Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 28, 2024, 10:32:50 πμ
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΙΟΝΙΚΟ ΜΕΤΑΛΛΙΟ  (Αναγνώστηκε 16727 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
d.theodoropoulos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 565


Προφίλ WWW
« Απάντηση #15 στις: Ιανουάριος 13, 2014, 10:08:29 πμ »



Το δικό σου πρέπει να είναι MS.  Στείλτο NCS και θα γυρίσει κουκλί.

Αυτο σκεφτηκα και εγω , καλο αποκτημα παντως!!
Να το χαιρεσε!!

Ευχαριστω γιωργο , παμε τωρα να κλεισουμε ολα τα μεταλλια με ελληνικο θεμα απο τον χαρακτη λανκε . Καινουργιο βιτσιο
Καταγράφηκε

Το καλό και το φθηνό ..... το πήρε ο προηγούμενος !
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Ιανουάριος 13, 2014, 10:56:26 πμ »

Ωραίος Διονύση!!! Πολύ όμορφο θέμα. Και χορταστικά στο χέρι πολύ.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
amp-gold
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 20


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Μάρτιος 09, 2014, 06:07:25 μμ »

Και τί θα το κάνεις ρε Θοδωράκη? Ματαιότης ματαιοτήτων.Θα πεθάνεις μια μέρα και θα πάει ο Βασιλάκης στη Νομισματική να το πουλήσει,και θα του λένε πως τα μετάλλια είναι για πολύ περιορισμένο αριθμό συλλεκτών-δεν υπάρχουν χρήματα αυτή την εποχή-ο κόσμος δεν αγοράζει-δεν είναι ακυκλοφόρητο-είναι καθαρισμένο-αυτά τα αγοράζουμε για μέταλλο με το κιλό-ο κυρ Γιάννης πούλησε ένα 15 Ευρώ την περασμένη βδομάδα-πως ξέρουμε πως είναι γνήσιο?-άστο να το δείξω σε ένα καλό παιδί που ξέρει απ'αυτά-μην το βγάλεις παραέξω και γίνει π.......α, άστο να το διαχειριστώ εγώ-κλπ.,κλπ.,κλπ
Στην τελική,πούλα το εσύ και φτύσε κιόλας μόλις το δώσεις-άσε να φορτωθεί άλλος τα παραπάνω προβλήματα (μιάς και ζούμε σε χώρα με "ρηχή" συλλεκτική αγορά )
Καταγράφηκε
d.theodoropoulos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 565


Προφίλ WWW
« Απάντηση #18 στις: Μάρτιος 09, 2014, 06:33:56 μμ »

Και τί θα το κάνεις ρε Θοδωράκη? Ματαιότης ματαιοτήτων.Θα πεθάνεις μια μέρα και θα πάει ο Βασιλάκης στη Νομισματική να το πουλήσει,και θα του λένε πως τα μετάλλια είναι για πολύ περιορισμένο αριθμό συλλεκτών-δεν υπάρχουν χρήματα αυτή την εποχή-ο κόσμος δεν αγοράζει-δεν είναι ακυκλοφόρητο-είναι καθαρισμένο-αυτά τα αγοράζουμε για μέταλλο με το κιλό-ο κυρ Γιάννης πούλησε ένα 15 Ευρώ την περασμένη βδομάδα-πως ξέρουμε πως είναι γνήσιο?-άστο να το δείξω σε ένα καλό παιδί που ξέρει απ'αυτά-μην το βγάλεις παραέξω και γίνει π.......α, άστο να το διαχειριστώ εγώ-κλπ.,κλπ.,κλπ
Στην τελική,πούλα το εσύ και φτύσε κιόλας μόλις το δώσεις-άσε να φορτωθεί άλλος τα παραπάνω προβλήματα (μιάς και ζούμε σε χώρα με "ρηχή" συλλεκτική αγορά )

Οτι εκανα και εγω οτι βρηκα απο τον συγχωρεμενο τον πατερα , τα εχω αφησει στην θυριδα . Βεβαια θα μου πεις πληρωνω 190 ευρω τον χρονο εξοδα φυλαξης ... αλλα και να τα πουκησω τι θα κερδισω Απορία Παλι λεφτα θα παρω . Δεν θελω , εχω   Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Το καλό και το φθηνό ..... το πήρε ο προηγούμενος !
amp-gold
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 20


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Μάρτιος 09, 2014, 07:49:28 μμ »

Δεν σου είπα να το "πουκήσεις".Να το πουλήσεις σου είπα.Και να αγοράσεις πραγματικά λεφτά (χρυσό)-όχι τα τραπεζοκουπόνια που η αξία τους διακυμαίνεται αναλόγως των διαθέσεων των πολιτικάντηδων.
Καταγράφηκε
d.theodoropoulos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 565


Προφίλ WWW
« Απάντηση #20 στις: Μάρτιος 09, 2014, 07:59:43 μμ »

Εγω δεν "πουκαω" τιποτα . Μονο τα ευρω πουλαω και μαλιστα πολυ ακριβα .... αυτο θα αποδειχθει βεβαια αργοτερα οταν μετραμε το μεταλλο με βορειο και νοτιο ευρω η με δρχ
Καταγράφηκε

Το καλό και το φθηνό ..... το πήρε ο προηγούμενος !
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Μάρτιος 09, 2014, 09:37:20 μμ »

Δεν σου είπα να το "πουκήσεις".Να το πουλήσεις σου είπα.Και να αγοράσεις πραγματικά λεφτά (χρυσό)-όχι τα τραπεζοκουπόνια που η αξία τους διακυμαίνεται αναλόγως των διαθέσεων των πολιτικάντηδων.
Όσα και να βγάλεις δεν θα τα πάρεις μαζί σου οπότε χαλάρωσε. Ο καθένας μας χαλάει τα χρήματα του όπως γουστάρει και το απολαμβάνει.  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Μάρτιος 09, 2014, 09:43:42 μμ »

η υποθεση αρχιζει σιγα σιγα και.....
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
d.theodoropoulos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 565


Προφίλ WWW
« Απάντηση #23 στις: Μάρτιος 09, 2014, 10:34:03 μμ »

η υποθεση αρχιζει σιγα σιγα και.....

Καμμια τέτοια πρόθεση απο μεριάς μου , με τον •κωστακη• τα έχουμε συζητήσει πολλάκις αυτά και σε πολλα έχει απόλυτο δίκιο , ο τρόπος του ειναι που δεν βοηθάει να τον κατανοησεις  Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Το καλό και το φθηνό ..... το πήρε ο προηγούμενος !
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Μάρτιος 09, 2014, 11:44:38 μμ »

η υποθεση αρχιζει σιγα σιγα και.....
δεν υπάρχει θέμα παρεξήγησης, απόψεις ανταλλάσουμε  Χαμόγελο
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Μάρτιος 10, 2014, 02:07:33 πμ »

η υποθεση αρχιζει σιγα σιγα και.....

Καμμια τέτοια πρόθεση απο μεριάς μου , με τον •κωστακη• τα έχουμε συζητήσει πολλάκις αυτά και σε πολλα έχει απόλυτο δίκιο , ο τρόπος του ειναι που δεν βοηθάει να τον κατανοησεις  Σαρκασμός

κωστακη αν καταλαβα εννοεις τον amp-gold? παντως εχεις δικιο σχετικα με τον τροπο..τελικα ποοοοοοολυ υπουλο πραγμα ο γραπτος λογος... Αναποφασιστικότητα  Χαμόγελο
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Μάρτιος 11, 2014, 02:53:05 μμ »

η υποθεση αρχιζει σιγα σιγα και.....
δεν υπάρχει θέμα παρεξήγησης, απόψεις ανταλλάσουμε  Χαμόγελο
συμφωνω απολυτα οτι στο στεκι συλλεκτων!!!!!πρεπει να ανταλασουμε γνωμες,αλλα οταν μπερδευεται η λεξη συλλεκτης(ας αφησουμε τον ορο αναβαθμιση συλλογης) με την λεξη εμπορος!!!συγκρινουμε ανομοια πραγματα και η μπαλλα παει εκτος γηπεδου!!!Διονυση καλοριζικο το μεταλλιο,πανεμορφο!!!γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
jimse
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 384

End Of An Era


Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Μάρτιος 11, 2014, 07:13:22 μμ »

Είναι δυνατόν όμως να γίνει κάποιος έμπορος χωρίς να ήταν ή να είναι συλλέκτης?? Δέν ήταν όλοι οι έμποροι αρχικά συλλέκτες? Θέλω να πω μου κάνει δύσκολο, σίγουρα θα έχουν κάποιες συλλογές που να μήν πουλάνε.
Καταγράφηκε

From Wishes To Eternity
d.theodoropoulos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 565


Προφίλ WWW
« Απάντηση #28 στις: Μάρτιος 11, 2014, 07:20:19 μμ »

Είναι δυνατόν όμως να γίνει κάποιος έμπορος χωρίς να ήταν ή να είναι συλλέκτης?? Δέν ήταν όλοι οι έμποροι αρχικά συλλέκτες? Θέλω να πω μου κάνει δύσκολο, σίγουρα θα έχουν κάποιες συλλογές που να μήν πουλάνε.

Αυτο το θεωρω δυσκολο . Γιατι εαν δεν εχεις μπει μεσα στην αγορα του νομισματος πως να ξερεις τι αγοραζεις και τι πουλας και ποια ειναι η τιμη του ανα πασα στιγμη .
Να γινεις περιπτερας που ολα εχουν τιμη χονδρικης και λιανικης πωλησης οκ ... αλλα στα νομισματα δεν παιζει αυτο .

ας μεινουμε ομως στο θεμα του μεταλλιου , μην το μαγαρισουμε και αυτο , και οποια νεα συζητηση ας την κανουμε σε νεο ποστ
Καταγράφηκε

Το καλό και το φθηνό ..... το πήρε ο προηγούμενος !
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Μάρτιος 11, 2014, 07:33:23 μμ »

jimse είναι σωστή η παρατήρηση σου.  Ωστόσο, τα πράγματα ειναι ξεκάθαρα όσον αφορά το ποιος ειναι συλλεκτης, εμποροσυλλεκτης και τέλος εμπορος.

Για τον συλλεκτη δεν θα πω τιποτα. Ας κοιταχτούμε οι περισσότεροι στον καθρέφτη και θα καταλαβουμε.

Ο εμποροσυλλεκτης ειναι και τα δύο αλλά δεν γινεται καλός και στα δύο. Ή καλός συλλεκτης θα εισαι ή καλός εμπορος. Διότι αν κρατάς το top για τον εαυτό σου δεν θα είσαι καλός έμπορος, αντίθετα αν πουλάς τα καλύτερα αντικείμενα δεν θα είσαι καλός συλλεκτης. Διαλεγεις και παίρνεις.

Ο εμπορος , σαφώς και πρεπει να εχει τεχνικές γνωσεις και να αφουγκράζεται την αγορά και πιθανότατα και αυτος να εχει συλλογή δική του ΑΛΛΑ για τον εμπορο όλα τα κομμάτια εχουν μια τιμή (σ.τ.μ. ταδε εφη wavelet). δεν ειναι δεμένος με τιποτα. Στην σωστή τιμή πουλάει τα πάντα.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences