Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 25, 2024, 02:18:09 πμ
Σελίδες: 1 ... 6 7 [8] 9 10
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΚΕΦΑΛΕΣ ΕΡΜΩΝ  (Αναγνώστηκε 51906 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
LLH
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 41


Προφίλ
« Απάντηση #105 στις: Νοέμβριος 17, 2015, 10:54:08 πμ »

Σολφερίνο Ανδρεάδη ,το μοναδικό σε απόκομμα,δεν το έχω δει σε δημοπρασία από το 1985,πρέπει να αξίζει πάνω από 200.000e

Καταγράφηκε
LLH
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 41


Προφίλ
« Απάντηση #106 στις: Νοέμβριος 17, 2015, 10:56:32 πμ »

Σολφερίνο Καλλιγά{αρχιτέκτων},πολύ καλά περιθώρια ,πρέπει να είναι το νο4 σπανιότητας,πάνω από 80.000eu.

« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 09, 2017, 01:37:34 πμ από LHH » Καταγράφηκε
LLH
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 41


Προφίλ
« Απάντηση #107 στις: Νοέμβριος 17, 2015, 10:58:02 πμ »

Και πλάκα εκτύπωσης 30λ !!!
Καταγράφηκε
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #108 στις: Νοέμβριος 17, 2015, 11:17:15 πμ »

Εκεί έπεσαν σαγόνια, τα έχω πάρει και εγώ φωτογραφία γιατι μάλλον δε θα τα ξαναδώ. Εν το μεταξύ και τα 4 σολφερίνο που υπήρχαν και τα 4 είχαν διαφορετική απόχρωση
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #109 στις: Νοέμβριος 17, 2015, 11:44:55 πμ »

4 σολφερινο!!! τι εγινε ρε παιδια
πως γινεται ομως να ναι και τα 4 διαφορετικης αποχρωσης? ενα φυλλο ειχε βγει απο οτι ξερω...βεβαια ειναι γνωστο οτι ακομα και στο ιδιο φυλλο μπορει να υπαρχει διαφορα στην αποχρωση αλλα φανταζομαι οχι πολυ εντονη.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #110 στις: Νοέμβριος 17, 2015, 12:27:18 μμ »

Αυτό λέγαμε και εμείς ένα φιλαράκι πόσο να έχει αλλάξει κι όμως, το πρόσεξε DleogR, ειδικά 2 που ήταν σε διπλανά πλαίσια και ήταν εύκολο να τα δεις και να τα μελετήσεις. Το κεντρικό χρώμα και το χαρτί είναι ίδιο απλά η απόχρωση του κεντρικού χρώματος δείχνει λίγο διαφορετική.
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
LLH
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 41


Προφίλ
« Απάντηση #111 στις: Νοέμβριος 17, 2015, 01:17:41 μμ »

4 σολφερινο!!! τι εγινε ρε παιδια
πως γινεται ομως να ναι και τα 4 διαφορετικης αποχρωσης? ενα φυλλο ειχε βγει απο οτι ξερω...βεβαια ειναι γνωστο οτι ακομα και στο ιδιο φυλλο μπορει να υπαρχει διαφορα στην αποχρωση αλλα φανταζομαι οχι πολυ εντονη.
Οι παλιοί μελετητές της μεγάλης κεφαλής έλεγαν ότι κανένα γραμματόσημο δεν είναι ακριβώς το ίδιο με το άλλο,ας είναι ακόμα σε ζευγάρι και τετράδα...
Φανταστείτε στο εργαστήριο του παλιού ταχυδρομείου στην Κοτζιά,μία βροχερή άνοιξη του 1871.Οι δύο τεχνίτες απλώνουν στην πλάκα με τα ανάγλυφα ,από ορείχαλκο,εκμαγεία των κεφαλών,με τον χρωστήρα{φαρδύ πινέλο}το χρώμα.Κάτω ,κάτω στο σκεύος{κουβας} 'εχει κάτσει πιο πολύ το κόκκινο χρώμα ή δεν βουτάνε συχνα τον χρωστήρα όταν το απλώνουν,πριν βάλουν το χαρτί επάνω και κατώ, συνέπεια στα 150 γραμμ. του φύλλου να υπάρχουν οι αλλαγές{σίγουρα ανεπαίσθητες}στα χρώματα...
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 09, 2017, 01:40:56 πμ από LHH » Καταγράφηκε
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #112 στις: Νοέμβριος 17, 2015, 02:10:53 μμ »

Και είμαι σίγουρος μόλις ο υπεύθυνος κατάλαβε τον λάθος χρωματισμό θα του έσουρε τα μύρια σε αυτόν που έβαλε το χρώμα  Σαρκασμός  Που να ήξερε οτι τώρα κάνει όσο μια σπιταρόνα.

Πάντως ισχύει, τώρα που είδα πολλά εκθέματα απο κοντά ακόμα και μια λωρίδα με ΜΚΕ άκοπους απο το ίδιο φύλο, έβλεπες διαφορές, τα κύρια χαρακτηριστικά είναι ίδια αλλά έβλεπες διαφορές.
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
salonico
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 686


Προφίλ
« Απάντηση #113 στις: Νοέμβριος 17, 2015, 09:35:39 μμ »

Εκείνα που ήταν στο ίδιο πλαίσιο δεν ήταν στο ίδιο ύψος και φωτίζονταν και από άλλη γωνία επομένως.
(Βαγγέλη, μου το είπε το απόγευμα που ξαναπέρασα ένας τύπος  Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο)
Μπράβο LHH ωραίες φώτο, έχω μια απορία: γιατί όλα σου τα μηνύματα εμφανίζονται κομμένα; Επιρροή από τις κεφαλές;
Καταγράφηκε
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #114 στις: Νοέμβριος 17, 2015, 09:56:32 μμ »

Σε πήρε το μάτι μου οταν ήμουν στα ΕΛΤΑ αλλά μέχρι να τελειώσω με τις πληρωμές δε σε πρόλαβα. Δε ξέρω ίσως ήταν ο φωτισμός αλλά και στα άλλα δύο που ήταν στο βάθος πάλι είχαν το ίδιο θέμα. Θα ρωτήσω και άλλους που τα είδαν για να έχουμε έτσι μια άποψη.

Πάντως με την ευκαιρία που μου δόθηκε να δω απο τόσα κοντά πολλά δυνατά κομμάτια είδα οτι και ΜΚΕ που μπορεί να είναι μαζί μπορεί να έχουν διαφορές χρωματικές να έχουν πιο έντονα πατήματα σε σχέση με άλλα.
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
LLH
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 41


Προφίλ
« Απάντηση #115 στις: Νοέμβριος 17, 2015, 10:46:36 μμ »

Εκείνα που ήταν στο ίδιο πλαίσιο δεν ήταν στο ίδιο ύψος και φωτίζονταν και από άλλη γωνία επομένως.
(Βαγγέλη, μου το είπε το απόγευμα που ξαναπέρασα ένας τύπος  Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο)
Μπράβο LHH ωραίες φώτο, έχω μια απορία: γιατί όλα σου τα μηνύματα εμφανίζονται κομμένα; Επιρροή από τις κεφαλές;


 Χαμόγελο,την ίδια απορία έχω και εγώ,κάτι δεν κάνω καλά μάλλον...αλλά την βρήκα την λύση, θα γράφω σαν παραθέσεις και έτσι θα φαίνομαι !
Καταγράφηκε
salonico
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 686


Προφίλ
« Απάντηση #116 στις: Νοέμβριος 17, 2015, 11:09:55 μμ »

Άσχετο: ξέρει κανείς τι σφραγίδα είναι αυτή; Απορία Απορία Απορία
Καταγράφηκε
LLH
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 41


Προφίλ
« Απάντηση #117 στις: Νοέμβριος 17, 2015, 11:17:05 μμ »

Άσχετο: ξέρει κανείς τι σφραγίδα είναι αυτή; Απορία Απορία Απορία
Είναι ναυτιλιακή ακύρωση της Αιγύπτου ονομαζόμενη ''retta'' αρκετά συνήθης στις εκδόσεις 80-86 [έχώ καιεγώ ένα 5λ.]
Καταγράφηκε
salonico
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 686


Προφίλ
« Απάντηση #118 στις: Νοέμβριος 17, 2015, 11:25:10 μμ »

Ευχαριστώ!
Καταγράφηκε
salonico
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 686


Προφίλ
« Απάντηση #119 στις: Νοέμβριος 20, 2015, 05:30:58 μμ »

Άλλα 2 snapshots από την ΝΟΤΟΣ 2015:
- το θρυλικό υπ.αρ.8 σε διάφορες ποικιλίες
- το πολύτιμο βαθύ οινόχρωμο υπ.αρ.20ΙΙβ, που κυκλοφόρησε το 1866, πάνω σε φάκελο
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 6 7 [8] 9 10
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences