Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 28, 2024, 12:43:04 πμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Βαυαρικο η Γαλλικο ξιφος  (Αναγνώστηκε 19049 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #15 στις: Ιανουάριος 17, 2014, 06:14:04 μμ »

Χαίρομαι για τις πληροφορίες που βρήκες και για το χρόνο που αφιέρωσες για να τις μοιραστείς μαζί μας. Όσοι δεν ασχολούμαστε με τα αντικείμενα της περιόδου, μάθαμε κάτι.

Μερικές επισημάνσεις μόνο, ειλικρινά με την καλύτερη διάθεση, επειδή είμαι αυτός που είπα για τη σκουριασμένη λάμα.

Παρατηρηστε λοιπον τη λαμα του, επειδη καποιος εγραψε πως ειναι σκουριασμενη.

Η ελαφρια πρασινιλα που εχει στη βαση της λαμας του, καθως και μερικα στιγματα αρχων σκουριας στην ιδια περιοχη, ειναι λογικο να υπαρχουν σε ξιφος παραγωγης του 1860 .

Οι αρχικές φωτογραφίες που έστειλες και ειδικά αυτές με τις σφραγίδες έδειχναν αρκετή σκουριά. Η υπόλοιπη λάμα είναι προφανώς σε πολύ καλύτερη κατάσταση, αλλά αφ ενός δεν μπορούσαμε να τη δούμε, αφ ετέρου η σκουριά εξακολουθεί να υπάρχει, όση υπάρχει. Το ότι υπάρχει λοιπόν πάει να πει ότι και να αφαιρεθεί, το φινίρισμα δε θα είναι ποτέ το ίδιο. Μπορεί να καθαριζόταν εύκολα, αλλά η αξία του θα έπεφτε ακόμη περισσότερο. Ένας σοβαρός συλλέκτης έχει και την υπομονή και το χρόνο να περιμένει για ένα σε τέλεια κατάσταση, όταν και αν πέσει, παρά να αφαιρεί σκουριά, κάνοντας ζημιά τελικά.

Η ιστορία που αναφέρεις είναι πολύ ενδιαφέρουσα, αλλά σε μια προσπάθεια πώλησης δεν έχει μεγάλη αξία, αν δεν υπάρχουν φωτογραφίες και έγγραφα που να το αποδεικνύουν. Αυτό όχι γιατί μπορεί κανείς να αμφισβητήσει την εντιμότητά σου, για να μην παρεξηγηθώ, αλλά ακριβώς επειδή ο κόσμος των συλλεκτών έχει πολλούς ανέντιμους και πολλές παγίδες. Ένας σοβαρός συλλέκτης και πάλι δε θα αγόραζε κάτι με βάση μια ιστορία που δεν μπορεί να αποδειχθεί, αλλά θα κοιτούσε το αντικείμενο και μόνο αυτό. Το να ξοδέψει κανείς εκατοντάδες ευρώ σε μια ιστορία καλή τη πίστη, δεν είναι πολύ καλή ιδέα. Έχουν προσπαθήσει πολλές φορές να μου πουλήσουν εξόφθαλμα πλαστά κομμάτια, με τις καλύτερες ιστορίες. Και επαναλαμβάνω ότι δεν έχω λόγους να αμφισβητήσω τη δική σου, απλά έτσι κινούνται τα πράγματα.

Αυτά, που αν και δεν ασχολούμαι με τη συγκεκριμένη περίοδο όπως είπα, είναι κοινά για κάθε περίοδο.

Τέλος, νομίζω ότι η τιμή εκκίνησης που ζητάς είναι λογική, με βάση τα όσα έχει πάρει το μάτι μου σε διάφορα site και ελπίζω να ανέβει από κει και πέρα μέχρι όπου θέλεις εσύ κι ακόμη παραπάνω. Καλή επιτυχία με την πώληση!

Φιλικά,
Γιώργος
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Ιανουάριος 19, 2014, 12:35:25 μμ »

Αγαπητε φιλε Τασο θα συνφωνησω και εγω με τον φιλο Γιωργο αλλα δεν θα αμφισβητησω και εσενα για την ιστορια που μας ανεφερες!οπως και να εχει ομως,το κειμενο και οι φωτογραφιες που μας αναρτησες επιβεβαιωνουν αλλη μια φορα την γνωμη μου!!!σιγουρα κουβαλα ιστορια και εχει καλη ατσαλινη λαμα οπως ολα τα πολεμικα ξιφη εποχης!!!και οχι οπως τα σημερινα που απονεμονται στους αξιωματικους,ανωτερους η ανωτατους!!!(τα οποια κατασκευαζονται πιο πολυ για αναγνωριση βαθμου και οχι για μαχες).οταν αναφερεις οτι μονο η φτωχη τοτε Ελλαδα αγορασε 1.000!!! κομματια για συγκεκριμενο σωμα στρατου!οπως σωστα εγραψε ο νικος καθε ξιφος ηταν για συγκεκριμενο οπλο(ιππικο,ναυτικο,στρατου ξηρας,μεχρι και αξιωματικων της αεροποριας!!!)αναλογως κατασκευης.επομενο ειναι να μην ειναι ιδιαιτερης καλλιτεχνικης και συλλεκτικης αξιας(παρατηρησε την λαβη του ξιφους σου,οπως και το μεταλλο),εστω και αν ειναι σε εξαιρετικη κατασταση!!!αν ειδες υπαρχουν παρα πολλα υπεροχα απο πλευρας αισθητικης(περιτεχνη λαβη με πολυτιμο μεταλλλο η ξυλο,χαραξεις,διασημη επωνυμη λαμα,κλπ) οσο και λειτουργικης σημασιας που δεν ξεπερνουν τα χιλια ευρω!!!ενω υπαρχουν παλαιωτερα απλα και συγκεκριμενης χρησης για τοτε(οπως ιππικου)που δεν ξεπερνουν τα 200-300 ευρω!και στη Αθηνα υπαρχουν καταστηματα με παλαια ξιφη σε αναλογες τιμες και ας μου επιτρεψεις ωραιωτερα η εστω εφαμιλλα του δικου σου!και παλι σου γραφω οτι δεν απαξιωνω το δικο σου,αλλα δεν θελω και να το υπερτιμησω κατι που θα σε βγαλει σε λαθος συμπερασματα!αν θελεις στειλε μου πμ. να σου προτεινω καταστηματα που θα στο αξιολογησουν ακριβως,οπως επισης θα σου πουν ως ειδημονες για την προευλευση του!σε χαιρετω,γιαννηςτ.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 19, 2014, 12:46:12 μμ από giannist » Καταγράφηκε
TASOS69
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 160



Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Ιανουάριος 24, 2014, 09:14:11 μμ »

Ψαχνοντας τις τελευταιες μερες βρηκα απομ μια εκθεση του Γεν.Επιτελειου Σχολης Ικαρων αυτη την αναρτηση στην διευθυνση


http://home.arcor.de/ar2570306953/xatzipanag.htm

http://www.google.com/search?q=%CE%A7%CE%91%CE%A1%CE%A4%CE%95%CE%A3+%CE%92%CE%91%CE%9B%CE%9A%CE%91%CE%9D%CE%99%CE%9A%CE%A9%CE%9D+%CE%A0%CE%9F%CE%9B%CE%95%CE%9C%CE%A9%CE%9D&hl=en&gbv=2&prmd=imvns&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=VpxYUMj6Gaa10QWG44DIBw&ved=0CAoQ_AUoAQ&biw=1366&bih=643

Ειναι σε μορφη pdf ΟΙ ΒΑΛΚΑΝΙΚΟΙ ΠΟΛΕΜΟΙ

Εκει εχει εναν πινακα οπου και αναγραφει :

Χερσαίες δυνάμεις εμπλεκόμενων κρατών
Ελλάδα 129.000 πεζικό, 1.000 ιππικό, 180 πυροβόλα, 4 αεροσκάφη Μαυροβούνιο 35.000 πεζικό, 130 πυροβόλα Σερβία 220.000 πεζικό, 3.000 ιππικό, 500 πυροβόλα Βουλγαρία 300.000 πεζικό, 5.000 ιππικό, 720 πυροβόλα
Oθωμανική Αυτοκρατορία340.000 πεζικό, 6.000 ιππικό, 850 πεδινά πυροβόλα, 750 τοπομαχικά πυροβόλα


Ακολουθως, βρηκα και 2 φωτο αποδεικτικες για το ετος κατασκευης του ξιφους αυτου , η μια απο εκθεση οπλων των βαλκανικων πολεμμων, η δευτερη δε, εχει και ακριβη ημερομηνια.
Το ξιφος ειναι το πρωτο απο επανω






Συνημμένη φωτογραφία  Τα ξίφη των Ελλήνων αξιωματικών  επάνω το ξίφος του ιππικού μοντέλο 1887, κέντρο το ξίφος του πυροβολικού μοντέλο 1868, κάτω το ξίφος του πεζικού μοντέλο 1868




Επισης ηθελα να πω , οτι εχω φυσικα παει το ξιφος προς εκτιμιση σε 3 ειδικους, γνωστος κυριος παλαιοτατος συλλεκτης αντικερ με καταστημα εδω και 50 ετη, στην οδο Αδριανου ψηλα στο μοναστηρακι, και μου εδωσε τιμη, στα 300 ευρω.

Για να δινει αυτη την τιμη σημαινει πως εχει περιθωριο κερδους τουλαχιστο αλλα τοσα ετσι ;
Ιδιες περιπου τιμες μου εδωσαν και οι αλλοι 2' με διαφορα 20-30 ευρω..
 
Αρα εξ αρχης βγηκαν σωστες και οι εκτιμησεις του διαδυκτιου σχετικα με παρομοια ξιφη.

Το ζητημα ειναι πως δεν θελω να μεινει κρεμασμενο σε κανενα καταστημα επ`αοριστον, αλλα να το παραλαβει καποιος συλλεκτης απο εδω μεσα οπου θα το φροντισει οπως αξιζει σε ενα ξιφος το οποιο μαλιστα τελικα εχει και την ιστορια του.
Καταγράφηκε

Τιποτα δεν ειναι τυχαιο
dimmarko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1903


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Ιανουάριος 25, 2014, 02:35:12 πμ »

εδώ δεν θα το δει κανένας ότι ενδιαφέρεσαι να το πουλήσεις. Βάλτο στις πωλήσεις ή στις δημοπρασίες.
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Ιανουάριος 25, 2014, 06:32:08 μμ »

εδώ δεν θα το δει κανένας ότι ενδιαφέρεσαι να το πουλήσεις. Βάλτο στις πωλήσεις ή στις δημοπρασίες.
+1
Καταγράφηκε
TASOS69
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 160



Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Ιανουάριος 25, 2014, 08:01:40 μμ »

Το εκανα ηδη παιδια, σας ευχαριστω.
Νομιζω οτι ηταν ωρα να το βαλω προς πωληση.
Αρκετος χρονος αναλωθηκε και στοιχεια αρκετα ευρεθησαν που πιστοποιουν πλεον την υαυτοτητα του.
Καταγράφηκε

Τιποτα δεν ειναι τυχαιο
makedon
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 82


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Μάρτιος 10, 2014, 11:43:39 μμ »

Το ξίφος είναι ελληνικό, πυροβολικού, εποχής 1930 περίπου.
Σχετικά κοινό.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences