Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 20, 2024, 02:10:20 μμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Προσοχη στο ebay !!  (Αναγνώστηκε 7933 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« στις: Μάιος 13, 2011, 07:31:50 μμ »

Φιλος της σελιδας με πηρε πριν λιγο τηλεφωνο πως να τον βοηθησω με καποια αγορα που εκανε και του βγηκε σκαρτη!!
Το παιδι ηθελε ενα ταληρο του 1833 βρηκε μια δημοπρασια και αρχισε να το χτυπα!!
Την κερδισε με 130 ευρω περιπου!!
Οταν παρελαβε το νομισμα διαπιστωσε οτι ειναι βουλωμενο.
Στις αξιολογησης αυτου του <Ελληνα> μονο Ελληνας δεν ειναι διοτι ειδα οτι σε μια κοκκινη ππου εφαγε εκανε το ιδιο πραγμα σε αλλον χρηστη , θεωρησα καλο να προφυλαξω τουλαχιστον αλλα νεα μελη !!
Δεν θα πω ονομα χρηστη ουτε θα σας δειξω τις δημοπρασιες του , αλλα θα σας δειξω τις φωτογραφιες
του φιλου μας που εχασε τα λεφτα του  , αλλα και ενως αλλου θυματος το οποιο του εβαλε ηδη κοκκινη και τωρα θα παει για δευτερη κοκκινη απο οτι μου ειπε το μελος μας και καλα θα κανει!!
Δειτε τεχνικη κρυψιματος των βουλωμενων ταληρων και ας καταλαβουμε ολοι μας οτι δεν χτυπαμε δημοπρασιες με σοβαρα ποσα αν δεν βλεπουμε καθαρα τα νομισματα εξ ολοκληρου!!
Δυστηχως ο φιλος μας το εμαθε με ακριβο τροπο , ας μην το μαθουν και αλλοι με τον ιδιο τροπο!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
sofronis8
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 43


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 13, 2011, 08:50:58 μμ »

καλησπερα παιδια,

εγω ημουν ο ατυχος που αναφερει ο Γιωργος και θα ηθελα να κανω μια διευκρινηση οτι το ταληρο δεν ηταν μπαλωμενο αλλα τρυπημενο. επισης και το 5 λεπτο 1842 στην μια μερια εχει τελειως διαβρωθει και εχει κρυφτει και αυτο εντεχνα στις φωτογραφιες.

εχω επικοινωνησει με καθε τροπο στον πωλητη και περιμενω απαντηση του για να τα επιστρεψω και να παρω πισω τα λεφτα μου.

θα σας κραταω ενημερους αν υπαρξει εξελιξη αλλα ηδη εχω παρει το μαθημα μου οπως και να εχει!!!

φιλικα
Σωφρονης
Καταγράφηκε
Sauron
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 47


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 13, 2011, 09:17:25 μμ »

Φίλε μου αν δεν αναφέρει ο πωλητής κάτι στην αγγελία ή με κάποιο τρόπο έχει παραποιήσει τις φωτογραφίες της δημοπρασίας,τότε άνοιξε μια υπόθεση στο ebay κι απ'την εμπειρία μου πιστεύω οτι θα κερδίσεις.

Λαμόγια υπάρχουν πολλά κι "ευτυχώς" το ebay προστατεύει κυρίως τους αγοραστές. Τα εισαγωγικά μπήκαν λόγω ότι κάποιοι "δυστυχώς" εκμεταλλεύονται αυτήν την εύνοια εις βάρων των πωλητών..

Ελπίζω να βγάλεις άκρη..
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 13, 2011, 09:23:17 μμ »

Φιλε Sauron ηδη η υποθεση ανοιχτηκε στο ebay με δικη μου παροτρυνση!!
Τωρα ειμαστε σε αναμονη τις απαντησης του πωλητη!!
Παντως ειναι απαραδεκτη αυτη η εξαπατηση!!
Απορω με το θρασος ορισμενων προκειμενου να κερδισουν ενα ευρω!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 13, 2011, 09:28:48 μμ »

Στις αξιολογησης αυτου του <Ελληνα> μονο Ελληνας δεν ειναι διοτι ειδα οτι σε μια κοκκινη ππου εφαγε εκανε το ιδιο πραγμα σε αλλον χρηστη , θεωρησα καλο να προφυλαξω τουλαχιστον αλλα νεα μελη !!
Δεν θα πω ονομα χρηστη ουτε θα σας δειξω τις δημοπρασιες του , αλλα θα σας δειξω τις φωτογραφιες
του φιλου μας που εχασε τα λεφτα του  , αλλα και ενως αλλου θυματος το οποιο του εβαλε ηδη κοκκινη

Απορια εκφραζω και το λεω εξ αρχης για να μη παρεξηγηθω.......
Γιατι δεν κατονομαζετε ο εν λογω πωλητης  ΑπορίαΑπορία?
Το να εξαπατα κατ εξακολουθηση και με ακριβως τον ιδιο τροπο ανυποψιαστους αγοραστες δεν ειναι τιμιο
και για την προστασια καποιου τριτου η τεταρτου θυματος καλο θα ηταν νομιζω να φανερωθει η ταυτοτητα του.

Επισης μεγαλη προσοχη και στις υπολοιπες ( 3) αγγελιες του ιδιου πωλητη γιατι ειναι σιγουρο  οτι και αλλοι
ειναι ευκολο να την "πατησουν" εαν δεν κοιταξουν προσεκτικα........ Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
sofronis8
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 43


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 13, 2011, 10:03:17 μμ »

Στις αξιολογησης αυτου του <Ελληνα> μονο Ελληνας δεν ειναι διοτι ειδα οτι σε μια κοκκινη ππου εφαγε εκανε το ιδιο πραγμα σε αλλον χρηστη , θεωρησα καλο να προφυλαξω τουλαχιστον αλλα νεα μελη !!
Δεν θα πω ονομα χρηστη ουτε θα σας δειξω τις δημοπρασιες του , αλλα θα σας δειξω τις φωτογραφιες
του φιλου μας που εχασε τα λεφτα του  , αλλα και ενως αλλου θυματος το οποιο του εβαλε ηδη κοκκινη

Απορια εκφραζω και το λεω εξ αρχης για να μη παρεξηγηθω.......
Γιατι δεν κατονομαζετε ο εν λογω πωλητης  ΑπορίαΑπορία?
Το να εξαπατα κατ εξακολουθηση και με ακριβως τον ιδιο τροπο ανυποψιαστους αγοραστες δεν ειναι τιμιο
και για την προστασια καποιου τριτου η τεταρτου θυματος καλο θα ηταν νομιζω να φανερωθει η ταυτοτητα του.

Επισης μεγαλη προσοχη και στις υπολοιπες ( 3) αγγελιες του ιδιου πωλητη γιατι ειναι σιγουρο  οτι και αλλοι
ειναι ευκολο να την "πατησουν" εαν δεν κοιταξουν προσεκτικα........ Κλείσιμο ματιού

συμφωνω οτι πρεπει να τον κατονομασουμε και πιστεψε με ειμαι ο πρωτος που θελει να το κανει αυτο.
απλα προτιμω προς το παρον να μην γινει αυτο μεχρι να δω τι θα γινει με την υποθεση.
Καταγράφηκε
LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 13, 2011, 10:16:33 μμ »

τα 115,5 ντολαρσ που εδωσες δεν ειναι και παρα πολλα
 Θυμός
 βεβαια ειναι κρυμενη η τρυπα

το λοτ αυτο ειχε μονο 5 bid αρα δεν χτυπηθηκε

εχει και μια 1/2 του 55 χαλια  προσοχη

πιστευω οτι πρεπει να τον βγαλεις γρηγορα στη φορα γιατι πρεπει να το εχει γυρισει και να πουλαει σκαρτα
Καταγράφηκε

herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 13, 2011, 10:30:15 μμ »

172 ντολαρς ηταν Λεωνιδα!! Συν τα μεταφορικα 180 ντολαρς συνολο!!
Αυτο που ειδες ηταν η δημοπρασια του αλλου χρηστη που του εβαλε ηδη κοκκινη!!
Νομιζω οτι και αυτος ο χρηστης ειναι μελος της σελιδας μας!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 13, 2011, 10:51:01 μμ »

αρα και οι 2 εξαπατηθηκαν γιατι εξαπατηση ειναι να κρυβεις την τρυπα

γιωργο καλο ειναι να πουν το ονομα ωστε να προστατευσουν καποιον αλλο
Καταγράφηκε

giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 14, 2011, 10:42:32 πμ »

καλημερα στην παρεα,θα ξαναπω,για πολλοστη φορα την γνωμη μου, και ας γινομαι ενοχλητικος,το abay,δεν εξαπατα κανεναν,οι πελατες του εξαπατουν τον εαυτο τους, νομιζοντας οτι  θα βρουν τσαμπα νομισματα,στον ναο της απατης.δεν μπορω να καταλαβω γιατι?οι αλλοι ειναι κοροιδα,και αυτοι βρισκουν ευκαιρειες,σε μια ιστοσελιδα που εχει επισκεψιμοτητα εκατονταδων,η χιλιαδων χρηστων την ωρα,αυτοι ειναι τα ατομα που ψωνιζουν φθηνα?και οι αλοι ειναι ανοητοι,που αγοραζουν με συγκριτικες τιμες εμποριου.κλεινοντας θελω να προσθεσω,οτι πληρωνεις παιρνεις,λενε στο εμποριο,οι αφελεις πεθανανε,και η ιστοσελιδα κανει την δουλεια της,χαιρετω γιαννηςτ.υγ.συμφωνω,οτι απο κανεναν φιλο,η καπιοον που δεν γνωριζει,μπορει να βρεις ευκαιρια,αλλα στα τσακαλια,δεν γινεται.
Καταγράφηκε
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 14, 2011, 11:22:22 πμ »

καλημερα στην παρεα,θα ξαναπω,για πολλοστη φορα την γνωμη μου, και ας γινομαι ενοχλητικος,το abay,δεν εξαπατα κανεναν,οι πελατες του εξαπατουν τον εαυτο τους, νομιζοντας οτι  θα βρουν τσαμπα νομισματα,στον ναο της απατης.δεν μπορω να καταλαβω γιατι?οι αλλοι ειναι κοροιδα,και αυτοι βρισκουν ευκαιρειες,σε μια ιστοσελιδα που εχει επισκεψιμοτητα εκατονταδων,η χιλιαδων χρηστων την ωρα,αυτοι ειναι τα ατομα που ψωνιζουν φθηνα?και οι αλοι ειναι ανοητοι,που αγοραζουν με συγκριτικες τιμες εμποριου.κλεινοντας θελω να προσθεσω,οτι πληρωνεις παιρνεις,λενε στο εμποριο,οι αφελεις πεθανανε,και η ιστοσελιδα κανει την δουλεια της,χαιρετω γιαννηςτ.υγ.συμφωνω,οτι απο κανεναν φιλο,η καπιοον που δεν γνωριζει,μπορει να βρεις ευκαιρια,αλλα στα τσακαλια,δεν γινεται.
Το Ebay έχει πολλές ευκαιρίες και μπορώ να πω ότι έχω βγει πολυ κερδισμένος όλα αυτά τα χρόνια απο το site αυτό.  Στη λέσχη θα είμαι αύριο κατα τις 9:30.  Έλα να τα πούμε.
Καταγράφηκε

giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 14, 2011, 11:46:58 πμ »

δημητρη καλημερα,εσυ σαν συλλεκτης θα κτυπουσες το λοτ αυτο,εδω στις δημοπρασιες της πνε,ενω βλεπουμε τα νομισματα και τα πιανουμεμε τα χερια μας,και μερικες φορες ειναι πραγματι ευκαιριες (θες απο αναγκη,η, οτι το εχει σε καλυτερη κατασταση),καποιο μελος πουλα ενα νομισμα,και μερικες φορες, δεν το αγοραζει κανεις, ναι αυτη ειναι ευκαιρια,στο αμβαυ τι ευκαιριες βρισκεις?με τις τοσες αλχημειες που γινονται?δεν μπορω να καταλαβω τι εννοεις ευκαιρια?σιγουρα θα τα πουμε απο κοντα,δεν παει το μυαλο μου ποιος μπορει να εισαι ,αλλα σιγουρα,θα σε ξερω,εστω και φυσιωγνωμικα,την κυριακη,ελπιζω,να τα πουμε,εχω να δω, και εναν αλλο φιλο απο την ιστοσελιδα,σε χαιρετω γιαννης.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 14, 2011, 12:12:43 μμ »

Αγαπητοι Φιλοι το ebay εχει εκαταμυρια χρηστες απο ολον τον κοσμο!! Αλοιμονο αν μπορει να ελεγχει τον καθενα προσωπικα τι κανει!!
Και παλι σας πληρωφορω οτι κανει το καλυτερο γα την προστασια Αγοραστη ή Πωλητη!!
Οπως υπαρχουν λαμογια Πωλητες ετσι υπαρχουν και Λαμογια αγοραστες!!
Αρα λοιπον στο χερι μας ειναι να προφυλαχτουμε απο τον καθενα!!
Και να το γυρισουμε στην μικρη μας κοινοτητα το ιδιο συμβαινει και εδω μεσα!!
Μπορω εγω σαν υπευθηνος του σαιτ να ξερω τι ειναι ο καθενας που γραφεται??
Φυσικα και οχι!! Καθε Ελληνας εχει το δικαιωμα να γραφτει στην σελιδα μας αλλα σαν σελιδα δεν φερνουμε την οποιαδηποτε ευθηνη αν κατι παει στραβα μεταξυ των μελων!!
Η σελιδα μας δημιουργηθηκε για ενημερωτικο χαρακτηρα , ψυχαγωγικο για το χομπυ μας και ουτο καθ'εξεις!!
Φυσικα υπαρχουν μελη τα οποια ειναι πολλα χρονια συλλεκτες και τα οποια μεταξυ μας συναλλασωμαστε με ενα λογο τιμης!!
Και ενα αλλο ειναι οτι καποιοι που θα τρυπωσουν στο χομπυ μας με σκοπο την εξαπατηση θα το κανουν μια , θα το κανουν δυο!! Τριτη δεν θα μπορεσουν διοτι η κοινωνια μας ειναι μικρη και ολα τα κακα μαθαινωνται εν ριπη οφθαλμου!!
Το ιδιο ομως γινεται και στην παγκοσμια αγορα του ebay !! Οποιος φιλος την πατηση απο ανεντιμο χρηστη το λεει στους φιλους του και ετσι οι απατεωνες σταμπαρωνται!!
Απλα οι νεοι χρηστες ας ειναι ποιο προσεχτικοι στις ευκαιριες που βλεπουν!!
Ευκαιριες στις εποχη μας δεν υπαρχουν!! Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Μάιος 14, 2011, 01:46:08 μμ »


ο σκοπος του εβαυ ειναι μια παγκοσμια ευκολη δημοπρασια απο το σπιτι του καθε ενος

η αληθεια ειναι ακριβως στη μεση οσο ολοι εχουν δικιο στο e bay  ο καθε ενας μπορει να πουλησει κατι απο εκει και περα αναλογα την γνωση και την επιθυμια  που εχει καποιος κανει την προσφορα του σε πολλες περιπτωσεις καποιοι υπεβαλουν απο υπερβολικο ζηλο για κατι και σε αλλες υπαρχουν ευκαιρειες τις οποιες δεν αντιλαμβανομαστε.

Καταγράφηκε

herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Μάιος 14, 2011, 02:13:26 μμ »

η αληθεια ειναι ακριβως στη μεση οσο ολοι εχουν δικιο στο e bay  ο καθε ενας μπορει να πουλησει κατι απο εκει και περα αναλογα την γνωση και την επιθυμια  που εχει καποιος κανει την προσφορα του σε πολλες περιπτωσεις καποιοι υπεβαλουν απο υπερβολικο ζηλο για κατι και σε αλλες υπαρχουν ευκαιρειες τις οποιες δεν αντιλαμβανομαστε.
Φιλε Λεωνιδα θα διαφωνισω μαζι σου!! Δεν υπαρχει <αληθεια στην μεση> οπως λες για καποιες περιπτωσεις!!
Οταν εχουμε χρηστη Ελληνα εξ Αμερικης ο οποιος αποδεδειγμενα πηρε φωτογραφιες απο Ιονικο νομισμα πιστοποιημενο χρηστη απο την Αγγλια και χρησημοποιει αυτες τις φωτο αλλαζωντας με φωτοσοπ την ημερομηνια για να πουλησει ενα δικο του 30νταλεπτο σκουπιδι σαν ακυκλοφορητο εκει δεν υπαρχει (μεση) εχουμε καθαρη εξαπατηση!!
Ο ιδιος χρηστης (πολυ ξερουν σε ποιον αναφερωμε) δεν εχει αφησει νομισμα και νομισμα στις καταχωρησεις του που να μην επεμβει με φωτοσοπ ωστε να το κανει να μοιαζει ακυκλοφορητο ενω ειναι VF!!
Αυτο ειναι εξαπατηση και οχι αληθεια που κρυβετε στην μεση!!
Και το χτεσινο περιστατικο με τον Σωφρονη που ειναι ενας νεος χρηστης ηταν καθαρη εξαπατηση!!
Το μελος μας χτυπουσε το νομισμα θεωρωντας το ατρυπητο , οχι τρυπημενο!!
Καποιοι κανουν τα πανδεινα ωστε να εξαπατησουν κοσμο και να του παρουν τα χρηματα!!
Και αυτο ειναι αισχρο!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences