Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 28, 2024, 01:24:32 πμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΕΚΤΙΜΗΣΗ ΓΡΑΜΜΑΤΟΣΗΜΟΥ  (Αναγνώστηκε 8203 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
donsoc1
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 657


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Νοέμβριος 27, 2013, 09:46:23 μμ »

Φίλε συγγνώμη που θα σε απογοητεύσω αλλά το γραμματόσημο αυτό πρέπει να είναι κοινό.Το έχω και εγώ και μάλιστα και άλλα 6 της σειράς με την ίδια παράσταση αλλά σε άλλα χρώματα και αξίες.Την τιμή αυτή την δικαιολογεί η επισήμανση. Tα συγκεκριμένα γραμματόσημα εκδόθηκαν από το 1932 έως και το 1939, εικονίζουν την Ειρήνη,υπάρχουν ποικιλίες και σφάλματα φυσικά που αλλάζουν την τιμή.Δες μια παρόμοια δημοπρασία..το δικό σου πρέπει να είναι το πρώτο.

Επίσης το ακριβό του ebay είναι ασφράγιστο (άλλο ή επισήμανση άλλο η σφραγίδα του ταχυδρομείου για ακύρωση) το δικό σου είναι σφραγισμένο.Τα ασφράγιστα σε γενικές γραμμές είναι πιο ακριβά από τα σφραγισμένα και μάλλον το ίδιο θα ισχύει και εδώ.

http://www.ebay.com/itm/France-SC-264-83-Y-T-280-9-363-71-Used-20-stamp-Peace-set-Issued-1932-39-/380427796334?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item5893437f6e

Κάτι εξειδικευμένο δεν μπορώ να σου πω περισσότερο γιατί δεν γνωρίζω καλά από Γαλλικά γραμματόσημα.Από διαίσθηση δεν θα το έψαχνα περισσότερο πάντως γιατί κατα 99,999999% θα είχα κάτι κοινό.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 27, 2013, 09:56:30 μμ από donsoc1 » Καταγράφηκε
stavros_1983
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 17


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Νοέμβριος 27, 2013, 10:42:03 μμ »

αν και με ξενερωσες, σε ευχαριστω.
Καταγράφηκε
DleogR
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 213


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Ιανουάριος 10, 2014, 02:19:41 μμ »

Ψάχνοντας γενικά εδώ βρήκα το θέμα αυτό και το θεωρώ ενδιαφέρον μιας και είμαι κατά
κάποιον τρόπο expert στα γαλλικά γραμματόσημα.
Το γραμματόσημο που έχεις δεν έχει καμία αξία πρώτα απ όλα. Είναι ένα από τα κινά Paix
που έχουν εκδοθεί στην Γαλλία. Τα Paix όπως και τα Semeuse είναι μικρόσχημα γραμματόσημα
οριστικών σειρών της εποχής (δεκαετίες 20 - 40) Το συγκεκριμένο δε είναι του 1933.
Το γραμματόσημο τώρα που βρήκες στο EBay είναι εντελώς διαφορετική περίπτωση.
Οι γάλλοι σχεδόν από την απαρχή των εκδόσεων των γραμματοσήμων τους έφτιαξαν και τα
λεγόμενα "Preobliteres" δηλαδή προ σφραγισμένα γραμματόσημα. Στην αρχή για να εξυπηρετήσουν
το κέντρο του Παρισιού (Imprimers 1893 - 1920-22) και αργότερα (1922 και μετά) ολόκληρη την Γαλλία.
Πήραν λοιπόν απλές οριστικές σειρές και έβαλαν επάνω μια επισήμανση σαν αυτή που είδες η
οποία σημειωτέων χρησιμοποιείτε έως και σήμερα. Τώρα βεβαία εσύ έπεσες και σε ένα γραμματόσημο
μέσα σε όλα αυτά τα προ σφραγισμένα το οποίο δεν κυκλοφόρησε κιόλας (Non Emis). Γιαυτό
το βρήκες και τόσο ακριβό ! Για όλους τούς άλλους που τυχόν έχουν η ψάχνουν το συγκεκριμένο
προ σφραγισμένο γραμματόσημο θέλω να τούς προϊδεάσω ότι έχει βγει πλαστό και θέλει πολύ ψάξιμο
πριν το πάρουμε. Γενικά θα αναφέρω ότι υπάρχουν 2 τύποι της συγκεκριμένης προ σφράγισης.
Η πρώτη ονομάζετε Flat type και η δεύτερη Rotary και είναι με προοπτική (σαν να λέμε ότι θέλει
να δώσει τρισδιάστατη προοπτική στην σφράγιση) Το συγκεκριμένο 30c έχει βγει μόνο με την type 2.
Ελπίζω να κάλυψα κάθε απορία σας πάνω σε αυτό το γραμματόσημο.
Σε οτιδήποτε άλλο αφορά την Γαλλία μπορείτε ελεύθερα να με ρωτάτε. 
Καταγράφηκε
Ανδρομάχη20
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 174



Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Ιανουάριος 10, 2014, 06:44:12 μμ »

Ψάχνοντας γενικά εδώ βρήκα το θέμα αυτό και το θεωρώ ενδιαφέρον μιας και είμαι κατά
κάποιον τρόπο expert στα γαλλικά γραμματόσημα.
Το γραμματόσημο που έχεις δεν έχει καμία αξία πρώτα απ όλα. Είναι ένα από τα κινά Paix
που έχουν εκδοθεί στην Γαλλία. Τα Paix όπως και τα Semeuse είναι μικρόσχημα γραμματόσημα
οριστικών σειρών της εποχής (δεκαετίες 20 - 40) Το συγκεκριμένο δε είναι του 1933.
Το γραμματόσημο τώρα που βρήκες στο EBay είναι εντελώς διαφορετική περίπτωση.
Οι γάλλοι σχεδόν από την απαρχή των εκδόσεων των γραμματοσήμων τους έφτιαξαν και τα
λεγόμενα "Preobliteres" δηλαδή προ σφραγισμένα γραμματόσημα. Στην αρχή για να εξυπηρετήσουν
το κέντρο του Παρισιού (Imprimers 1893 - 1920-22) και αργότερα (1922 και μετά) ολόκληρη την Γαλλία.
Πήραν λοιπόν απλές οριστικές σειρές και έβαλαν επάνω μια επισήμανση σαν αυτή που είδες η
οποία σημειωτέων χρησιμοποιείτε έως και σήμερα. Τώρα βεβαία εσύ έπεσες και σε ένα γραμματόσημο
μέσα σε όλα αυτά τα προ σφραγισμένα το οποίο δεν κυκλοφόρησε κιόλας (Non Emis). Γιαυτό
το βρήκες και τόσο ακριβό ! Για όλους τούς άλλους που τυχόν έχουν η ψάχνουν το συγκεκριμένο
προ σφραγισμένο γραμματόσημο θέλω να τούς προϊδεάσω ότι έχει βγει πλαστό και θέλει πολύ ψάξιμο
πριν το πάρουμε. Γενικά θα αναφέρω ότι υπάρχουν 2 τύποι της συγκεκριμένης προ σφράγισης.
Η πρώτη ονομάζετε Flat type και η δεύτερη Rotary και είναι με προοπτική (σαν να λέμε ότι θέλει
να δώσει τρισδιάστατη προοπτική στην σφράγιση) Το συγκεκριμένο 30c έχει βγει μόνο με την type 2.
Ελπίζω να κάλυψα κάθε απορία σας πάνω σε αυτό το γραμματόσημο.
Σε οτιδήποτε άλλο αφορά την Γαλλία μπορείτε ελεύθερα να με ρωτάτε. 
Σ ευχαριστούμε πολύ για τις πληροφορίες!!!
Καταγράφηκε
ouzaki
Επισκέπτης
« Απάντηση #19 στις: Ιανουάριος 27, 2014, 01:22:52 μμ »

καλημέρα σταύρο,
το γραμματοσημο όπως είπε ο wavelet , ο  solverino και οι άλλοι φίλοι
δεν είναι το ίδιο με το δικό σου .
το δικό του ,αυτό δηλαδή που θέλει να πουλήσει στο ebay
είναι το nr.69 timbre préoblitéré, το δικό σου είναι το nr.280 = 0,65€.

το γραμματόσημο που θέλει να πουλήσει ο κύριος στο ebay ,
κάτι που δεν πρόκειται να γίνει δίχως  το ανάλογο πιστοπιητικό
γνησιότητας ,ανήκει στην κατηγορία των γαλλικών γραμματοσήμων
timbres préoblitérés.δεν είμαι σίγουρος ,στα ελληνικά ίσως θα λέγαμε "προακυρωμένα".

χαρακτηριστικό γνώρισμα στα γαλλικά προακυρωμένα είναι η σφραγίδα  που βλέπεις στη φωτο από μερικά δικά μου .
η σφραγίδα "AFRANCH ts - POSTES "χρησιμοποιείται για πρώτη φορά  στα γαλλικά γραμ. to 1922
πριν υπήρxε η σφραγίδα σε σειρά γραμ .σε κάθετη μορφή ,με επισήμανση
"PARIS IMPRIME και  χρονολογία".

αργότερα ,από το 1920-1922,έχουμε τα προακυρωμένα
 με επισήμανση "POSTES PARIS 1920 -21-22"
τελειώνοντας "προακυρωμένα" χρησιμοποίησαν και τα ταχυδρομεία του βελγίου ,της αυστρίαs,  του καναδά,
 της αμερικής (precancel).
στη φωτογραφία ορισμένα "προακυρωμένα" από τη συλλογή μου .
φιλικούς χαιρετισμούς
ουζάκι
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences