Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 19, 2024, 10:12:23 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 100 Ameros  (Αναγνώστηκε 5560 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« στις: Μάιος 31, 2011, 01:16:15 πμ »

Δεν είναι ακόμη Legal Tender αλλά προς τα εκεί το πάνε οι παγκόσμιοι νταβαντζήδες.
Ευρώ εδώ (ΕΟΚ)
Αμέρο Καναδάς, Η.Π.Α. και Μεξικό (UNA)
Ασία Απορία??
Αφρική Απορία??
Έρχεται και το Globo όσον ούπω
Τελικά η Ευρώπη έχει γίνει κέντρο πειραμάτων και η ΕΛ-ΛΑΣ μπροστάρισα.
Ε άμα περάσουν σε εμάς, οι υπόλοιποι λαοί είναι παιχνιδάκι σου λένε.

1 Ουγγιά 100 AMEROS 2008 LIBERTY UNA (UNION of NORTH AMERICA) PROTOTYPE
575 Τεμάχια PROOF 0,999
150 EURO στο eBay
  
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 31, 2011, 01:37:56 πμ από pepos » Καταγράφηκε
byzantinos
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 41


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 31, 2011, 11:56:58 πμ »

Τα εύστοχα σχόλιά σου φίλε μου, είναι πιο σπουδαία και απο τις ωραίες φωτό. Χαμόγελο
Καταγράφηκε
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 31, 2011, 05:05:54 μμ »

Τα εύστοχα σχόλιά σου φίλε μου, είναι πιο σπουδαία και απο τις ωραίες φωτό. Χαμόγελο
Το τερπνόν μετά του οφελίμου.
Καταγράφηκε
panat
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 8


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 21, 2011, 10:39:44 πμ »

Συμφωνώ και εγώ σε όσα λές.
Εχουν πολύ μεγάλη βάση.
Ξέρεις που μπορεί να βρεί κανείς ameros και πόσο κάνει?
Καταγράφηκε
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 21, 2011, 10:56:20 πμ »

Συμφωνώ και εγώ σε όσα λές.
Εχουν πολύ μεγάλη βάση.
Ξέρεις που μπορεί να βρεί κανείς ameros και πόσο κάνει?
Τα βρίσκεις στο ebay
Μάλλον θα καταρεύσει το Δολλάριο και μετά θα φέρουν το καινούργιο νόμισμα.
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 21, 2011, 11:52:04 πμ »

καλημερα σε ολην την παρεα,εγω πιστευω οτι ολη η υποθεση ειναι ενα καινουργιο τρυκ,καποιου ευφανταστου εμπορου.λεει,κοπη 500 κομματιων?χωρις καμμια επισημη κρατικη εγγυηση,(ποιος εγγυαται?οτι εκοψε μονο τοσα)τουλαχιστον μιας χωρας της βορειου αμερικης? καναδας, ηπα,μεξικο,κλπ,και ζητα 150ευρω,και οχι δολλαρια,η πεσος,κλπ(δηλαδη, καποιου τοπικου νομισματος),ισως το ευρω ειναι πιο ακριβο,για 31 γραμμαρια αργυρου,καντε τις πραξεις,και πειτε μου,γιατι? να αγορασω αμερος.μην παρασυρεσθαι,απο βαρυγδουπες  κινησεις εντυπωσιασμου,με μονο ωφελος το κερδος,εκτος αν το γυρισουμε στην επιστημονικη φαντασια.ποιος ο σκοπος? πεστε μου, του υποτιθεμενου νεου οργανισμου, κοβωντας τα δηθεν 500 αμερος?αφου υποτιθεται? ειναι ακομη στα χαρτια,σχεδιασμο κλπ.δεν ειναι λιγο φαιδρο,αν ηταν σοβαροι, να εκαναν αισθητη την παρουσια τους με 500 νομισματα? της μιας ουγγιας αργυρου,150 ευρω.τα αερος,και οχι αμερος, θα γινουν αναρπαστα,γιατι παντα θα υπαρχουν ατομα,που δεν βαζουν κατω την κοινη λογικη,αλλα αρεσκονται σε σεναρια τυπου νταινιγκεν,οποιος τον θυμαται?χαιρετω,γιαννηςτ.υγ. αυτη ειναι η ταπεινη και κοινη λογικη,ενος μετριου σε ευφυια ατομου,αν κανω λαθος συγχωρεστε με.
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 21, 2011, 12:31:24 μμ »

θα ηθελα να προσθεσω,απο το 2008 μεχρι σημερα, γιατι δεν ξανακοπηκε,παλι καποιο σαν το πρωτοτυπο?οπως αναφερει,και μαλιστα με τιμη μοναδος 100,αντι για  τιμη ενος αμερος, οπως γινεται σε καποιο δοκιμιο?παντως ειμαι σιγουρος οτι τα 580?ξεπουληθηκαν και με καλες απολαβες.για ρωτηστε ποσο κοστιζει μια κοπη ενος προυφ νομισματος(εργασια τεχνικων,υλικα,εξοδα συσκευασιων,συμφερει μονο για τοσα κομματια?μην απορησετε, αν εχουν τουλαχιστο απο ενα, το ενα δεκατο των αμερικανων συλλεκτων,απο τα τα 600 περιπου, που λεει οτι κοπηκαν σε ολοκληρη βορεια αμερικη?εδω φθασαν και στην ελλαδιτσα?χαιρετω.υγ.εχει και ιστοσελιδα,μαλλον θα του εχει μεινη στοκ?η, για καθε ενδεχομενο? μπορει να σας βρει και αλλα, τσαμπα ειναι, 150 ευρω!!!
Καταγράφηκε
Nick the Greek
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 6


Γνώθι σαυτόν


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 24, 2011, 04:18:18 μμ »

 Για τα Ameros είχα ξανακούσει παλιότερα φήμες αλλά δεν είχα ασχοληθεί σοβαρά, αλλά τώρα έκανα μια μικρή έρευνα, αρχικά στην ιστοσελίδα που φαίνεται στην πρώτη φωτογραφία, και μετά στην Βικιπαίδεια, και έμαθα ότι τα νομίσματα αυτά σχεδιάστηκαν από κάποιον  Ντάνιελ Καρρ το 2007, όχι για κάποιον προφανή λόγο, αλλά για να διατεθούν προς αγορά στην ιστοσελίδα του. Όμως οι εικόνες από την ιστοσελίδα  διαδόθηκαν ταχύτατα στο διαδίκτυο και δημιουργήθηκαν φήμες ότι θα είναι το κοινό νόμισμα των ΗΠΑ, Καναδά και Μεξικό, και τα νομίσματα έγιναν διάσημα. Ο δημιουργός τους κάθε χρόνο σχεδιάζει καινούργια σειρά, σε όλες της μονάδες, καθώς και χαρτονομίσματα. Να για παράδειγμα η σειρά του 2009.

http://www.dc-coin.com/una20091amerocopperproof-likefinishridinglibertywinged.aspx
http://www.dc-coin.com/una20095ameroscopperproof-likefinishridinglibertywinged.aspx
http://www.dc-coin.com/una200920ameroscopperproof-likefinishridingliberty.aspx
http://www.dc-coin.com/una200925amerossilverproof-likefinishridinglibertywinged.aspx
http://www.dc-coin.com/una200950amerossilverproof-likefinishridinglibertywinged.aspx
http://www.dc-coin.com/una2009100amerossilverproof-likefinishridingliberty.aspx

Οπότε, όπως πολύ σωστά είπε ο κ. giannist, είναι απλά ένα τρικ...
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 24, 2011, 04:47:56 μμ »

πανω που ειχαμε κανει σχεδια, για το αφροερος,μας τα χαλασες!!!φαντασια μηδεν.κριμα,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences