Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 23, 2024, 09:09:50 πμ
Σελίδες: 1 [2] 3 4 ... 6
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Αναγνώριση τοκεν  (Αναγνώστηκε 42528 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Δεκέμβριος 06, 2013, 03:34:37 πμ »

σωστος ο Κιμων! Χαμόγελο
κατα αρχην.. μην περιμενετε πολλα για τα τοκεν γιατι δεν υπαρχουν και πολες πληροφοριες για τα καημενα!  δυστυχως πολλοι δεν τα θεωρουν μερος της νοισματικης ιστοριας οποτε.. δεν υπαρχουν στοιχεια ή δεν αναφερονται πουθενα!

απο οτι καταλαβα... τα περισσοτερα ειναι απο την ιδια πηγη... και ερχονται απο Σουηδια!

ας δουμε τωρα...

1) οντως ειναι νομισμα καλης τυχης! αυτο που λεμε γουρι... το εδιναν σε αγαπημενα προσωπα για γουρι! αυτοι το ειχαν παντα μαζι τους! η διαμετρος του νομισματος που αν δεν κανω λαθος ειναι 21 χιλιοστα το κανει και ιδανικο για τυχον παιχνιδια... οποτε..

2) δεν ειναι τοκεν αλλα μεταλλιο η ημερομηνια που φερει ειναι η αλλαγη της κοινοτητας Ουμεα σε δημο με εδρα την Ουμεα! ετσι αλλαξαν και το οικοσημο της περιοχης... μαις και στην μια οψη ειναι το οικοσημο της κοινοτητας και στο αλλο του δημου!

3) οντως αγιοβασιλιατικο της Cibus Κατσελης! προσπαθησαν να κανουν απομιμηση το χρυσο νομισμα των 5 ρουβλιων της ρωσιας τον καιρο του Τσαρου Νικολαου Β. μεσα στην τραχυτητα του ειναι ομορφο! Χαμόγελο
στην αλλη πλευρα προσπαθησαν να μοιαζει με κωνσταντινατο... με τον Κωνσταντινο και την Αγια Ελενη να κρατανε τον Τιμιο Σταυρο! φυσικα ειναι απο τα πιο τραχια σχεδια που εχω δει! το σχεδιο αυτο το εχω... αλλα δεν εχει στην αλη οψη το τσαρικο.... περιεργο...

4) αυτο δεν το ξερω... σαν τοκεν τυχερου παιχνιδιου ειναι... σαν μαρκα...

5) λογικα ειναι τοκεν τυχερου παιχνιδιου! το τυπος πανω ειναι σαν τον τζοκερ (συμβολιζει την τυχη;; )... που με το ενα χερι ριχνει νομισματα.. αρα.. πλουτο και με το αλλο κανει μαγικο και ανθιζει το ροδο.... ισως με αυτο τον τροπο θελει να πει οτι τα κερδη ανθιζουν και μεγαλωνουν!

6) σουηδικο κερμα με ονομαστικη αξια 1 χρυσο δολαριο.... που μπορει να ανταλλαχθει εντος του εμπορικου κεντρου - πολυκαταστηματος ΝΚ (Nordiska Kompaniet) μεσα μπορεις να ψωνιζεις, να τρως, να διασκεδασεις... οποτε ειναι σαν εσωτερικο χρημα! το πως το επερνες... δεν ξερω.. ισως αναλογα με τις αγορες σου...   εχει τετοιο στην Στοκχολμη και το Γκετεμποργκ! πολυ προσεγμενο τοκεν!!

7) δεν μπορω να βρω τι ειναι.... sorry...
Καταγράφηκε
splros_collec
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 987


Η ΓΝΩΣΗ ΔΙΝΕΙ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ Ο ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ ΣΕΒΑΣΜΟ.


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Δεκέμβριος 06, 2013, 04:11:46 πμ »

Καλά κατάλαβες Νίκο είναι αρκετά αυτά που είναι απο Σουηδία. .το 6 όντως είναι πολύ προσεγμένο για τον σκοπό που κυκλοφόρησε ..
Εγώ όπου βλέπω τοκεν και μπορώ να το αγοράσω το αγοράζω μου αρέσουν πολύ! Ευχαριστώ και εσένα Νίκο για την απόλυτη απάντηση σου και τον Κίμων βέβαια. .έχουμε και συνέχεια. .
Καταγράφηκε
kimon
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 432



Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Δεκέμβριος 06, 2013, 02:32:51 μμ »

Mια μικρή ιστορία για το πρώτο.
http://www.hockeybuzz.com/blog.php?post_id=55615&blogger_id=198

Μεταξύ άλλων και ο γνωστός πιλότος ήταν σουηδικής καταγωγής.
Καταγράφηκε

το συλλέγειν εστί φιλοσοφείν
splros_collec
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 987


Η ΓΝΩΣΗ ΔΙΝΕΙ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ Ο ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ ΣΕΒΑΣΜΟ.


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Δεκέμβριος 08, 2013, 04:15:38 μμ »

8. Μεσημεριανή αγορα.. Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε
nestor
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1556


ΔΕΝ ΘΥΣΙΑΖΕΤΕ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΘΑ ΑΠΩΛΕΣΕΤΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Δεκέμβριος 08, 2013, 04:39:39 μμ »

Κάτι μου θυμίζει αυτό... με γιες !
Καταγράφηκε
splros_collec
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 987


Η ΓΝΩΣΗ ΔΙΝΕΙ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ Ο ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ ΣΕΒΑΣΜΟ.


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Δεκέμβριος 08, 2013, 04:42:37 μμ »

Κάτι μου θυμίζει αυτό... με γιες !
 
Χαχαχαχα..όχι θα το άφηνα. .
Τελικά καλή η σκέψη να πάμε και μια γύρα. .και σε εσένα καλοριζικα Νέστωρ. .
Βέβαια μου στοίχισε ακριβά Σαρκασμός αλλα χαλάλι του..
Καταγράφηκε
splros_collec
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 987


Η ΓΝΩΣΗ ΔΙΝΕΙ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ Ο ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ ΣΕΒΑΣΜΟ.


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Δεκέμβριος 09, 2013, 03:32:44 πμ »

Νίκο τα φώτα σου για το ΜΙΝΙΟΝ Φιλί
Καταγράφηκε
splros_collec
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 987


Η ΓΝΩΣΗ ΔΙΝΕΙ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ Ο ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ ΣΕΒΑΣΜΟ.


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Απρίλιος 30, 2014, 10:42:14 μμ »

Θα ήθελα παρακαλώ να μεταφερθεί αυτό το θέμα στα τοκεν για να μην ανοίγω καινούργιο θέμα,
ευχαριστώ.
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Απρίλιος 30, 2014, 11:30:25 μμ »

ειχα γραψει γι αυτο το τοκεν πριν λιγο καιρο! παραθετω και παλι το τι ειχα γραψει! Χαμόγελο

καλοφτιαγμενο κερμα, μεταλλο καλο... τυπωμα καλο και προσεγμενο... σημαδι οτι το κερμα δεν ειναι πολυ νεο.. αλλα παλιο... τοτε που το καθε τι επρεπε να ειναι προσεγμενο γιατι ηταν διαφημιση! Κλείσιμο ματιού

οντως πρεπει να ειναι της δεκαετιας του 50. το βλεπουμε κι απο το ποσο... φανταζεσε να ηταν του 1960 ή 70 - 80;; δεν υπηρχε 100.000 σε αγορες!!! το μηνιατικο του πατερα μου ηταν 4000-6000 δραχμες την δεκαετια του 60... αναλογα με το που δουλευε...  (σε ξενοδοχειο πηρε 6000 και ζουσε ολη την οικογενεια!)

οποτε μιλαμε για την εποχη πριν το 1954 που εγιναν οι νεες δραχμες... (τοτε το 50000 εγινε 50 δραχμες!)

αλλο στοιχειο ειναι το σημα του Μινιον που εχει πανω του... παλιο στυλ με ασπιδα.. ενω οταν το μινιον εγινε το μεγαλυτερο μεγαλο καταστημα.. οπως ηταν το μοτο του αν θυμαμαι καλα... ειχε αλλαξει σημα... με ποιο καλλιγραφικα γραμματα... ενω και παλι αργοτερα αλλαξε τελειω σημα με το συνεχομενο Μινιον....σε γραμμες..

ετσι λοιπον παμε μαλλον στο πρωτο καταστημα (οχι στα περιπτερα... αλλα το καταστημα που ειχε ανοιχτει...), πριν γινει πολυκαταστημα στα τελη της δεκαετιας του 1950! λογικα ειναι και μετα τον πολεμο... οποτε... μαλλον το κατατασσω στο 1950-53.

καλοριζικο φιλε μου! ειναι πανεμορφο κερμα και απ οτα αγαπημενα μου! Χαμόγελο
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Μάιος 02, 2014, 04:39:29 πμ »

ειχα γραψει γι αυτο το τοκεν πριν λιγο καιρο! παραθετω και παλι το τι ειχα γραψει! Χαμόγελο

καλοφτιαγμενο κερμα, μεταλλο καλο... τυπωμα καλο και προσεγμενο... σημαδι οτι το κερμα δεν ειναι πολυ νεο.. αλλα παλιο... τοτε που το καθε τι επρεπε να ειναι προσεγμενο γιατι ηταν διαφημιση! Κλείσιμο ματιού

οντως πρεπει να ειναι της δεκαετιας του 50. το βλεπουμε κι απο το ποσο... φανταζεσε να ηταν του 1960 ή 70 - 80;; δεν υπηρχε 100.000 σε αγορες!!! το μηνιατικο του πατερα μου ηταν 4000-6000 δραχμες την δεκαετια του 60... αναλογα με το που δουλευε...  (σε ξενοδοχειο πηρε 6000 και ζουσε ολη την οικογενεια!)

οποτε μιλαμε για την εποχη πριν το 1954 που εγιναν οι νεες δραχμες... (τοτε το 50000 εγινε 50 δραχμες!)

αλλο στοιχειο ειναι το σημα του Μινιον που εχει πανω του... παλιο στυλ με ασπιδα.. ενω οταν το μινιον εγινε το μεγαλυτερο μεγαλο καταστημα.. οπως ηταν το μοτο του αν θυμαμαι καλα... ειχε αλλαξει σημα... με ποιο καλλιγραφικα γραμματα... ενω και παλι αργοτερα αλλαξε τελειω σημα με το συνεχομενο Μινιον....σε γραμμες..

ετσι λοιπον παμε μαλλον στο πρωτο καταστημα (οχι στα περιπτερα... αλλα το καταστημα που ειχε ανοιχτει...), πριν γινει πολυκαταστημα στα τελη της δεκαετιας του 1950! λογικα ειναι και μετα τον πολεμο... οποτε... μαλλον το κατατασσω στο 1950-53.

καλοριζικο φιλε μου! ειναι πανεμορφο κερμα και απ οτα αγαπημενα μου! Χαμόγελο
για τους φιλους που δεν χρειαζονται βοηθεια!!!! η βαριουνται να διαβαζουν παλαια αρθρα!!!παλι εχω ΑΔΙΚΟ?χαιρετω,γιαννηςτ.                                                                                                                    υγ.Νικο(NMS) μου ξερεις καλα οτι δεν σε θιγω!!!προσπαθω να κανω μερικους να ΑΓΑΠΗΣΟΥΝ το ΝΟΜΙΣΜΑ!!γιαννης.
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Μάιος 02, 2014, 04:40:15 πμ »

Κάτι μου θυμίζει αυτό... με γιες !
+1
Καταγράφηκε
yiorgos131313
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1369



Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Μάιος 02, 2014, 07:53:27 πμ »

Το 3 δεν ξέρω. Ίσως αγιοβασιλιάτικο πριν η Cibus (θυγατρική της Κατσέλης) απορροφηθεί τελείως από την ετ. Κατσέλης.

6. Η ΝΚ είναι κάτι σαν τα Harrods του Λονδίνου στη Σουηδία. Αυτό το είχαν σα ''νόμισμα'' για αγορές στα καταστήματά τους. Κάποια τα ''έκοβαν'' στο Βασιλικό τους Νομισματοκοπείο.

7. Ανήκει στα Pfandmuenzen της γερμανικής Plus. Κάτι σαν Lidl. Ένα φεγγάρι δραστηριοποιήθηκε στην Ελλάδα, αλλά εξαγοράστηκε από ΑΒ Βασιλόπουλο. Pfand είναι το επιπλέον ποσό που πληρώνεις π.χ. για μία γεμάτη φιάλη και το παίρνεις πίσω, όταν την επιστρέψεις - εννοείται πλέον άδεια. To ξέρουμε από τις μπύρες. Έχει αξία 25 λεπτά. Δεν είμαι βέβαιος πως έρχονταν αυτά στην κατοχή σου. 'Ισως είναι ανάλογα των αποδείξεων με barcode που παίρνεις από τα μηχανήματα που δέχονται τα μπουκάλια πλέον.






http://colnect.com/el/tokens/token/3325-Plus_025_pfand_token-Machine_Tokens-%CE%93%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%B1%CE%BD%CE%AF%CE%B1_-_%CE%9F%CE%BC%CE%BF%CF%83%CF%80%CE%BF%CE%BD%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CE%AE_%CE%94%CE%B7%CE%BC%CE%BF%CE%BA%CF%81%CE%B1%CF%84%CE%AF%CE%B1
Καταγράφηκε
yiorgos131313
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1369



Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Μάιος 02, 2014, 08:11:11 πμ »

Bρηκα αυτό το ενδιαφερον site ριχτε του μια ματια


http://colnect.com/el

Πηγενετε και στην κατηγορια τοκεν , υπαρχουν πολλα και του οτε
Καταγράφηκε
splros_collec
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 987


Η ΓΝΩΣΗ ΔΙΝΕΙ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ Ο ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ ΣΕΒΑΣΜΟ.


Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Μάιος 02, 2014, 02:14:37 μμ »

Νίκο τα φώτα σου για το ΜΙΝΙΟΝ Φιλί
   

9 Δεκεμβρίου 2013 που ζήτησα την βοήθεια του Νίκου δεν νομίζω να είχαν γραφτεί όλα αυτά, και δεν μιλάμε για νομίσματα πουμε μια αναζήτηση όλο και κάτι θα βρεις. (Για τα τοκεν έχουν γραφτεί πολύ συγκεκριμένα πράγματα)
 το θέμα είναι παλιό και εάν διαβάσετε ζήτησα να γίνει η μεταφορά του στα ΤΟΚΕΝ, δεν ξαναζητησε κάνεις πάλι την βοήθεια του Νίκου.
Με την ίδια λογική να σταματήσουν να βάζουν όλοι τα νομίσματα τους (εφόσον θα τα στείλουν για πιστοποίηση) και να μην ρωτήσει κάνεις για βαθμό και κατάσταση, είναι κάτι που θα το μάθουν σε λίγο καιρό! !
Λοιπόν για να σταματήσει το θέμα εδώ θα παρακαλούσα όποιος θέλει να βοηθήσει τουλάχιστον όταν εγώ ανεβάζω κάτι ας το κάνει, όποιος δεν το επιθυμεί ας μην ανοίγει καθόλου το θέμα.
Όσο για τον Νίκο νομίζω ότι είναι στην θέση να απαντάει εκεί που θέλει και όχι παντού.
Και ξαναγράφω όλα αυτά χωρίς ίχνος αντιπαράθεσης προς κανέναν, απλά και μόνο γιατί σε δύο θεματα δικά μου έγινε η παρέμβαση του Κ. Γιάννη όσο αφορά τον Νίκο.
Φιλικότητα Σπυρος.
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Μάιος 02, 2014, 05:01:26 μμ »

Αλλη υποθεση να εκτιμουμε καταστασεις Νομισματων(που σιγουρα κανενα δεν ειναι ακριβως ομοιο με καποιο αλλο!!!)και αλλο να γραφουμε τα ιδια και τα ιδια!!!!!επειδη καποιοι βαριουνται να ψαχνουν παλαιωτερα ποστ.Ας διαγραφουν ολα τα σχολια παλαιοτερων αναρτησεων,αφου κανεις δεν τα διαβαζει!!!χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2] 3 4 ... 6
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences