Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 28, 2024, 01:43:58 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: [Χρυσό 28η Οκτωβρίου] VS [Χρυσό Volley] = 1-0; Απορία!!  (Αναγνώστηκε 6333 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
soulassp
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 47


Προφίλ
« στις: Ιανουάριος 11, 2014, 08:54:08 μμ »

28η Οκτωβρίου 1990 = Gold 900.7  8.000 gram.  tiraz 1000;  τιμή 2200 (Καραμήτσος   -> 2.200 ευρώ).
Volley   1895-1995    = Gold 916.7  8.500 gram.  tiraz  650    τιμή 1800 (Καραμήτσος   -> 1.800 ευρώ).
Όποιος γνωρίζει ας μου λύσει την απορία, γιατί ενώ το Volley αν και βαρύτερο σε χρυσο (με λίγο μεγαλύτερη περιεκτικότητα) και μικρότερο tiraz από την 28η Οκτωβρίου είναι φθηνότερο. Εκτός και αν τελικά για την 28η Οκτωβρίου κόπηκαν λιγότερα από 1000 κομμάτια, αλλά πόσα λιγότερα;
Επίσης γιά το ασημένιο της 28ης Οκτωβρίου διάβασα από άλλα μέλη του "Στέκι" ότι υπάρχουν 2 ποικιλίες. Αυτό το δικό μου σε ποιά ποικιλία είναι; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
https://imageshack.com/i/g9u4g9j
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 11, 2014, 09:03:12 μμ »

Οι τιμές αυτές είναι προ ετών, τα τιράζ είναι αυτά που αναφέρεις.
Σήμερα το Βόλεϋ είναι ακριβότερο από αυτό της εποποιίας του '40. Όσο για την ποικιλία από το 1000 δρχ, αν διακρίνω καλά είναι με την λόγχη στον φαντάρο και έχει τις διαφορές στα βουνά, άρα είναι ο 2ος τύπος (μέχρι στιγμής φαίνεται να είναι και ο 'δυσκολότερος').
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 11, 2014, 11:56:59 μμ από GKCollect » Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
soulassp
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 47


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 11, 2014, 09:04:54 μμ »

Ευχαριστώ. Μάλλον έμεινα πολύ πίσω.
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 11, 2014, 09:06:22 μμ »

Ευχαριστώ. Μάλλον έμεινα πολύ πίσω.

Παρακαλώ.
Αν μπορούν να βγουν καλύτερες φωτογραφίες από το 1.000 δρχ 1940-1990.
Να δανειστώ μία για τον κατάλογό μου.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
soulassp
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 47


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 11, 2014, 09:11:12 μμ »

Πρέπει να το βγάλω από τη θήκη του, γιατί πράγματι έχει κάποια σημαδάκια από σκόνη στο πλαστικό. Θα το κάνω αλλά τώρα δεν έχω χρόνο, Μάλλον αύριο.
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 11, 2014, 10:29:20 μμ »

μια παραμετρος σοβαρη που καθοριζει τιμη στα νοιμισματα ειναι η εμπορικοτητα και η δημοφιλια.
Ενα κερμα με θεμα το βολευ εμενα προσωπικα σαν συλλεκτη με αφηνει παγερα αδιαφορο.Με θεμα το 40 ομως, θα ηθελα αν μπορουσα να το ειχα στην συλλογη μου. Οπως εγω,που ειμαι ενας μεσος συλλεκτης ,σκεφτονται η πλειοψηφια των ελληνων συλλεκτων. Εκτος ορισμενων ισως που ειναι λατρεις το βολευ.
περισσοτεροι δυνητικοι αγοραστες αυξανουν την τιμη ενος νομισματος
Καταγράφηκε
rubirosa
Συντονιστής
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1431



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 11, 2014, 11:57:25 μμ »

μια παραμετρος σοβαρη που καθοριζει τιμη στα νοιμισματα ειναι η εμπορικοτητα και η δημοφιλια.
Ενα κερμα με θεμα το βολευ εμενα προσωπικα σαν συλλεκτη με αφηνει παγερα αδιαφορο.Με θεμα το 40 ομως, θα ηθελα αν μπορουσα να το ειχα στην συλλογη μου. Οπως εγω,που ειμαι ενας μεσος συλλεκτης ,σκεφτονται η πλειοψηφια των ελληνων συλλεκτων. Εκτος ορισμενων ισως που ειναι λατρεις το βολευ.
περισσοτεροι δυνητικοι αγοραστες αυξανουν την τιμη ενος νομισματος

+1 θεματικά εντάσεται, στην ενότητα αναμνηστικών Β'παγκοσμίου πολέμου και το ενδιαφέρον είναι μεγαλύτερο από το βόλευ,δλδ ενός μεμονώμενου αθλήματος.
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 11, 2014, 11:59:01 μμ »

Συμφωνώ και γω σαν συλλέκτης, αλλά η αγορά μας λέει άλλα.
Αν και οι τιμές είναι κοντά, υπάρχει προβάδισμα στο Βόλεϋ.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 12, 2014, 05:37:58 μμ »

εχεις τιμες  κλεισιματος κωστα απο δημοπρασιες οπο εκλεισε το οχι χαμηλοτερα απο το βολευ;
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 12, 2014, 05:53:24 μμ »

Έχω τιμές και για τα 2, από πώληση πριν ένα μήνα... και τα 2 μαζί 2600 ευρώ.
Οι τιμή που δόθηκε ουσιαστικά είναι η ίδια και για τα δύο. Η τιμή ήταν 1300 έκαστο.
Αλλά το προβάδισμα υπάρχει στο Βόλεϋ λόγω μικρότερου τιράζ και όχι το πόσο θα θέλαμε σαν συλλέκτες να το αποκτήσουμε. Όπως και να το κάνουμε 650 κομμάτια είναι λιγοστά, αν λάβουμε υπόψιν ότι κάποια χαρίστηκαν σε ξένους, επισκέπτες, αθλητές κλπ.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
lefmaggos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3267

εισαι στο μυαλο,κατι μαγικο.........


Προφίλ WWW
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 12, 2014, 05:58:49 μμ »

ρε παιδια πειτε και για το ασημενιο βολλευ!!315 χωρις προμηθειες εφτασε στην τελευταια δημοπρασια του καραμητσου!!
σορρυ αν χαλαω το θεμα, αλλα γιατι τοσο?
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 12, 2014, 06:03:29 μμ »

ρε παιδια πειτε και για το ασημενιο βολλευ!!315 χωρις προμηθειες εφτασε στην τελευταια δημοπρασια του καραμητσου!!
σορρυ αν χαλαω το θεμα, αλλα γιατι τοσο?

Ας πρόσεχε αυτός που το πήρε...  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο... εκτός αν είχε περίεργο αριθμό.
Πριν ένα μήνα, έδωσα το δικό μου (+κουτί, +πιστοποιητικό), σε Ρώσο αγοραστή στα 190 ευρώ.
Και το έδωσα σε Ρώσο, διότι οι Έλληνες συλλέκτες το σνόμπαραν... και όπως πάντα ήθελαν να το πάρουν τσάμπα.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 12, 2014, 06:16:03 μμ από GKCollect » Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Ιανουάριος 12, 2014, 06:03:35 μμ »

κατα την γνωμη μου σ αυτο εχεις λαθος κωστα.
Η τιμη ενος νομισματος δεν βγαινει μονο απο το τιραζ.
Η δημοφιλια ενος νομ ισματος ειναι κυριοτερος παραγοντας
διαμορφωσης τιμης.
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #13 στις: Ιανουάριος 12, 2014, 06:07:06 μμ »

Ανάργυρε, δεν υπάρχει λόγος διαφωνίας. Όπως είπα και πιο πάνω, οι τιμές ουσιαστικά είναι οι ίδιες.
Εξ' άλλου με τέτοια κατάντια στα Ελληνικά νομίσματα και κυρίως στα αναμνηστικά, σε λίγο θα τα παίρνουμε στο μέταλλο στην Ελλάδα. Στην προηγούμενη δημοπρασία της ΠΝΕ, το Βόλεϋ έμεινε στα 1400 αχτύπητο.
Είδα χούντες κατοστάρικα MS66-67 να φεύγουν στα 1000 ευρώ, έχω δει... δεν μπορείτε να φανταστείτε.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Ιανουάριος 13, 2014, 03:04:11 μμ »

Ανάργυρε, δεν υπάρχει λόγος διαφωνίας. Όπως είπα και πιο πάνω, οι τιμές ουσιαστικά είναι οι ίδιες.
Εξ' άλλου με τέτοια κατάντια στα Ελληνικά νομίσματα και κυρίως στα αναμνηστικά, σε λίγο θα τα παίρνουμε στο μέταλλο στην Ελλάδα. Στην προηγούμενη δημοπρασία της ΠΝΕ, το Βόλεϋ έμεινε στα 1400 αχτύπητο.
Είδα χούντες κατοστάρικα MS66-67 να φεύγουν στα 1000 ευρώ, έχω δει... δεν μπορείτε να φανταστείτε.
+1 αγαπητοι φιλοι επομενο ειναι μετα απο αυτην την οικονομικη κριση που ζουμε να εχουν πεσει οι τιμες στα πιο πολλα νομισματα.παντως το μονο σιγουρο ειναι οτι οι σπανιωτητες παντα θα ειναι ανεπηρεαστες!μην πω οτι θα ανεβουν,σαν σιγουρη επενδυση πλεον!!!γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences