Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 08:51:50 μμ
Σελίδες: 1 2 3 [4] 5 6
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Νομισματικό πρόγραμμα 2011  (Αναγνώστηκε 33079 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #45 στις: Οκτώβριος 10, 2011, 12:09:44 πμ »

Α
Καταγράφηκε

LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #46 στις: Οκτώβριος 10, 2011, 08:44:41 πμ »

γιωργο αναργυρε καλημερα
επειδη δεν κολλαει το θεμα με το περιεχομενο δεν το στελνεις καπου αλλου με νεο τιτλο
Καταγράφηκε

giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #47 στις: Οκτώβριος 10, 2011, 12:03:15 μμ »

αγαπητε φιλε, μηπως πουλατε το δευτερο δεκαδραχμο?ελπιζω η τιμη να ειναι λογικη,χαιρετω γιανηςτ.
Καταγράφηκε
LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #48 στις: Οκτώβριος 10, 2011, 01:06:03 μμ »

OXI αλλα αν δεν μπορεις να χωρις αυτο την επομενη φορα που θα παμε για καφε θα στο φερω δωρο
με την ευκαιρια τη λεσ για την δημητρουλα μου
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 10, 2011, 01:36:08 μμ από LTZORTZAK » Καταγράφηκε

giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #49 στις: Οκτώβριος 10, 2011, 03:29:38 μμ »

οχι, ξερεις πολυ καλα οτι δεν θελω να κανω τον ξυπνιο,η τον δασκαλο,ισως μερικες φορες γινομαι κουραστικος,αλλα παντα με καλη προθεση,και ειδικα, προς τους φιλους μου.το χαρτονομισμα το βλεπω, και πραγματικα με πηγες πισω στα χρονια της παιδικης μου ηλικιας,θυμιζοντας μου πραγματα,ανθρωπους που φυγαν,και αλλα ακρως συγκινητικα,και παλι σε ευχαριστω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
kypronumis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 738


Προφίλ
« Απάντηση #50 στις: Οκτώβριος 31, 2011, 12:24:31 πμ »

Το εχει παρει κανεις στα χερια του?
Καταγράφηκε
LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #51 στις: Οκτώβριος 31, 2011, 03:05:35 μμ »

ναι
θα θελατε κατι
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 31, 2011, 03:16:00 μμ από LTZORTZAK » Καταγράφηκε

kypronumis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 738


Προφίλ
« Απάντηση #52 στις: Οκτώβριος 31, 2011, 10:41:01 μμ »

μπα! μια γνωμη μια ιδεα πως σας φενονται πως μοιαζουν αν μας δινατε
Καταγράφηκε
sotis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 56


Προφίλ
« Απάντηση #53 στις: Νοέμβριος 01, 2011, 02:32:54 πμ »

Ωραία κοπή πράγματι. Η κασετίνα λίγο πλαστικούρα, η τιμή αλμύρα....
Καταγράφηκε
LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #54 στις: Νοέμβριος 01, 2011, 09:01:53 πμ »

τα κερματα φανταστικα
το κουτι χαλια (θα το αντικαταστησω)
η τιμη για να καλυψουμε το ελλειμα
Καταγράφηκε

LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #55 στις: Νοέμβριος 01, 2011, 01:41:33 μμ »

λετε να ειναι τα να μην ξανακοψουμε ευρω και να φτασουν κανενα 2 χιλιαρο η καθε σειρα  Απορία Απορία Απορία
αντε παλι δρχ
Καταγράφηκε

epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #56 στις: Νοέμβριος 01, 2011, 04:16:17 μμ »

2 χιλιαρο ναι, δραχμες ή ευρω;
Καταγράφηκε
enotes
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 730


Προφίλ
« Απάντηση #57 στις: Νοέμβριος 02, 2011, 08:50:03 μμ »

Αθήνα το προοφ τέλος
Καταγράφηκε
skiron
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 84


Προφίλ
« Απάντηση #58 στις: Απρίλιος 01, 2012, 08:33:54 μμ »

Καταρχάς να καλησπερίσω την όμορφη παρέα σας, καθώς είμαι νέος στο forum κ αυτό είναι το πρώτο μου post Χαμόγελο

Πρόσφατα βρέθηκε στα χέρια μου μια "μινι συλλογή" ευρωνομισμάτων ως δώρο κάποιου συγγενή μου, ο οποίος γνωρίζει από καιρό ότι θέλω να αρχίσω να συλλέγω νομίσματα.
Πρόκειται για ένα Τρίπτυχο (ή Blister αν αυτός είναι ο δόκιμος όρος) της τράπεζας της Ελλάδος, με θέμα την παραολυμπιάδα του 2011...περιέχει 9 νομίσματα συνολικά, εκ των οποίων το ένα είναι ασημένιο 10€ με θέμα τον Παρθενώνα, ενώ τα υπόλοιπα είναι απλά συνηθισμένα ευρωνομίσματα όπως βλέπω. Αναφέρει επίσης ότι η εν λόγω συλλογή έχει κυκλοφορήσει σε 7.500 τεμ
Πάνω σε αυτό λοιπόν έχω κάποιες ερωτήσεις....

1)καθαρά για στατιστικούς λόγους...ποια ήταν η αρχική τιμή απόκτησης αυτού του τρίπτυχου, και πόσο πωλείται αυτή τη στιγμή κατά μέσο όρο?
2)Κρατώντας κάποιος το παραπάνω τρίπτυχο...αναμένει μια άνοδο της αξίας του στα επόμενα χρόνια? Με άλλα λόγια..έχει συλλεκτική αξία το συγκεκριμένο ή όσο άξιζε τόσο θα αξίζει και σε 5 χρόνια πχ? Δε με ενδιαφέρει να το πουλήσω...είναι όμορφο και σκέφτομαι να αποτελέσει την αρχή της συλλογής μου...απλά με ενδιαφέρει να μάθω κ πέντε πράγματα..Κλείσιμο ματιού
3) Για το ασημένιο 10€ που περιέχει η συλλογή καταλαβαίνω ότι υπάρχει κάποια αξία....τα υπόλοιπα γύρω-γύρω που είναι συνηθισμένα ευρωνομίσματα όπως αυτά που κυκλοφορούν,τι συλλεκτικό ρόλο παίζουν???
4) Το τρίπτυχο αυτό...τα νομίσματά του δηλαδή... είναι ποιότητας Proof όπως ακούω συχνά να λέγεται ή όχι?? Αν όχι, σε ποια κατηγορία ανήκουν, μιας κ νομίζω πως τα proof κοπής είναι τα καλύτερα για συλλέκτες?
5) Για κάποιον που ξεκινάει τώρα μια συλλογή...αξίζει τον κόπο να μαζεύει τα συλλεκτικά ευρώ που εκδίδει η τράπεζα της Ελλάδος, πχ τα ασημένια και χρυσά κλπ...? Και αν ναι, τι να προσέχει...να αγοράζει αυτά που περιγράφονται ως Proof πχ ή και τα υπόλοιπα συλλεκτικά?

Συγγνώμη για την αφέλεια των ερωτήσεων....με γοητεύει ο χώρος της συλλογής νομισμάτων αλλά οι γνώσεις μου είναι μηδαμινές μιας και τώρα ξεκινάω όπως ήδη ανέφερα..

Ευχαριστώ, Αργύρης
Καταγράφηκε
giannis_p
Χάλκινο μέλος
***
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 373


Προφίλ
« Απάντηση #59 στις: Απρίλιος 01, 2012, 09:35:30 μμ »

Καλησπερα Αργυρη καθως και σε ολους στο φορουμ γιατι και εγω γραφω για πρωτη φορα
Το τριπτυχο στο οποιο αναφερεσαι εχει αρχικη αξια 35 ευρω,τα νομισματα που περιεχει ειναι σε ποιοτητα BU ενω το ασημενιο 10 ΕΥΡΩ ειναι PROOF
Γενικα τα τριπτυχα της ΤτΕ δεν εχουν καποια ιδιαιτερη αξια ως επενδυση εκτος απο αυτα που εχουν εκδοθει σε χρονιες κατα τις οποιες δεν τυπωθηκε το 2 ευρω με την ευρωπη σε μασουρια,με αυτο εννοω οτι καποιες χρονιες οπως το 2007 και το 2011 δεν βγηκε απο την τραπεζα 2 ευρω με την αρπαγη της ευρωπης σε μασουρια και καποιος μπορει να βρει τα συγκεκριμενα 2 ευρα μονω σε blisters,ετσι το τριπτυχο το οποιο εχεις σημερα εχει καποια αξια γυρω στα 45 -55 ευρω αλλα ειναι αρκετα καλο και σαν επενδυση
Οπως θα καταλαβες ολη του αξια επικεντρονεται στο 2ευρω του 2011 που περιεχει
Οσο για το ποια νομισματα ειναι καλυτερα για επενδυση ειναι μια πολλη συνθετη ερωτηση και δεν νομιζω οτι υπαρχει και μια στανταρ απαντηση,ισως καποιος πιο εμπειρος συλλεκτης μπορει να σε βοηθησει περισσοτερο,παντως καποιοι γενικοι κανονες ειναι η ποσοτητα εκδοσης και το υλικο(χρυσο-αργυρο)
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 3 [4] 5 6
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences