Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 24, 2024, 08:13:54 μμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ''Ιστορικός Συλλέκτης Βέροιας''  (Αναγνώστηκε 6330 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Dir
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 411


Προφίλ
« στις: Δεκέμβριος 29, 2013, 09:59:44 μμ »

Τον τελευταιο καιρο μου προτειναν την σελιδα αυτη στο fb. https://www.facebook.com/pages/%CE%A3%CF%84%CE%B7%CF%81%CE%AF%CE%B6%CE%BF%CF%85%CE%BC%CE%B5-%CF%84%CE%BF%CE%BD-%CE%99%CF%83%CF%84%CE%BF%CF%81%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CF%82-%CE%A3%CF%85%CE%BB%CE%BB%CE%AD%CE%BA%CF%84%CE%B7%CF%82-%CE%92%CE%AD%CF%81%CE%BF%CE%B9%CE%B1%CF%82/128037153879904
Φυσικα και την επισκευτηκα και την "ξεζουμισα"! Φοβερα αντικειμενα και εγω προσωπικα με την πρωτη ευκαιρια θα επισκευθω τη συλλογη και απο κοντα αλλα και να γνωρισω και τον ανθρωπο, καθοτι εγω απο Κοζανη και το μουσειο στη Βεροια! Ριξτε μια ματια, αξιζει..
Εδω ειναι και το σαιτ με περισσοτερες πληροφοριες http://www.historicalcollector.gr/


Καταγράφηκε
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 30, 2013, 06:38:25 μμ »

Πράγματι, άξιζει τον κόπο.
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
xmac
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 30, 2013, 08:35:02 μμ »

Όχι μόνο αξίζει τον κόπο αλλά είναι άξιος συγχαρητηρίων ο άνθρωπος με αυτά που έχει καταφέρει!!! Εύγε του!!!
Καταγράφηκε
Dir
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 411


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 30, 2013, 09:50:01 μμ »

Απο οσο παρακολουθω τον τελευταιο καιρο, εμπλουτιζεται συνεχως η συλλογη αυτη και απο αλλους πολιτες, με δωρεες.. Οταν παω καποια στιγμη θα σας πω και λεπτομερειες
Καταγράφηκε
iapwnas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1702



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 30, 2013, 10:11:47 μμ »

Ο ανθρωπος ειναι πραγματικος συλλεκτης/ερευνητης. Τον εχω γνωρισει περιπου ενα χρονο μεσα απο το ιντερνετ και ειναι αξιοθαυμαστος. Εχει τρομερη συλλογη απο οτιδηποτε μπορειτε να φανταστειτε απο πολεμικα αντικειμενα, στολες, οπλα, ξιφη, εγγραφα.
Επισης εχει τεραστια συλλογη απο ανεκδοτες φωτογραφιες εποχης 2ου παγκοσμιου πολεμου και εμφυλιου!! Και στις σελιδες που εχει παντα διπλα γραφει πληροφοριες για οτιδηποτε εχει σχεση με το αντικειμενο!!
Δειτε και αυτην τη σελιδα http://www.historicalcollector.gr/
Αξιζει να αφιερωσετε λιγο απο τον χρονο σας να δειτε την προσπαθεια του!! Χαμόγελο
Καταγράφηκε

Ουαί τοις ηττημένοις
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 10, 2014, 08:45:31 μμ »

Τον έχω "γνωρίσει" κι εγώ διαδικτυακά, σε διάφορες σελίδες και όντως ο άνθρωπος έχει μεράκι και γνώσεις. Η συλλογή του είναι πραγματικά μεγάλη και πιάνει διάφορες περιόδους και διάφορες χώρες. Και μάλιστα τη μοιράζεται, δεν την έχει κλεισμένη σε ένα δωμάτιο για τον εαυτό του.

Τώρα βέβαια, αν και κάπως άβολο αυτό που θα γράψω, απογοητεύτηκα από ορισμένα κομμάτια, τα οποία είναι είτε αντίγραφα είτε αντικείμενα φαντασίας, που δεν υπήρξαν ποτέ... Ελπίζω αυτά να αποτελούν ένα προσωρινό "μπάλωμα" στη συλλογή, για λόγους αντιπροσώπευσης/παρουσίασης και στην έκθεση να αναφέρονται σαν τέτοια και να μην αγοράστηκαν σαν αυθεντικά...  Απορία  Αναποφασιστικότητα
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
xmac
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 10, 2014, 10:55:37 μμ »

Στο διαδίκτυο με πιο όνομα είναι γνωστός;
Καταγράφηκε
πλακιωτης
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 417


Μικρος ο κοσμος , αστεια η ζωη......


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 11, 2014, 10:37:05 πμ »

Ενταξει μεχρι τις στολες απο εκει και περα -1000
Καταγράφηκε
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 11, 2014, 10:44:53 πμ »

Ενταξει μεχρι τις στολες απο εκει και περα -1000

Και στις ξένες στολές υπάρχουν προβλήματα, δυστυχώς... Η στολή του Γερμανού είναι κατ' αρχήν αντίγραφο, με επίσης λάθος διακριτικά. Αετό και επιράμματα του Στρατού, με περιχειρίδα και ζώνη των SS και την "ασπίδα" των Βαλκανίων, η ίδια η ύπαρξη της οποίας αμφισβητείται με πολύ σοβαρούς όρους. Το κράνος είναι επίσης ισπανικό, με σήματα κόπιες.

Είναι άβολο όπως έγραψα και πριν και μπορεί να μοιάζει με δημόσιο "θάψιμο" της συλλογής του ανθρώπου που έχει βάλει τόσο κόπο και χρήμα, αλλά κάποια πράγματα είναι δυστυχώς εξόφθαλμα.  Αναποφασιστικότητα
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
Dir
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 411


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 11, 2014, 10:50:11 πμ »

Ισως δεν το γνωριζει ουτε ο ιδιος.  Αναποφασιστικότητα Εαν εισαι σιγουρος γιαυτα που λες γιατι δεν επικοινωνεις μαζι του να του εξηγησεις; Αν θελεις βεβαια... Εγω δυστυχως σε αυτα ειμαι ασχετος!
Καταγράφηκε
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 11, 2014, 12:57:56 μμ »

Αυτό σκεφτόμουν να κάνω... και βλέπουμε!  Αναποφασιστικότητα
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 11, 2014, 01:32:46 μμ »

Για τις στολες δεν ξερω αλλα οι φωτο που εχει ειναι φανταστικες!!
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουάριος 11, 2014, 02:07:46 μμ »

Όντως! Η συλλογή του μουσείου είναι επίσης αξιόλογη, όπως και η παρουσίαση, η οποία δείχνει αγάπη για το αντικείμενο! Γι αυτό νομίζω είναι κρίμα να φαίνονται "σαν τη μύγα μες στο γάλα" αντίγραφα ή κομμάτια φαντασίας.

Επικοινώνησα κι ελπίζω να ανοίξει ένας καλός κι εποικοδομητικός διάλογος μεταξύ συλλεκτών!  Χαμόγελο
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
πλακιωτης
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 417


Μικρος ο κοσμος , αστεια η ζωη......


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουάριος 11, 2014, 03:01:54 μμ »

Παω καλυτερα σε ενα πολεμικο μουσειο που εχει τα παντα,δεν χρειαζετε να δω πολιτικη κατηχηση. Αυτος βγαζει τα παθη του,καλα κανενας δεν του ειπε για την Εθνικη συμφιλιωση..................την πιο ηρωικη στιγμη της συχρονης Ελλαδος τον πολεμο του 40' την περναει στο ντουκου. Ντροπή
Καταγράφηκε
Makedonas
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 21


Προφίλ WWW
« Απάντηση #14 στις: Αύγουστος 08, 2014, 03:36:40 μμ »

Σε πολύ ωραίο κτήριο έχει την συλλογή του. Λίγα από τα αντικείμενα που έχει έχουν ενδιαφέρον καθώς  εκθέτει πολλά αντίγραφα (που μετά από σχετική πληροφόρηση επιμένει και λέει ότι είναι γνήσια).Γνωρίζω επίσης πολλούς συλλέκτες από Αθήνα,Θεσσαλονίκη,Κρήτη,Βέροια που του έχουν κάνει σχετικές παρατηρήσεις αλλά τι μόνο που κάνει είναι το δικό του.Κρίμα,θα μπορούσε να κάνει πιο καλή δουλεία.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences