Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 28, 2024, 10:37:05 μμ
Σελίδες: 1 ... 124 125 [126] 127 128 ... 145
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΝΟΜΙΣΜΑΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΤΟΥΣ 2014 ΤΡΑΠΕΖΑ της Ελλαδος  (Αναγνώστηκε 591805 φορές)
0 μέλη και 7 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
Sroussos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 911


Προφίλ
« Απάντηση #1875 στις: Οκτώβριος 23, 2014, 09:15:51 μμ »

Δεν πήρα μέρος στην κριτική που έγινε στον Δια γιατί ο καλλιτέχνης είναι αυτός που επιλέγει το πως θα εκφρασθεί σ' ένα θέμα  και τα νομίσματα είναι καλλιτεχνήματα που ο δημιουργός του θα πρέπει να βάλει ελεύθερα την δική του πινελιά. Το νόμισμα δεν είναι φωτογραφία που αποτυπώνει την πραγματικότητα. Άλλωστε δεν είναι λίγες οι περιπτώσεις που οι κριτικοί τέχνης λοιδορούσαν μεγάλους καλλιτέχνες μέχρι αυτοί να καταξιωθούν. Προσωπικά δεν έχω την καλλιτεχνική  παιδεία για να αξιολογήσω σωστά τα δύο νομίσματα , η αίσθηση όμως που αποκομίζω παίρνοντας το πρώτο νόμισμα στο χέρι και το δεύτερο από τις φωτογραφίες, συνολικά είναι θετική .
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #1876 στις: Οκτώβριος 23, 2014, 10:02:12 μμ »

Αγαπητέ Στέργιο, και η φωτογραφία είναι τέχνη. Η κατεξοχήν τέχνη που αποτυπώνει την πραγματικότητα (αν και ο καθένας μπορεί να κάνει τις κουλτουριές του).

Έτσι όπως το θέτεις το θέμα και η ανορθογραφία "Τύρινθα" μπορεί να θεωρηθεί "πινελιά" του καλλιτέχνη ή καλλιτεχνική πρόταση. Π.χ. η λέξη δείχνει πιο ισορροπημένη με δυο φαρδιά φωνήεντα στις δύο ακραίες συλλαβές, ενώ τι γιώτα στη μέση λειτουργεί σαν άξονας συμμετρίας της λέξης, και κυριολεκτικά και μεταφορικά. Δηλαδή χωρίζει τη λέξη σε δύο ίσα μέρη και συγχρόνως έχει σχήμα άξονα.

Κάτι από όλα αυτά μπορεί να δικαιολογήσει την ανορθογραφία;

Για τους κριτικούς τέχνης... δεν θα πρέπει να μας απασχολεί η ύπαρξή τους. Έχεις κάτσει ποτέ να δεις ταινία στη ΝΕΤ ή στη ΝΕΡΙΤ επειδή την προλόγισε ο Νίκος Μπακουνάκης;

Θα διαφωνήσω και σε πολλά ακόμα:

Προσωπικά δεν έχω την καλλιτεχνική  παιδεία για να αξιολογήσω σωστά τα δύο νομίσματα
Δεν χρειάζεται καλλιτεχνική παιδεία. Ο καλλιτέχνης είναι υποχρεωμένος να γίνει κατανοητός από τον λαό. Όπως και ο φιλόλογος είναι υποχρεωμένος να γίνει κατανοητός από τον αγράμματο.

ο καλλιτέχνης είναι αυτός που επιλέγει το πως θα εκφρασθεί σ' ένα θέμα  και τα νομίσματα είναι καλλιτεχνήματα που ο δημιουργός του θα πρέπει να βάλει ελεύθερα την δική του πινελιά.
Να δούμε την Αθηνά με τρία κεφάλια και τέσσερα πόδια... :-)
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 23, 2014, 10:16:43 μμ από sac » Καταγράφηκε
linex
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 25


Προφίλ
« Απάντηση #1877 στις: Οκτώβριος 24, 2014, 06:30:56 πμ »


Προσωπικά δεν έχω την καλλιτεχνική  παιδεία για να αξιολογήσω σωστά τα δύο νομίσματα
Δεν χρειάζεται καλλιτεχνική παιδεία. Ο καλλιτέχνης είναι υποχρεωμένος να γίνει κατανοητός από τον λαό. Όπως και ο φιλόλογος είναι υποχρεωμένος να γίνει κατανοητός από τον αγράμματο.



Tότε να υποθέσω ότι οι μεγαλύτεροι καλλιτέχνες κατά τη γνωμη σας είναι οι τραγουδιστές στα σκυλάδικα.
Είναι οι ηθοποιοί, σκηνοθέτες κλπ (Έλληνες, Τούρκοι, Αμερικανοί κλπ, κλπ) που κατακλύζουν καθημερινά τη ΤV με τις σαπουνόπερες και τα reality.
Οι γλύπτες , οι ζωγράφοι κλπ που αναπαράγουν τα ίδια εδώ και αιώνες
ΔΙΟΤΙ ΑΥΤΟΙ ΚΑΙ Η ΤΕΧΝΗ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΝΟΗΤΗ ΑΠΟ ΤΟ ΛΑΟ.
Καταγράφηκε
nikos11
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1331


Προφίλ
« Απάντηση #1878 στις: Οκτώβριος 24, 2014, 08:13:32 πμ »


Προσωπικά δεν έχω την καλλιτεχνική  παιδεία για να αξιολογήσω σωστά τα δύο νομίσματα
Δεν χρειάζεται καλλιτεχνική παιδεία. Ο καλλιτέχνης είναι υποχρεωμένος να γίνει κατανοητός από τον λαό. Όπως και ο φιλόλογος είναι υποχρεωμένος να γίνει κατανοητός από τον αγράμματο.
Tότε να υποθέσω ότι οι μεγαλύτεροι καλλιτέχνες κατά τη γνωμη σας είναι οι τραγουδιστές στα σκυλάδικα.
Είναι οι ηθοποιοί, σκηνοθέτες κλπ (Έλληνες, Τούρκοι, Αμερικανοί κλπ, κλπ) που κατακλύζουν καθημερινά τη ΤV με τις σαπουνόπερες και τα reality.
Οι γλύπτες , οι ζωγράφοι κλπ που αναπαράγουν τα ίδια εδώ και αιώνες
ΔΙΟΤΙ ΑΥΤΟΙ ΚΑΙ Η ΤΕΧΝΗ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΝΟΗΤΗ ΑΠΟ ΤΟ ΛΑΟ.
Άνοιξες μεγάλη κουβέντα και αναφέρεσαι με απόλυτο τροπο. Δικαιούμαι και εγω να συμπερανω απο τα γραφόμενα σου οτι για εσένα ο μεγάλος καλλιτέχνης απευθύνεται μονο στην υψηλή διανόηση;
Καταγράφηκε
dimmarko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1903


Προφίλ
« Απάντηση #1879 στις: Οκτώβριος 24, 2014, 08:24:10 πμ »

Ξεφύγατε, πάμε πάλι πίσω στο νόμισμα,  και αφήστε τον καθένα να διαβάζει, να ακούει, να θαυμάζει ότι τον ικανοποιεί, και τον βοηθάει να γίνεται καλύτερος, με τον δικό του μοναδικό τρόπο σκέψης και θεώρησης, μην τρελαθούμε και αρχίζουμε να στιγματίζουμε και να χαρακτηρίζουμε τον καθένα από τι ακούει και διαβάζει. Έτσι και αλλιώς υπάρχουν άπειρα παραδείγματα, που αποδεικνύουν ότι τα γούστα είναι υποκειμενικά. Πρόσφατα άκουγα σε μια συνέντευξη για έναν μεγάλο Γάλλο κριτικό θεάτρου που είχε έρθει στην Ελλάδα, και μετά από 5-6 θέατρα που τον πήγαν να δει Κουν, Εθνικό και άλλα, τελευταία μέρα, τον πήγαν να δει επιθεώρηση Χατζηχρήστο και σηκώθηκε όρθιος στο τέλος και χειροκροτούσε...Ότι τον φτιάχνει τον καθένα.Άντε Καλημέρες, οι νέες δημιουργίες της κυρίας φαίνονται πιο δυνατές, να δούμε από κοντά...
Καταγράφηκε
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #1880 στις: Οκτώβριος 24, 2014, 08:39:03 πμ »

O μεγάλος καλλιτέχνης δεν απευθύνεται ηθελημένα στην υψηλή διανόηση ή σε κάποια κοινωνική ελιτ αλλά εξ ορισμού ένα σπουδαίο έργο τέχνης εχει υποβαθρο (κοινωνικό, φιλοσοφικό κλπ) που για να γίνει αντιληπτό θέλει πολλά χρόνια καλλιέργειας απο τον αναγνώστη/θεατή κ.ο.κ.

Ασφαλώς και τα σπουδαία έργα τεχνης ΔΕΝ γίνονται αντιληπτα απο τον μέσο άνθρωπο που εχει λάβει μία 'μεση' παιδεία. Χρειάζεται σκληρη δουλεια , μελέτη , καλλιέργεια και αφοσίωση για να καταλάβεις ενα σπουδαίο έργο τέχνης.

Μπορώ να σας απαριθμήσω χιλιάδες παραδείγματα αλλά θα πω μερικά.

- Βάλτε στο youtube τον 'Τριστανο και Ιζόλδη ' του Βαγκνερ και ακούστε την όπερα. Οταν τελειώσει αναρωτηθείτε αν καταλάβατε τίποτα. Αν σας εμεινε κατι στο κεφάλι . Αν μπορεσατε να απομνημονεύσετε έστω 2 νότες. Αν μπορειτε να πειτε ότι το κατανοήσατε οπως κατανοείτε π.χ. μια μελωδία του Φοίβου αμεσως!! Αν καταλάβατε ότι η οπερα ήταν ρομαντική . Αν σας έβαλε στο κλίμα ο καλλιτεχνης. Πιθανοτατα αν δεν ακούτε κλασικη για καποια χρόνια και το αυτί εχει συνηθισει να ακούει πολυπλοκες μελωδιες και ενορχηστρώσεις δεν θα καταλαβατε τιποτα.
Και ειναι φυσιολογικο οταν 30 χρονια ακους μελωδίες 4/4 του πα , του πα , του πα , του πα, οταν πας σε πολυπλοκες κλιμακες ταυτόχρονες με πολλά όργανα βραχυκυκλώνει το αυτί.

Ενα δεύτερο παράδειμα , δείτε τις 'αγριες φραουλες' του Μπεργκμαν και αφου τελειωσει η ταινία αναρωτηθείτε τι εχει αυτη η ταινια και όλοι οι ειδικοί την κατατάσουν στις κορυφαίες όλων των εποχών. Τι εχει που δεν εχουν οι αλλες. Πιθανον, δεν θα μπορεσετε να απαντήσετε.

Οσο για τον καλλιτεχνη, ο καλλιτεχνης δεν οφείλει να γίνει αντιληπτός απο το κοινό. Ο καλλιτεχνης ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ.

Οπώς πολυ σωστα ειχε πει και ο Αντόρνο : Το εργο τεχνης ειναι ενα εγκλημα που δεν εχει πραγματοποιηθεί.

Το 'ΠΟΤΕ' θα πραγματοποιηθεί εξαρταται απο πολλούς παραγνοντες με κυριότερο πότε ο αναγνώστης/ θεατης θα ειναι ετοιμος να το κατανοήσει.

φιλικα προς όλους.

Β.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #1881 στις: Οκτώβριος 24, 2014, 08:42:20 πμ »

Ξεφύγαμε dimmarko και θα μας την πέσουνε οι αναμνηστικολάγνοι!  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
dimmarko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1903


Προφίλ
« Απάντηση #1882 στις: Οκτώβριος 24, 2014, 08:49:41 πμ »

Είσαι καλλιτέχνης... Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο

Καλά τα λες. Αλλά μην κρίνουμε τους ανθρώπους με βάση αυτών. Δεν έχουν όλοι την ίδια παιδεία, ή καλύτερα την ευκαιρία στην ίδια παιδεία. Δυστυχώς θέλει χρόνο και χρήμα η τέχνη, ο μεροκαματιάρης, που γυρνάει 10 η ώρα το βράδυ κομμάτια και έχει και 5-6 στόματα πάνω του, αν βάλει Μπεργκμαν στα 5 λεπτά κοιμήθηκε...βάζει όμως έναν Βαμβακάρη και είναι οκ. Την ίδια δουλειά κάνουν και οι δύο, δίνουν στον καθένα αυτό που χρειάζεται...
Καταγράφηκε
Sroussos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 911


Προφίλ
« Απάντηση #1883 στις: Οκτώβριος 24, 2014, 08:54:06 πμ »

Αγαπητέ Στέργιο, και η φωτογραφία είναι τέχνη. Η κατεξοχήν τέχνη που αποτυπώνει την πραγματικότητα (αν και ο καθένας μπορεί να κάνει τις κουλτουριές του).

Έτσι όπως το θέτεις το θέμα και η ανορθογραφία "Τύρινθα" μπορεί να θεωρηθεί "πινελιά" του καλλιτέχνη ή καλλιτεχνική πρόταση. Π.χ. η λέξη δείχνει πιο ισορροπημένη με δυο φαρδιά φωνήεντα στις δύο ακραίες συλλαβές, ενώ τι γιώτα στη μέση λειτουργεί σαν άξονας συμμετρίας της λέξης, και κυριολεκτικά και μεταφορικά. Δηλαδή χωρίζει τη λέξη σε δύο ίσα μέρη και συγχρόνως έχει σχήμα άξονα.

Κάτι από όλα αυτά μπορεί να δικαιολογήσει την ανορθογραφία;

Για τους κριτικούς τέχνης... δεν θα πρέπει να μας απασχολεί η ύπαρξή τους. Έχεις κάτσει ποτέ να δεις ταινία στη ΝΕΤ ή στη ΝΕΡΙΤ επειδή την προλόγισε ο Νίκος Μπακουνάκης;

Θα διαφωνήσω και σε πολλά ακόμα:

Προσωπικά δεν έχω την καλλιτεχνική  παιδεία για να αξιολογήσω σωστά τα δύο νομίσματα
Δεν χρειάζεται καλλιτεχνική παιδεία. Ο καλλιτέχνης είναι υποχρεωμένος να γίνει κατανοητός από τον λαό. Όπως και ο φιλόλογος είναι υποχρεωμένος να γίνει κατανοητός από τον αγράμματο.

ο καλλιτέχνης είναι αυτός που επιλέγει το πως θα εκφρασθεί σ' ένα θέμα  και τα νομίσματα είναι καλλιτεχνήματα που ο δημιουργός του θα πρέπει να βάλει ελεύθερα την δική του πινελιά.
Να δούμε την Αθηνά με τρία κεφάλια και τέσσερα πόδια... :-)
Αγαπητέ φίλε Γιώργο εγώ δεν είπα ότι δεν είναι τέχνη η φωτογραφία  είναι τέχνη που αποτυπώνει την πραγματικότητα ,ενώ στο νόμισμα δεν είναι απαραίτητο να αποτυπώνεται η πραγματικότητα.
Όσο για τον αν πρέπει ο καλλιτέχνης να είναι κατανοητός από το λαό και να δούμε την Αθηνά με τρία κεφάλια...
θα απαντήσω πως με αυτή την λογική θα είχαμε ρίξει στην πυρά τον Picasso , Salvador Dali, Εγγονόπουλο και ένα σωρό καταξιωμένους καλλιτέχνες  και όλα τα έργα τέχνης θα ήταν σαν αυτά που έγιναν επί υπαρκτού σοσιαλισμού στις χώρες αυτές ( αξιοθαύμαστα Σαρκασμός). Εν ολίγοις τι θέλω να πω έχετε το δικαίωμα να του γυρίσετε την πλάτη αλλά μην πυροβολείτε τον καλλιτέχνη.
Υ.Γ Είπα πως δεν έχω την καλλιτεχνική παιδεία για να αξιολογήσω σωστά αλλά γνώμη έχω και τη έχω εκφράση.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 24, 2014, 09:05:20 πμ από Sroussos » Καταγράφηκε
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #1884 στις: Οκτώβριος 24, 2014, 08:59:54 πμ »

Είσαι καλλιτέχνης... Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο

Καλά τα λες. Αλλά μην κρίνουμε τους ανθρώπους με βάση αυτών. Δεν έχουν όλοι την ίδια παιδεία, ή καλύτερα την ευκαιρία στην ίδια παιδεία. Δυστυχώς θέλει χρόνο και χρήμα η τέχνη, ο μεροκαματιάρης, που γυρνάει 10 η ώρα το βράδυ κομμάτια και έχει και 5-6 στόματα πάνω του, αν βάλει Μπεργκμαν στα 5 λεπτά κοιμήθηκε...βάζει όμως έναν Βαμβακάρη και είναι οκ. Την ίδια δουλειά κάνουν και οι δύο, δίνουν στον καθένα αυτό που χρειάζεται...

Δεν κρίνω κανέναν Μήτσο βάσει της παιδείας που εχει λάβει. Αλλωστε και εγω δεν εχω λάβει καμια παιδεία της προκοπής. Κρίνω τους ανθρωπους απο το πλέγμα ηθικής που κουβαλάνε αν με ρωτας αυτό.  Χαμόγελο Χαμόγελο
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #1885 στις: Οκτώβριος 24, 2014, 09:04:18 πμ »

Και σε παρακαλώ τον Βαμβακαρη μην τον λες Βαμβακάρη , ειναι και συμπατριώτης μου. 'Μπαρουτοκαπνισμενος Θεούλης' ειναι πιο σωστό νομίζω  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
dimmarko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1903


Προφίλ
« Απάντηση #1886 στις: Οκτώβριος 24, 2014, 09:12:53 πμ »

Και σε παρακαλώ τον Βαμβακαρη μην τον λες Βαμβακάρη , ειναι και συμπατριώτης μου. 'Μπαρουτοκαπνισμενος Θεούλης' ειναι πιο σωστό νομίζω  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός

sorry... Σαρκασμός
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #1887 στις: Οκτώβριος 24, 2014, 09:13:18 πμ »

Animal party με εστειλες αδιαβαστο  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο.....εχεις πμ
Καταγράφηκε
nikos11
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1331


Προφίλ
« Απάντηση #1888 στις: Οκτώβριος 24, 2014, 12:06:43 μμ »

Και σε παρακαλώ τον Βαμβακαρη μην τον λες Βαμβακάρη , ειναι και συμπατριώτης μου. 'Μπαρουτοκαπνισμενος Θεούλης' ειναι πιο σωστό νομίζω  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Είπα και εγώ, δε θα κάνεις σχόλιο για τον πατριώτη σου  Έκπληξη!
Καταγράφηκε
GASS
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 530


Προφίλ
« Απάντηση #1889 στις: Οκτώβριος 24, 2014, 01:06:59 μμ »

Παιδια εσεις απο την πρωτευουσα βαλτε καμια φωτο απο τα 2ευρα των blister .
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 124 125 [126] 127 128 ... 145
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences