Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 02:01:56 μμ
Σελίδες: 1 ... 3 4 [5] 6
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Νομισματικό πρόγραμμα 2011  (Αναγνώστηκε 33093 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
skiron
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 84


Προφίλ
« Απάντηση #60 στις: Απρίλιος 01, 2012, 10:10:01 μμ »

Φίλε Γιάννη σ ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση Χαμόγελο

Δεν είμαι σίγουρος ότι κατάλαβα σωστά.... ουσιαστικά  η όλη αξία έχει να κάνει με το ασημένιο 10ευρω που περιέχει το τρίπτυχο....σωστά?? Η ΜΗΠΩΣ ΕΝΝΟΕΙΣ ΤΟ ΑΠΛΟ 2ΕΥΡΩ ΠΟΥ ΕΜΠΕΡΙΕΧΕΙ???
Αν εννοείς το ασημένιο πάντως,  εκει που μπερδεύτηκα είναι στο τι σχεση έχει αυτό με τα υπόλοιπα της αρπαγής της Ευρώπης που λες και το αν κυκλοφόρησαν εκείνη τη χρονιά ή όχι...Αφου έτσι κ αλλιώς το ΑΣΗΜΕΝΙΟ 10€ του τρίπτυχου έχει τελείως διαφορετικό θέμα..πώς συνδέονται αυτα?? (είμαι σίγουρος πως εγώ δεν έχω καταλάβει σωστά...κ ζητώ συγνώμη...αλλά δε φαντάζομαι πως η όλη αξία έχει να κάνει με το απλό 2€ του τρίπτυχου )
Επίσης, όταν αναφέρεις πως ΓΕΝΙΚΑ τα τρίπτυχα της ΤτΕ δεν έχουν ιδιαίτερη αξία (συλλεκτική εννοώ...πάνω απ την τιμή των 35€ αγοράς τους) ,αυτό πώς γίνεται απ τη στιγμή που και αυτά έχουν ασημένιο  μέσα?Απορία Γιατί το δικό μου έχει ιδιαίτερη αξία κ αυτά όχι???

κ πάλι συγνώμη αν σε κούρασα...φιλικά, Αργύρης
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 01, 2012, 10:21:31 μμ από skiron » Καταγράφηκε
silahim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5190

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #61 στις: Απρίλιος 01, 2012, 10:28:08 μμ »

Καλησπερα Αργυρη καθως και σε ολους στο φορουμ γιατι και εγω γραφω για πρωτη φορα
Το τριπτυχο στο οποιο αναφερεσαι εχει αρχικη αξια 35 ευρω,τα νομισματα που περιεχει ειναι σε ποιοτητα BU ενω το ασημενιο 10 ΕΥΡΩ ειναι PROOF
Γενικα τα τριπτυχα της ΤτΕ δεν εχουν καποια ιδιαιτερη αξια ως επενδυση εκτος απο αυτα που εχουν εκδοθει σε χρονιες κατα τις οποιες δεν τυπωθηκε το 2 ευρω με την ευρωπη σε μασουρια,με αυτο εννοω οτι καποιες χρονιες οπως το 2007 και το 2011 δεν βγηκε απο την τραπεζα 2 ευρω με την αρπαγη της ευρωπης σε μασουρια και καποιος μπορει να βρει τα συγκεκριμενα 2 ευρα μονω σε blisters,ετσι το τριπτυχο το οποιο εχεις σημερα εχει καποια αξια γυρω στα 45 -55 ευρω αλλα ειναι αρκετα καλο και σαν επενδυση
Οπως θα καταλαβες ολη του αξια επικεντρονεται στο 2ευρω του 2011 που περιεχει
Οσο για το ποια νομισματα ειναι καλυτερα για επενδυση ειναι μια πολλη συνθετη ερωτηση και δεν νομιζω οτι υπαρχει και μια στανταρ απαντηση,ισως καποιος πιο εμπειρος συλλεκτης μπορει να σε βοηθησει περισσοτερο,παντως καποιοι γενικοι κανονες ειναι η ποσοτητα εκδοσης και το υλικο(χρυσο-αργυρο)


Θα συμφωνήσω μαζί σου φίλε Γιάννη σε όλα,...εκτός από το ασημένιο 10ευρω,πού εμπεριέχεται στο τρίπτυχο,και δέν είναι  PROOF!!!Επίσης και το 2004 δέν εκδόθηκε 2ευρω(αρπαγή Ευρώπης)παρά μόνο στο blister.
Καταγράφηκε
skiron
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 84


Προφίλ
« Απάντηση #62 στις: Απρίλιος 01, 2012, 10:32:27 μμ »

Άρα βρε παιδιά η όλη αξία των τρίπτυχων (συλλεκτική και επενδυτική για το μέλλον) έχει να κάνει με το ΑΠΛΟ 2ΕΥΡΩ που περιέχουν...και όχι με το ασημένιο στο κέντρο??

δεν πήγαινε καν ο νους μου....!!!!!
Καταγράφηκε
silahim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5190

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #63 στις: Απρίλιος 01, 2012, 10:49:38 μμ »

Φίλε Αργύρη,υπάρχουν πολλά που θα πρέπει να μάθεις...και όλα αυτά δεν γίνονται από τη μία μέρα στην άλλη!!
Άλλωστε να ξέρεις,ότι η γνώση στο νόμισμα,δέν τελειώνει ποτέ!!!!!Πάντα θα υπάρχει κάτι που δέν θα ξέρεις!!!!
Αν σού αρέσει,και θέλεις να ασχοληθείς,εδώ στο Φόρουμ θα βρείς πρόθυμους ανθρώπους,που θα σε βοηθήσουν στα πρώτα σου βήματα.Υπομονή, Επιμονή και πολλή διάβασμα.    
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 02, 2012, 12:23:16 πμ από silahim » Καταγράφηκε
giannis_p
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 373


Προφίλ
« Απάντηση #64 στις: Απρίλιος 01, 2012, 10:53:37 μμ »

Καλησπερα και παλι,

ειλικρινα πιστευα οτι το 10 ευρω ειναι ποιοτητας Proof αλλα για να το λες σε πιστευω γιατι μαλλον καπου το εχεις διαβασει
Αργυρη ισως εγω να σε μπερδεψα λιγο με το τροπο που τα εγραψα,ολα τα ασημενια 10ευρα εχουν σαφως μια καποια αξια λογω του οτι αποτελουνται απο ενα πολυτιμο υλικο,γενικα ομως αυτη η αξια δεν υπερβαινει κατα πολυ την αξια αγορας που ειναι τα 35 ευρω,αυτο που κανει ενα τριπτυχο ή blister μοναδικο ειναι το απλο 2 ευρω που περιεχει,αν το 2ευρω ειναι σπανιο τοτε ειναι σπανια και τα blisters και αξιζει να τα κρατησεις σαν επενδυση,βεβαια οταν εισαι συλλεκτης ολα εχουν την αξια τους ακομη και αν αυτο δεν αποτιμαται σε καποιο μελλοντικο κερδος
οσο για τα χρυσα που ρωτησες πριν,για παραδειγμα τα χρυσα και τα ασημενια που εκδοθηκαν περσι απο την ΤτΕ ηταν μεγαλη ευκαιρια και απο επενδυτικης αποψης
Καταγράφηκε
skiron
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 84


Προφίλ
« Απάντηση #65 στις: Απρίλιος 01, 2012, 11:05:40 μμ »

σας ευχαριστώ πραγματικά και τους δύο.... όπως είπατε, είμαι νέος και έχω πολύ δρόμο μπροστά μου..!

κ πραγματικά, πάντα φανταζόμουν πως όλη η αξια του τρίπτυχου βρισκόταν στο κεντρικό ασημένιο συλλεκτικό νόμισμα...τες πα!

θα με ενδιέφερε πάντως μια αιτιολόγηση του γιατί τα περσινά χρυσα και ασημένια ήταν ευκαιρία... με ποιο κριτήριο δηλαδή...και αυτό γιατί σκεφτομαι να αγοράσω απ την ΤτΕ τα φετινά αργυρά που θα βγούν σε λίγες μέρες....να μπορω να κρίνω κ εγώ αν είναι ευκαιρία ή όχι.. Κλείσιμο ματιού

ευχαριστώ κ πάλι, Αργύρης
Καταγράφηκε
kypronumis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 738


Προφίλ
« Απάντηση #66 στις: Απρίλιος 01, 2012, 11:12:40 μμ »

Ενας λογος ηταν το μικρο τιραζ. Εχεις πληροφοριες δηλαδη εκ των εσω οτι θα βγουν σε λιγες μερες τα καινουρια αργυρα?
Καταγράφηκε
skiron
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 84


Προφίλ
« Απάντηση #67 στις: Απρίλιος 01, 2012, 11:15:39 μμ »

εκ των έσω όχι φυσικά..... αλλα ξέρω πως γύρω στις αρχές Απρίλη θα ξέρουμε επισημες ημερομηνίες διάθεσης των συλλεκτικών που ήδη έχει ανακοινωθεί ότι θα τυπωθούν....

Υγ... ενδεικτικά, πιο ήταν το τιραζ των περσινών χρυσων και ασημενιων? κάτω από 2000τεμ??
Καταγράφηκε
silahim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5190

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #68 στις: Απρίλιος 01, 2012, 11:17:50 μμ »

Το χρυσό 1000 τμχ,και τα αργυρά από 2000τμχ
Τώρα θέλω να σε ρωτήσω και εγώ,άν ξέρεις πότε θα βγούν τα νέα αργυρά;;;;;
Καταγράφηκε
silahim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5190

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #69 στις: Απρίλιος 01, 2012, 11:22:37 μμ »

Ενας λογος ηταν το μικρο τιραζ. Εχεις πληροφοριες δηλαδη εκ των εσω οτι θα βγουν σε λιγες μερες τα καινουρια αργυρα?


Φίλε kypronumis την ίδια απορία είχαμε ταυτόχρονα!!!!Λές να ήξερε τίποτα παραπάνω;;;;;; Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
skiron
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 84


Προφίλ
« Απάντηση #70 στις: Απρίλιος 01, 2012, 11:25:35 μμ »

Ειλικρινά θα το έλεγα αν ήξερα.... το μονο που ξέρω, είναι πως απ την ΤτΕ μου είπαν να πάρω τηλ στις 9 Απρίλη και θα ξέρουν ακριβή ημερομηνία...
(η κοπελα μου είπε γιατί να πάρω στις 9 του Απρίλη...κάτι θα εκδοθεί τότε αλλά δε θυμαμαι να σας πω...δεν αφορούσε τα χρυσα και ασημενια παντως...αλλα θα ξέρουν πότε θα βγουν)
Καταγράφηκε
skiron
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 84


Προφίλ
« Απάντηση #71 στις: Απρίλιος 01, 2012, 11:32:13 μμ »

υγ...Νομίζω στις 9 Απρίλη θα ξεκινήσει η διάθεση των κερμάτων με θέμα τη Σαντορίνη...με πάσα επιφύλλαξη αυτό... κάτι τέτοιο νομίζω μου είπε αλλα επειδη δε με ενδιέφερε δεν έδωσα βάση...και δε φημίζομαι κ για τη μνήμη μου...! εγω πάντως τότε θα πάρω τηλ για τα χρυσα-ασημένια...
Καταγράφηκε
silahim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5190

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #72 στις: Απρίλιος 01, 2012, 11:34:46 μμ »

Φίλε Αργύρη να είσαι απίκο!!!!!Γιατί και φέτος λέγετε ότι τα τμχ θα είναι λίγα, για χρυσά και ασημένια. Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού
Οπότε καταλαβαίνεις,......και άκρως συλλεκτικά!!!
Καταγράφηκε
skiron
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 84


Προφίλ
« Απάντηση #73 στις: Απρίλιος 01, 2012, 11:37:22 μμ »

τα τεμάχια θα είναι σίγουρα λίγα...το θυμάμαι γιατί μου είπαν ακριβώς τον αριθμο για χρυσά και ασημένια...το έχω σημειωμένο στο ημερολόγιο του γραφείου μου, αύριο θα το δω και θα σας πω αν θέλετε..Κλείσιμο ματιού

και ναι...εννοείται θα είμαι απίκο..Κλείσιμο ματιού

(αρκεί να προλάβουμε να παρουμε...δεν έχω ξαναπάρει κ δεν ξέρω τη διαδικασία...φαντάζομαι θα γίνεται πανικός ε??? Λύπη )
Καταγράφηκε
silahim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5190

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #74 στις: Απρίλιος 01, 2012, 11:47:00 μμ »

τα τεμάχια θα είναι σίγουρα λίγα...το θυμάμαι γιατί μου είπαν ακριβώς τον αριθμο για χρυσά και ασημένια...το έχω σημειωμένο στο ημερολόγιο του γραφείου μου, αύριο θα το δω και θα σας πω αν θέλετε..Κλείσιμο ματιού

και ναι...εννοείται θα είμαι απίκο..Κλείσιμο ματιού

(αρκεί να προλάβουμε να παρουμε...δεν έχω ξαναπάρει κ δεν ξέρω τη διαδικασία...φαντάζομαι θα γίνεται πανικός ε??? Λύπη )



Κάνε το κόπο...να μάθουμε και εμείς.Εννοώ τα τμχ.
Σίγουρα θα υπάρχει προεγγραφή.Και σίγουρα θα γίνετε πανικός. Λύπη Λύπη Λύπη Λύπη     
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 3 4 [5] 6
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences