Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 05:31:54 μμ
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5 6
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Νομισματικό πρόγραμμα 2011  (Αναγνώστηκε 33076 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #30 στις: Οκτώβριος 08, 2011, 12:02:43 μμ »

Eπειδη διακρινω περιεργους υπαινιγμους για νομισματα 1833 απλως αναφερω οτι ειδικα σε καποια  ασημενια εξ αυτων δεν εχω δει παγκοσμιως τον τελευταιο χρονο να εχουν αναρτηθει πανω απο 8-10 κομματια,,οι κριτες και καθοριστες τιμων καλυτερα να κατσουν στα αυγα τους διοτι ο φθονος ειναι ασχημο εργαλειο.
αγαπητε βασιλη,ο υπαινιγμος μου,γιατι οντως ειναι υπαινιγμος,οταν διαβαζω,σε ιστοσελιδες ελληνικες,πωλησεων νομισματων,πωλειτε σπανια!!!! μιση δραχμη του 18833 τρυπια?εσυ πες μου που εγκειτε η σπανιοτητα?στο οτι ειναι τρυπια?,η του 33!!!μην ξεχνας το ταλληρο αθηνων του 33,βαρεια,κλπαπλα ηθελα να τονισω,οτι αμα ζηταν,για τρυπια και σχετικα ευκολα,40 και πανω,για ενα γνησιο σπανιας ημερομηνιας ποσο να ζητησει καποιος.γιατι κολλας ακομα με το συμβαν με τις δραχμες σου?αυτο εληξε.πες ηταν ενα λυπηρο επεισοδιο,αλλα θελωνα μου πεις με ευθυτητα,περα καθε ιδιοτελειας,ποια ημερομηνια θεωρεις πιο ευκολη στα οθωνικα,για να δεις οτι δεν ειχε καμμια σχεση με εσενα.γενικα ηθελα να τονισω,πως μερικοι με τρυπια,κιβδηλα,λιμαρισμενα,κλππανε να κονομησουν.σε χαιρετω,και πιστευω,οτι καταλαβες τον συλλογισμο που εκανα,και προς θεου και παλι οχι για τα νομισματα του 1833.κοιτα και μονος σου στην δημοπρασια την σημερινη της πνε,σε χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
diaylosark
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 795



Προφίλ
« Απάντηση #31 στις: Οκτώβριος 08, 2011, 12:38:47 μμ »

Γιαννη οι διαφωνιες μου διοτι τελικα ειναι πολλες και πρεπει να αναπτυξω μια μια τελικα και ξεκινω με την συγκεκριμενη αναφορα διδωντας πριν απο τον σχολιασμο συγχαρητηρια στον Ηρακλειωτη για τον κατα την αποψη μου παραπανω τελευταιο του σχολιασμο*οχι για να χαιδεψω αυτια που λεει ο λογος αλλα αγγιζει τις αποψεις μου*,με καθε σεβασμο προς καθε αποψη ασχετα αν εχω η οχι κολλησει με τα δικα μου προηγουμενα κ,λ,π απαντω σε αυτα που θετεις ως παρατηρητης περισσοτερο και οχι σαν γνωστης ,δυστυχως παρατηρειται το φαινομενο του να αναρτωνται σε εντυπα *γνωστη εφημεριδα αγγελιων *αλλα και σαιτ δημοπρασιων αγγελιες που στα ματια ολων των αλλων φανταζουν ως πωλησεις διαμαντιων*σχημα λογου*,ξερουμε ολοι πως δεν εχουμε τις ιδιες γνωσεις και γνωμες ,παρατηρω καποιες φορες το αντι να υπαρχει συμβουλευτικη διαθεση  να υπαρχουν ειρωνιες υπαινιγμοι κ,λ,π που εχουν μονο σαν σκοπο το να προσβαλουν τον πωλητη σε αυτο το σημειο δεν αναφερωμαι προσωπικα σε σενα Αγαπητε κατα τα αλλα Γιαννη,ο πωλητης μπορει να ειναι επηρεασμενος η να εχει λαθος πληροφορηση αν και δυσκολο διοτι υπαρχουν φορουμ ενημερωτικου χαρακτηρα γυρω απο καθε νομισμα η συλεκτικο αντικειμενο,και εγω ξερει ολος ο κοσμος οτι δεν εχω τεραστια εμπειρια ετων ,ομως εχω φροντισει επειδη με ενδιαφερει το αντικειμενο της αναφορας στο να εμπλουτιζω τις γνωσεις μου καθημερινα σχεδον,ειδικα στα τρυπια νομισματα οσο σπανια και να αναφερωνται σε βιβλια ,η ανταλαγες αποψεων, εγω εχω την δικη μου απλα ορθολογικη αποψη οτι ενα νομισμα τρυπιο ειναι ενα κατεστραμενο νομισμα απο καθε αποψη και η αξια του αφενως πρεπει να καθοριζεται οχι απο την κατα τα αλλα κατασταση του αλλα μονο απο το τιραζ κοπης,εχει μουσιακη αξια αλλα οχι απολυτα  συλεκτικη,υπαρχει δε περιπτωση για καποιον να εχει και συναισθηματικη οπως και για οποπιοδηποτε αλλο αντικειμενο,και κλεινω λεγωντας πως απο οιονδηποτε αναφερεται η λεξη σπανιο σε οτι αναφερεται προς διαθεση η οχι ειναι καθαρα προσωπικο θεμα εστω και αν κατα ολους τους αλλους ειναι λαθος εκτιμηση
Καταγράφηκε
diaylosark
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 795



Προφίλ
« Απάντηση #32 στις: Οκτώβριος 08, 2011, 12:48:57 μμ »

Ενοειται Γιαννη οτι πιο σπανιες ημερομηνιες ειναι οι κοπες με την γεροντικη απεικονιση του οθωνα ,και γενικοτερα  ολες τις μεταγενεστερες του 34,κατα τα αλλα συμφωνω αρκετα με την βιβλιογραφια αλλα σε καμμια περιπτωση με τις αναφερωμενες τιμες ανα κατασταση η οποιες κατα την γνωμη μου ΠΛΑΘΩΝΤΑΙ ΑΠΟ ΕΜΠΟΡΟΥΣ
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 08, 2011, 01:06:38 μμ από diaylosark » Καταγράφηκε
LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Οκτώβριος 08, 2011, 01:05:30 μμ »

γιωργο λαθος φωτογραφια ανεβασα δεν ηταν για το μεταλλιο

για αυτο ηταν
http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=1092.0
Καταγράφηκε

herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #34 στις: Οκτώβριος 08, 2011, 01:25:02 μμ »

Λεωνιδα να σε βαλω τωρα σε σκεψεις,,,
Το ειχες παρει πριν μηνες αυτο , σωστα?
Καποια στιγμη η συλλογη νομισματων σου θα μεγαλωσει, καθως θα μεγαλωνει θα μεγαλωνουν και η απαιτησεις σου για την κατασταση των νομισματων. Αν λοιπον παρεις ενα καλυτερο  ταληρο του Οθωνα και το βαλεις στο αλμπουμ σου αυτο διπλα θα σου χαλαει την αισθητικη!! Αρα θα το βαλεις καπου αλλου μετα. Οταν αυτα που σου χαλανε την αισθητικη γινουν πολλα θα θελησεις να τα ξεφορτωθεις και οταν πας να τα ξεφορτωθεις θα δεις οτι δυσκολα θα πιασεις τα λεφτα που εδωσες!!
Και να μην τα πουλησεις και να τα αφησεις στην ακρη θα θα κανεις υπολογισμους και θα λες : στο ταληρο του Οθωνα 25 στον Γεωργιο 40 στον Παυλο 30 κτλ κτλ και θα μαζευετε ενα σεβαστο ποσον με το οποιο θα αγοραζες κατι νεο της αρεσκεια σου!!
Αυτα σε βοηθουν να αποφυγεις οι συζητησεις με αλλα εμπειρα μελη και η γνωση για την εκτιμηση καταστασης-τιμης!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #35 στις: Οκτώβριος 08, 2011, 02:01:06 μμ »

αυτο που θελω να πω τελικα ειναι
πιστευω οτι
1.βγαζει η τραπεζα της ελλαδος σε οποια τιμη και να ειναι πιστευω οτι πρεπει να το παρεις απο εκει και οχι μετα
2 το καθε κερμα  οποιας χρονολογιας και να ειναι ειναι μοναδικο αρα εχει την δικια του αξια


αγαπητε ρουμπιροσα αυτο που θα ελεγα σε ενα νεο συλλεκτη για τον οθωνα ειναι

αν εχεις μικρο πορτοφολι και τα θελεις α)παρτα και τρυπια αρκει να σου αρεσουν(γιωργο αυτη η δρχ πολυ μου αρεσει ) β) μια συλλογη δεν φτιαχνετε απο την μια μερα στην αλλη αλλα σαν το καλο κρασι με το χρονο,υπομονη και τυχη
γ)μην μετανιωνεις για τιποτα παντα θα βγει και κατι καλυτερο σε καλυτερη τιμη  


γιωργο μαζι σου και αυτος ειναι και ο λογος που γραφτικα στο φορουμ για να βοηθηθω απο καλυτερους γνωστες
την προιγουμεν εβδομαδα ημουν στην λεσχη με το φιλο μου το γιαννη και μου ελεγε για καποιες λεπτομεριες στον οθωνα
μετα ειδαμε τα χαρτονομισματα εκει ελεγα εγω ο γιαννησ ακουγε , καποιοι αλλοι απεναντι γελαγανε μετα μου ειπε΄'εκπαιδευται ο ενας τον αλλο' 
πριν απο 2 εβδομαδες ειχα βγει με ενα φιλο συλλεκτη εξερετικο γνωστη και μου ειπε οτι η ενασχοληση με το νομισμα ειναι συμαντικοτερη και απο μια αψογη συλλογη 

γιωργο οταν βρω καποιο καλυτερο μπορει να παει και για ασημωμα Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

rubirosa
Συντονιστής
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1429



Προφίλ
« Απάντηση #36 στις: Οκτώβριος 09, 2011, 04:51:24 μμ »

Αγαπητε LTZORTZAK
1ον δεν διαφωνω με το να παρω κατι απο την ΤΤΕ,εγω εκανα διαπιστωσεις ποιο το κακο;και ο κος γιαννης
απαντησε με τον καλυτερο τροπο!
Οχι μετα την τραπεζα λες,δεν ισχυει αυτο για ολους στο ψαρακι τελειωνα στρατιωτικο υπαρχουν συλλεκτες,που τοτε γενηθηκαν,μοιραια θα το πληρωσουν.Συμβουλη απο τουδε και στο εξης.
2ον.Ασφαλως το καθε κερμα ειναι μερος του συνολου εφοσον υπαρχει συνεχεια στο Ελλ.κρατος απο το 1828.τα μαζευουμε ολα πχ.και το50αρακι πουκανειν ενα ευρω και το χρυσο 100σταρικο που κανει χιλιατοσα ειναι μερη του 1970.Εκτοσ αν θελουν να περιοριστουν σε 2-3 ενοτητες σεβαστο!
Μονο η Κρητικη πολιτεια μου πειρε 8 χρονια,να την φτασω εκει που σχεδον θελω.
Ειπα για δυο δρομους:ο ενας ειναι ο δυσκολος και ο αλλος ειναι ο ευκολος, οσο για τα τρυπια, δεν τα θεωρω νομισματα και δεν θελω, να εχω την ψευδαισθηση οτι επειδη δεν μπορω να παρω πορσε, να παρω μια που εχει γινει ακορντεον απο τρακαρισμα ή να σου μηλισω με ορους χαρτονομισματος,δεν θα ελεγα ποτε σε εναν νεο παρε οτι ση-θρου χαρτονομισμα βρει απο το 26-45 τα λογια μου θα ειναι σκληρα,ο νεος με 0,50,1,2,3ευρω γεμιζει κλασερ, χαιρεται, και ξεσαβουρωνει αυτους που τα δινουν, οταν ομως ερθει η ωρα να κανει αποτιμηση θα του πουν:ΤΙ ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΦΕΡΕΣ ΡΕ.
Και να κανει τον σταυρο του  αν παρει την αξια του κλασερ, τοτε ταν σκαει χαμω και βγαινει απτο παιχνιδι. Καλυτερα δεν ειναι να  μαζεψει 40 τριευρακια και να παρει ενα vf 100σταρικο του Ματζαβινου ή ενα του 66, ζολωτα unc.
Ετσι  και με τα τρυπια 20δεξια ,30αριστερα, 50 πανω,100κατω 300περα, 500δωθε. βγαινει ενα VF ταλληρο του18 44 αρτιο !και ας ειναι μονο ενα,παρα να ξεσαβουρωνει τον καθενα που μαδησε το γιορντανι.
καλλυτερα ενα αλμπουμ με σελιδες των 6 θεσεων και αυτο μισο αλλα με ουσια <ουκ εν τω πολλω το ευ>.
αυτα το λογια θα του πω εγω.
Φιλε μου κανουμε ενα χομπυ αρκετα δαπανηροαν ηταν το καθε νομισμα 3-10ευρω λες δεν πειραζει,δυο καφεδες οταν μετραμε κατοσταρικα, εχουμε και απαιτησειςδεν μπορουμε να αφηνουμε τα τρυπια και τισ ρεπλικες να υπονομευουν τα νομισματα.




Υ.Γ. αριστα εκανες και πηρες το μεταλλιο.καλοριζικο!
Καταγράφηκε
LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #37 στις: Οκτώβριος 09, 2011, 06:31:15 μμ »

φιλε μου η μονη διαφωνια μου και οχι μονο με εσενα αλλα με τους μισους συλλεκτες ειναι για τα τρυπια  η την ποιοτητα
 αυτο που λεω ειναι οτι οταν φτασεις σε ενα επιπεδο και δεν μπορεις να συνεχισεις γιατι να το παρατησεις σκεψου και την εναλακτικη της τρυπας η του φ δεν λεω παρε κατι του 33 με τρυπα αλλα αν σου κατσει 5δρχ αθηνων στο 1000 παρτο
εχθες στην πνε ηταν ενα ταληρακι του 44  τρυπιο το οποιο ειχα σκοπο να το βαρεσω αλλα με την κουβεντα με ενα φιλο ξεχαστηκα και περασε αν το χτυπαγα θα στραβωνε
  αν κανεις συλλογη για επενδυση οπως καποιοι μαζευουν χρυσο η μετοχες τοτε θα σου πω ναι παρε τα καλυτερα  και με την πρωτη ευκαιρια αντιος, εσυ εισαι το υστερογραφο και μπραβο σου .

οποιος αγορασει πραγματα του ευρω μην περιμενει να βγαλει και εκατομμυρια
το αν καποιος αγοραζει σαβουρια η οχι ειναι δικαιωμα του ο συλλεκτισμος ειναι για ολους και με οποια μορφη του αρεσει το θεμα ειναι να αναγνωριζει το τη παιρνει και σε ποια κατασταση
πριν απο καιρο αγορασα απο παγκο στο μοναστηρακι αυτο
δεν το εχω μετανιωσει ασχετα αν θα βρω κατι καλυτερο και το βαλω στα δευτερα

για μενα το σημαντικο ειναι να μαθεις τι σχεση τιμη ποιοτητας και μην πληρωσεις g για unic

υγ ειμαι σιγουρος οτι εισαι μερακλης και οτι θες τα καλυτερα κατι που σου το ευχομαι
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 09, 2011, 06:57:32 μμ από LTZORTZAK » Καταγράφηκε

LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #38 στις: Οκτώβριος 09, 2011, 06:55:35 μμ »

υγ 2 ο φιλος  αναφερετε σε αυτα τα χρτονομισματα

Καταγράφηκε

heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #39 στις: Οκτώβριος 09, 2011, 08:14:15 μμ »

Αν επιτρεπεται ποσο το αγορασες το 2 δρχ 1868?
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #40 στις: Οκτώβριος 09, 2011, 08:29:48 μμ »

80 προπερσι
Καταγράφηκε

heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #41 στις: Οκτώβριος 09, 2011, 10:51:28 μμ »

Χωρις να θελω να διαμορφωσω αρνητικη γνωμη αλλα οπως και να χει μπορει ναναι ενα δυσκολο νομισμα αλλα στην κατασταση αυτη νομιζω οτι και τα 80 ευρω ειναι παρα πολλα. Αυτοι στο μοναστηρακι γδερνουν...
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
rubirosa
Συντονιστής
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1429



Προφίλ
« Απάντηση #42 στις: Οκτώβριος 09, 2011, 11:15:51 μμ »

φιλε LTZORTZAK  Eαν καποιος ειχε παρει μια κοκκινη unc μητρωτητα και ενα ψαλιδι και την ειχε κοψει στα 16 σημερα μπορει σε ενα κλασερ να μπει το 1/16 μεχρι να την βρει αρτια;
Ασφαλως και μπορει να μπει αν αυτο τον ευχαριστει. ομως δεν μπορει να κριθει με την μεζουρα του χαρτονομισματος αλλα του αποκομματοςκαι αυτο με αστερισκο δεν εινα εσωτερικο δανειο.
Βλεπεις εγω σου ειπα οτι καλα εκανες και πηρες το μεταλλιο, γιατι το κρνω με την μεζουρα των μεταλλιων οπως καλα εκανες και πηρες το διφραγκο του 68 ειναι φθαρμενο πολυ αλλα δεν ειναι και δεκαρα του 69,  δεν υπαρχει κανενας λογος να το μετανοιωσεις΄, αλλα και αν κανεις μια κουτουραδα και τι εγινε ολη εχουν κανει, με σημαιοφορο εμενα.Για μενα ειναι ενα κλειδι και ειναι νομισμα, και το κρινω με τη μεζουρα των νομισματων.
Παντος τα τρυπια εμενα μου δωσαν μια ιδεα αναποδη, να ψαξω να βρω καδενα του 1800 απο ασημι φαρμακερο, και να παρω τρυπια να το κανω γιορντανι.  
Καταγράφηκε
LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #43 στις: Οκτώβριος 09, 2011, 11:37:52 μμ »

Χωρις να θελω να διαμορφωσω αρνητικη γνωμη αλλα οπως και να χει μπορει ναναι ενα δυσκολο νομισμα αλλα στην κατασταση αυτη νομιζω οτι και τα 80 ευρω ειναι παρα πολλα. Αυτοι στο μοναστηρακι γδερνουν...

τοτε ηταν καλη σχετικα τιμη
σε καποιο βαθμο τους δικαιολογω μερα νυχτα για μεροκαματο αλλα οι περισοτεροι το παρακανουν ,εχεις δικιο γδερνουν

σημερα μην νομιζεις οτι θα βρεις κατω απο 60-65 σε ατη τη χαλια κατασταση

Καταγράφηκε

LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #44 στις: Οκτώβριος 09, 2011, 11:43:01 μμ »

φιλε LTZORTZAK  Eαν καποιος ειχε παρει μια κοκκινη unc μητρωτητα και ενα ψαλιδι και την ειχε κοψει στα 16 σημερα μπορει σε ενα κλασερ να μπει το 1/16 μεχρι να την βρει αρτια;
Ασφαλως και μπορει να μπει αν αυτο τον ευχαριστει. ομως δεν μπορει να κριθει με την μεζουρα του χαρτονομισματος αλλα του αποκομματοςκαι αυτο με αστερισκο δεν εινα εσωτερικο δανειο.
Βλεπεις εγω σου ειπα οτι καλα εκανες και πηρες το μεταλλιο, γιατι το κρνω με την μεζουρα των μεταλλιων οπως καλα εκανες και πηρες το διφραγκο του 68 ειναι φθαρμενο πολυ αλλα δεν ειναι και δεκαρα του 69,  δεν υπαρχει κανενας λογος να το μετανοιωσεις΄, αλλα και αν κανεις μια κουτουραδα και τι εγινε ολη εχουν κανει, με σημαιοφορο εμενα.Για μενα ειναι ενα κλειδι και ειναι νομισμα, και το κρινω με τη μεζουρα των νομισματων.
Παντος τα τρυπια εμενα μου δωσαν μια ιδεα αναποδη, να ψαξω να βρω καδενα του 1800 απο ασημι φαρμακερο, και να παρω τρυπια να το κανω γιορντανι.  

οκ αλλου διαφωνουμε -αλλου συμφωνουμε ,ετσι ειναι το παιχνιδι
το κεφι μας κανουμε
για εμενα συλλεκτης και ο ενας συλλεκτης και ο αλλος
να εισαι καλα

« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 10, 2011, 12:04:58 πμ από LTZORTZAK » Καταγράφηκε

Σελίδες: 1 2 [3] 4 5 6
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences