Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 02, 2024, 01:55:38 πμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 1 λεπτο 1833  (Αναγνώστηκε 8691 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
asimako
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2487

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Ιανουάριος 16, 2014, 09:00:45 μμ »

Σπαστο και ξαναστειλε το να γινει 64 . Ουτε ncs δεν χρειαζεται να παει
ακριβώς, δυστυχώς κι 'ευτυχώς' (το πολύ επιτυχώς επονομαζόμενο 'grade inflation' που γράφτηκε σε άλλο νήμα συζήτησης..!
Καταγράφηκε

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''
strataras
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 334


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Ιανουάριος 17, 2014, 02:39:01 πμ »

Σωστός ο Διονύσης.
Βασικός κανόνας συλλεκτισμού νομισμάτων:Παλαιό σλάμπ ΑΝΑCS που πέφτει στα χέρια μας,σπάει και πάει για πιστοποίηση PCGS ή NGC όπου τις περισσότερες φορές γράφει μεγαλύτερο βαθμό.
Έτσι λένε οι παλαιότεροι συλλέκτες,εγώ δεν ξέρω τίποτα!  Γλώσσα
Με γεια σου,πανέμορφο υψηλοτάτης κατάστασης!
Καταγράφηκε
d.theodoropoulos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 565


Προφίλ WWW
« Απάντηση #17 στις: Ιανουάριος 17, 2014, 09:17:48 πμ »

Αφου ολοι μα ολοι με μεγαλυτερη χαρα θα αγοραζανε το ιδιο κερμα ως 64 παρα ως 62 . Γιατι να στερησουμε την χαρα απο τους συλλεκτες ?? Απορία
Καταγράφηκε

Το καλό και το φθηνό ..... το πήρε ο προηγούμενος !
asimako
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2487

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Ιανουάριος 17, 2014, 11:37:27 πμ »

γιατί καλό το παραμύθιασμα αλλά ακόμα καλύτερη η αληθινή γνώση.  Χαμόγελο
Καταγράφηκε

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Ιανουάριος 17, 2014, 11:53:58 πμ »

αν και το θεμα εχει γινει πλεον κουραστικο!εχω να πω οτι ενα καλο!!!!νομισμα,η πιστοποιημενο η απιστοποιητο θα πιασει την τιμη που πρεπει!!!τα υπολοιπα μας βαζουν σε δευτερες σκεψεις και σε μια ατερμονη διαμαχη!!!αρα αν μας κανει εμας στο ματι που λεμε τα υπολοιπα ειναι φιλολογιες!!!οσο για τους νεους η απειρους συλλεκτες θα ειναι προτιμωτερο να παιρνουν και αλλες δυο τρεις γνωμες απο εμπειρους και σοβαρους συλλεκτες για να αποφευγουν τα λεγομενα -ΔΙΔΑΚΤΡΑ-αλλιως?γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
d.theodoropoulos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 565


Προφίλ WWW
« Απάντηση #20 στις: Ιανουάριος 17, 2014, 12:07:05 μμ »

γιατί καλό το παραμύθιασμα αλλά ακόμα καλύτερη η αληθινή γνώση.  Χαμόγελο

γιαννη γιατι ειναι παραμυθιασμα ? σαν 62 ολοι δεν το κοστολογουν π.χ. 200 ευρω . σαν 64 δεν το κοστολογουν 350 ευρω . αρα μονοι τους δεν παραμυθιαζονται οι συλλεκτες ? ποιος τους φταιει. σε ολον τον κοσμο οι πωλητες απο νομισματα μεχρι σπιτια και αυτοκινητα προσπαθουν να πουλησουν οσο πιο ακριβα μπορουν , γιατι ετσι ειναι το εμποριο. ο αγοραστης που δινει τα ωραια του λεφτακια πρεπει να εχει τα ματια του ανοιχτα και να ξερει τι αγοραζει .
ενας εμπορος μου ειχε προτεινει ενα 50λεπτο του 1957 στα 250 ευρω απιστοποιητο bu. δεν το πηρα και το σλαμπαρε και γυρισε μσ66 . πλεον εχει κατα την γνωμη του 500 που το ζηταει . στην λεσχη το ειχαν δει ολοι μεσα στο χαρτονακι και δεν το πηρε κανεις . να δεις που στο σλαμπ θα το παρουνε .
Καταγράφηκε

Το καλό και το φθηνό ..... το πήρε ο προηγούμενος !
d.theodoropoulos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 565


Προφίλ WWW
« Απάντηση #21 στις: Ιανουάριος 17, 2014, 12:12:00 μμ »

αν και το θεμα εχει γινει πλεον κουραστικο!εχω να πω οτι ενα καλο!!!!νομισμα,η πιστοποιημενο η απιστοποιητο θα πιασει την τιμη που πρεπει!!!τα υπολοιπα μας βαζουν σε δευτερες σκεψεις και σε μια ατερμονη διαμαχη!!!αρα αν μας κανει εμας στο ματι που λεμε τα υπολοιπα ειναι φιλολογιες!!!οσο για τους νεους η απειρους συλλεκτες θα ειναι προτιμωτερο να παιρνουν και αλλες δυο τρεις γνωμες απο εμπειρους και σοβαρους συλλεκτες για να αποφευγουν τα λεγομενα -ΔΙΔΑΚΤΡΑ-αλλιως?γιαννηςτ.

γιαννη το καλο νομισμα παντα φευγει γιατι πρωτα προτεινετε εκει που πρεπει- αυτος που πρεπει το σλαμπαρει και καταληγει παλι εκει που πρεπει  Σαρκασμός . ο κωστακης ο πιτσιρικας στην λεσχη του εδειξα ενα 30λεπτο ιονικο  μσ65 και ενα μσ66 . και του ειπα οτι εχω κρατησει ενα μσ67 για εμενα . εφαγε τα λυσακα του να του πουλησω το 67 χωρις καν να το εχει δει . ετσι ειναι οι περισοτεροι .

Καταγράφηκε

Το καλό και το φθηνό ..... το πήρε ο προηγούμενος !
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Ιανουάριος 17, 2014, 12:14:00 μμ »

αν και το θεμα εχει γινει πλεον κουραστικο!εχω να πω οτι ενα καλο!!!!νομισμα,η πιστοποιημενο η απιστοποιητο θα πιασει την τιμη που πρεπει!!!τα υπολοιπα μας βαζουν σε δευτερες σκεψεις και σε μια ατερμονη διαμαχη!!!αρα αν μας κανει εμας στο ματι που λεμε τα υπολοιπα ειναι φιλολογιες!!!οσο για τους νεους η απειρους συλλεκτες θα ειναι προτιμωτερο να παιρνουν και αλλες δυο τρεις γνωμες απο εμπειρους και σοβαρους συλλεκτες για να αποφευγουν τα λεγομενα -ΔΙΔΑΚΤΡΑ-αλλιως?γιαννηςτ.

γιαννη το καλο νομισμα παντα φευγει γιατι πρωτα προτεινετε εκει που πρεπει- αυτος που πρεπει το σλαμπαρει και καταληγει παλι εκει που πρεπει  Σαρκασμός . ο κωστακης ο πιτσιρικας στην λεσχη του εδειξα ενα 30λεπτο ιονικο  μσ65 και ενα μσ66 . και του ειπα οτι εχω κρατησει ενα μσ67 για εμενα . εφαγε τα λυσακα του να του πουλησω το 67 χωρις καν να το εχει δει . ετσι ειναι οι περισοτεροι .


+1000!!!!
Καταγράφηκε
asimako
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2487

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Ιανουάριος 17, 2014, 01:47:58 μμ »

γιατί καλό το παραμύθιασμα αλλά ακόμα καλύτερη η αληθινή γνώση.  Χαμόγελο

γιαννη γιατι ειναι παραμυθιασμα ? σαν 62 ολοι δεν το κοστολογουν π.χ. 200 ευρω . σαν 64 δεν το κοστολογουν 350 ευρω . αρα μονοι τους δεν παραμυθιαζονται οι συλλεκτες ? ποιος τους φταιει. σε ολον τον κοσμο οι πωλητες απο νομισματα μεχρι σπιτια και αυτοκινητα προσπαθουν να πουλησουν οσο πιο ακριβα μπορουν , γιατι ετσι ειναι το εμποριο. ο αγοραστης που δινει τα ωραια του λεφτακια πρεπει να εχει τα ματια του ανοιχτα και να ξερει τι αγοραζει .
ενας εμπορος μου ειχε προτεινει ενα 50λεπτο του 1957 στα 250 ευρω απιστοποιητο bu. δεν το πηρα και το σλαμπαρε και γυρισε μσ66 . πλεον εχει κατα την γνωμη του 500 που το ζηταει . στην λεσχη το ειχαν δει ολοι μεσα στο χαρτονακι και δεν το πηρε κανεις . να δεις που στο σλαμπ θα το παρουνε .
φίλε Διονύση το ίδιο λέμε, μάλλον έπρεπε να γράψω ''αυτο-παραμύθιασμα''  Κλείσιμο ματιού
(προσωπικά σχεδόν έκλεισα σε raw την νομισματική τυπολογία Ελληνικού ενδιαφέροντος 1800's - 1930 που ήθελα κι έχω ακολουθήσει πια άλλες ατραπούς)
Καταγράφηκε

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''
d.theodoropoulos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 565


Προφίλ WWW
« Απάντηση #24 στις: Ιανουάριος 17, 2014, 01:52:48 μμ »

Καταλαβα , μπηκες στον δρομο τον αμαρτωλο... Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Το καλό και το φθηνό ..... το πήρε ο προηγούμενος !
Kostas06
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 307


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Ιανουάριος 17, 2014, 02:19:38 μμ »

αν και το θεμα εχει γινει πλεον κουραστικο!εχω να πω οτι ενα καλο!!!!νομισμα,η πιστοποιημενο η απιστοποιητο θα πιασει την τιμη που πρεπει!!!τα υπολοιπα μας βαζουν σε δευτερες σκεψεις και σε μια ατερμονη διαμαχη!!!αρα αν μας κανει εμας στο ματι που λεμε τα υπολοιπα ειναι φιλολογιες!!!οσο για τους νεους η απειρους συλλεκτες θα ειναι προτιμωτερο να παιρνουν και αλλες δυο τρεις γνωμες απο εμπειρους και σοβαρους συλλεκτες για να αποφευγουν τα λεγομενα -ΔΙΔΑΚΤΡΑ-αλλιως?γιαννηςτ.

γιαννη το καλο νομισμα παντα φευγει γιατι πρωτα προτεινετε εκει που πρεπει- αυτος που πρεπει το σλαμπαρει και καταληγει παλι εκει που πρεπει  Σαρκασμός . ο κωστακης ο πιτσιρικας στην λεσχη του εδειξα ενα 30λεπτο ιονικο  μσ65 και ενα μσ66 . και του ειπα οτι εχω κρατησει ενα μσ67 για εμενα . εφαγε τα λυσακα του να του πουλησω το 67 χωρις καν να το εχει δει . ετσι ειναι οι περισοτεροι .





Ναι αλλα δεν μου το δώσατε τελικα  Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών

Καλοριζικο το μόνολεπτο
Απο καραμητσο δεν είναι ;;;

Καταγράφηκε
d.theodoropoulos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 565


Προφίλ WWW
« Απάντηση #26 στις: Ιανουάριος 17, 2014, 02:22:10 μμ »

 Το 65αρι που σου αρεσε δεν πωληθηκε τελικα ελα την αλλη κυριακη να το παρεις
Καταγράφηκε

Το καλό και το φθηνό ..... το πήρε ο προηγούμενος !
Kostas06
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 307


Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Ιανουάριος 17, 2014, 02:23:28 μμ »

Το 65αρι που σου αρεσε δεν πωληθηκε τελικα ελα την αλλη κυριακη να το παρεις


Εχετε πμ
Καταγράφηκε
asimako
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2487

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''


Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Ιανουάριος 17, 2014, 02:52:04 μμ »

Καταλαβα , μπηκες στον δρομο τον αμαρτωλο... Σαρκασμός
τώρα κυνηγάω ευρωχαρτονομίσματα μόνο  Σαρκασμός Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Ιανουάριος 18, 2014, 12:00:25 μμ »

Καταλαβα , μπηκες στον δρομο τον αμαρτωλο... Σαρκασμός
τώρα κυνηγάω ευρωχαρτονομίσματα μόνο  Σαρκασμός Κλείσιμο ματιού
η πιο σιγουρη συλλογη,κυριολεκτικα  Γιαννη.ηδη γνωριζω αρκετους συλλεκτες που λογω της οικονομικης υφεσης(αναγκαστικα πλεον),αντι ενος λογικου ποσου αποχωριζονται ανετα τις συλλογες τους!γιαννης.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences