Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 20, 2024, 09:26:54 πμ
Σελίδες: 1 [2] 3 4 ... 6
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Νομισματικό πρόγραμμα 2011  (Αναγνώστηκε 33311 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Οκτώβριος 06, 2011, 10:19:31 μμ »

ε και

ποσο θα πληρωνες για ενα τρυπιο με κρικο μονολεπτο του 34 χαλκος
Καταγράφηκε

herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Οκτώβριος 06, 2011, 10:51:10 μμ »

Λεωνιδα μην βαζεις ανισα νομισματα κατω απο τον ιδιο ζυγο!!
Αλλο τα παλια αλλο τα καινουρια!!
Εγω πχ φετος δεν πηρα ουτε χρυσο , ουτε ασημενιο , ουτε μπλιστερ!!
Απλα με κουρασαν αυτα τα καινουρια!!
Αλλα αμα βρω κατι του Οθωνα σπανιο ή ενα παλιο Καποδιστρια ή κατι Κυπριακο που θα μου γιαλυση θα το αγορασω!!
Οσοι ΔΕΝ το ΑΓΟΡΑΣΟΥΝ απο την τραπεζα να ΜΗΝ το αγορασουν μετα απο το εμποριο!!
Μετα απο 5 χρονια θα το βρουν ποιο φτηνο!!
Μετα απο δεκα χρονια θα ξανα γινει ακριβο!!
Παρατηριστε οτι αυτο γινετε συνεχεια!!
Οσοι αγοραζουν μετα απο τον μηνα κυκλοφοριας του εκμεταλευωνται!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
dimitra
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 537


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Οκτώβριος 07, 2011, 10:20:33 πμ »

Και εγω θεωρω ιδιαιτερα υψηλη την τιμη των 80 ευρω και χωρις καποιο ασημενιο νομισμα ... μαλλον λογω οικονομικης καταρευσης!! απο οτι βλεπω ομως η τιμη ηδη σκαρφαλωσε στα 200 ευρω!!
Καταγράφηκε
rubirosa
Συντονιστής
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1431



Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Οκτώβριος 07, 2011, 01:05:44 μμ »

Για μονολεπτο του 1834 τρυπιο ή απο χαλκα δεν δινω δεκαρα τσακιστη.
Ειμαι συλλεκτης νομισματων και οχι κοσμηματων.
Καταγράφηκε
LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Οκτώβριος 07, 2011, 05:20:39 μμ »

Για μονολεπτο του 1834 τρυπιο ή απο χαλκα δεν δινω δεκαρα τσακιστη.
Ειμαι συλλεκτης νομισματων και οχι κοσμηματων.


ωραια αγαπητε αν σας τυχει ποτε  5 δρχ 1846 με διπλη τρυπα  και κρικο παρακαλω ενημερωστε με γιατι εγω το θελω
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 07, 2011, 11:23:16 μμ από LTZORTZAK » Καταγράφηκε

giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Οκτώβριος 07, 2011, 09:33:11 μμ »

λεωνιδα εχεις δικιο ως προς την τιμη.παντα το ελληνικο δημοσιο σε ενα αναμνηστικο,θελει να ξεχρεωσει το ελληνικο χρεος!!!το ιδιο δεν εγινε με τα σπεσιαλς ολυμπικς?με τιραζ,1000,2000,κομματια?αλλα οπως λεει και ο γιωργος ολοι θα παμε μην χασουμε την ευκαιρια!!!καλυτερα να παρω ενα φθηνο συλλεκτικο,παρα υπερτιμημενα αναμνηστικα,για να βγαλουν κανενα σπασμενο,οι ημετεροι.εγω εχω αγορασει ,μονο μερικα που μου αρεσε η ενφανιση,προτιμω,ενα ομορφο θαλλερ,η δουκατο,εστω κοινο,παρα μια σειρα ανευ καλαισθησιας, τις πιο πολλες φορες.στην τιμη,πολυτιμου μεταλλου?σιγουρα το πολυ μια σειρα! και αυτη, με το ζορι,ειδικα στις μερες μας.γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Οκτώβριος 07, 2011, 11:35:09 μμ »

αυτο που θελω να πω ειναι οτι για εμενα δεν μετραει τοσο το μεταλο αλλα το κομματι
το ιδιο ειναι ενα μονολεπτο του 1833 με ενα του 34
γιατι το σπεσιαλ ολυμπικς το ασημενιο ειναι ακριβοτερο απο την βαλια κλαδα κτλπ


αρα αν βγαινει η σειρα στα 80 καλα κανει και εχει τοσο οποιος θελει ας παει να την παρει

αν καποιοι δεν το θελουν καλυτερα για εμας που το θελουμε
Καταγράφηκε

rubirosa
Συντονιστής
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1431



Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Οκτώβριος 08, 2011, 12:13:36 πμ »

Κυριε Γιαννη και εγω θα παρω μια σειρα ετσι για να υπαρχει στην συλλογη .
Στις διαπιστωσεις μου απαντησες με τον καλυτερο τροπο!
Καταγράφηκε
rubirosa
Συντονιστής
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1431



Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Οκτώβριος 08, 2011, 01:31:41 πμ »

προς:LTZORTZAK
Aγαπητε βλεπω εισαι και χαλκινο μελος,αυτο απο σενα δεν το περιμενα να το λες και τα διβαζουν νεοι συλλεκτες.
Ξερω πολυ καλα ευκολοτερα σηκωνει κανεις πολυκατοικια παρα να κλεισει οθωνα,γιαυτο και εχω περιοριστει
σε λιγα κομματια τυπους δειγματολογικα.εκει φτανει το στρωμα μου εκει απλωνω τα ποδια μου.
προτιμω ενα νομισμα poor αλλα νομισμα,παρα ενα τρυπιο απο χαλκα,βουλωμενο ή σαν καπακι απο ανοιγμενο
γυαλινο μπουκαλι λεμοναδας.
Καλυτερα να εχω τρυπα στην συλλογη μου,παρα να επιβραβευω τα τρυπια.
Δηλαδη η απογνωση οτι δεν προκειται να παρω καποια νομισματα του Οθωνα να με καταντισει σαν γεροντοκορη<αντρα θελω και ας εινα ξυλινος>
Τοτε κοροϊδα ειναι αυτοι που αγοραζουν κανονικα νομισματα;
Το μηνυμα που θα παρει ενας νεος συλλεκτης οταν μπει στον οθωνα και του κοπουντα γονατα απο τιμες και δυσκολια ειναι: παρε οσα ευκολα μπορεις 20δραχμο απο χρυσοχοειο,ταληρο 5δραχμη, δυσκολα ασημενια με τρυπα ή βουλωμα και για σπανια 5αρα του 1836 εχουν οι κινεζοι.
Αμ ετσι ο Οθων κλεινει αυθημερον, και οσα δεν φτανει η αλεπου τα κανει κρεμασταρια....
Δεχομαι οτι μπορουν να μπουν σε ενα αλμπουμ ως εξαρτηματα κοσμηματων εποχης και να λεμε καπος ετσι θα ηταν αν το ειχα κανονικο νομισμα.αυτα καλοπροαιρετα και φιλικα.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Οκτώβριος 08, 2011, 08:03:49 πμ »

Φιλε μου rubirosa καταρχην ειμαι μαζι σου ως προς τις σκεψεις σου για τον Οθωνα.
Οσο για το Χαλκινο μελος του LTZORTZAK που σου εκανε εκπληξη ο φιλος μας Λεωνιδας ειναι νεος στο νομισμα!! Μιλαει πολυ το παιδι για να μαθει και καλα κανει  Χαμόγελο
Ειναι ομως πολυ καλος στις γνωσεις ως προς το χαρτονομισμα!!
Το ολο σκεφτικο του Λεωνιδα το ειπα και εγω παραπανω οτι βαζει ανισα πραγματα υπο συγκριση!!
Μακαρι να μπορουσαν να του το φερω σαν παραδειγμα με χαρτονομισματα αλλα δεν μπορω!!
Ο Λεωνιδας τωρα επειδη ειναι ενα χρονο στο νομισμα μαζευει τα παντα!!
Και εχει μαζεψει και καλα νομισματα που αλλοι δεν τα εχουν ακομη στις συλλογες του και μπραβο του!!
Τωρα αν θελει να αγοραζει οτι βγαζει η τραπεζα καθε χρονο δικαιωμα του ειναι.
Αν το χασει και δεν το παρει απο την τραπεζα και το παρει μετα στην διπλασια τιμη απο τους διαφορους ,παλι δικαιωμα του ειναι!!
Εδω δεν κρινουμε κανεναν το τι θα μαζεψει και πως!!
Απλα ο καθενας λεει πως σκεφτεται προσπαθωντας να περασουμε ιδεες και μηνυματα που θα βοηθησουν  νεους!!
Ας πουμε και εγω ειμαι κατα των τρυπιων νομισματων!! Τα βλεπω και μου σηκωνετε η τριχα καγκελο!!
Και ομως ενα που επεσε τυχαια στα χερια μου αγοραζωντας ενα πακετο 7 νομισματων ΔΕΝ ΤΟ ΔΙΝΩ ΔΙΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΞΑΝΑΔΩ!! (Βλεπετε φωτο)
Αρα?
Παντα υπαρχει η εξαιρεση στον κανονα Κλείσιμο ματιού
Αλλα το θεμα μας ειναι τα νομισματα του 2011 και ας παραμεινουμε σε αυτο!!
Η αποψη μου? Καποτε τα αγοραζα ολα!!
Τωρα με κουρασαν και προκειμενου να δινω τα λεφτα μου σε αυτα τα οποια τα θεωρω πανακριβα, προτιμο να τα χωνω προς τον Οθωνα , προς τον Καποδιστρια και προς τα παλια της Κυπρου!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Οκτώβριος 08, 2011, 09:03:07 πμ »

μπαρμπα γιωργο αμα ειναι να το πεταξεις,ευχαριστως να σε βοηθησω να το ξεφορτωθεις,τετοια νομισματα μονο αξιζει για μενα να μπαινουν στις συλλογες.γιατι να τα βρουμε ειναι,λιγακι δυσκολο.ειδικα  για την δραχμη του 51, με το μικρο κεφαλι,μου εφυγε τοτε,πριν αρκετα χρονια, απο αγγλο γνωστο εμπορο, ποσο, υπερβολη!!!καθε συλλεκτης εχει δικαιωμα να συλεγει οτι θελει,αρκει να μην τον εκμεταλευονται στις τιμες.με αναλυσεις για σπανιοτητες,1833?κλπ και για μενα συλλεκτης ειναι αυτος που ΑΓΑΠΑ ,το αντικειμενο που συλεγει,αφου τον ευχαριστει τον ιδιο,και ας στοιχιζει 5 ευρω.η συλλογη,δεν γινεται με φουσκωτη τσεπη,αλλα με αγαπη για το αντικειμενο που συλλεγουμε.υπαρχει βεβαια, και η αλλη πλευρα, του να τα οικονομησουμε!!!και εκει καπου στραβωνει η δουλεια,χαιρετω,καλο συλλεκτικο ταξιδι σε ολους,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Οκτώβριος 08, 2011, 11:06:55 πμ »

 δεν εχω τιποτα με τον κυριο ρουμπιροσα, απλα εχουμε διαφορετικο τροπο σκεψης, και αυτο που πρεπει να αποφασισει ενας νεος τι θα θελει να μαζεψει λιγα και καλα η πολλα και μετρια

αντιθετα πιστευω οτι ξερει και απο χαρτονομισμα

οσο αφορα τα ευρωπουλα αυτο κανω. Παω και τα αγοραζω απο την τραπεζα  ας ειναι και 10-20 ευρω πανω
αν το βρω το βρηκα

απο εκει και περα ναι αγοραζω και πολλα τα οποια καποιοι γελανε αλλα δεν θα εδινες 25 ευρω για αυτο οσο χαλια και να ειναι
 


Καταγράφηκε

LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Οκτώβριος 08, 2011, 11:09:40 πμ »

 η δρχ εμενα μου αρεσει παρα πολυ και σιγουρα θα την αγοραζα
Καταγράφηκε

diaylosark
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 795



Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Οκτώβριος 08, 2011, 11:31:24 πμ »

Eπειδη διακρινω περιεργους υπαινιγμους για νομισματα 1833 απλως αναφερω οτι ειδικα σε καποια  ασημενια εξ αυτων δεν εχω δει παγκοσμιως τον τελευταιο χρονο να εχουν αναρτηθει πανω απο 8-10 κομματια,,οι κριτες και καθοριστες τιμων καλυτερα να κατσουν στα αυγα τους διοτι ο φθονος ειναι ασχημο εργαλειο.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Οκτώβριος 08, 2011, 11:35:19 πμ »

Λεωνιδα αν ρωτησεις εμενα προσωπικα για το συγκεκριμενο μεταλλιο δεν δινω πανω απο 10 ευρω!! Και αυτα θα τα θεωρουσα πολλα!!
Πριν καιρο ειχα διαβασει ενα αρθρο των κινησεων που πρεπει να κανει ο συλλεκτης.
Πρωτα απο ολα χρειαζετε γνωση!! Δευτερο καταλληλη εκτιμηση καταστασεων και τιμων και μετα αγορες!!
Πολυ σωστα ο αρθρογραφος τοτε παρουσιασε τον συλλεκτισμο σαν το ντυσιμο!!
Ολα εχουν μια σειρα, δεν βαζεις πρωτα το παντελονι και μετα θα προσπαθησης να βαλεις το εσωρουχο!!
Πρωτα θα βαλεις το εσωρουχο και μετα το παντελονι!! Πρωτα θα βαλεις τις καλτσες και μετα τα παπουτσια!!
Το ιδιο ειναι και ο συλλεκτισμος, πρωτα μαθαινεις και μετα αγοραζεις!!
Γιατι λεμε οτι ολοι οι παλιοι την πατουσαν διοτι δεν υπηρχε η γνωση και οτι ηθελαν μερικοι μερικοι τους φορτωναν? Τωρα εχετε τα σχολεια (τα φορουμ) εχετε τα βιβλια εχετε την γνωση των συλλεκτων που την μοιραζωντε μαζι σας και δεν τα κρυβουν οπως παλια!!
Αρα εχετε τα καλυτερα εργαλεια στα χερια σας για να κανετε οσο γινετε λιγοτερες οδυνηρες αγορες!!
Ο rubirosa ειναι λιγο της παλιας σχολης (λεω λιγο διοτι ενω ξερει ολα τα παλια δεν φτυνει τα νεα αλλα τα συλλεγει και αυτα οπως εγραψε) καποιοι ακουγωντας εναν με πολλες γνωσεις ως προς το παλιο νομισμα τον θεωρουν αυτοματα μεγαλο και σε ηλικια!! Λαθος!! Πολλοι ειναι μικροι οπως και ο συγκεκριμενος φιλος!!
Εγω θα πω κατι αλλο , οταν ακουω παλια μυαλα , σκουριασμενες αποψεις κτλ κτλ δεν συμφωνω!!
Ακομη και ενα μικρο παιδι αν ριξει μια ιδεα πρεπει να την ζυγισουμε!! Μπορει να βλεπει κατι που δεν το βλεπουμε εμεις!!
Ποσο μαλλον αν μιλαει καποιος με μια προυπηρεσια 20 χρονων συλλεκτισμου ή 40 χρονων συλλεκτισμου!!
Εκει πρεπει να κανουμε ΝΑ τα αφτια μας και να μελεταμε καλα τα οσα λενε!!
Ολες οι αποψεις πρεπει να ζυγιζωνται καλα αγαπητοι φιλοι διοτι παντα κατι θα μας μαθουν!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Σελίδες: 1 [2] 3 4 ... 6
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences