Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 25, 2024, 02:10:43 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΒΟΗΘΕΙΑ ΜΕ ΕΚΤΙΜΗΣΗ ΔΙΣΚΩΝ ΒΙΝΥΛΙΟΥ  (Αναγνώστηκε 11905 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
zx1234r
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6


Προφίλ
« στις: Δεκέμβριος 05, 2013, 03:45:37 μμ »

Καλησπέρα σε όλους και καλώς ήρθα στην παρέα!

Πρόσφατα έπεσαν στα χέρια μου 27 δίσκοι Edison απο καθάρισμα αποθήκης των παπούδων μου. Την αξία μερικών την βρήκα κάνοντας αναζητήσεις στο google αλλά κάποιους άλλους δεν μπόρεσα να τους βρώ. Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει να εκτιμήσω στο περίπου την αξία τους? Είναι όλοι σε άψογη κατάσταση, χωρίς επιφανειακές γρατζουνιές και χτυπήματα και απότι μπορώ να καταλάβω είναι "παρθένοι", δηλαδή δεν πρέπει να έχουν παιχτεί (εξάλλου απότι διάβασα μπορούν να αναπαραχθούν μόνο σε γραμμόφωνο edison και με ειδική βελόνα.

Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας.
Καταγράφηκε
nestor
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1556


ΔΕΝ ΘΥΣΙΑΖΕΤΕ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΘΑ ΑΠΩΛΕΣΕΤΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 05, 2013, 03:57:08 μμ »

Το γραμμόφωνο δεν έπεσε στα χέρια σου?

Οι δίσκοι γενικά υπάρχουν και από ότι βλέπω παρά τα χρόνια τους είναι φτηνοί.

http://www.ebay.com/itm/Lot-of-6-Vintage-Edison-Records-/281216931444?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item4179d5d674

Έχω έναν δυνατό παίχτη που ασχολείται ,του είπα την περίπτωση εάν τον ενδιαφέρει θα σας φέρω σε επαφή.
Καταγράφηκε
zx1234r
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 05, 2013, 05:47:48 μμ »

Έλα μ' ντε....το γραμμόφωνο θα ήταν προτιμότερο.......
Σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια. Στο ebay έψαξα και εγώ και οι περισσότεροι δίσκοι που έχω είναι άνω των 80 δολλαρίων με μερικές εξαιρέσεις να πέφτουν κάτω απο τα 20 δολλάρια. Επίσης όλοι οι δίσκοι μου είναι σε υπεράψογη κατάσταση. Δηλαδή αν δεν είχε κιτρινίσει η χάρτινη θήκη απο την παλαιότητα θα φαινόντουσαν βιτρίνας. Ούτε γρατζουνιές, ούτε θαμπώματα, ούτε καν δαχτυλιές. Στην ελλάδα ξέρω πως δεν υπάρχουν πολλοί που να θέλουν να τους αποκτήσουν και εκείνοι που θέλουν δίνουν 3 ευρώ τον δίσκο. Κατέβηκα μοναστηράκι για έρευνα και με πήραν σηκωτό απο τις τιμές που άκουγα.
Στο ebay έχω βάλει ήδη εκείνους που ξέρω την αξία τους αλλά θα ήθελα να ξέρω και την αξία των υπόλοιπων για να είμαι όσο το δυνατόν πιο κοντά στην πραγματικότητα.
Σε ευχαριστώ και πάλι!
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 05, 2013, 09:55:48 μμ »

ενδιαφερον ''ανακαλυψη''!! μια διευκρινηση..τι ειδος μουσικης περιεχουν οι δισκοι?
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
zx1234r
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 05, 2013, 10:03:28 μμ »

Όπερα οι περισσότεροι. Τους έχω αρχειοθετήσει σε excel αν ενδιαφέρεται κάποιος να τους κοιτάξει αναλυτικά.

https://www.dropbox.com/s/onrr0ris5lwoz7g/Edison%20Records.xlsx
Καταγράφηκε
nestor
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1556


ΔΕΝ ΘΥΣΙΑΖΕΤΕ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΘΑ ΑΠΩΛΕΣΕΤΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 06, 2013, 04:26:44 μμ »

οκ. Ωραια δουλειά έχεις κάνει,εύγε,φανερώνει άνθρωπο με μεράκι και για αυτό θα ασχοληθώ με την περίπτωση σου .στείλε μου ένα κινητό με πμ και όνομα να σε πάρει ο φίλος μου αλλά σε 2-3 μέρες διότι είναι σε ταξίδι. το αρχείο το έλαβε.
Καταγράφηκε
zx1234r
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 06, 2013, 06:26:28 μμ »

Ε αφού είχα ελεύθερο χρόνο είπα να τα φτιάξω όμορφα για να ξέρω και εγώ τι έχω. Και γενικά όταν πρόκειται για συλλεκτικά αντικείμενα ξέρω πως πρέπει να δίνεται προσοχή σε όλες τις λεπτομέρειες για να έχουν αγοραστές και πωλητές όσο το δυνατόν καλύτερη εικόνα για αυτό που τους ενδιαφέρει να αγοράσουν ή να πουλήσουν.
Ευχαριστώ. θα σου στείλω μήνυμα.
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 06, 2013, 06:47:50 μμ »

ομορφοι δειχνουν στα λινκ..ενδιαφερον κομματια και με πολυ ομορφη μουσικη!!! για να ρωτησω,οι δισκοι αυτοι τι διαμετροο εχουν? εχουν ενα τραγουδι σε καθε πλευρα? επισης θα μπορουσες νεστορα να βαλεις ενα γραμμοφωνο εντισον να το δω?στο εβαυ μονο φωνογραφους βρηκα.. και σε τι τιμη παιζουν? και μερικες ακομα ερωτησεις...μπορουν να παιξουν σε αλλα γραμμοφωνα? και σε ποια?? και τα γραμμοφωνα εντισον παιζουν δισκους αλλους οι μονο αυτους?
συγνωμη αν σας κουρασα με τις ερωτησεις και ευχαριστω για τις οποιες απαντησεις.. Χαμόγελο Χαμόγελο
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
nestor
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1556


ΔΕΝ ΘΥΣΙΑΖΕΤΕ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΘΑ ΑΠΩΛΕΣΕΤΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 06, 2013, 07:06:40 μμ »

Ο φωνογράφος, κοινώς γραμμόφωνο, (αγγλ. Phonograph) είναι μια από τις πρώιμες συσκευές για την εγγραφή και αναπαραγωγή ήχου. Κατασκευάστηκε από τον Αμερικανό Τόμας Άλβα Έντισον (Thomas A. Edison) (1847 – 1931) το 1877. Χρησιμοποιούσε μια βελόνα για να καταγράφει τον ήχο σε έναν κύλινδρο με αυλάκια, επικαλυμμένο με αλουμινόχαρτο, ο οποίος περιστρεφόταν με σταθερή ταχύτητα. Η ιδέα της εγγραφής ήχου με παρόμοιο τρόπο υπήρχε από τουλάχιστον μισό αιώνα πριν, αλλά ο Έντισον με την κατασκευή του της έδωσε σάρκα και οστά. φωτο 1

Μεγέθη διαφορετικών τύπων δίσκων
Για την αναπαραγωγή τοποθετείται ακίδα (βελόνα) στην αυλάκωση και περιστρέφεται ο δίσκος. Η μετατροπή των ιχνών σε ήχο μπορεί να γίνει απλά μηχανικά μέσω μεμβράνης και χωνιού, ή - όπως γίνεται σήμερα - με ηλεκτρικά και ηλεκτρονικά μέσα. Το είδος του δίσκου χαρακτηρίζεται κυρίως από το μέγεθός (12, 10, 7 ιντσών) και την ταχύτητα περιστροφής του σε 33 στροφών, 45 στροφών ή 78 στροφών ανά λεπτό (rpm).β φωτο2

wiki.
Καταγράφηκε
zx1234r
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 06, 2013, 07:33:08 μμ »

Είναι 10" αν θυμάμαι καλά γιατί δεν τους έχω μπροστά μου τώρα. Απ'όσο ξέρω παίζουν μονο στο συγκεκριμένο γραμμόφωνο και με ειδική βελόνα. Με συμβούλεψε ένας γνώστης πως δεν πρέπει να αναπαραχθούν σε οτιδήποτε άλλο γιατί καταστρέφονται.
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Δεκέμβριος 06, 2013, 08:53:47 μμ »

και στην παραπανω εικονα νεστορα που μπαινουν οι δισκοι?? γιατι και στο εβαυ μονο τετοια βρηκα.... Αναποφασιστικότητα
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
nestor
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1556


ΔΕΝ ΘΥΣΙΑΖΕΤΕ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΘΑ ΑΠΩΛΕΣΕΤΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Δεκέμβριος 06, 2013, 09:06:34 μμ »

Αυτός είναι ο προπομπός ,έπαιζε μεταλλικούς κυλίνδρους....αργότερα έγιναν όλα.

Στον Τόμας Έντισον οφείλουμε την κατασκευή του πρώτου φωνογράφου το 1878. Η συσκευή του Έντισον διέθετε δέκτη των ήχων, εγγραφέα και αναπαραγωγό. Ο δέκτης των ηχητικών κυμάτων είναι ένα είδος ακουστικού «κέρατος» αντεστραμμένου, του οποίου το μικρότερο άνοιγμα κλείνεται με ένα άλλο μεταλλικό διάφραγμα, το οποίο πάλλεται καθώς μιλάμε μπροστά από την συσκευή. Όλες οι κινήσεις του διαφράγματος μεταδίδονται σε βελόνα από ελεφαντοστό, στερεωμένη στο κέντρο του διαφράγματος.

Το σύστημα εγγραφής αποτελείται από έναν κύλινδρο, ο οποίος είναι καλυμμένος με μία στρώση κεριού. Μπροστά από τον κύλινδρο, υπάρχει φορέας, όπου βρίσκονται το στόμιο του «κέρατος», η μεμβράνη και η βελόνα. Ο φορέας αυτός μετατοπίζεται με ομαλή κίνηση κατά μήκος του κυλίνδρου και κατά τρόπο ώστε η ελεφαντοστέϊνη βελόνα να εδραιώνεται σταθερά πάνω στο κέρινο στρώμα. Η μετακίνηση αυτή πραγματοποιείται με την βοήθεια ωρολογιακού μηχανισμού.

Στην αρχική αυτή συσκευή του Έντισον άρχισαν με την πάροδο του χρόνου να σημειώνονται σημαντικές βελτιώσεις. Ο μηχανισμός περιστροφής καθίσταται από χειροκίνητος ωρολογιακός. Επίσης αναπαράγονται με την γαλβανοπλαστική μέθοδο πολλά αντίτυπα μιάς αρχικής εγγραφής πάνω σε κερί.

Τελικά ο Γερμανοαμερικανός Αιμίλιος Μπερλίνερ επιτυγχάνει το 1888 την αντικατάσταση του κυλίνδρου από δίσκο. Η συσκευή αυτή ονομάστηκε «γραμμόφωνο». Παρά τις πολυάριθμες τελειοποιήσεις επί όλων των οργάνων του γραμμοφώνου, αυτό δεν μπόρεσε τελικά να ικανοποιήσει απολύτως τους φίλους της μουσικής, γιατί παρουσίαζε ελαττώματα σύμφυτα με τις αρχές της μηχανικής παραγωγής ήχου.

από κείμενα του φιλόλογου και λαογράφου  Κυρίου Βασιλη Μαλισιοβα.
Καταγράφηκε
zx1234r
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Δεκέμβριος 15, 2013, 09:08:05 πμ »

Τελικά ένας δίσκος πουλήθηκε στο ebay σε καλή τιμή. Οι edison έχουν πολλούς συλλέκτες απ'ότι βλέπω.
Καταγράφηκε
sirman
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 195


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Δεκέμβριος 15, 2013, 09:39:06 πμ »

Vinyl Killer in Action
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences