Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 19, 2024, 08:29:40 πμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 5 δραχμες 1876  (Αναγνώστηκε 9508 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
sofronis8
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 43


Προφίλ
« στις: Μάιος 04, 2011, 07:21:11 μμ »

Καλησπερα σας,

θελω λιγο να δειτε αυτο το ταληρακι και να μου πειτε αν σας φαινετε καθαρισμενο.
πρεπει να επεμβω παραπανω?

επισης μια εκτιμηση καταστασης και τιμης.
φιλικα
Σωφρονης
Καταγράφηκε
Geonet75
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 298


Οι τεχνικές διδάσκονται


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 04, 2011, 09:10:55 μμ »

Πιθανά κάποιος παλιότερα το καθάρισε ( βλέπε παράλληλες μικρές γρατζουνιές στην περίμετρο του πορτρέτου καθώς και γρατζουνιές σαν περίγραμμα στο "των Ελλήνων"). Μην παρέμβεις επιπλέον για δυο λόγους. Α) Αρκετά έχει υποστεί το νόμισμα απ' το πέρας του χρόνου και Β) Δεν νομίζω οτι μπορεί να βελτιωθεί η εικόνα του.
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 04, 2011, 09:21:49 μμ »

το νομισμα ειναι vf καθαρισμενο.Η τιμη του ειναι γυρω στα 50 ευρω.
Καταγράφηκε
sofronis8
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 43


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 04, 2011, 11:06:20 μμ »

ευχαριστω πολυ παιδια. συμφωνω στο να μην το πειραξω αλλο γιατι μου φαινεται ηδη αρκετα ταλαιπωρημενο.

καλο σας βραδυ
Σωφρονης
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 04, 2011, 11:53:13 μμ »

σωφρονη,συμφωνω με τα παιδια,και η τιμη ειναι λογικη,λιγο καθαρισμενο παλιωτερα,αλλα μην το πειραξεις, δεν πιστευω να χρειαζεται επεμβαση,βαλτο σε ενα χαρτονακι,και σου ευχομαι καλορικο,και σε αλλα με υγεια,χαιρετω την παρεα, γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
sofronis8
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 43


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 05, 2011, 05:51:34 μμ »

σωφρονη,συμφωνω με τα παιδια,και η τιμη ειναι λογικη,λιγο καθαρισμενο παλιωτερα,αλλα μην το πειραξεις, δεν πιστευω να χρειαζεται επεμβαση,βαλτο σε ενα χαρτονακι,και σου ευχομαι καλορικο,και σε αλλα με υγεια,χαιρετω την παρεα, γιαννηςτ.

Σε ευχαριστω πολυ και εσενα γιαννη,

Σωφρονης
Καταγράφηκε
Μολοσσος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 824



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 06, 2011, 05:40:32 μμ »

Μπορειτε να μου λυσετε μια αποπρια ρε παιδες και μενα γιατρι εχω μπερδευτει! τι ζημια μπορει να κανει ενα καθαρισμα σε ενα vf νομισμα το οποιο εχει χασει προ πολλου το λουστρο του και τη φρεςσκαδα που λεμε? προσεξτε μιλαω για καθαρισμα οχι γιαλισμα με μπρασο κτλ. επιδη το εχετε παρακανει λιγο με το καθαρισμα σε βαθμο υστεριας θα ελεγα γι'αυτο και ειπα να εκφρασω και μια αλλη αποψη να σας προσγειωσω λιγο. ενα καθαρισμα λοιπον ειδικα σε ασημενιο νομισμα απο vf και κατω δεν κανει καμια ζημια ισα ισα θα το απαλαξει απο μαυριλες και βρωμιες! εκει που θελει λιγη προσοχη ειναι στα χαλκινα να μην καταστραφει η πατινα !

φιλε μου επι του θεματος το νομισμα σου ειναι ενα vf και αν ειναι καθαρισμενο η οχι ουδεμια σημασια εχει! για γιαλισμενο παντως δε φαινεται!
Καταγράφηκε
Geonet75
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 298


Οι τεχνικές διδάσκονται


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 06, 2011, 06:43:08 μμ »

Γιατί θα είναι σα γριά που έκανε καθαρισμό προσώπου. Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε
Μολοσσος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 824



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 06, 2011, 09:21:48 μμ »

 Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε
sofronis8
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 43


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 07, 2011, 03:05:42 μμ »

Μπορειτε να μου λυσετε μια αποπρια ρε παιδες και μενα γιατρι εχω μπερδευτει! τι ζημια μπορει να κανει ενα καθαρισμα σε ενα vf νομισμα το οποιο εχει χασει προ πολλου το λουστρο του και τη φρεςσκαδα που λεμε? προσεξτε μιλαω για καθαρισμα οχι γιαλισμα με μπρασο κτλ. επιδη το εχετε παρακανει λιγο με το καθαρισμα σε βαθμο υστεριας θα ελεγα γι'αυτο και ειπα να εκφρασω και μια αλλη αποψη να σας προσγειωσω λιγο. ενα καθαρισμα λοιπον ειδικα σε ασημενιο νομισμα απο vf και κατω δεν κανει καμια ζημια ισα ισα θα το απαλαξει απο μαυριλες και βρωμιες! εκει που θελει λιγη προσοχη ειναι στα χαλκινα να μην καταστραφει η πατινα !

φιλε μου επι του θεματος το νομισμα σου ειναι ενα vf και αν ειναι καθαρισμενο η οχι ουδεμια σημασια εχει! για γιαλισμενο παντως δε φαινεται!

ευχαριστω για τις συμβουλες. για να ξεκαθαρισω ομως κατι. δεν θελω με το καθαρισμα να ανεβασω την κατασταση του νομισματος αλλα να το κανω να δειχνει πιο ομορφο (ουτως η αλλως βεβαια μαρεσει πολυ).

τελικα εχω μπερδευτει. να το δοκιμασω για να βγαλω τις μαυριλες και τις βρωμιες ή ειναι επιφοβο?
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 08, 2011, 08:28:51 πμ »

παιδια το νομισμα,ειναι αυτο που ειναι,αρχιζει και ξαπαπαιρνει την πατινα του,οχι βεβαια την αρχικη,αλλα πιστευω το καθαρισμα,δεν εχει να κανει με την αξια, η οτιδηποτε αλλο (λιφτινκ),απλως τα σημαδια θα φαινονται πιο εντονα,και θα φανουν και αυτα που κρυβει, η οποια μαυριλα  εχει το νομισμα.εγω πιστευω οτι ο φιλος σωφρονης,δεν χρειαζεται να το πειραξει,γιατι ειναι νεος συλλεκτης,και μπορει,αντι να το βελτιωσει,να το χειροτερεψει.το νομισμα και ετσι οπως ειναι,ειναι ενταξει,τα πολλα παιδεματα μερικες φορες βγαινουν σε κακο,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 08, 2011, 09:39:41 πμ »

Τι καθεστε και λετε δεν μπορω να καταλαβω, , , Στριφογύρισμα ματιών
Εχουμε πει οτι τα νομισματα δεν τα πειραζουμε, σωστα ειπατε ολοι οτι η κατασταση ειναι vf και η τιμη του γυρω στα 50 ευρω!!
Τωρα αλλοι του λετε καθαρισε το αλλη μην το καθαρισεις!!
Εχουμε πει οτι τα νομισματα δεν τα αγγιζουμε αλλα αμα θελει ο φιλος να του κανει ενα λιφτινκ-καθαρισμο ας παρει μια οδοντοκρεμα ας του βαλει μπολικη μπολικη πανω και ας αρχισει απαλα απαλα να το τριβει με χαρτι υγειας την οδοντοκρεμα μεχρι να καθαρισει απο το νομισμα!!

Ειμαι σιγουρος οτι το αποτελεσμα θα του αρεσει , εγω μετα χαρας αγοραζω μετα το νομισμα για 25 ευρω!!
Οποιος καταλαβε , καταλαβε!! Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Μολοσσος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 824



Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 08, 2011, 07:18:20 μμ »

Αν δεν σου ειχαν πει ομως οτι καθαριστηκε θα το αγοραζες ευχαριστως 50-60 ευρω! οποιος καταλαβε καταλεβε

φιλε μου το νομισμα σου ειναι μια χαρα δεν χρειαζεται καθαρισμα! τα νομισματα που δεν εχουν επικαθισεις βρωμιες κτλ πανω τους δε βλεπω το λογο να τα καθαρισουμε αν κα το ξαναλεω μετα απο χρονια το νομισμα παλι θα μαυρισει και κανεις δεν θα καταλαβει τι εγινε. εκτος και γιαλιστει με braso κτλ. οι περισσοτεροι απο τους δηθεν γκουρου της νομισματικης που ξερουν να αναγνωριζουν τα καθαρισμενα σε πολλες περιπτωσεις δεν ξερουν να βγαλουν τα ματια τους! οποτε μην τα παιρνεις τις μετριτοι οσα ακους! φροντιζε μονο οταν καθαριζεις νομισματα να μην χρησιμοποιεις βαναυσες μεθοδους και υλικα που δε γνωριζεις! παντα εξασκηση σε αχρηστα κοματια!

να σας πω και μια αληθινη ιστορια!

Γνωστος συλλεκτης των αθηνων (απο τους σχετικα νεους που τα ξερουν ολα) που μαζευει MS ενω εβλεπε τη RAW συλλογη αλλου γνωστου συλλεκτη, επεσε πανω σε ασημενιο νομισμα του γεωργιου που του αρεσε πολυ ξετρελαθηκε χτυπιοταν κατω πω πω τι νομισματαρα και ms65 και ms66 και δως του και παρτου, ωσπου τελικα του ειπε ο αλλος οτι εχει καθαριστει με οδοντοκρεμα το νομισμα και εμεινε ######!!!!
Αααααυτα για τους γκουρου που τα αναγνωριζουν ολα!!!!
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Μάιος 08, 2011, 07:54:08 μμ »

θωμα εκτος του οτι προσβαλλεις ολους οσους απαντησαν για το νομισμα και θελεις να επιβαλλεις την δικη σου γνωμη λες και πραγματα περα παο καθε λογικη.Καλα σου ταιριαζει τωρα μια ρηση που ειχαν οι αρχαιοι  για τους Κλαζομενιους αλλα τεσπα αλλη φορα...
Το νομισμα ειναι αγαπητε οφθαλμοφανεστατο οτι ειναι κακοθαρισμενο απο το contrast που εχουν τα γραμματα με το πεδιο.Επισης εχει γραμμες στο πεδιο που φανερωνουν βιαιο καθαρισμα.Εχει μεγαλη διαφορα ενα νομισμα vf απο ενα κακοκαθαρισμενο vf. Αυτα με τους Αθηναιους συλλεκτες και τις οδοντοκρεμες ειναι περιττα και κακως τα εγραψες. Ολοι γνωριζουμε ποιοι ξερουν να ξεχωριζουν τα νομισματα και ποιοι οχι.Αλλα δεν τα λεμε φορα παρτιδα γιατι αυτο δεν ειναι ευγενικο και δεοντολογικο αφου ειναι προσωπικη κριση του καθενα.Τις κρισεις σου λοιπον για το ποιος γνωριζει και ποιος οχι, αλλη φορα καλο θα ειναι να τις κρατας για τον ευατο σου.
Καταγράφηκε
Μολοσσος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 824



Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Μάιος 09, 2011, 09:10:40 μμ »

κυριε εποπ δεν προσβαλα κανεναν και δεν ανεφερα κανενα ονομα! εξεφρασα την αποψη μου με το δικο μου (γνωστο πλεον τροπο) και τιποτα παραπανω! τωρα αν εσυ θεωρεις οτι ενα η δυο η τρια καθαρισματα θα προξενησουν μεγαλυτερη ζημια σε ενα νομισμα απ'οτι η συνεχης κυκλοφορια για 15-20 χρονια με οτι αυτο συνεπαγεται απλα δεν εχεις μπει στη διαδικασια να σκεφτεις τι περναει ενα κερμα μεσα στις τσεπες μας και στα χερια μας, τοσο απλα.... απλα σκεψου και κοιτα ενα ευρω 9 χρονων που εχεις στη τσεπη σου, μετα παρτο και καθαρισε το και τοτε ισως βγαλεις πιο σωστα συμπερασματα. το νομισμα του Σωφρονη εχει καθαριστει αλλα οι γραμμες και τα αλλα γιατι πρεπει να εγιναν υποχραιωτικα απο το καθαρισμα και οχι απο την κυκλοφορια???
τελος παντως θεωρω οτι η συζητηση ειναι ανουσια και συζηταμε το αυτονοητο απλα περενεβην οπως το κανω παντα γιατι εχετε την ταση να τρομαζετε τον κοσμο με πραγματα ανευ σημασιας.
τελος η αποψη οτι το καθαρισμα σε αυτες τις καταστασεις που συζηταμε δεν ζημιωνει το νομισμα δεν ειναι μονο δικη μου το θεμα εχει συζητηθει και με παλιοτερους και πιο εμπειρους!!!  Κλείσιμο ματιού
Σωφρονη ευχομαι εστω και με τη σχεδον παρεξηγηση να εβγαλες καποια συμπερασματα απο τη συζητηση αυτη! επισης επιδη εχω δει, εχω στην κατοχη μου και εχω καθαρισει χιλιαδες νομισματα σε τετοιες καταστασεις οποιος χρειαστει τη συμβουλη μου για τον αν ενα νομισμα χρειαζεται καποιον καθαρισμο ευχαριστως να την προσφερω. και επιτελους σταματηστε πια τις ιστεριες με το καθαρισμα οι περισσοτεροι δεν εχετε προσωπικη αποψη μην τρελαθουμε απλα ακουτε και αντιγραφετε δυστυχως παραφουσκωνωντας τα πραγματα!!!
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences