Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 12:30:30 πμ
Σελίδες: 1 ... 4 5 [6]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Νομισματικό πρόγραμμα 2011  (Αναγνώστηκε 33082 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
skiron
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 84


Προφίλ
« Απάντηση #75 στις: Απρίλιος 01, 2012, 11:48:45 μμ »

εγινε..θα σας πω αυριο το βραδάκι....

απο κει κ πέρα, καλή μας τύχη! Χαμόγελο

υγ..η προεγγραφη πώς γίνεται? αυτοπροσώπος, με κάποιο έντυπο...Απορία
Καταγράφηκε
silahim
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5190

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #76 στις: Απρίλιος 02, 2012, 12:15:10 πμ »

http://www.bankofgreece.gr/Pages/el/Euro/Notes-coins/Collectors/default.aspx#2
Αυτό το σάιτ θα σε βοηθήσει..λίγο, είναι της ΤτΕ.Έχει και email για να ρωτήσεις ότι θέλεις.
Η προεγγραφή γίνετε αυτοπροσώπος, ή με εξουσιοδότηση.
Καταγράφηκε
skiron
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 84


Προφίλ
« Απάντηση #77 στις: Απρίλιος 02, 2012, 10:06:02 πμ »

Σχετικά με αυτό που συζητάγαμε χτες κ κατόπιν τηλεφωνου στην ΤτΕ...9 Απριλίου θα ξεκινήσει η διάθεση του αναμνηστικού νομίσματος 2ευρω...σύντομα θα βγουν και ανακοινώσεις για τα υπόλοιπα.
υγ...το τιράζ για τα χρυσά - ασημένια δεν το βρίσκω.. Λύπη

την καλημέρα μου
Καταγράφηκε
stergiosleon
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 78


Προφίλ
« Απάντηση #78 στις: Απρίλιος 02, 2012, 11:28:59 πμ »

Ξέρουμε μήπως μέγιστο αριθμό κομματιών που μπορούμε να πάρουμε;
Καταγράφηκε
silahim
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5190

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #79 στις: Απρίλιος 02, 2012, 11:56:03 πμ »

Στο αναμνηστικό 2ευρω του 2012 η ΤτΕ το διαθέτει σε μασούρι από τον Ιανουάριο.Εκτός και άν εννοείς σε blister.Και από προσωπική μου εμπειρία,θα σού έλεγα,να μήν παίρνεις της μετρητής όσα σου λένε από την Τράπεζα.
Αν κρίνω από τον περασμένο χρόνο,.......και άν το τιράζ είναι μικρό μάλλον ένα κομμάτι ο καθένας(μιλάω για χρυσά,και τα ασημένια) και με κόπο!!!!!!!!...πέρυση θυμάμαι ουράαααααα!!!και έξη ώρες περίμενεεεεεεεε!!!!!,
και δυστυχός υπήρξαν και κάποιοι που δεν πρόλαβαν να πάρουν!!!! Λύπη Λύπη Λύπη Λύπη        
Καταγράφηκε
skiron
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 84


Προφίλ
« Απάντηση #80 στις: Απρίλιος 02, 2012, 12:02:05 μμ »

Ναι εννοώ σε blister το 2€ για τα "10 χρόνια του €"....
απο κει κ πέρα για τα χρυσά και ασημένια.... ο Θεος βοηθός...
Καταγράφηκε
stergiosleon
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 78


Προφίλ
« Απάντηση #81 στις: Απρίλιος 02, 2012, 12:41:22 μμ »

Οχ κατάλαβα θα πρέπει να πάμε πρωι πρωί δηλαδή  Λύπη
Καταγράφηκε
giannis_p
Χάλκινο μέλος
***
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 373


Προφίλ
« Απάντηση #82 στις: Απρίλιος 02, 2012, 03:26:42 μμ »

9 απριλιου θα βγει η coincard με το 2 ευρω του 2012,οπως εμαθα μαλλον μεχρι 20 κομματια ο καθενας
για τα χρυσα και το αργυρο δεν εχει ανακοινωθει ακομα τιποτα σχετικα με την ποσοτητα εκδοσης αλλα πολυ συντομα θα εχουμε νεα,ισως και μεσα στη εβδομαδα
Καταγράφηκε
skiron
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 84


Προφίλ
« Απάντηση #83 στις: Απρίλιος 02, 2012, 03:28:08 μμ »

μιας κ είμαστε στην κατηγορία "2011" (και για να μην ξεφεύγουμε με το πρόγραμμα του 2012 για το οποίο υπάρχει αντίστοιχο topic), θέλω να κάνω την εξής χαζή ερώτηση:

στο τρίπτυχο που έχω με θέμα special olympics...στο μέλλον μπορώ να πουλήσω ξεχωριστά το ασημένιο που εμπεριέχει και ξέχωρα το 2€ (αρπαγή Ευρώπης), ή αναγκαστικά πάει πακέτο όλο το τρίπτυχο προς πώληση?
την ερώτηση μου την προκάλεσαν τα σχόλια των φίλων παραπάνω, και η διαπίστωση πως το απλό 2€ που περιέχει δεν έχει κυκλοφορήσει το 2011 και έχει κάποια ενδιαφέρουσα αξία....
δεν τολμάω να ανοίξω το τρίπτυχο για να δω αν το κάθε νόμισμα είναι ανεξάρτητα συσκευασμένο απ τα υπόλοιπα, φοβούμενος μην το χαλάσω...

φιλικά Αργύρης
Καταγράφηκε
giannis_p
Χάλκινο μέλος
***
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 373


Προφίλ
« Απάντηση #84 στις: Απρίλιος 02, 2012, 03:48:05 μμ »

οπως θελεις μπορεις να το πουλησεις(ολο μαζι ή νομισμα-νομισμα)απλα να ξερεις οτι αμα το ανοιξεις χαλασε και μετα αναγκαστηκα το πουλας γιατι σαν τριπτυχο χανει την αξια του,αν τα πουλησεις χωριστα πιανουν και καλυτερη τιμη,τα κερματα απο 1σεντ-1ευρω δεν εχουν καποια ιδιαιτερη αξια περα απο την ονομαστικη τους
Καταγράφηκε
iceman
Επισκέπτης
« Απάντηση #85 στις: Απρίλιος 02, 2012, 05:53:55 μμ »

skiron είσαι βέβαιος ότι δεν θες να το πουλήσεις και θες να αρχίσεις συλλογή??Γιατί από τα post σου άλλα βλέπω!
Πάντως εγώ ως συλλέκτης δεν θα πλήρωνα ποτέ να πάρω το 10εύρω σκέτο έξω απο το τριπτυχό του.
Τώρα αν καταφέρεις να τα πουλήσεις ξεχωριστά πιθανόν να αποκομίσεις μεγαλύτερο κέρδος αλλά δεν έχω σαφή άποψη πάνω σ αυτό γιατί είμαι καθαρά συλλέκτης και όχι επενδυτής,πωλητής κτλ...!
Καταγράφηκε
skiron
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 84


Προφίλ
« Απάντηση #86 στις: Απρίλιος 02, 2012, 07:54:34 μμ »

Σε πρώτη φάση, καθότι καινούργιος στον χώρο, η απορία ήταν καθαρά εγκυκλοπαιδική... οι νέοι στην αρχή ρωτάμε τα πάντα..κ προτιμώ να ρωτήσω, παρά να κάνω καμια μ****** και να χαλάσω την συλλεκτική αξία του τρίπτυχου που έχω ανοίγοντάς το, και αντίστοιχα όσων θα έχω στο μέλλον..εσείς δεν αναρωτηθήκατε ποτέ το ίδιο?? Χαμόγελο

Απο κει κ πέρα, φυσικά και σκέφτομαι "συλλεκτικά" φίλε iceman....αυτό είναι το πρώτο ερέθισμα....αλλά δε μπορώ να κοροϊδέψω ούτε εσάς, ούτε τον εαυτό μου ότι δεν με νοιάζει και η επενδυτική φύση του πράγματος...η καιροί είναι δύσκολοι και αύριο μεθαύριο θέλω σε κάθε περίπτωση να ξέρω την υλική αξία της συλλογής μου...και όχι μόνο την συναισθηματική. Όντας τραπεζικός δε θα μπορούσα εκ των πραγμάτων να σκεφτώ διαφορετικά....απλά ειλικρινά και ξεκάθαρα Κλείσιμο ματιού

Φίλε Γιάννη σ ευχαριστώ...από συλλεκτικής άποψης με χαλάει αρκετά το τρίπτυχο...το θεωρώ άσχημο....πάντα φανταζόμουν τη συλλογή μου το κάθε νόμισμα σε μια όμορφη θήκη με θέση στα ράφια μου και με τρόπο που να φαίνονται-παρουσιάζονται...αυτό το τρίπτυχο δεν εξυπηρετεί κάτι τέτοιο τουλάχιστον κατ' εμε...με βάση όμως αυτού που είπε και ο Iceman, τότε μάλλον η σωστότερη κίνηση είναι να μείνει ως έχει..ως σύνολο...

με φιλική πάντα διάθεση, Αργύρης
Καταγράφηκε
skiron
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 84


Προφίλ
« Απάντηση #87 στις: Απρίλιος 02, 2012, 11:13:23 μμ »

υγ: μπορούμε να γνωρίζουμε κατά την έκδοση ενός τρίπτυχου,blister κλπ...εκ των προτέρων δηλαδή ,  κατά πόσο το 2ευρο που εμπεριέχει θα κυκλοφορήσει και κανονικά το έτος αυτό ή θα βρίσκεται μόνο στα τρίπτυχα κλπ όπως συνέβη το 2011..2007 κλπ???
Καταγράφηκε
giannis_p
Χάλκινο μέλος
***
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 373


Προφίλ
« Απάντηση #88 στις: Απρίλιος 03, 2012, 02:18:45 μμ »

Αργυρη το ειδος της συλλογης που θελεις να δημιουργησεις ειναι κατι που πρεπει να το αποφασισεις μονος σου,δεν υπαρχει σωστο και λαθος,ο καθενας συλλεγει οτι τον ευχαριστει περισσοτερο,για παραδειγμα εμενα μου αρεσουν πολυ τα proof sets αλλα και τα αργυρα νομισματα
οπως ειπες καλο ειναι να ξερεις και τι αξιζουν αυτα που συλλεγεις ετσι ωστε σε μια δυσκολη στιγμη να μπορεις να τα ρευστοποιησεις αν και αμα αγαπας αυτο που κανεις δεν νομιζω οτι θα μπορεσεις να το πουλησεις,γι ασυναισθηματικουσ κυριωσ λογους,αν μπορεις να συνδιασεις τη συλλογη σου και με κατι που εχει επενδυτικη αξια ειναι το ειδανικο γιατι και το κεφι σου κανεις ενω παραλληλα εχεις στην κατοχη σου και καποια αντικειμενα αξιας
οσο για το 2ευρω που ρωτας δυστυχως η τραπεζα μας το φυλαει για εκπληξη στο τελος καθε χρονιας αν θα το εκδοσει ή οχι οποτε δεν μπορουμε να ξερουμε εκ των προτερων αν το τριπτυχο που θα αγορασουμε θα αποκτησει καποια ιδιαιτερη αξια ή οχι
Καταγράφηκε
skiron
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 84


Προφίλ
« Απάντηση #89 στις: Απρίλιος 03, 2012, 02:57:20 μμ »

Με την απάντησή σου περιγραφεις ιδανικά τον τρόπο που προσεγγίζω σιγα σιγά τον συλλεκτισμό...αυτό ακριβώς εννοώ... Κλείσιμο ματιού
και σίγουρα το πώς θα λειτουργήσω συναισθηματικά δεν μπορώ να το ξέρω ακόμα....ενδεχομένως να κερδίσει το συναίσθημα και όχι η επένδυση...αλλά μην πω ψέματα...δεν το ξέρω.

τώρα για τα 2€, ε....αυτό το "άγνωστο" ..η "έκπληξη"...έχει και τη μαγεία του...Κλείσιμο ματιού

φιλικά, Αργύρης
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 4 5 [6]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences