Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 28, 2024, 05:21:05 πμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ερωτηση εκτιμηση συλλογης νομισματων  (Αναγνώστηκε 5174 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
jordan
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 43


Προφίλ
« στις: Νοέμβριος 25, 2013, 10:52:41 μμ »

καλησπερα θα ηθελα να μαθω χονδρικα ποσο κανει η συλλογη μου ...

αποτελειται (δυστυχως απο χρησιμοποιημενα νομισματα και χαρτονομισματα) ...

ειναι περιπου 47 χαρτονομισματα Ελληνικα
9 ξενα (τουρκικα -τσεχικα κτλπ)
56 ελληνικα νομισματα
2 20δραχμα παυλου 1960
2 30δραχμα 1964
19 500δραχμα του 2004
καθως και 100 ξενα
και καποια που νομιζω ειναι σε κυκλοφορια !


αμα ενδιαφεται καποιος να με βοηθησει τοτε θα βγαλω και φωτο και θα γραψω και ημερομηνιες ...
Καταγράφηκε
antonis chaniotis
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5489


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 25, 2013, 10:54:44 μμ »

φιλε κου αν δεν βγαλεις φωτο ..μη περιμενεις αξιολογηση....
Καταγράφηκε
jordan
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 43


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 25, 2013, 10:58:33 μμ »

ειναι παρα πολλα αν ενδιαφερθει καποιος θα το κανω ...
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 25, 2013, 11:17:30 μμ »

καλα... 235 νομισματακ αι χαρτονομισματα δεν τα λες παρα πολλα... ουτε καν πολλα... σορρυ αλλα ετσι ειναι..

τωρα.. θα σε βοηθησω λιγο.. αν τα ξενα ειναι απλα κυκλοφορημενα και σχετικα μοντερνα... χωρις να εχει κανενα ασημενιο ή χρυσο μεσα... αστο.. ειναι πολυ φτηνα νομισματα..

τα ασημενια 20ρικα του Παυλου του 1960 ειναι στο ασημι τους.. 3-4 ευρω το ενα και ισως λεω και πολλα..αν ειναι κυκλοφορημενα!

τα 30δραχμα πανε 9-10 ευρω το ενα αν ειναι κυκλοφορημενα! το κυκλοφορημενο και ακυκλοφορορητο ειναι κατασταση... οχι αν εχουν κυκλοφορησει.. αλλα να ειναι χωρις χτυπηματα, να εναι ακαθαριστα, να μην εχουν γρατζουνιες κτλ..

τα 500ρικα ειναι του 2000... και κανουν λογικα 1.5 -2 ευρω το ενα το πολυ αν ειναι σε πολυ καλη κατασταση!... οχι παραπανω... ετσι πιστευω..

αν τα ελληνικα σου νομισματα τωρα τα αλλα.. ειναι  κυκλοφορημενα... και ειναι απο το 1954 μεχρι το 2000... ειναι πολυ φτηνα... δεν λεει... τα περισσοτερα, ακυκλοφορητα ειναι πολυ φτηνα!

επισεις.. κυκλοφορημενα του 1926, 1930 το ταλιρο, και του 1912 τα νομισματα ειναι φτηνα! αν ειναι αρκετα κυκλοφορημενα.. ειναι πολυ φτηνα!  αν εχεις του γεωργιου Α... (1868-1911) πανε αναλογα την κατασταση και το μεταλλο αν εχεις χαλκινα πολυ κυκλοφορημενα.. δεν ειναι κατι ιδιαιτερο...

δες λοιπον τι εχεις... πιστευω οτι σου εδωσα πανω κατω απαντησεις για τα περισσοτερα!

μην περιμενεις να σου πω ποσο ακριβως κανουν... ειναι αναλογα καταστασης και λεπτομερης εξετασης! αν ειναι απο αυτα που λεω.. σε λοτακια τα βρισκεις.. ειναι απο αυτα που λεμε... τα βρισκεις με το κιλο!

στα χαρτονομισματα... αναλογα το τι εχεις απο ελληνικα.. αν και το ενστικτο μου μου λεει οτι εχεις τα ευκολα παλια που ειναι πολυ φτηνα (1000ρικο του 1926, 1000ρικο του 1939, κανενα 100ρικο  του 1927, χαρτονομισματα του 1932, 1935 αλλα αρκετα κυκλοφορημενα.), θα εχεις κατοχικα και απο τις σειρες του 1964 μεχρι τα τελευταια δραχμικα... πολλα παιζουν στην κατασταση που ειναι!

σε ξενα.. παλι ειναι αναλογα της καταστασης και χωρας!

τουρκια.. ευκολη χωρα και φτηνα χαρτονομισματα...
τσεχια ή τσεχοσλοβακια; εχει διαφορα! αναλογα και την ονομαστικη αξια πανε... πρεπει να βαλεις φωτογραφιες!
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 25, 2013, 11:41:16 μμ από NMS » Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 25, 2013, 11:49:35 μμ »

αν στις τιμες που εχω δωσει ειμαι καπου λαθος, παρακαλω να με διορθωσουν οι φιλοι συμφορουμιστες! Χαμόγελο

εχω ενστικτο και για το τι ξενα χαρτονομισματα μπορει να εχεις... πχ.. ιταλια 1000 λιρετες... βουλγαρια... αλλα ασε.. δεν ειμαι και μεντιουμ...
Καταγράφηκε
antonis chaniotis
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5489


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 25, 2013, 11:50:24 μμ »

αν στις τιμες που εχω δωσει ειμαι καπου λαθος, παρακαλω να με διορθωσουν οι φιλοι συμφορουμιστες! Χαμόγελο

εχω ενστικτο και για το τι ξενα χαρτονομισματα μπορει να εχεις... πχ.. ιταλια 1000 λιρετες... βουλγαρια... αλλα ασε.. δεν ειμαι και μεντιουμ...
και ομως...
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 25, 2013, 11:51:59 μμ »

λες;;; χαχαχαχαχαχαχα μπα.. δεν νομιζω.. στατιστικα το αναφερα... Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
kostas1
Επισκέπτης
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 27, 2013, 11:38:42 πμ »

ΩΧ...
Καταγράφηκε
Michail
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 5


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 27, 2013, 11:44:40 πμ »

Το ωχ που πάει?Δεν με βοηθάς φίλε μου!
Καταγράφηκε
chris_1972
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3287



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 27, 2013, 11:52:59 πμ »

Φίλε έχεις νομίσματα που εμπίπτουν στον νόμο με αρχαία. Δε θα πάρεις απαντήσεις εδώ για αυτά. Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να διαβάσεις αυτό:

http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=2661.0

και να ακολουθήσεις τις νόμιμες διαδικασίες.
Καταγράφηκε

Μη λησμονείτε ότι όλα γυρίζουν !!!!
Michail
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 5


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Δεκέμβριος 27, 2013, 11:56:46 πμ »

Σας ευχαριστω πολύ.Δεν το ήξερα.Απλα βλέπω κατι παρόμοια στο e bay και σκευτόμουν να τα πουλήσω
Καταγράφηκε
nestor
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1556


ΔΕΝ ΘΥΣΙΑΖΕΤΕ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΘΑ ΑΠΩΛΕΣΕΤΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Δεκέμβριος 27, 2013, 12:09:57 μμ »

Σε καταλαβαίνω απόλυτα,σημάδια των καιρών...και εγώ σε καθημερινό σαφάρι για ευρό είμαι...
Αλλά για να πουλήσεις κάτι ,πρέπει να σου ανήκει ...και τα αρχαία νομίσματα ανήκουν σε όλους τους Ελληνες.

Να θεωρείς τον εαυτο σου πολύ τυχερό που πριν την οποιαδήποτε κίνηση ,μπόρεσες και ενημερώθηκες μέσα από εδώ για το τι έχεις στα χέρια σου και την όλη διαδικασία να το παραδώσεις στην κατάλληλη αρχή, κάποιοι δεν είναι τόσο τυχεροί και στην 1 προσπάθεια να διαπραγματευτούν μια τέτοια πώληση ,μπλέκουν με τον νόμο για το υπόλοιπο τις ζωής τους.


Καταγράφηκε
Michail
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 5


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Δεκέμβριος 27, 2013, 12:15:52 μμ »

Όπα για να μην παρεξηγηθώ. Τα νομίσματα μου δόθηκαν σαν ένδειξη εκτίμησης στο Αφγανιστάν .Ούτε την αξία τους ήξερα αλλά και ούτε την διαδικασία που πρέπει να ακολουθηθεί. Σας ευχαριστώ πάντως για την βοήθεια σας.
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Δεκέμβριος 27, 2013, 12:28:21 μμ »

Το αμερικανικο μεταλλιο του Τρουμαν σιγουρα δεν ειναι αρχαιο..
Τα υπολοιπα, αν δεν προκειται για αντιγραφα, μπορει και να μην ειναι Ελληνικα καν, ο νομος αφορα τις Ελληνικες αρχαιοτητες και ,υπο συνθηκες, καποιες απο τις ξενες.
Μπορεις να τα πας στην τοπικη εφορεια αρχαιοτητων και απο εκει θα σε οδηγησουν.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
Michail
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 5


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Δεκέμβριος 27, 2013, 12:33:49 μμ »

~~Νομίσματα που ανήκουν σε άλλα κράτη δεν είναι απαραίτητο να δηλωθούν, όμως καλό είναι να επικοινωνήσετε με την σχετική εφορία για να έχετε τις απαραίτητες διευκρινήσεις.~~
Αυτό διάβασα και δεν έκανα κάτι. Σας είπα ότι μου δοθήκαν στο Αυγανιστάν.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences