Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 29, 2024, 06:38:06 πμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Δισκοι Νομισματων?  (Αναγνώστηκε 5412 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
georok
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3122


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Νοέμβριος 30, 2013, 10:23:06 πμ »

χαχαχα νμς ειμαι! Χαμόγελο




παιζει αυτα που εβλεπε να ηταν ελεγχου ή φορολογισης; δεν ξερω για την υπολοιπη ελλαδα.. αλλα μιας και τα δωδεκαννησα ηταν υπο Ιταλικη κατοχη.. υπηρχαν ιταλικοι νομοι κτλ εδω! ειχαν λοιπον τον.. φορο σκυλων!


 Νίκο μην βάζεις ιδέες στους δικούς μας,αυτός ο φόρος τους έχει ξεφύγει!
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Νοέμβριος 30, 2013, 10:46:13 πμ »

χμμμ, εδω θα διαφωνισω νικο γτ ειμαι  ηλεκτρονικος,  Χαμόγελο αλλα να εισαι σιγουρος οτι με ενα κολητηρι ή ακομα κι με ενα αναπτηρα με αντισταση, κρατοντας το αναποδα, Κλείσιμο ματιού για να σταξει κι με τροπο παντα τον αναπτηρα ωστε να μη το ψησει, το καλαι θα φυγει χαρις κανενα προβλημα... σιγουρα δε μπορει να το κανει ο καθενας, παρα μονο οσοι ασχολουνται με τεχνικα κι πιανουν τα χερια τους. ειμαι σιγουρος οτι καταλαβαινεις. εδω σε πλακετιτσες με λεπτα χαλκινα συρματακια κι κι με λιγο τροπο βγαζουμε το καλαι... σιγουρα θα μεινει το χρωμα (λεκες) αλλα νομιζω θα ειναι πολυ καλυτερα απο το ανωμαλο κομματι που ειναι οταν εχει μεινιε οτι εμεινε απο το κοψιμο... αυτα
  Κλείσιμο ματιού

εγω αυτα τα ξερω απο τον πατερα μου που ηταν τεχνιτης αργυροχρυσοχοος! εφτιαχνε πολλα στο χερι... οποτε εκανα κολησεις και αποκολησεις.. απο καλλαι μεχρι ασημοκοληση κτλ.. εχει λιωσει κερμα... αστα να πανε! πολλα ασημενια τα βρηκα στο κουτακι του που ηταν κομματια για λιωσιμο που δεν τα ελιωσε ποτε! και καποια κομματια.. ηταν με κολληματα (ασημοκολησεις) και ηταν καλα κομματια!!! αστα...

οταν βγηκαν τα μηχανηματα... οι αργυροχρυσοχοοι που εκαναν δουλεια με το χερι... περισσευαν! ετσι πολλοι πηγαν σε ξενοδοχεια... ετσι κι ο πατερας μου... αλλα 2-3 απο τα παλια εργαλεια του τα εχω ακομα! Χαμόγελο
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Νοέμβριος 30, 2013, 10:54:02 πμ »

χαχαχα νμς ειμαι! Χαμόγελο




παιζει αυτα που εβλεπε να ηταν ελεγχου ή φορολογισης; δεν ξερω για την υπολοιπη ελλαδα.. αλλα μιας και τα δωδεκαννησα ηταν υπο Ιταλικη κατοχη.. υπηρχαν ιταλικοι νομοι κτλ εδω! ειχαν λοιπον τον.. φορο σκυλων!


 Νίκο μην βάζεις ιδέες στους δικούς μας,αυτός ο φόρος τους έχει ξεφύγει!

αυτο το φοβαμαι! χαχαχαχα αλλα αν το κανουν... τα κακομοιρα τα κατοικιδια θα βρεθουν ολα στο δρομο! εδω τα αφηνουν (δυστυχως!!!) γιατι δεν μπορουν πια να τα ταισουν!
Καταγράφηκε
jimmiz
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 242



Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Νοέμβριος 30, 2013, 01:04:55 μμ »

καταλαβα νικο, ετσι ειναι..  τωρα ασχολησε καθολου, εστω για παρτυ σου?
Καταγράφηκε

μύθον τε ρητήρ, ήθων τε πρηκτήρ
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Νοέμβριος 30, 2013, 03:40:44 μμ »

καταλαβα νικο, ετσι ειναι..  τωρα ασχολησε καθολου, εστω για παρτυ σου?


εγω οχι! δεν ξερω απο τετοια... ο πατερας μου ηταν αργυροχρυσοχος..... αλλα δεν ασχοληθηκε καθολου απο οταν εφυγε.. μονο ψιλοδιορθωσεις εκανε αν μας χαλουσε κατι...... δεν ειναι και μικρος.. ειναι 76 στα 77... οποτε..

απο εργαλεια που εχω.. δεν εχω πολλα αο τα βασικα... εχω την σιδερενια ραβδο που χτυπουσες και μεγαλωνες τα δαχτυλιδια, το σφυρακι του, το αστερι μου εβλεπες το χρυσο, ενα μετρητη που εβλεπες το μεγεθος του δαχτυλιδιου... φτιαγμενο απο ξυλο και μπρουτζο, ενα σωληνακι που με αυτο και καμινετο εκαναν δουλεια.. (φυσουσαν με αυτο), και μετα εχω σταφανακια για νομισματα, καποια ατελειωτα κομματια αλλα και προσχεδια κτλ απο κατι κοσμηματα που ηταν παλια μοδα.. με τα τοπια της ροδου... κτλ.. τα εκαναν απο μανικετοκουμπα και δαχτυλιδια μεχρι βραχιολια και καρφιτσες! αλλες εποχες τοτε.... αλλατα σχεδια ομορφα και φτιαγμενα στο χερι... απο τον πατερα μου! Χαμόγελο
συνηθως εφτιαχνε γιανιωτικα βραχιολια.. ειχε μαθει απο γιανιωτη και τους δυο τροπους.. τον κανονικο και τον.. γρηγορο.. Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences