Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 06:19:13 μμ
Σελίδες: [1] 2 3 ... 5
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: KRUGERRANDS  (Αναγνώστηκε 36257 φορές)
0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
Μαντούση Κυρι
Επισκέπτης
« στις: Μάιος 18, 2011, 02:53:52 μμ »

Ανοιγω το συγκεκριμενο θεμα για τα krugerrand, μιας και αποφασισα να ασχοληθω σοβαρα με αυτα. Ειναι πανεμορφα νομισματα, οικονομικα (εννοω πως δεν εχουν υψηλο premium, εχουν ενα 8% περιπου) και επιβλητικα. Υπαρχουν δυο ποιοτητες επισημα: proof & κανονικα (υπαρχουν και PL, αλλα δεν ειναι επισημο). Επισης, υπαρχουν 4 μεγεθη: ουγγια, 1/2 ουγγιας, 1/4 & 1/10 ουγγιας. Εγω εχω αποφασισει να ασχοληθω με της ουγγιας (αφου μου αρεσουν τα μεγαλα σε μεγεθος νομισματα). Θα ηθελα να ακουσω και τις δικες σας αποψεις. Παρακατω εχω φωτογραφιες.
Καταγράφηκε
Μαντούση Κυρι
Επισκέπτης
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 18, 2011, 02:55:11 μμ »

Απλο 1 ουγγια.
Καταγράφηκε
Μαντούση Κυρι
Επισκέπτης
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 18, 2011, 02:58:41 μμ »

Proof 1 ουγγια.
Καταγράφηκε
Μαντούση Κυρι
Επισκέπτης
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 18, 2011, 03:03:50 μμ »

Prooflike 1 ουγγια.
Καταγράφηκε
Koufonissiwtis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 58



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 25, 2011, 09:38:31 μμ »

Krugerrands εχω δει μονο σε φωτογραφία! Θα ηθελα πολύ να δω βεβαια ενα απο κοντα. Πρέπει να ειναι οντως εντυπωσιακά, λόγω και του μεγέθους τους.
Το ο,τι ομως δεν εχουν τοσο ψηλό premium, σε σχέση με τα sovereigns για παράδειγμα, προκύπτει από το γεγονός ότι δεν ειναι εξίσου εμπορεύσιμα. Ειναι λιγότερο δημοφιλή, αλλά και σχεδον τετραπλάσια σε περιεκτικότητα σε χρυσό, κάτι που τα κάνει ούτως η αλλως και ακριβότερα.

Εχω μια ερώτηση ωστόσο. Υπάρχουν χρηστες εδω στο φορουμ ή και στα άλλα site δημοπρασιών που εμπορεύονται krugerrands; Δεν εχω δει και πολλά πράγματα! Για ένα νόμισμα, έτσι για αρχή, σίγουρα θα ενδιαφερόμουν!
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 25, 2011, 09:57:45 μμ »

αυτα τα νομισματα κανονικα ονομαζονται εμπορικα,η συναλλαγης νομισματα,οπως οι λιρες,τα μεξικανικα ,τα παντα τα κινεζικα,κλπ.η διεθνη ορολογια ειναι bullion coins,σιγουρα ειναι επενδυση,και τα κρατη που τα εκδιδουν, ανα εποχες βγαζουν και συλλεκτικα,προς αποφυγη παρεξηγησης και παλι,και εγω θα ηθελα απο ενα σακουλακι,αλλα δεν ενθουσιαζομαι με ενα νομισμα  ολοιδιο,σε διαφορες καταστασεις,ειναι κατι σαν μονομανια,κατα τα αλλα ειναι απο τις πιο συμφερουσες επενδυτικες αγορες,εκτος απο τα ειδικης κοπης που μπορουμε να τα πουμε συλλεκτικα.χαιρετω ολην την παρεα,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
Μαντούση Κυρι
Επισκέπτης
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 26, 2011, 02:22:25 μμ »

Krugerrands εχω δει μονο σε φωτογραφία! Θα ηθελα πολύ να δω βεβαια ενα απο κοντα. Πρέπει να ειναι οντως εντυπωσιακά, λόγω και του μεγέθους τους.
Το ο,τι ομως δεν εχουν τοσο ψηλό premium, σε σχέση με τα sovereigns για παράδειγμα, προκύπτει από το γεγονός ότι δεν ειναι εξίσου εμπορεύσιμα. Ειναι λιγότερο δημοφιλή, αλλά και σχεδον τετραπλάσια σε περιεκτικότητα σε χρυσό, κάτι που τα κάνει ούτως η αλλως και ακριβότερα.

Εχω μια ερώτηση ωστόσο. Υπάρχουν χρηστες εδω στο φορουμ ή και στα άλλα site δημοπρασιών που εμπορεύονται krugerrands; Δεν εχω δει και πολλά πράγματα! Για ένα νόμισμα, έτσι για αρχή, σίγουρα θα ενδιαφερόμουν!


Καλησπερα σας. Οντως ειναι ωραια νομισματα, μεγαλου μεγεθους (αυτα της 1 ουγγιας). Ειναι πολυ δημοφιλη, πιο δημοφιλη απο τις λιρες στο εξωτερικο. Οι Ελληνες ειμαστε οι Νο 1 "καταναλωτες" λιρων(απ'οτι μου ειχε πει ενας φιλος, μεγαλος εμπορος). Ειδικα στην Αμερικη ειναι πολυ δυστακτικοι με τις λιρες, δεν τις προτιμουν σχεδον καθολου (απ'οσο ξερω). Krugerrands πουλανε πολλοι εμποροι (ειδικα στην Αθηνα) και στα σαιτ δημοπρασιων (Ελλαδα και εξωτερικο).
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 26, 2011, 09:11:44 μμ »

το μονο κακο εινα οτι οι ουγγιες ειναι πιο δυσχρηστες,απο τις λιρες,που ανταλασονται πιο ευκολα,ωραιο θεμα παντως, εχουν και τα μεξικανικα 50 πεσος,εχω ενα, και το ματι μου πεφτει κατευθειαν στην ομορφη χαραξη της ελευθεριας,καλο βραδυ,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
Koufonissiwtis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 58



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 27, 2011, 01:21:13 πμ »

Πάντως πρέπει να παραδεχτω πως τα ελληνικά site δημοπρασιών, που γνωρίζω εγω τουλάχιστο, ειναι "λιροκρατουμενα". Δεν εχω πετύχει ποτέ δλδ δημοπρασία για Krugerrands. Έπειτα οι Αθηναιοι εμποροι ειναι ολίγον τι απρόσιτοι για μένα που μένω επαρχία.
Μήπως μπορεις Σωκράτη να προτείνεις σχετικά site δημοπρασιων. 'Η εστω και σημεια στο κεντρο της Αθηνας που μπορεί κάποιος όποτε βρεθει να ψάξει λιγάκι ...

Ευχαριστώ
Καταγράφηκε
Μαντούση Κυρι
Επισκέπτης
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 27, 2011, 02:51:55 μμ »

Καλησπερα. Ευχαριστως μπορω να σας προτεινω μερικα κατηστηματα και ιστοσελιδες. Πρωτα, ας ξεκινησουμε απο τα καταστηματα. Krugerrands και διαφορα αλλα της ουγγιας & μεξικανικα εχει σε πολυ καλες τιμες ο κ. Γιωργος Στρατουδακης στην Σταδιου 39 (στοα Ορφανιδη). Επισης, χωρις να ειμαι σιγουρος, εχει και ο κ. Τακης Συβριδακης (Σταδιου ακριβως απεναντι απο τον Στρατουδακη) ο οποιος εχει και αυτος καλες τιμες. Απεναντι απο τον κ. Συβριδακη υπαρχουν αλλα 2 καταστηματα (5-10 μετρα πιο πανω, στην στοα του Βιβλιου) που εχουν. Τωρα για ιστοσελιδες υπαρχει η APMEX  http://www.apmex.com/  η οποια βρισκεται στην Αμερικη και εχει ασυναγωνιστες τιμες (δεν ξερω ομως για τα μεταφορικα). Εκει μπορειτε να βρειτε απο krugerrand μεχρι λιρες, απο 1 γραμμαριο πλακα χρυσου μεχρι 12,5 κιλα, απο πλακα 1 γραμμαριο ασημι μεχρι 30 κιλα. Εχει τα παντα!
Καταγράφηκε
Koufonissiwtis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 58



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 30, 2011, 11:24:09 μμ »

Ευχαριστώ πολύ.
Θα κάνω την έρευνά μου!
Καταγράφηκε
sportstef
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Αύγουστος 05, 2011, 02:28:59 μμ »

χαιρετώ και εγώ τα μέλη αυτού του forum μεσα από αυτό το θέμα γιατί τυχαίνει να το γνωρίζω.
Υπάρχει ενδιαφέρον από κάποιον να αγοράσει τέυοια νομίσματα?Αυτή τη στιγμή υπάρχουν αρκετά στη κατοχή κάποιου δικού μου ανθρώπου.Μιλάω για τα 1 oz πάντα.Αν κάποιος ενδιαφέρετε, απλά μου το λέει.
Δέν υπάρχει δυνατότητα για 1-2 κομμάτια... αλλά ας πούμε τουλάχιστον 10.

ευχαριστώ
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Αύγουστος 05, 2011, 02:31:57 μμ »

καλησπερα Στεφανε και καλωσηλθες
Υπαρχει η δυνατοτητα δημοσιευσης φωτογραφιων των εν λογω νομισματων.Ξερεις χωρις φωτογραφιες ειναι λιγο δυσκολο να ενδαιφερθει καποιος
Καταγράφηκε
sportstef
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Αύγουστος 05, 2011, 02:43:27 μμ »

εδώ υπάρχουν πληροφορίες για το νόμισμα , φωτο καθώς και η τρέχουσα τιμή του

http://www.monex.com/prods/gold_krug.html
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Αύγουστος 05, 2011, 03:10:01 μμ »

Στεφανε ολοι λιγο πολυ εχουμε γνωση πως περιπου ειναι εμφανισιακα το νομισμα αφου λιγο πολυ εχουμε πιασει στα χερια μας ή εχουμε δει απο φωτο.Ζητησα φωτο απο τα εν λογω νομισματα που ειναι προς πωληση αν και κανονικα το θεμα θα επρεπε να τοποθετηθει στις πωλησεις.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2 3 ... 5
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences