Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 29, 2024, 01:59:34 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Λιρα Αγγλιας 1917 Λονδινο Πλαστη!Προσοχη!  (Αναγνώστηκε 6627 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« στις: Δεκέμβριος 19, 2013, 05:40:14 μμ »

Επειδη πιστευω οτι ενας απο του βασικους λογους υπαρξης της Συλλεκτικης αυτης κοινοτητας ειναι και η αλληλοενημερωση (για προστασια) πανω σε πλαστα νομισματα σας παραθετω το παρακατω νομισμα. Η λιρα του Γεωργιου 1917 κοπης Λονδινου ειναι φυσικα πολυ σπανια, αυτο το γνωριζουμε ολοι και για αυτο εχει επανηλειμενα κοπιαρισθει.
Μολις σημερα λοιπον ενας πελατης απο Θεσαλονικη με ρωτησε την γνωμη μου για αυτο το νομισμα. Κοπια φυσικα αλλα καλη και επικυνδινη. Ας κυκλοφορισει η φωτο (οπως μου την εστειλαν, δεν ειναι δικη μου) αναμεσα στα μελη μη τυχον και σας προσφερθει. Ο ανθρωπος φυσικα δεν το γνωριζε, ερωτηση εκανε αλλα δεν ξερω πως θα το χειρισθει. Η θεση μου παντως ειναι: Πηρα κοπια νομισμα (κοινως την πατησα?). Aς ειναι, την καταστρεφω να μην περασει στην αγορα και την πατησει και αλλος. Αλλιως δεν προστατευομαστε.
Ιδου η εν λογω:



Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
Smartmorpheus
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3243



Προφίλ WWW
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 19, 2013, 05:51:02 μμ »

Αν ψαξεις στο στεκι εχω αναρτησει σε καποιο θεμα μερικες ακομα μια και τα τελευταια 2 χρονια έχουν περασει απο τα χερια μου 4 πλαστες του 1917 απο 2 διαφορετικες μητρες.
Καταγράφηκε

If you r good at something never do it for free...
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 19, 2013, 05:52:43 μμ »

Αν ψαξεις στο στεκι εχω αναρτησει σε καποιο θεμα μερικες ακομα μια και τα τελευταια 2 χρονια έχουν περασει απο τα χερια μου 4 πλαστες του 1917 απο 2 διαφορετικες μητρες.

οκ thnx, παντως οσες και να περασουν καλο ειναι να βγαινουν εξω να ενημερωνεται ο κοσμος.
Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
KRISTHEGREEK
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 812


Χρήστος.


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 19, 2013, 06:03:36 μμ »

Kαλό αντίγραφο, το μουστάκι είναι αποτυχία σκέτη...........
Καταγράφηκε
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 19, 2013, 06:07:42 μμ »


Μολις σημερα λοιπον ενας πελατης απο Θεσαλονικη με ρωτησε την γνωμη μου για αυτο το νομισμα.


Επειδη και ΄γω απο Θεσσαλονικη ειμαι αποποιούμαι καθε ευθυνη για την συγκεκριμενη λιρα ... Σαρκασμός
Φυσικα και κανω πλακα....  Κλείσιμο ματιού
Γιωργο εαν ποτε σε φερει ο δρομος σου στην πολη μου παντως ..ενημερωσε με και δε θα χασεις  Στριφογύρισμα ματιών

 
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 19, 2013, 06:10:55 μμ »


Μολις σημερα λοιπον ενας πελατης απο Θεσαλονικη με ρωτησε την γνωμη μου για αυτο το νομισμα.


Επειδη και ΄γω απο Θεσσαλονικη ειμαι αποποιούμαι καθε ευθυνη για την συγκεκριμενη λιρα ... Σαρκασμός
Φυσικα και κανω πλακα....  Κλείσιμο ματιού
Γιωργο εαν ποτε σε φερει ο δρομος σου στην πολη μου παντως ..ενημερωσε με και δε θα χασεις  Στριφογύρισμα ματιών

E βρε Αντωνη να το φροντισω να με φερει τοτε...... Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός

 
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 19, 2013, 06:14:33 μμ από ANTONIO1967 » Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
Smartmorpheus
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3243



Προφίλ WWW
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 19, 2013, 06:29:47 μμ »

Γιώργο μπορείτε να τις δείτε και στη σελίδα μου στο παρακάτω link
http://thegreekcollectorsociety.gr/viewtopic.php?f=11&t=1117&p=10335&hilit=1917#p10335
Καταγράφηκε

If you r good at something never do it for free...
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 19, 2013, 06:45:40 μμ »

Γιώργο μπορείτε να τις δείτε και στη σελίδα μου στο παρακάτω link
http://thegreekcollectorsociety.gr/viewtopic.php?f=11&t=1117&p=10335&hilit=1917#p10335


Nαι μολις τις ειδα.....βγαζουν ματι παναθεμα τες.... Έκπληξη

Κατι αλλο. Μολις πηρα ενα εμαιλ απο ενα Γερμανικο οικο δημοπρασιων το οποιο με ενημερωνει οτι απο 01/01/2014 το Γερμανικο VAT στα νομισματα αυξανεται απο 7% σε 19%!!! Αυτο πρακτικα σημαινει οτι θα αυξηθει η προμηθεια του αγοραστη ιδιωτη σημαντικα και αναλογα με τη προμηθεια του καθε οικου στη τελικη κλεισιματος (VAT επιβαλεται στη προμηθεια του οικου και οχι στη τελικη και μονο σε οσους δεν ειναι VAT registered). Ισως οι Συντονιστες να το βαλουν καπου να φαινεται....
Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 20, 2013, 10:55:56 πμ »

Γιώργο μπορείτε να τις δείτε και στη σελίδα μου στο παρακάτω link
http://thegreekcollectorsociety.gr/viewtopic.php?f=11&t=1117&p=10335&hilit=1917#p10335


Nαι μολις τις ειδα.....βγαζουν ματι παναθεμα τες.... Έκπληξη

Κατι αλλο. Μολις πηρα ενα εμαιλ απο ενα Γερμανικο οικο δημοπρασιων το οποιο με ενημερωνει οτι απο 01/01/2014 το Γερμανικο VAT στα νομισματα αυξανεται απο 7% σε 19%!!! Αυτο πρακτικα σημαινει οτι θα αυξηθει η προμηθεια του αγοραστη ιδιωτη σημαντικα και αναλογα με τη προμηθεια του καθε οικου στη τελικη κλεισιματος (VAT επιβαλεται στη προμηθεια του οικου και οχι στη τελικη και μονο σε οσους δεν ειναι VAT registered). Ισως οι Συντονιστες να το βαλουν καπου να φαινεται....
+1 Πολυ καλο θεμα καθως και ενημερωση για τους ενδιαφερομενους συλλεκτες!παντα τετοια!
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 20, 2013, 03:10:27 μμ »

το εχουμε συζητησει πριν λιγο καιρο οτι θα αυξηθει ο φορος στο bullion απο 7 σε 19%
Το ιδιο ισχυει και στα συλλεκτικα;
Καταγράφηκε
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Δεκέμβριος 20, 2013, 06:28:30 μμ »

το εχουμε συζητησει πριν λιγο καιρο οτι θα αυξηθει ο φορος στο bullion απο 7 σε 19%
Το ιδιο ισχυει και στα συλλεκτικα;

Αυτο ειναι το email:

"The german VAT on coins will change on 01/01/2014 from 7% to 19%. For this reason we will establish the differential taxation from 01/01/2014. This means for you as buyer: You pay a buyers commission of 23% including the VAT. Therefore nothing will change for you as a customer. There are no additional costs or fees.

Exceptions are the this gold coins, which are exempt from the VAT. Here we will continue with a buyers commission of 15%."

Βγαλτε τα συμπερασματα σας.
Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences