τιραζ κτλ κτλ ωστε να εχουν μια γενικη αποψη!!Καλο θα ηταν και να λεμε στα ποσο περιπου υπολογιζουμε την τρεχουσα αξια τους εν ετος 2010  ωστε να ξερουν ποσα περιπου πρεπει να δωσουν αν απευθηνθουν ειτε σε καταστηματα ειτε σε αλλους συλλεκτες που πουλανε!!Αντε τωρα που μας ανεβασες δειξε μας και ενα του 1868 Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Emanuel
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 6



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 09, 2010, 11:57:58 μμ »

Καλησπέρα Γιώργο,
Δυστυχώς, Δίδραχμο του 1868 δεν "παίζει" δίοτι δεν εχω βρεί κάτι να μου αρέσει και να αξίζει το ποσό που θέλω να δώσω.
Μην ξεχνάς πάντα ότι δεν συλλέγω μονον Ελληνικά νομίσματα αλλά και ξένα όπως και χαρτονομίσματα και την πραγματική μου αγάπη- Παράσημα και μετάλλια  Στριφογύρισμα ματιών
Οπότε όπως καταλαβαίνεις το Μπάτζετ πρεπει να κατανομηθεί ανάλογα.

Οσο για τιμές του 1873 σε τέτοια κατάσταση πάνω κάτω πουλήθηκε στις αρχές του 2009 ενα που έχω κατανοχωρημένο στα αρχεία στα 100$ Δολλάρια με 7$ ταχυδρομικα, απο Ελληνα πωλητή πάντα.
Παραθέτω την φότο.

Αλλά πάντα οι τιμές όπως όλοι γνωρίζετε έχουν να κάνουν με την ζήτηση και την "στιγμή".Με το στιγμή εννοώ όταν δυο αγοραστές θέλουν το κομμάτι πολύ και το χτυπάνε μέχρι απόκτησής του, με αποτέλεσμα να ανεβαίνει η τιμή του.
Για παράδειγμα πριν απο λίγο καιρό πούλησα νόμισμα Σερβίας ασημένιο , 50 Παράδες του 1879 ( φανταστείτε κάτι παρόμοιο σαν 50 Λεπτά Γεωργιου Α' , 2.50 γρ. Ασήμι 0.835% δλδ) και θα ήμουν ικανοποιημένος με 19.99$ ενώ τελικά έφτασε τα 53.65$ Δολλάρια, οπότε καταλαβαίνεται γιατί πράγμα μιλάω.

Ο νόμος δηλαδή της ζήτησης ,στο καλύτερο του...
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 10, 2010, 12:07:09 πμ »

Γνωμη μου φυσικα ,, αλλα πιστευω οτι εφυγε ακριβα εως πολυ ακριβα!!! Οσο για το διδραχμο του 1868 το ανεφερα διοτι πιστευω λογω σπανιοτητας λειπει απο πολλων τις συλλογες!! Θα ελεγα οτι σε μετριες καταστασεις το βρισκεις δυσκολα ισαξια του πεντοδραχμου του 1875 Αντεστραμενη Αγκυρα!!Η αγορα μου δινει την εντυπωση οτι τοσα λιγα κομματια εχουν εναπομεινει.... Αυτην την παρατηρηση την κανω βαση των οσων βλεπω να βγαινουν σε δημοπρασιες.....
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 10, 2010, 01:04:27 πμ »

ΣΗμερα εδωσα ενα  διδραχμο του 1873 με 17 ευρω

http://www.@@@@@@.gr/auctiondetails.php?id=4056990
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 10, 2010, 01:05:20 πμ »

Εβαλα και την δημοπρασια αλλα και δικες μου φωτο απο τη μηχανη
Καταγράφηκε
Emanuel
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 6



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 10, 2010, 11:19:11 πμ »

Μπράβο!
Το μόνο που έχω να πω είναι οτι έκανες ενα συλλέκτη ευτιχισμένο, αφού η τιμή είναι πάρα πολύ καλή για αυτό το νόμισμα  Κλείσιμο ματιού
Ούτε στο ΕΒΑΥ δεν θα έβρισκε τέτοια τιμή.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 10, 2010, 11:30:32 πμ »

Η αληθεια Μανο ειναι (το παρατηρουμε και το σχολιαζουμε μερικοι φιλοι μεταξυ μας τηλεφωνικα) οτι τα Ελληνικα σαιτ δημοπρασιων εχουν παρα μα παρα πολλες φορες φθηνοτερα πραγματα απο το ebay !!Στο ebay καταρχην ξερουμε οτι οι δημοπρασιες χειραγωγουντε ασυστολα απο καποιους και τους φιλους τους!!Ενα παραδειγμα..... Κοιτα να δεις που κλεινουν οι χρυσες λιρες Αγγλιας!! Στο sold και στο ibid θα τις βρεις να κλεινουν 10 με 15 ευρω ποιο κατω!!Γενικα ο αγοραστης θα πρεπει να ειναι πολυ προσεκτικος οταν χτυπαει δημοπρασιες να μην κυριευετε απο το συναισθημα <πρεπει να το κερδισω εγω> και να εχει υπομονη!!Εφυγε ακριβα σημερα ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΟΜΜΑΤΙ ΘΑ ΕΡΘΕΙ ΑΥΡΙΟ ΑΛΛΟ , ΠΙΘΑΝΟΝ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΚΑΙ ΦΘΗΝΟΤΕΡΟ!!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
giorgos13
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 5


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 25, 2013, 12:42:20 μμ »

φιλε γιωργο εχω αρκετα νομισματα ελληνικα και ξενα μπορεισ να τα δεις? αν ενδιαφερεσε πες μου πως μπορω να το κανω για να τα δεις? ειμαι καινουργιος εδω
Καταγράφηκε
giorgos13
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 5


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 25, 2013, 12:43:44 μμ »

σε ονομασα γιωργο εκανα λαθος
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences